avcılık

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

avcılık

Mesajgönderen kuşcu ferhat » 03 Ara 2005 14:27

http://www.sayfamiz.com/sizin_sayfaniz0.asp
arkadaşlar verdiğim adrese giripte incelerseniz insanların iki gram et için hayvanları acımasızca vurduklarını görebilirsiniz ama bazılarıda tarlalara zarar veren hayvanları vuruyor buna bende katılıyorum ama ya diğer hayvanlara ne demeli
http://www.sayfamiz.com/linkler.asp
KUŞ BESLEMEK BİR HEVES DEĞİLDİR BU İŞE GİRDİN Mİ BİR DAHA BIRAKAMAZSIN KAYSERİ DEN TÜM KUŞ YETİŞTİRİCİLERİNE SAYGILAR VE SEVGİLER
kuşcu ferhat
...
 
Mesajlar: 129
Kayıt: 30 Tem 2005 9:39
Konum: Kayseri

Mesajgönderen karela » 05 Ara 2005 15:56

Slmlar Ferhat bey
Seçtiğiniz konu çok güzel ve özel.
Söylediklerinize bende katılıyorum. Ayrıca şunu söylemek isterim. Avcılık aslında tamamıyle benimsemediğim sevmediğim bir konu ancak nevar ki bunu yapan bir sürü insan ve federasyonlarını kurup spor amaçlı bu işi yapıyorlar. Buna birşey diyemeyiz.
Ben derim ki;
Avın hediyesi olmaz ava çıkan arkadaşlar ördek var diye 10 ördeği vurup çevrelerinede hediye veriyorlar. Bunu hiç anlamam. Birde sadece vurmak için avcılık yapanlar var. Hiç av eti yemezler ancak vurular. Bu tiplerde ayrı bir katagoride.
Eğer illaki vuracaklarsa ihtiyaçları kadar bu işi yapsınlar. Yoksa durum vahim. Birde vurup öldüremedikleri var. Hayvanlar yaralı yaralı yuvalarına dönüp ölüyorlar. Buda ayrı bir konu.
Eğer avcılık yapan arkadaşlar varsa illaki vuracaklarsa lütfen kesin gördüklerini birde az miktarda yasınlar bu işi 1-2 tanenin dışındaki hediye olacak av hayvanları bence haramdır.Normal bir aile 4 kişidir bilemedin 6 2 adet ördek 3 ögün yeter diye düşünüyorum.Diğerlerine hediye olsun diye eziyet etmek yada yaralamak öldürmek bence yersiz Yazık.

Saygılar...
"Tum kumesler saglikli olsun"
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye
 
Mesajlar: 173
Kayıt: 15 Tem 2005 11:25
Konum: istanbul
Irklar: Dolapci ve Azman
Doğum Tarihi: 19 Eyl 1970

Avcılık hk.

Mesajgönderen Murat Kocacoglu » 24 Tem 2006 21:27

Arkadaşlar kuş besleyen avcılık yapmamalı diyorlar. Tamam kabul. Kuş besleyen bu kadar vicdanlı olur diyorsak niye filo kuşlarını yıllarca hep erkek olarak besliyoruz. Ümrü bitip bir eş yüzü göremeyen binlerce kuş var, mesela bizler adana kuşunu dolaplara kapatıyoruz vede uçarken beyaz bir kuşu kuyruğundan tutup inmesi için sallıyoruz. Kuyruğu kan içinde kalan çok parlakçı kuş var. Kuşların yumurtasını altından alıp atmayan kaç kişi var ? Sinirlenip kuşun kafasını koparan, herhangi bir yere çarpıp öldüren kişilerden bahsedildiğini hiç duymadınız mı ? Kaliteli yavru aşkına kuşları eşlerinden ayıran istediği kuşa eş eden bizler değilmiyiz ?

Avcılık kuralları merkez av komisyonunca belirlenip her yıl yayınlanır. Avcıların ne şekilde avlanacağı, ne kadar av vuracağı, hangi avların yasak olduğu merkez av komisyonunca her yıl yayınlanan kitapçıkta belirtilmiştir. Ülkemiz karadan insanların olduğu gibi havadan da kuşların geçiş noktasıdır. Kuşlar ülkemiz üzerinden geçerek avrupa ülkelerine giderler, aynı yolu kullanıp ülkemiz üzerinden geldikleri yere geri dönerler. Araştırın bu zamanlarda ülkemizde av çoğu zaman yasaktır. Ama avrupada av sezonu törenlerle kutlanır. Avı avrupalı vurur ad ülkemiz avcılarının olur.

Kuş besleyenlerin kurban kesmemesi, balık yememesinden bahsedebilirmiyiz ? Yaradan tüm mahlukatı zayi etmemek kaydı ile insanlar için yaratmıştır. Her camiada bozuk insan çıkabilir. Ama genelleme yapmamız haksızlık olur. Ben de 30 yıllık avcıyım. Dedemin babasından bu yana hep ava gideriz. Avcılık tüm dünyada spor olarak kabul edilmiş olup, artık turizm alanına girmiştir. Ülkemizde bu alanda teşvikler vererek paralı avlaklar kurdurmaktadır. Amaç av turizminden pay alabilmektir. Devletimiz bu çaba içerisindeyken avcılığı eleştirmemiz yersiz olur kanısındayım.

Kişi etyemez olabilir, av eti yemez olabilir ama kuş besleyen bir kişi avcı olmamalı ava gitmemeli diyemeyiz. Malumunuzdur kuş besleyip te ne fena işler yapanları duymuşsunuzdur. Herşeyden önce kişi ne yaparsa yapsın oyunu kuralına göre oynamalıdır. Türklerin orta asyadan beri en belirgin özelliklerinden birini küçümsememeliyiz. Hiç bir avcı binbir zorlukla vurduğu avını kimseye vermek istemez. Yanındaki kişi ile avını paylaşması ülkemiz insanlarının ayrı bir özelliğidir. Avrupalıları uydudan yayınlanan fransız av kanallarından seyredelim. Ülkemiz avcılarının o kadar da kıyımcı olmadığını görürsünüz.

ARKADAşLAR İğNE BİZE,,, ÜUVALDIZ BAşKASINA,,,


SELAMLAR
Murat Kocacoglu
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 33
Kayıt: 13 Tem 2006 11:54
Konum: Mersin

Mesajgönderen ErcaN_S » 29 Tem 2006 14:47

Sadece bi kaç kişi değilki adamlar

Resim :cry: :cry: :cry:
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye
 
Mesajlar: 449
Kayıt: 31 Tem 2005 14:17
Konum: Bursa

Mesajgönderen ErcaN_S » 29 Tem 2006 14:48

Resim
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye
 
Mesajlar: 449
Kayıt: 31 Tem 2005 14:17
Konum: Bursa

Mesajgönderen ErcaN_S » 29 Tem 2006 14:49

Resim
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye
 
Mesajlar: 449
Kayıt: 31 Tem 2005 14:17
Konum: Bursa

Mesajgönderen Şenol coca » 23 Kas 2006 13:16

Avcılara atıfta bulunan arkadaşlara sadece ;BU SAYFADAKİ BşLIKLARA BAKIN diyorum. neden gelincik ,sansar,atmaca,ve kedi avcısı bi dünya kuşçu arkadaş var.Saygılarla
Å?enol coca bandırma
Şenol coca
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 14
Kayıt: 02 Nis 2006 23:46
Konum: Bandırma


Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir