Türkistan Irkları ve İsimleri

Yetiştiriciliğimizin gelişimi için yapılabilecekler

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: Türkistan Irkları ve İsimleri

Mesajgönderen İskender Damgacı » 30 Eyl 2010 9:06

Selamlar

Mustafa bey arşiv için hazırladığınız çalışma gayet güzel olmuş, daha öncede okumuştum. Katkınız için teşekürler. Böyle çalışmaların sayısı keşke daha da artsa... Biz konu olarak Sayın Ümit Ferahzade'nin dediği gibi etimoloji alanına girer gibi olduk. Belki zamanla konu konuyu açar! Sizin çalışmanızda dikkatimi çeken Kapkan ve Çilkar tanımlarıydı. Hatırıma daha önce forumda yazdıklarım geldi. Aşağıdaki alıntı sanıyorum hem bu başlıkta daha önce işlenmiş olan kaplan ve karaçil-akçil konusunu hemde sizin verdiğiniz bilgiler içinde yer alan Kapkan-Çilkar tanımlarını ilgilendiriyor:
viewtopic.php?f=58&t=2363
İskender Damgacı yazdı:Bende kaplan'ın genel olarak çil desenler için kullanıldığı bilgisine sahibim. Bildiğim kadarıyla İzmir'de kaplan denilince örneğin siyah bir kuşta yalnızca kanat üstlerinde kalkan denilen bölgede ve baş kısmında çiller olması anlaşılıyor, İzmir ve çevresinde çil kelimesi kullanılmıyor, şeş ve kaplan kullanılıyor. Denizli'de kaplan denilince çil desenlerin içinde bir form akla geliyor, baş ve göğüs kısmı çilli diğer bölgeler kanat dahil olmak üzere düz renk olan desen tanımlanıyor, tüm çillilere kaplan denmez. İstanbul ve çevresindeyse yine bildiğim kadarıyla desen gözetmeksizin çilli bir kuşa kaplan deniyor, çil tanımı kullanılmıyor. Bizde çil kelimesi rengin sonuna gelerek (örn: karaçil - akçil) açıklayıcı oluyor. (Çil kelimesinin yerine Denizli dışında benekli, sinekli, şeş, şeşka, kaplan denildiğini biliyoruz)

Saygılarımla
İskender

serkan öztürk yazdı:Verdiğiniz bilgileri zevkle takip ediyorum.

Dedikodu etmeden, alay etmeden ve beddua etmeden de bir şeyler paylaşılabiliyormuş!

Serkan Bey Merhaba,
Forumumuz 2006 yılına kadar son derece bilgi içerikli mesajlarla, paylaşımlarla dolar taşardı. Bazılarının hoşuna gitmediği çok açık! Yeri gelirse bunlardanda bahsederiz.

İyi günler dilerim...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 30 Eyl 2010 15:10

Selamlar İskender bey
Benimde ilgimi çeken (gerçi daha önce işlendi ama )
Denizli de 1254 yılından kalma akhan kervansarayında güvercin figürü bulunması sonraki kazılarda bulunan 2000 yıllık horoz heykelinin bulunması ve halen Denizlinin horuzuyla meşhur olması sizce birer tesadüf olabilirmi.
Ertan Cahit Ergin
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Mesajgönderen serkan öztürk » 30 Eyl 2010 16:49

Eğer hırs gözümü bürümüşse, eğer gururum ağır basıyorsa TESADÜF.
Kullanıcı avatarı
serkan öztürk
Aktif Üye

Irklar: DÖNEK
Doğum Tarihi: 01 Oca 1977

Mesajgönderen İskender Damgacı » 01 Eki 2010 16:43

Selamlar Arkadaşlar,

Ertan Cahit Ergin yazdı:Denizli de 1254 yılından kalma akhan kervansarayında güvercin figürü bulunması sonraki kazılarda bulunan 2000 yıllık horoz heykelinin bulunması ve halen Denizlinin horuzuyla meşhur olması sizce birer tesadüf olabilirmi.

serkan öztürk yazdı:Eğer hırs gözümü bürümüşse, eğer gururum ağır basıyorsa TESADÜF.

Bu konu gayet derin bir konu, hem tarihin gerçekliği ve anlamlı bağlantılar sözkonusu hemde konuya "tesadüf" diyen veya benzeri inkarları hiçbir bilgiye sahip olmadan dile getirebilen düşünceden yoksun birkaç kişinin varlığı söz konusu... Bence bu konu ayrı bir başlık altında işlenmeli. Şimdilik aşağıdaki alıntıları aktarayım:

(Özellikle kırmızı çerçeveli alanları okuyunuz, tesadüf mü değil mi yardımcı olacaktır)

Resim

Resim

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Adnan Karabulut » 20 Eki 2010 11:03

Selamlar.

sinan solaklar yazdı:Iyi Gunler,

Guvercinlerdeki isimlerin ,sifatlarin kokeni veya etimolojik yapisi genelde o irklarin kokeni hakkinda bilgi veriyor.Bu isimlerde kolay kolay degismiyor.
Ama isin enteresan tarafi Turklerdeki guvercin geleneginin dolayisiyle vokabulerinin cok genis olmasi sonradan turetilen irklarda bile ozellikle renk tanimlamalarinin turkce yapilmasina neden olmustur.Ozellikle de Balkanlarda.
Bizim Bangolara(Kokeni nedir bilmiyorum) Bulgaristanda Turkce kabak deniyor.
Sinan

Değerli arkadaşlarım, çok güzel bir konu işliyorsunuz.

Bizim bangolara Bulgaristan da, Türkçe "kabak" denmesini de ben sanırım kendimce çözdüm.

"Kabak" sözcüğü herkesin bildiği gibi bir sebze (bitki) nin ismidir. Yine bilindiği gibi kabak olarak adlandırılan bu bitkinin dış yüzeyi çıplaktır. Diğer bazı bitkiler gibi tüylü bir yüzeyi yoktur. Halk arasında da bazı saçı olmayanlara kel yada kabak kafalı, kabak dendiğini sanırım hepimiz sıkça duymuşuzdur. Yine burada insanlar için kullanılan kabak sözcüğünün bir tüysüzlük benzeşmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Alaşehir de paçasız kuşlara, orta yaş ve üzeri yetiştiriciler hala kabak demektedirler. Burada da kuşun ayak bileklerinde paça, tüy olmadığından dilimizde benzeşmeden kaynaklı yer almış bir isimlendirme olarak kullanılmakta olduğunu düşünüyorum.
Atalarımız (Osmanlı) Balkanlara yerleşip onca zaman hüküm sürmüşler. Tabiki diğer bir çok güvercin adlandırması gibi bangolar için "kabak" adlandırması da Bulgaristana bizden yerleşen bir isim olduğu görülmekte.

Selamlar
Adnan
Güzel ve kalıcı dostluklar temennisi ile herkese gönül dolusu saygı ve sevgiler.
Adnan Karabulut
Aktif Üye

Irklar: Kelebek, dolapçı ve posta
Doğum Tarihi: 12 Eki 1962

Önceki

Dön Yetiştiriciliğimizin Gelişimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir