Kuş Düşmanı Kediler

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen İsmail Barış » 23 Kas 2006 9:35

Kedi sorunu benimde başıma bela olmuştu bir ara çözüm olarak kullandığım şeyi sizlerle paylaşayım. Kasaplar çarşısına gidip en tazesinden yarım kilo ciğer alıp anneme güzelce pişirmesini söyledim piştikten sonra damda kuşları eşlemek için kullandığım etrafı tahta parmaklıklar ile çerçeveli yaklaşık 50cmX50cm ebatındaki tahta kafesin içerisine ciğeri koyup kapağı tahta ile tutturdum kapağı tutan tahtayada bir ip bağlayıp merdiven dairesine saklandım kedi dama çıktı koklaya koklaya geldi kümesin yanına daha sonra kafese yöneldi sanırım ciğerin kokusunu aldı bir süre dolanıp çevreyi kontrol ettikten sonra kafesin içine giriş yaptı tetikte olduğunu biliyordum ve acele etmedim biraz yiyip tehlike olmadığını sandığı zaman ipi çektim ve kedi kafese kapatılmış oldu kafesi yükleyip hayvanları koruma derneğine götürdüm (bizden epeyce uzakta) orada kedilerin kısmına kapattılar çıkış yeri olmadığı için sanırım hala orada çünkü gelmedi. Böyle birşey yapabilirsin Tahir Abim ama evden epeyce uzağa bırakman gerekir cünkü kediler cok uzakltan evini bulabiliyor posta güvercini misali..

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen Şenol coca » 23 Kas 2006 13:07

arkadaşlar hatırlıyorumda avcılarla ilgili bir yazıya biçok tepki gelmişti.şimdi kedileri öldürünce bahsedilen CANİ avcılardan ne farkınız kalacak.Üldürmek yerine çatıya çıkışını engellemeye çalışın....Üatıya çıkış yerlerini tespit edip oralara teneke monte edin tırnakları tenekeyi tutamadığından çıkamıyor.. :idea:
Å?enol coca bandırma
Şenol coca
Katılımcı Üye

Mesajgönderen karela » 26 Ara 2006 14:29

Sanırım Ben bu konuya ve yazılanlara takıldım. Bu sebeptendirki sürekli bu konuya girip çıkıyorum ve birşeyler, birşeyler daha yazma ihtiyacı duyuyorum.
Kedilerin faydaları aslında oldukça fazladır. Başta bilindiği üzere farelerin korkulu rüyasıdırlar. Yakalamadıkları olsada fareler kedilerden korkularından heryanı rahat rahat dolaşamazlar. Düşünsenize kediler olmasa bukadar atik çevik varlıklar olmasa ilaçlama ile ve kapanlarla kaç fareyi sokaklarda rahat rahat dolaşmaktan alıkoyabilirsiniz. Ayrıca farenin bağışıklık sistemi her ürettiği nesilde farklılık gösterir. Yani 2 yıl boyunca işe yarayan ilaçlama 2 yıl sonra o bölgede muhtemelen işe yarayamayabilir.
Diğer yandan çöplülerdeki atık yemekler; biz evde müsriflik yapıp fazladan pişirdiğimiz yemekleri evden ikinci üçüncü öğünden sonra bir poşete koyup çöpe atıyoruz. Belkide ilk öğünden sonra. Kediler ve köpeklerde yiyebileceklerini çöplerin arasından ayırıp hemen tüketiyorlar. Düşünsenize nekadar zahmetli ve zor mesele. Konteynerlerin içine gireceksin yiyebileceğin poşetleri ayırıp içinden poşeti açarak nafakana ulaşacaksın. Peki böyle olmasaydı ne olurdu. Hemen söyleyeyim akşamdan kalan yemek sabah işe giden evin bireyleri tarafından atılacak özellikle haziran temmuz,ağustos aylarında sıcağın ortalığı kavurduğu günlerde temizlik hizmetlileri tarafından alınacak olan çöp saatine kadar (ki bu her akşam yaklaşık 21.30- 24.00 gibi ) kokuşacaktı. İşte size hastalık. Oysa karnı aç kedi köpekleri çöplerden bunları ayırıp tüketiyorlar. Biraz düşünürsek bu küçük görünen fayda bile aslında açtıkları zarardan çok daha fazla olabilir. Kedilerden arta kalıp çöp toplama merkezlerine giden çöplerin içinden güvercin martı ve kargalar (v.s. )birkez daha yiyecek ayrımı yapıyorlar. Tabi köpeklerle, kedilerde.
Ben Samatya, Narlıkapı' lıyım. Bizim semtte her evin önünde illaki bir kedi köpek beslenirdi. Ürn.Balık yediniz balıktan arta kalanlar bir kağıda konulup kapı önüne bırakılırdı. Keza diğer yemeklerde. Kedi köpek buradan beslenirdi. Bayat ekmekler yine kurutulup ufalanarak veya ıslatılarak kuşlara bırakılırdı. Rahmetli valde ekmekleri cam önüne hergün aynı saatte dizerdi. Birgün unutsa yada geçikse kumrular güvercinleri cam gagalar adeta nafakalarını isterlerdi. İşte manevi doyum. Böyle bir haz daha varmı arkadaşlar. Aç bir insanı doyurmakla aç bir hayvanı doyurmak çokmu farklı. Sanırım biz insanlar hergün daha egoist olmaya ve bu dünyayı sadece bize aitmiş gibi hissetmeye doğru yol alıyoruz.
Bu dünyada her varlığın bir hizmeti olduğu gerçektir. Kedinin kaptığı güvercinin mesela kapmamış olsa kümeste bir süre sonra hastalanıp tüm güvercinlere bu hastalığı bulaştırarak tüm güvercinlerinizin yok olmasına sebep olmayacağını kim bilebilir. Hangimiz garanti verebilir. Her şerde bir hayır vardır, arkadaşlar. Biz önlemlerimizi sadece bu konuda değil herşeyde daha insancıl olarak alalım. Kurtuluş öldürmekte katletmekte değildir. Yazılacaklar bitmez, bitez.
Tekrar saygılarımla,
"Tum kumesler saglikli olsun"
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Irklar: Dolapci ve Azman
Doğum Tarihi: 19 Eyl 1970

Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir