ATMACA

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ATMACA

Mesajgönderen toprak » 18 Oca 2006 17:24

selam kuscu arkadaslar.benim sorum atmacayla ilgili cok yakin bir arkadasimin oyunlu kuslarina hemen hemen her gün atmaca daliyor cok da güzel kuslarini aldi.arkadas kuslari korkudan kümesten bile cikaramiyor,acaba ne yapmali bir fikir verebilirseniz sevinirim.sunuda söyleyeyim burada atmacayi vurursan vede görülürse insan öldürmüs gibi cezasi var.saygilar
Kullanıcı avatarı
toprak
Katılımcı Üye

Irklar: takla kelebek
Doğum Tarihi: 30 Kas 1978

Mesajgönderen Ugur Buyukolmez » 18 Oca 2006 20:16

merhaba, bir sirik ustune baykus maketi takip kumesinin ustunde tutabilir(kuslar kumeste iken,kuslari cikarirken kaldirmak sartiyla)
baykuslarin bolgesinde pek atmacalar dolasmazlar korkarlar
bazi baykuslarin atmacalari avladiklarini duymustum
....yada kapan kullanicaksiniz
Kullanıcı avatarı
Ugur Buyukolmez
Aktif Üye

Mesajgönderen Bertuğ Yıldırım » 18 Oca 2006 20:22

Resim
resimdeki kadar işe yarar mı? bilmem ama bu maket işini bir dene istersen :P :P
Kullanıcı avatarı
Bertuğ Yıldırım
Deneyimli Üye

Irklar: dolapçı
Doğum Tarihi: 01 Oca 1988

Mesajgönderen bayraktar87 » 18 Oca 2006 23:36

bango posta gibi hızlı kuşlar beslesin böle kuşları kolay yakalayamıyor maket işi ilginç dene sen ginede belki tutar
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen toprak » 20 Oca 2006 17:29

bir deneyelim bakalim bir yarari olcakmi!eger olursa ben burdan bildiririm sizlerede.yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkürler.
Kullanıcı avatarı
toprak
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Mustafa K. » 20 Oca 2006 21:52

Merhaba!
Ben denedim baykus oalyini bundan on yil önce ve gercekten gelmiyorlar, benim kümesimin önüne daliyordu atmaca. Baykus koydukdan sonra gelmedi bir daha, ama yüksekde ucarken yinede kapiyor.

Saygilar !
Mustafa
Mustafa K.
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Takla » 21 Oca 2006 4:23

Bende size bir yöntem söylim, kendim yapmadim ama yapan arkadas bayagi bir faydasini gördü.
Benim de bir arkadasin kus ucurdugu alana atmaca dadandi, ne zaman kuslari havaya kaldirsa hemen bir tane alip gidiyordu. Bu arkadas bir kusunun boyun kismina balik yakalanan oltalarin ignelerinden 2 3 tane takti. Kuslari cikarmadan bu igneli kusu ucurup bekledi ve atmac kusu aldi gitti. Gidis o gidis. Tahminimiz igneli kismi yedi ve öldü veya baska bir sey oldu. 1 1,5 ay sonra yenisi dadandi, ayni taktigi onada uyguladi. Su anki halinden memmnun.
Benim yaptigim ise ilk basta bir güvercin üzerine etkili bir zehir sürüp ucurmak. Bu da cok etkili. Tamam yöntemler biraz canice ama sonucta onlari zaten alacak ve yine gelecek, bu sekilde bir yenisi dadanana kadar rahat ediyorsun.
Takla
İlgili Üye

Mesajgönderen toprak » 21 Oca 2006 19:51

tesekkürler bu dediklerinizin hepsini denemeye calisacagiz bakalim ne olacak!bu arada ayhan abi bu dedigin 007 murat benim bahsettigim arkadas olmasi lazim.hatta ona ben almistim bu ismi buraya yazsin diye.ama bu konuyla ilgili soru sordugundan haberim yoktu.tekrar sagolun saygilar.
Kullanıcı avatarı
toprak
Katılımcı Üye

yırtıcılar hk.

Mesajgönderen Polat BULANIK » 23 Kas 2006 17:15

Eğer kırsal bir yerde yaşıyor vede madi imkanlarınız iyi ise atmaca ve şahinde kurtulma şansınız var. Yaptığım araştırmaya göre acı çeken yırtıcı sesi veya diğer yırtıcıları rahatsız eden sesler ile çalışan özel aygıtlar mevcut. Bu cihazları yırtıcıların genelde geldiği yönde ve size yaklaşık 150-200 metre mesafeye yerleştirirseniz ve güvercinlerinizi cihaz çalışırken uçurursanız yırtıcılarla karşılaşmazsınız. Bu evinize kurulup atmacanın genelde geldiği yöne doğru çevrilerekte çalıştırılabilir. Bu cihazı kulanan arkadaşlarla irtibat kurmaya çalışıyorum onların kulanımdaki memnuniyetleri hakkında bilgi edinince tekrar yazarım. İncelemek isteyenler için

http://www.osman.com.tr/Kovucu_Model15.htm

http://www.osman.com.tr/Kovucu_Model40.htm

Edindiğim bilgiye göre denenmiş ve bazı kuşlar üzerindeki etkileri kesinlik kazanmış ve gerekli açıklamalar yapılmış.

şahinsiz ve yırtıcı kuşlarsız bir uçurma keyfi dilerim....

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber ... erno=41962
Kullanıcı avatarı
Polat BULANIK
Deneyimli Üye

dfgsdfgsd

Mesajgönderen levent.karani » 24 Kas 2006 0:33

atmacanin caresi yok bence...ne yaparsaniz yapin yirtici kus acsa mutlaka kusunuzu goturur...iyi gunler...
saygilarimla...
levent.karani
Deneyimli Üye

yırtıcı kuşlar hk.

Mesajgönderen Polat BULANIK » 24 Kas 2006 11:49

Bir yönü ile haklı olabilirsiniz fakat çaresiz diye birşey yok. Herşeyin mutlaka bir çözümü vardır. Bu kolay olabilir veya zor.

Bahsetmiş olduğum cihazı da direkt olarak evinizin üzerinde veya kümsinize çok yakın mesafede kulanmanın çok mümkün olmadığını sanıyorum. Fakat ziyaretine gitmiş olduğum bazı arkadaşların kümeslerinin yakınında bulunan sarp ve yüksek kayalıklar, veya yırtıcıların yuvalandıkları yerler gibi(yüksek verici direği, fabrika saçakları gibi) yerlerden gelen tehlikeyi en aza indirilebilir diye düşünüyorum. Üok yüksek bir yere kurulacak bu tip bir cihazında etkili olma ihtimalini yüksek görüyorum. Bu cihazın ana çalışma prensibi acı çeken ve tehlikede bulunan bir yırtıcı kuşun çıkardığı seslerin akustik ortama taşınmasından ibarettir.

Bu çözümün %100 etkili olma ihtimali var diye bir idaada kimse bulunamaz ama bence % 0 da etkili olmaz demek de çok doğru olmaz diye düşünüyorum.

En önemlisi beyin cimlastiği yaparak elinde sonunda buna bir çözüm bulunacağına eminim. Yeterki teknolojiyi iyi kullanalaım. Saygılarımla…
Kullanıcı avatarı
Polat BULANIK
Deneyimli Üye

Mesajgönderen levent.karani » 24 Kas 2006 15:08

dogru soyluyorsunuz ama daha gercekci dusunelim...turkiyede kac kuscuda vardir bu cozumler ?? tum kuscularin % 5'inde bile yoktur bence...hayvan acsa mutlaka goturur bence...acliktan olmektense tum carelere basvurur yirtici ac hayvan...mutlu gunler...
saygilarimla...
levent.karani
Deneyimli Üye

Mesajgönderen sinan.ürsn » 24 Kas 2006 15:47

Kızılca Tilki yazdı:Resim
resimdeki kadar işe yarar mı? bilmem ama bu maket işini bir dene istersen :P :P

ATMACA GELİNCE BU RESMİ GÜSTERSEK OLMAZMI :wink:
Sinan ÜRESİN-İZMİR 1970
İNSANLAR YAŞLANDIKÇA DEĞİL YAŞADIKÇA TECRÜBE KAZANIR ZAMAN SADECE ARMUTLARI OLGUNLAŞTIRIR

Resim
Kullanıcı avatarı
sinan.ürsn
Aktif Üye

Irklar: kelebek
Doğum Tarihi: 12 Mar 1970

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 24 Kas 2006 17:23

Evlat gibi sevilen atmaca vurulur mi?
Kemençeni çal yaşar, horonsuz durulur mi?
Dere tepe aşarum, atmaca ile yaşarum.
Tüyüne zarar gelse, kendumi kaybederum.

http://www.kesfetmekicinbak.com/atlasla ... las/01757/
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen sinan.ürsn » 25 Kas 2006 13:01

http://www.martleyelectronics.co.uk/bir ... .html#bs15
O kardeşlerimiz bu kovucuların fiyatlarını abartmışlar gibi geldi biraz
Sinan ÜRESİN-İZMİR 1970
İNSANLAR YAŞLANDIKÇA DEĞİL YAŞADIKÇA TECRÜBE KAZANIR ZAMAN SADECE ARMUTLARI OLGUNLAŞTIRIR

Resim
Kullanıcı avatarı
sinan.ürsn
Aktif Üye

Irklar: kelebek
Doğum Tarihi: 12 Mar 1970

Sonraki

Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir