Hırsızlık önlemleri

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Hırsızlık önlemleri

Mesajgönderen birisiste » 29 Ağu 2004 23:01

Hızsızlığın önüne geçebilmenin yöntemlerinden biride bizim kuş besleyenler olarak bilinçlenmemiz ve bu gibi insanlara prim vermememizdir.Dernekler altında örgütleşerek bu gibi insanları dışlamamız gerekmekdedir.Birde onlardan kesnilikle kuş alınmamalı bu gibi işleri yapanlarıda uyarmalı.Bu şekilde belki biraz daha yavaşlatmış oluruz diye düşünüyorum.Ürnek olarak posta güvercini yetiştiricilerini verebiliriz. Ama tabi en önemlisi de kuşlarımızın tamamının künyelenmesi.
Belki kesin bir çözüm değildir ama işe yarar .....

Patlmayan kümesler...
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı
 
Mesajlar: 573
Kayıt: 22 Kas 2003 0:44
Konum: Bursa
Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 30 Ağu 2004 13:54

sayın BİRİSİSTE ;güvercin çalanlara hukuki anlamda yaptırım uygulanabilirmi?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye
 
Mesajlar: 714
Kayıt: 10 Kas 2003 15:19
Konum: TRABZON
Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

GÃ?VERCİN HIRSIZLIğININ CEZAİ MÃ?EYYİDESİ

Mesajgönderen birisiste » 01 Eyl 2004 11:10

Güvercin (Hayvan)hırsızlığı Türk Ceza Kanunu’nun 491 - 492.md. Hayvan Hırsızlığı altında düzenlenmiştir.Sizlere kısaca madde metinleri ve açıklamalarla bilgi vereceğim.
TCK.491.md.Basit ve Mevsuf Hırsızlığı tanımlamaktadır.;

Her kim , diğerinin taşınabilir malını rızası olmaksızın faydalanmak için bulunduğu yerden alırsa altı aydan üç seneye kadar hapsolunur.
Ekonomik bir değer taşıyan her türlü enerji de taşınabilir mal sayılır(elektrik , doğalgaz).

TCK.491/5 – Mandıra , ağıl gibi hayvanata mahsus yerlerde bulunan yahut lüzumuna göre açık yerlerde veya kırlarda bırakılan ve haklarında 492’nci maddenin 9’uncu fıkrasının tatbiki mümkün olmayan hayvanları bu yerden almak suretiyle işlenirse ; Cezası bir senden beş seneye kadar hapistir.

Bu maddede yazılı suçlar ikiden fazla kimseler tarafından birlikte yapılır yahut suçun işlenmesinde yukarıda yazılı hallerden iki veya daha fazlası birleşirse cezanın aşağı haddi iki sene hapistir.

5.Bentte sözü edilen hayvanlar ; at , eşek , deve , inek , öküz , katır , manda , camız ... ve bunların yavruları gibi büyükbaş hayvanlarla , koyun , keçi ve bunların yavruları gibi küçükbaş hayvanlardır. Kümes hayvanları (tavuk , horoz , hindi , ördek , kaz ....) ile evcilleştirilmiş tavşan , güvercin gibi hayvanlar ve arılar , 5. bentte belirtilen « hayvan » kapsamına girmezler.(Yargıtay’ın son zamanlarda ki görüşü)

Burada kanun koyucu sadece basit hırsızlığı tanımlayıp onu cezalandırmaktadır. Ama bizi asıl ilgilendiren çoğunlukla beslemiş olduğumuz güvercinler evlerimizde veyahutta evin müştemilatında olduğu için TCK.492/9.benttir.

TCK.492/1 – Geceleyin bir bina içinde yahut süknaya mahsus bir yerde veya müştemilatında işlenirse ; .....

TCK.492/9 – Meskun bir hanenin doğrudan doğruya müştemilatından olan veya duvarla çevrilmiş bulunan yerlerindeki hayvan hakkında işlenirse ; suçlu iki senden beş seneye kadar hapsolunur.

Bu maddede yazılı suçlar ikiden fazla kimseler tarafından birlikte yapılır yahut suçun işlenmesinde yukarıda yazılı hallerden iki veya daha fazlası birleşirse cezanın yukarı haddi verilir.
Görüldüğü üzere 491.Md.Basit hırsızlığı tanımlamış olup 492 ve devam eden maddelerinde suçun işleniş tarzına göre cezası da artmaktadır. Hırsızlığın gece vakti işlenmiş olması bir ceza arttırım sebebidir.

Gece vakti; Güneş batmasından bir saat sonra başlar ve güneş doğmasından bir saat evvele kadar devam eder. Failin binaya geceleyin konut dokunulmazlığını ihlal ederek girmesi gerekir.Konut ; İçinde insan oturan veya oturup barınabilecek yapılar yanında , başka işler için kullanılmak üzere yapılmış ve tamamlanmış yapılardır. Boş ve üstü ile etrafı açık , tamamlanmamış durumda olmamalıdır. Başkasının girilmesine izin verilmeyen , izinsiz girilemeyecek nitelikte olması gerekir. Binaya doğrudan veya dolayısı ile bağlı ve onu tamamlayan yerler müştemilattır. İçinde oturulan veya oturulmaya özgülenmiş bir binanın müştemilatından çalmak halinde binadan hırsızlık konu olur. Bu nitelik olmazsa oradan hırsızlık açıktan hırsızlık sayılır. Merdiven , balkon , sahanlık , ahır , samanlık , bahçe gibi yerler duvarla çevrilmiş tabirine girer. Taş tuğla gibi maddelerle yapılması şart değildir. Sükna ; insanların oturmasına ve barınmasına ayrılmış yerlerdir. Bina olduğu gibi , vagon , çadır , bağ çadırı , otel odası da olabilir. TCK.492/9’ u biraz daha açacak olursak ; Meskun bir hanenin doğrudan doğruya müştemilatından olan veya duvarla çevrilmiş bulunan yerlerindeki hayvan hakkında işlenmesi düzenlenmiştir. Sanığın girme yetki ve hakkı bulunmayan , oturulan bir yerin doğrudan bağlantılı yeri kastedilmektedir. Başkalarının izinsiz giremeyeceklerini belirtir biçimde çevreden ayrıldığı işaretlerden anlaşılan yerlerdir. Bu yerlerin kapıları mesken veya müştemilata açılmalıdır. Duvarla çevrili yerler meskun bir haneye ait olmalıdır. Büyükbaş hayvanlar , kedi , köpek , kümes hayvanları da bu bende girer.
Ama Yargıtay’ın son kararlarında kümes hayvanları olan güvercinlerin her yerde bulanabileceği ve değerlerinin çok yüksek olmaması , kolay yetiştirilmesi sebebiyle TCK.492/9 Md. Kapsamında değerlendirilmemektedir. Olayın işleniş tarzına göre 493/1 md. Ceza verilmektedir.Burada hırsızlığın yapılışına göre alınacak ceza değişiklik arz etmektedir.

TCK.493/1 – Hırsızlığı işlemek veya çalınmış malı başka yere kaldırmak için duvar , kapı , pencere , demir parmaklık , kasa ve sandık gibi şahısları veya malları muhafaza için sağlam maddelerle ve muhkem surette yapılmış şeyleri yıkmak , devirmek , kırmak , delmek veya mahvetmek veyahut suni vasıtalarla veya şahsi çeviklik sayesinde bertaraf edilebilen maniaları kaldırarak veya aşarak hane ve sair yerlere girmek suretiyle işlenirse ,
Cezası üç seneden sekiz seneye kadar hapistir.

Ürnek olarak 29.01.1993 Tarihli bir Yargıtay kararında ; “ Sanığın yakınıcıya ait evin damına şahsi çeviklik sonucu çıktıktan sonra orada bulduğu merdivenden yararlanarak ulaştığı çatıdaki güvercin kümesini açarak güvercinleri çaldığı oluşa uygun kabulden anlaşılmasına göre ; TCY’nın493/1 yerine 492/9 ile hükümlülüğüne karar verilmesi , yasaya aykırıdır. “ demektedir.

Görüldüğü üzere güvercin (hayvan) hırsızlığının cezası bir senden başlayıp sekiz seneye kadar çıkmaktadır.

Burada karşımıza şu çıkmaktadır ; Yargıtay’ın güvercinleri , tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarıyla eş değerlendirdiği görülmektedir. O halde yapılması gereken hırsızlık olayı vuku bulduktan sonra şikayetçi olunup bunların dava sırasında veya dosya Yargıtay’a gittiği takdirde orada izah edilmesi gerekmektedir. Üünkü şuan güvercin yetiştiricilerinin ülke genelindeki çokluğu aşikardır. Bazı güvercin ırklarının kökeninin Osmanlı’ya kadar dayanması bunların ekonomik bakımdan da değerlerinin artmasına sebep olmaktadır. Hal böyle olunca eğer elinizdeki güvercin , ırkının taşıması gereken bütün özellikleri taşıyorsa onun değeri 1000-2000 $ lara kadar çıkmaktadır. Basit olarak geçen sene Bursa ‘ nın bir ilçesinde yapılan güvercin güzellik yarışması sonucunda birinciliği alan Kelebek cinsi bir erkek kuşa 2.000.000.000 TL. gibi bir rakam teklif edilmişti. Bu arada kuşlarınızı çalan kişiye karşı manevi tazminat davası da açma hakkınız bulunmaktadır. Hırsızlık olayı başımıza geldiği takdir de mutlaka emniyet güçlerine haber verip şikayetçi olmamız gerekmektedir. Hırsızlık şikayete tabi suçlardandır. Üünkü hırsızın bundan ceza alması muhtemeldir.
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı
 
Mesajlar: 573
Kayıt: 22 Kas 2003 0:44
Konum: Bursa
Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 01 Eyl 2004 16:28

bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.sağlıcakla kalın...
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye
 
Mesajlar: 714
Kayıt: 10 Kas 2003 15:19
Konum: TRABZON
Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen ersingfb » 27 Eki 2004 16:53

arkadaslar çok saçma adam 10 milyonluk tavuk çalarsa cezası var bizim çocugumuz gibi baktıgımız kuşları çalarsa cezası yok çok saçma ya.
benden size bi taktik direk kümesin kilidine gizli elektrik verin gelen bi titresin ondan sonra görürüm köpekte eğitimli olmazsa sakın koymayın öldürüyolar zehirli yemle köpek hemen rahmetli bide köpeğin günahına girersiniz
ersingfb
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 42
Kayıt: 20 May 2004 14:41
Konum: istanbul

Mesajgönderen postacı_46 » 11 Ara 2006 17:37

es selamu aleyküm. selahattin bey söylediklerinize aynen katılıyorum bir farkla benim kuşları çaldıktan sonra ertesigün alamdıklarını almaya geldiler elimde sopayla ikisini epey bir kovaladım pislik herifler tazı gibi koşuyorlar yakalayamadım kaçtılar ertesi gün yine geldiler.ama bu sefer ben kuşları aşağıya indimiştim bulamdılar salmaını kapağı açıktı bunlar dadandılarmı bırakmıyorlar. Benim arkadaş birini tutmuş babasıyla komalık etmişler ama yine akıllanmıyorlar tutup bileklerini keseçeksin bunların ki anlasınlar onca sevgi dolu emeğin bir anda kaldırılamayacağını. Düzceli beysize tavsiyem şöyle salmanızın etrafını gezin çıkılacak yerleri iyice kontrol edip önleminizi alın .duvardan çıkılacak bir yer varsa harcı serin üzerine cam kırıklarını döşeyin iki gün sulayı sertleşir ellerini attıklarında kesilir duvardan atladıklarında çok ses çıkar buda farklı bir önlem önerimdir... O kişilere Allahu teala öyle bir ceza versin ki bu emeklerin çalınmasının bu kadar basit olmadığını anlasınlar... :evil:
postacı_46
 

Mesajgönderen postacı_46 » 11 Ara 2006 17:40

maximan kardeşim ölsünlerde hırsızlara ibret olsun sen elektriği bağla birde uyarı yazısı yaz " DİKKAT! ELEKTRİK" diye o zaman sana ne zarar gelir.
postacı_46
 


Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

cron