Kümeslere elektirik vermek hakkında,

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Kümeslere elektirik vermek hakkında,

Mesajgönderen Murat Kocacoglu » 23 Tem 2006 16:26

Başımdan geçen bir olayı konu ile ilgili olduğu için anlatacağım.14 sene
önce çiftliğimizde güvercin beslemekteydim.Kuşlarıma ve çiftliğe bekçilik yapan kayserili bir aile vardı.Kısaca ben sürekli bekçiye geceleri uyumama
sı konusunda uyarılarda bulunuyor ,kuşların benim için değerinden bahsediyordum.Bekçi klasik kayserili zekasını kullanarak akşamları gizliden çektiği bir kablonun faz olarak tabir edilen ucunu kafese bağlamış.
Kablo çinko bir yerden geçerken çinkonun köşesine sürtünmüş ve oradan
nötr alarak devreyi tamamlamış.Arkadaşımızın o zaman 12 yaşındaki kızı
oradan geçerken elini kafese sürer ve rahmetli olur.
Olaydan benim haberim olduğunda çocuk ölmüş savcı olay yerinde
tahkikat yapıyordu.Bekçi hakkında hatırladığım kadarıyla insanlara tuzak
kurmak ve ölüme sebebiyet vermekten dava açıldı.Ülen o çocuğa mı yanarsın,adamı kurtarmak için harcadığım onca parayamı yanarsın anlata
mam.Üocuğun annesi aklını yitirdi ve bekçi karısını babası gile teslim edip
ondan ayrıldı.O yuva bir hatanın sonunda dağıldı
Hala kuşcular arasında elektirik verme konusu oldumu tüylerim dikelir.
Başkasına akıl vermek kolay,kafese elektirik ver, bulunca kafasına sık veya kafesin önüne mayın falan döşeyelim gibi.Vicdan azabının yanı sıra
adaletin önünde niye bunu yaptın diye sorulduğunda inanın cevap vermek
çok zor.Onun için boş konuşup arkadaşlarımızı suç'a teşvik etmek pek hoş olmuyor.Birbirimize yapıcı olarak yaklaşmamız kanısındayım.

SELAMLAR
Murat Kocacoglu
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 23 Tem 2006 17:39

Elektirik verme işi gerçekten çok tehlikeli. Bu konuda gereken hassasiyet gösterilmelidir. Hırsızların canı onlar hırsız olsalar bile güvercinlerin kümeslerinden değerlidir. Sonuçta insan pişman olan bir canlıdır. özrü ve affı kabul edilebilir. Üstelik güvercin hırsızlarının yaşı genellikle 18 yaşından küçüktür. Bu da onların çocuk olduğunun delilidir.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen UALAGOZ » 23 Tem 2006 22:32

Merhaba,

Hırsızlarla başı dertte olan yetiştiriciler ancak yasal alarm sistemleri kullanabilirler. Yeni TCK'da bu gayet açıktır. Yeni TCK birey ağırlıklıdır ve bireyi daha akıllı kabul eder. Ünce insan diyor yani. Yasal olmayan bir işlemi yine yasal olmayan yöntemlerle önleme hakkına sahip değiliz. Ülüme veya kalıcı sakatlığa neden olarak hırsızdan daha fazla ceza alınabilir, yüklü tazminatlara maruz kalınabilir! Kaldı ki güvercin hırsızlarının, arkadaşımızın dediği gibi, çoğu zaten 18 yaşın altında.
Bu nedenle yetiştiricilerin daha bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

Ufuk Alagöz
UALAGOZ
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 24 Tem 2006 17:58

Üstelik güvercin hırsızlarının yaşı genellikle 18 yaşından küçüktür. Bu da onların çocuk olduğunun delilidir.

ÜOCUK DİYE; HIRSIZLIK YAPMASI,İNSAN ÜLDÜRMESİ,TECAVÜZ ETMESİ,TİNER,UYUşTURUCU ALMASI MÜBAHMIDIR?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen ferahzade » 24 Tem 2006 18:27

CEMAL ARIKAN yazdı:
Üstelik güvercin hırsızlarının yaşı genellikle 18 yaşından küçüktür. Bu da onların çocuk olduğunun delilidir.

ÜOCUK DİYE; HIRSIZLIK YAPMASI,İNSAN ÜLDÜRMESİ,TECAVÜZ ETMESİ,TİNER,UYUşTURUCU ALMASI MÜBAHMIDIR?

O cümleden bu yargı çıkmaz. Güvercin hırsızları elektirik yüzünden ölümle karşı karşıya kalmamalıdır. Üstelik çoğu da 18 yaşın altındadır. İlerde bu yaptıklarından pişman olabilirler topluma faydalı insan olabilirler. O insanları kazanmak mümkün olabilir. Bu ve benzeri yargılar çıkmalıydı.

Sorduğunuz soru ters çevrilerek şöyle de sorulabilir. Kümeslere elektrik verip hırsızları öldürmek mübah mıdır?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen UALAGOZ » 24 Tem 2006 18:53

Merhaba,

Burada diğer suçlardan bahsedilmedi ki. Hakimin gözünde güvercin hırsızlığı basit bir suçtur. Yani cezası az olur diye tahmin edebiliriz.
Yazılanlar bu suç ve kümeslere elekrik vermek üzerinedir...
UALAGOZ
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 25 Tem 2006 8:18

Üstelik çoğu da 18 yaşın altındadır. İlerde bu yaptıklarından pişman olabilirler topluma faydalı insan olabilirler.

derlerki ; insan 7'sinde ne ise 70'indede o dur.
Alışmış kudurmuştan beterdir.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 25 Tem 2006 9:09

Merhaba,

Bence BİLİNÜSİZ olarak attığımız her adımın ağır bedellerini yaşam bize ödetiyor ve ödetir. Konu başında anlatılan olayda da bu bilinçsizliği görüyorum. Bekçi amcamız klasik kayserili zekasının ürünü olarak tel kafese bağladığı 220 Volt gerilimli iletkeni kullanarak güya kendince önlem almış durumda. Ama bilmiyor ki bu gerilim insan için ölümcül etki yaratacak. Oysa bir trafo üzerinden bu gerilim 24 veya 48 Volt olarak uygulansaydı hem güvercinler korunmuş hem de bir yaşam kurtulmuş olacaktı. Olay bu kadar basit aslında. İnsanlar için tehlike eşiği 65 Volt olarak ortaya konulmış bilimsel bir gerçektir. Yani bu gerilimin daha üstündeki gerilimler damarlarımızdaki kan üzerinden toprağa akmak ister ve geçtiği yolun üzerindeki kan hücrelerini yakarak ilerler. 65 Voltun altındaki gerilimlerde ise kolunuzu uyuşturur ve bir anlamda gıdıklar.

Bu arada belirtmeliyim ki bence de hiç bir suç cezasız kalmamalıdır. Ama bu ceza verilirken de olabildiğince merhametli olunmalıdır.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen ferahzade » 25 Tem 2006 10:02

Merhabalar,
65 volt bilgisi yakıştı bu foruma, mümkünse bu volt yüksekliğini aşmayalım. İnsan hayatıyla oynamayalım. Zaten böyle bir durum olursa kamu bize dava açar. Mantıksal yaklaşımlarla ve atasözlerini söyleyerek kurtulamayız. Bize düşen kuşlarımızın çalınmaması için elimizden gelen güvenlik önlemlerini almamızdır.

''İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur'' atasözüyle kast edilen insanın doğuştan getirdiği fıtrata ait özelliklerdir. yoksa sonradan kazanılan davranışlar değildir. Hırsızlık sonradan kazanılmış bir davranıştır. Eğitimle çözülebilir bir suçtur.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen xyronman » 25 Tem 2006 13:46

ben kendi payıma cok deyerli güvercinler besliyorum vede kumesimde kilit dahi yok sebebide catıda abimin pitbulları olması ama eyerki duysam bi 16 yasında cocuk kus calmaya cıkdıhı kümesde cereyana yakalanıp ölmüş onun icin aklımda tek cümle gecer İYİ OLMUS
hep iyi aranır
xyronman
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 25 Tem 2006 18:08

xyronman yazdı:ben kendi payıma cok deyerli güvercinler besliyorum vede kumesimde kilit dahi yok sebebide catıda abimin pitbulları olması ama eyerki duysam bi 16 yasında cocuk kus calmaya cıkdıhı kümesde cereyana yakalanıp ölmüş onun icin aklımda tek cümle gecer İYİ OLMUS

Vah vah bu hallere gelecek miydi? İnsanlık!! :( :( :(
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen xyronman » 25 Tem 2006 21:12

abi ne yapayım yalanmı söyleyim şimdi bugun güvercin calan yarın araba calar sonra milete tecevuze kalkısır bunları topdan imha yapıcan abi bakmıcan gözünün yasına hele ben bi catıda yakalasam birini yemin ediom ibretlik yapıp resimlerini sitelerde yayınlıcam ama kopekden cıkan yok=)
hep iyi aranır
xyronman
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 25 Tem 2006 22:03

xyronman yazdı:abi ne yapayım yalanmı söyleyim şimdi bugun güvercin calan yarın araba calar sonra milete tecevuze kalkısır bunları topdan imha yapıcan abi bakmıcan gözünün yasına hele ben bi catıda yakalasam birini yemin ediom ibretlik yapıp resimlerini sitelerde yayınlıcam ama kopekden cıkan yok=)

Sana hak veriyorum ancak bu hırsızlık sorunu bizim için güvercin kümeslerine elektirik verilerek çözülemez bu davranışın altında yatan başka nedenler vardır. Bizim bu nedenleri bulup düşünmemiz ve gereken önlemleri almamız gerekir. Sorun eğitim sorunudur. Uzun soluklu bir iştir. ''Güvercin çalan gelecekte araba çalar'' yaklaşımı ise biraz adaletsiz olmuş gibi ''Güvercin çalan çocuklar ilerde araba çalmayabilir'' diyerek düşüncemizi kurarsak daha insancıl ve umutlu bir ülke hayal edebiliriz. Tabiki gereklerini yerine getirirsek.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen UALAGOZ » 25 Tem 2006 23:46

Merhaba,

Xyronman arkadaşımızı çok samimi buldum :wink: ama bu forumun amaçlarından biriside yetiştiricilerimizi dumanaltı kahvehane kültüründen çıkarmak ve bilinçlenmelerini sağlamaktır. Ben de şahsıma veya malıma zarar veren kişiyi kendi yöntemlerimle cezalandırmak isterim ama neticede hukuk devletinde yaşıyoruz ve yasalara da (bazen beğenmesekte) saygılı olmak zorundayız. Herkes kendi adaletini yaratmaya kalkarsa bunun ölçüsü ne olacaktır?

Saygılarımla-Ufuk Alagöz
UALAGOZ
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen xyronman » 26 Tem 2006 1:15

abi iyide bizim kanunlarda kus calmanın cezası yokki cezayı kendimiz vericezki bi daha yaparken iyi düşünsün ben sabah kalkıyorum kendim kavaltı etmeden catıya cıkıyorum onların suluhunu deiştiriyorum yavrulara mama yapıyorum duslarını aldırıyorum bi bakıyorum işe gec kalıyorum kavaltıda yalan oluyor her sabah ben onlara gözüm gibi bakarken onları benden koparacak adamın gözünü oyarım :x
hep iyi aranır
xyronman
Katılımcı Üye

Sonraki

Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir