KÃ?MESİM VE KUşLARIM KALDIRILIYOR

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KÃ?MESİM VE KUşLARIM KALDIRILIYOR

Mesajgönderen karela » 30 Oca 2006 10:07

Selam arkadaşlar

İş sebebiyle Ankara da idim. C.tesi günü kuşlarımı kaldırmam için belediye gelmiş kuşlarımı kaldırmam için 1 hafta gün vermiş. Kısaca şikayet sebebiyle gelmişler. Uzun bir savaş vermiştim ancak şikayet edenler kazandılar.

Sizlerde dikkatli olun arkadaşlar. Yerim İstanbul Tuzla da. şimdi koca kümes bu karda kışta nasıl kalkacak kuşları verebileceğim birilerini bulmam lazım. Neyse; KUşÜULUğU BIRAKIYORUM.

SAYGILAR
"Tum kumesler saglikli olsun"
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Irklar: Dolapci ve Azman
Doğum Tarihi: 19 Eyl 1970

Mesajgönderen postacı » 30 Oca 2006 12:00

Selamlar Erkan bey,bu habere gerçekten çok üzüldüm.Ne diyelim Allah başka keder vermesin.Yetkililerle görüşüp anlaşma zemini aramanı tavsiye ederim.Geçmiş olsun.

Saygılar
Rahmi Bozkır
En son postacı tarafından 09 Şub 2006 16:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen pegasus » 30 Oca 2006 12:02

Sevgili güvercin dostu,site şartlarında şikayet sözkonusu olduğunda neler yapılabilir en ufak bilgim yok.Kuşçuluk bırakılmaz ,zorunlu olarak bir süre ara verdiğini kabul ediyorum.Yanlış hatırlamıyorsam oynar besliyordun.şartların uygun olduğunda haberimiz olsun. Sen kümesini yap Bursa daki arkadaşlar olarak kuşlarını biz tedarik ederiz.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
pegasus
İlgili Üye

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 30 Oca 2006 13:15

Geçmiş olsun Erkan kardeş çok üzüldüm. İnşallah geçici bir süre olur.
Pegasus'un dediği gibi kuş beslemek bırakılmaz ancak ara verilir. Üzüntünü paylaşıyorum.

En kısa sürede kuşlarına tekrar kavuşman dileğiyle.

Sevgi ve saygılarımla.

Not: Dernek yöneticisi arkadaşlar bu konuda birşeyler yapılabilirmi.
Benzer durum dernek üyeniz hakkında verilse ne yapabiliriz.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen GÖNÜLDAĞI » 30 Oca 2006 19:17

merhaba karaela kardeş
merhaba değerli arkadaşlar
eğerki konu şikayetse zor gibi görünsede aslında aşılacak bi durumdur.
şimdi yapılacak olanlar ilgili şikayetin konusunu net olarak anlaşılması için belediye zabıta müdürlüğü ile görüşülüp belediyeler kabahatler kanuna uygun bi rahatsızlık teşekkül ediyorsa yapılacak bişey yoktur hatta cezai bi olaya maruz kalmamak için acele edilmesi şarttır.
komşu rahatsızlığını belirtmiş ise sebeb göstermek zorundadır. eğerki ilgili şikayet grip davası ise tarım il ve ilçe müdürlüğüne yapacağınız başvuru ve sağlık kontrolü size en büyük yardımcı olacaktır. bunun için ise dernek faailitleri örnek gösterilip dernek yöneticileri ile birlikte müracat etmek gerekmektedir.
eğerki şikayet çevre ve gürültü kirliliği ise kabahatler kanunu incelemenizi tavsiye ederim belirtilen ibareler size uyuyorsa önlem almak istediğinizi ve yardım istediğinizi belirtiniz belediye ve tarım il, ilçe müdürlüğü size yardımcı olacaktır.
üstesinden gelemediğiniz bi durum olursa mecbur burakılırsanız olumsuzluklar nedeni ile ara verdiğinizi sayın sizin tarzınıza uyarmı bilmem ama oyun kuşu yetiştirisi olarak müsaitliğiniz söz konusu olduğunda kümesim emrinizde olduğunu belirtmek isterim
istediğiniz zaman yardımcı olacağımdan emin olun
saygılar.
BEDENDE BAŞ NE İSE KUŞÇULUKTA DA SABIR ODUR
BAŞSIZ BEDEN OLMAYACAĞI GİBİ SABIRSIZ DA KUŞÇU OLUNMAZ
www.sinanozdemir40.piczo.com
GÖNÜLDAĞI
İlgili Üye

Sayın Erkan Ã?ZAYÃ?A

Mesajgönderen Turkvet » 30 Oca 2006 20:40

Merhaba Erkan Bey ;
Geçmiş olsun.Sizin gibi deneyimli ve bilgili arkadaşımızın böylesi elim bir olayla karşılaşması açıkçası beni düşündürüyor.
Gelişmelerden haberdar ederseniz , Uygulamaların ve sizin alternatiflerinizin Güvercinciliğimiz açısından deneyim olacağını düşünüyorum.

Herşey gönlünüzce olsun.

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÜATAL
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen bayraktar87 » 30 Oca 2006 20:41

bu gunler geçene kadar emanet edebilecegin kimse yokmu :( kötü bi durum allah kimsenin başına vermesın gerçekten üzüldüm
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen selcuk » 30 Oca 2006 23:01

merhabalar ; erkan bey basınıza gelen olaya cok uzuldum .. sızın dusununce bır cıkar yol bulacagınızdan da emınım,sanırım once arkadasların dedıgı gıbı sıkayet konusunu ogrenmek gerek,gerekcelerı ne ? ne yapılabılır?..su an moralınız de bozuktur;sevgısız, anlayıssız ınsanlarla ugrasmaktan. sonuc her ne olursa olsun camıadan kopmayın,dertleselım ,anlatalım.zaman herseyın ılacıdır..selamlar.
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 31 Oca 2006 9:37

birde talibana kızıyorlardı,bunlar talibanıda geçecekler.arkadaşım aile desteğin varsa işi bırakmamanı tavsiye ederim.ama aile ortamındanda tepki alıyorsan başarılı olma şansın sıfır.bu tip olayların bir avantajı var insanı bilemekte.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen karela » 31 Oca 2006 11:20

Selam Arkadaşlar

İstanbul a henüz yeni geldim. Omeşhur yazıyıda gördüm. Yazının matbusu aslında kümes hayvanlarının salınmaması hakkında ancak altına ek ilave ibare koymuşlar. Güvercinlerinizi 1 hafta içerisinde kaldırın diye. Ne diyeceğim bilmiyorum.
Yarın belediyede şu yazıda imzası olan zabıta memurlarını bulacağım işin aslını konuşup öğreneyim. Aslında adamlar yapıcı konuşmuşlar. Bize göre birşey yok ama şikayet etmişler sizi biraz daha idare ederiz ANCAK KALDIRILMASI GEREK DEMİşLER.

Neyse arkadaşlar herkeze ama herkeze samimi davranışları yardım severliği dert paylaşımcılığı için teşekkür ederim. Aslında bu evi ısrarla güvercin beslemek için aldım ama bir yolu bulacağız artık. Dediğiniz gibi ara verip birşeyler yapacağım. Herkeze tekrar teşekkürler.

SAYGILARIMLA,

Erkan ÜZAYÜA
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Mesajgönderen birisiste » 31 Oca 2006 13:14

Merhabalar

Ercan bey başınıza gelen olaya üzüldüm.Bence bir an önce belediye yetkilileri ile görüşüp bu konuyu çözüme kavuşturabilirsiniz.Sonuç olarak önemli olan kamu menfaatidir ama kamu menfaatine bir zarar gelmeksizin bizlerde kuş besleyebiliriz.Bu da bizim en doğal hakkımız.

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen kaan2003 » 31 Oca 2006 16:31

Merhabalar ,
Erkan bey başınıza gelen olaya cok uzuldum.Galiba aynı sorun benim başımda da var gibi.belediyeden ekipler geçen hafta gelmişler ve kuşlarınızı kaldırın demişlerdi.1 hafta sonra gelip bakacağız demişlerdi.ben de bu işi kuş gribi için geldiklerini sanmıştım ve arkdaşlara gelip giden olduğunu sorduğumda kimsenin uğramadığını öğrendim.
Yani kendini bilmez kuş düşmanı tarafından şikayet edilmişim.
Erkan bey bişey soracam oturduğunuz bina kendinize mi ait.bu şikayetin nedeni neymiş öğrendiniz mi acaba? Kuşlar çevreye ne tür rahatsızlık vermiş olabilir ki...

benim oturduğum bina aile apartmanı ve en üst katında oturyorum.yani çatıda kuşları besliyorum.öyle çatı tepelerinde kuş kovalamıyorum.yani kimseyi rahatsız edicek gürültü yapmıyorum.kostüm , oynar ve posta besliyorum.uçurduğum 2 tane saatlik oynarım çatıya gelince çevrede bakmayan kalmıyo.hemen kafalar havada bu şikayette üzerine gelince anşaşılan sadece posta uçuracam ve sizede posta uçurmanızı tavsiye edecem.malum kanat sesi olayı.2 tane kuşmu bunlara rahatsızlık verdi anlamıyorum.

Tam anlamıyla kuş beslemeye başlamışken şimde de bu şikayet beni çok üzdü.bakalım sonu ne olacak.

Selamlar...
Mustafa Dinç...
kaan2003
Katılımcı Üye

Mesajgönderen karela » 31 Oca 2006 17:18

Selamlar Mustafa bey

Oturduğum yer sitenin bahçekatı dubleks lerinden biri. Evet bize ait. Zaten burayı tercih etme sebebim kuş beslemek içindi. Kümesi zaten yeni kurmuştum 3 tane uçanım oldu derken kuş gribi meselesi başladı. Kuşları 1 aydan fazla oldu sanırım uçuramıyorum. Yani rahatsızlık falan hiç vermedim. Anlamıyorum doğrusu neden böyle birşey yaptılar. Bahçe bana ait ama yinede site içinde olduğu için böyle birşey sözkonusu oldu.
Sünnet düğünü yapmak isteyenlere tamam buyrun yapın dedim hem yaptılar hemde pis bırakıp gittiler. Birşey demedim toplayıp sesimizi çıkarmadık olur dedik sineye çektik. Bahçem güllerle dolu diğer dubleks ler hem kurak hemde milleti sokmazlar biz gezsinler otursunlar deriz. Ama bu insanları anlamak çok zor. Hani dilim varmıyor o ata sözüne ama aynen deveye diken meselesi.
Ne sesimiz oldu ne başka rahatsızlığımız zaten daha çok yeni ve kapalı.
Neyse Allahlarından bulsunlar umarım ettiklerini bulurlar.
Kafam çok bozuk moral kalmadı. Neyse fazla kafa ağrıtmayalım.
Herkeze saygılarımla,
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Mesajgönderen postacı » 31 Oca 2006 18:30

K A R A R “
İSTANBUL 4. SULH HUKUK
MAHKEMESİ
ESAS NO : 1998/603
KARAR NO : 1999/832
HAKİM : NURHAN EROL 23813
KÜTİP : SERVET İZGİ
DAVACI : Basın Sitesi Adına Yönt. Kurl.Başkanı Gürbüz Azak
VEKİLİ : Av.DİDEM PORTAKAL
DAVALI : KADİR ERKAN : Basın Sitesi Yanarsu Sok. No.5 A.Blok D.3
Etiler/İstanbul
VEKİLİ : Av.OYA şAHİN
DAVA : HAKİMİN MÜDAHALESİ
DAVA TARİHİ : 6.05.1998
KARAR TARİHİ : 13.07.1999
Davacı vekili tarafından davalı aleyhine açılan davanın yapılan açık yargılaması sonunda ;
DAVACININ İSTEMİ :
Davacı vekili tarafından verilmiş dava dilekçesinde ; davalının bir süredir evinde köpek beslediğini, çevre dairelere gürültü apartmana ise pislik ve koku şeklinde yansıyan bu davranışın KMK.18/1 maddesine aykırı olduğunu durumun davalıya ihtarname ile bildirildiği halde davalının akte aykırılığının devam ettiğini açıklay...k rahatsız edici hususun giderilerek yönetim planına uyulmasının sağlanması için Hakimliğin müdahalesine, masraf ve ücreti vekaletin davalıya yükletilmesine karar verilmesini istemiştir.
DAVALININ YANITI :
Davacı vekili tarafından verilmiş dava dilekçesinde; davalının bir süredir evinde köpek beslediğini, çevre dairelere gürültü apartmana ise pislik ve koku şeklinde yansıyan bu davanın KMK 18/1 md.sine aykırı olduğunu durumun davalıya ihtarname ile bildirildiği halde davalının akte aykırılığının devam ettiğini açıklay...k rahatsız edici hususun giderilerek yönetim planına uyulmasının sağlanması için Hakimliğin müdahalesine, masraf ve ücreti vekaletin davalıya yükletilmesine karar verilmesini istemiştir
DAVALININ YANITI :
Davalı vekili vermiş olduğu cevap dilekçesinde; iddiaların yersiz olduğunu açıklay...k davanın reddini talep etmiştir.
DELİLLER VE GEREKÜE :
Davacı site yönetiminin iddiası davalının köpeğinin havlay...k çıkarttığı gürültü ve bahçede yaptığı tahribat ve pisliğin rahatsızlık yarattığıdır.
Davalı yan da köpeğin cinsi, bulunduğu dairenin konumu ve köpeği eğitimli oluşu bahçeye başka hayvanların da girdiği köpeğin rahatsızlık ve zarar verilmediğini ileri sürerek savunmada bulunmuştur.
İnsanlar evlerinde evcil hayvan beslemekte özgürdür. Ancak ortak bina ve alanları başkaları ile paylaştıklarında diğer bina sakinlerine rahatsızlık vermemelidir.
Mahkemece uzman veteriner ile birlikte davaya konu köpeğin cinsi, yapısı, eğitimi, bulundurulduğu yerin konumu ve zarar verip vermediğinin anlaşılması için mahallinde keşif yapılmıştır. Yapılan keşifte gözlendiği üzere köpeğin keşif boyunca yabancılara dahi havlamadığı sakin olduğu çimenlerde bir zarar izi bulunmadığı bahçe tellerinin muhafazalı olmadığı tespit edilmiştir.
Köpeğin yaşadığı daire bahçe ile hemzemin olup balkon kapısında bahçeye çıkarıldığı zaman binanın koridor ve cümle kapısı ile ilgisinin olmayacağı görülmüştür.
Veteriner bilirkişi raporunda dava konusu köpeğin cinsi ve eğitimi nedeniyle gürültü yapmayacağı zarar da vermediği belirtilmiştir.
Davacı yan tanıkları köpeğin evde yalnız olduğu için havladığını tanığın biri de sahibinin eve geç geldiğini tahminen de o saate kadar köpeğin yalnız kalamayacağını söylemiştir. Davacı tanıklarının bulundukları dairelerin konumu da sorulduğunda köpeğin bulunduğu daireye uzak oldukları daha çok köpeğin havladığı yolunda başkalarının şikayetini duyduklarını söylemişlerdir.
Davalı tanıklarından biri köpeğin bulunduğu dairenin karşısında bulunan dairede tüm gün evde (işi nedeniyle) oturmaktadır, diğeri ise üst katındaki dairede oturmaktadır. Her iki tanıkta köpeğin havlay...k rahatsızlık vermediğini sesini hiç duymadıklarını söylemişlerdir.
Davacı yan tanıklarının dairelerinin konumu nedeniyle daha çok başkalarından duyduklarını aktardıkları kanaatine varılmıştır.
Köpeğin cinsi, durumu, uzman bilirkişinin raporu, bulunduğu dairenin hemzemin oluşu, tanık beyanları ve keşifte gözlendiği üzere davacı yan köpeğin katlanılmaz bir rahatsızlık ve zarar yarattığını ispatlayamadığından davanın reddine karar vermek gerekmiştir.

devamı aşağıdaki linkte ;

http://www.avho.org.tr/forum/forum_post ... 0&get=last

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen birisiste » 31 Oca 2006 20:16

Merhabalar

Rahmi abinin örnek olarak verdiği kararın yayınlanmış olduğu siteden başka bir örnek daha bu daha çok apartmanlarda hayvan besleyenlerle ilgili bir karar ve durumdur.Kesteldeki gibi bir uygulamayla karşı karşıya kalanların ise yapması gereken usul daha farklıdır.Orada idari bir karar söz konusu olduğu için alınmış olan kararın iptali istenmeli (tabi yürütmeyi durdurmalı olarak) buda idare mahkemesinde yapılır.

Apatmanda evcil hayvan besleyenlerle ilgili diğer bir karar ve yapılması gerekenler...

Adana 2.. idare mahkemesi
Dosya no: 2001/761 E.

Kurgu: Sikayetci apartman sakini kopeginin cok havladigini bahane ederek
kopek sahibini Cevre Il Mudurlugu'ne sikayet eder. Kopek sahibine kopegi
uzaklastirmasi icin uyari gelir. Kopek uzaklastirilmazsa para cezasi gelir.
Ancak eger ses olcumu yapilmamissa bu cezanin hicbir gecerliligi yoktur,
sakin ODEMEYIN.

**Oncelikle apartman yonetim plani iyi okunmali. "Apartman yonetim plani" apartmanin inşası bittikten sonra yapilan ilk toplantida yapilir. Yani
apartman kac yil once insaa edilsiyse, o ilk toplantida "evcil hayvan
beslenemez" diye bir karar yonetim planina konulmus ve kat sahipleri
tarafindan imzalanmissa yapilabilecek fazla birsey yoktur. Sonradan konulan kararlarin (sikayet oncesi-sonrasi) hukmu yoktur.

**Ancak bu karar sikayetci olunduktan sonra kondu ise sikayetin hicbir
gecerliligi yoktur, dava ilk celsede usul aykiriligi sebebiyle red olunur.
Bu durumda sikayetci olanin yeniden dava acmasi gerekir (eger yeniden para odemeyi goze aliyorsa).

Asagida siralananlar, apartman yonetim planinda boyle yazili bir madde
olmamasi halinde yapilacaklardir. Buradaki en onemli nokta, sikayet
sahibinin sikayetinin tamamen SUBJEKTIF oldugunun ispatina calismaktir:

(1) Kopegin temel komutlara uydugunu ve basina buyruk hareket etmedigini ispat etme amacli temel itaat egitimi aldigina dair rapor alinir (veteriner hekimler gerekli kontrollerden sonra bu raporu verebilir)

(2) Kopekten rahatsiz olmayan apartman sakinlerinin beyanlari alinir. Ornek:
Su apartmanin su nolu dairesinde oturan kişinin kopeginin bu
apartmanda oturmasi bizi hicbir sekilde rahatsiz etmemektedir. Sikayetci
degiliz.
Toplu imza
Muhtardan imza sahiplerinin o apartmanda oturduklarina dair onay.

(3) Mahkemede Savunma: Eger o apartmanda kopekle beraber eskiden beri oturuluyor ve sikayet son zamanlarda yapiliyorsa, o zaman niye simdi sikayet ediyor?
Sikayet sahibinin kopegi bir sekilde taciz ederek havlamasina sebep oldugu soylenebilir. Mesela o dairenin onunden gecerken kapiya vurma, veya ust kattan ayagini yere vurarak gurultu yapma yoluyla kopegin havlamasini saglama. Bunlarin elle tutulur bir kanitla belgelenmesi gerekmiyor, "ben sahidim" demek bile savunma sayiliyor.

(4) Cevre Il Mudurlugu'nden gurultu seviyesinin tespiti (fiyati 20-25 milyon
civari). Yani kendi evindeki kopegin cikardigi sesin kamuyu rahatsiz edip
etmediginin tespiti. Ses tespiti "decibel" olarak yapiliyor. Burda birkac
onemli nokta var:

a) Ses tespiti mikrofonu kopegin agzina dayayarak yapilmaz. Sikayetci olan kisinin evinden, yani baska bir daireden yapilir. Ayrica tek bir kere
kopegin yuksek sesle "hav" demesi, olcum icin yeterli degildir. Bu isin
usulu, MÜHÜRLÜ bir teyp kullanilarak sikayetci kisinin evinden en az bir gun boyunca sürekli ölcüm yapilmasidir. Cunku gurultu kirliligi, "SÜREKLI ve belli bir duzeyin uzerinde oldugunun tespiti" demektir. Bu konuda israr etme hakkina sahipsiniz.

b) Genel cevrenin ses duzeyini de muhakkak olcturuyorsunuz.Eger genel
cevrenin ses duzeyi kopeginkine cok yakınsa kopegi savunma hakkiniz doguyor.
Ornegin genel cevrenin sesi 70 decibel cikti, kopeginki 75 ciktiysa su
sekilde bir savunma yapilabilir: 'Arada cok az fark var, veya hic yok, nasil
oluyor da kopegin sesi bu genel ses duzeyi icinde rahatsiz edici boyutlara
ulasabiliyor?' Isin asli, hemen hemen hicbir kopek gun boyunca yuksek sesle havlamaz, dolayisiyla hayvanin sesi cogunlukla cevre ses duzeyinin altinda kalir. Rahatsiz edici ses siniri, kanunlara gore 120 decibelden baslar, bu da yaklasik 3-4 otomatik yer kazma aletinin ayni anda cikardigi sese denk gelir ki hicbir kopek bu sesi cikaramaz. Yani kanunlar geregi, gurultu sebebiyle hicbir kopek evden atilamaz.

c) Diger bir savunma yontemi: Eger apartmanda baska havlayan kopek varsa haliyle kopekler haberlesmek icin havlayacaklardir. Bundan dogal birsey yoktur, bu kopegin icgudusel bir davranisidir. Bu durumda neden benim kopegim sikayet konusu oluyor da digeri olmuyor? (Bu savunma tamamen sikayet sahibinin tarafli davrandiginin ispatina yonelik kullanilabilir).

d) Kopegin sesi ciddi boyutlardaysa, ama ses tespiti yapilmamissa eger,
sikayet sahibinin elinde hicbir delil yok demektir. O zaman savunmada "Neden ses tespiti yapilmadan sikayet ediyor? Gurultulu oldugu nereden belli?"denilebilir.

(5) Kopek sahibinin kusuru olmadiginin ispati da gerekli. Yani kopek sahibi
olarak ben kopegimi balkona mi kitliyorum? Ya da ac mi birakiyorum?
Kopegimin havlamasi icin herhangi bir neden yaratmadigimi ispat edersem
eger, bu durumda tek ihtimal (kopek temel itaat egitimi de aldigina gore) bir baskasinin kopegin havlamasina sebep oldugudur. Mesela kapiya vurup taciz ederek (3), veya apartmanda baska kopek varsa (4c). Bu beyani da veteriner hekimler ya da yakin bir komsu rahatlıkla verebilir.

--------------------------------

Tandan beyin israrla uzerinde durdugu uc nokta:

**Sikayet sahibinin SUBJEKTIF oldugunun ispatina yonelik her turlu savunma ise yarar.

**Yasal belge olmadan (mahkeme emri) hickimsenin eve gelip hayvanin sesini olcemez. Bunun icin de sıkayet sahibinin dava acmis olmasi gerekir.

**Eger bilimsel bir ses olcumu yapilmamissa verilen para cezasinin hicbir
anlami yoktur, tamamen gecersizdir.

Simdi bir de Veteriner Hekimin (Tandan bey) basindan gecen olayi tam olarak anlatalim:

Kopegi cok havladigi icin sikayet edilmis. Ses olcumculer gelmis, hayvanin
sesini agzina mikrofonu dayayarak olcmusler (kı bu tamamen yasa disi,
mahkeme emri olmadan kimse evinize girme hakkina sahip degildir, bunu
kesinlikle unutmayin!). Hayvan da havlamis tabii garip alete. Tandan bey hic sesini cikarmamis. Ama tutanaga hayvanin sesinin olculdugu mesafeyi (10-20 cm gibi) isletmis!.. Ayrica cevre ses duzeyini de oracikta olcturerek
tutanaga isletmis. Daha sonra mahkemede gerektigi gibi olcum yapilmadigini kolayca ispat edebilmis.

Tekrar olcmeye geldiklerinde ise sikayet sahibinin evine muhurlu teyp
koydurup gun boyunca hayvanin sesini olcturmus. Ayrica yukardaki maddelerin de cogunu yapmis. Ve sonucta hayvanin gurultu kirliligi yaratmadigi ortaya cikmis. Davayi kazanmis. Simdi havlayan, ama yeterince yuksek havlamayan,uslu kopegini istedigi gibi apartmanda besleyebilecek.. Apartmandaki herkes kopegi sevdiginden ve "sikayetci degilim" dilekcesi verdiginden asla yonetim planinda "kopek beslenemez" diye bir maddeyi imzalamayacaklar.

---------------------------------------------------------------------
http://www.avho.org.tr/forum/forum_posts.asp?TID=20&PN=1

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Sonraki

Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir