kırlangıc ve atmaca

Yırtıcılar, hırsızlık, şikayetler ve benzeri sorunlar

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

kırlangıc ve atmaca

Mesajgönderen _dogan_ » 10 Nis 2007 19:37

herkese selamlar
bende atmacalardan bıktım hatta sonbahardan mart sonuna kadar kuşları terasa bile cıkaramadım terasa kadar giriyolar
ucuruncada 5 dakikada geliyolar
6 kuşumu kaptırdım
gırlangıclar geldi anında saldırılar bitti
ben kesinlikle atmacaların gılangıcla beslendigini düşünüyorum
cünkü gecen senede terasın icine gırlangıc kafası düşmüştü
yani atmaca icin gılangıc baklava güvercin ekmek diye düsünüyorum
sizinde tercübeleriniz varsa paylaşmak isterim
heee bu arada saldırılar bitti yanından geciyo ve saldırmıyo
herkese saglıklı kuşlar saglıcakla kalın
oyun kuÅ?u
_dogan_
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 11 Nis 2007 15:01

Merhabalar

Ben tam aksini düşünüyorum arkadaşım, kırlangıçların atmaca vb. yırtıcılardan çok daha çevik ve hızlı olduğunu düşünüyorum.

Geçen yıl özellikle dikkat ettim, kırlangıçlar yuva yapma zamanı hemen hemen tüm kuşların peşine takılıp yuva yapmak için tüy koparmak için çaba harcadıklarını gözlemledim. Atmaca vb. türlerin bu saldırılardan kaçmak için kırlangıçların çok olduğu yerde görülmemeside benim gözlemim.

Sonuçta iki farklı gözlem çıktı ortaya, konu ile ilgili değişik gözlemi olan arkadaşlarında gözlemleri sanırım konuyu daha zenginleştirecek.
Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen sinekli » 18 Nis 2007 0:46

Kirlangiclar genelde Atmacalari arkasindan takip eder bu takip sonucu Atmaca huysuzlasir ve o bölgeden uzaklasir atmacanin ben daha kirlangic yakaladini görmedim atik oldundan dolayi Kirlangicin
FORUMDA SUNULAN Adana KUSLARIN GÖRÜNTÜLERİ
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=xjT4QbMFqO4

youtubede resim nasil yüklenir tikla izle
http://www.youtube.com/watch?v=XvrS9cd0uIc
RESIM NASIL YÜKLENİR FLAS ANLATIM
:arrow: http://img88.imageshack.us/my.php?image ... width=1024
sinekli
Deneyimli Üye

Mesajgönderen _dogan_ » 18 Nis 2007 14:23

selamlar
arkadaşlar kırlangıclar cıkalı ben kuş ucuruyorum rahatsız eden yok atmaca saldırıları bitti ha tabiki bu benim fikrim sizin fikirlerinizede saygım var tabiki zaten sizin fikirlerinizi paylaşmak icin yazıyorum.
bende atmacanın gırlangıcı aldıgını gördüm.
ama saldırılar neden birden kesilmiş olabilir.onuda anlayamıyorum.
herkese selamlar
oyun kuÅ?u
_dogan_
Katılımcı Üye

Mesajgönderen selcuk » 18 Nis 2007 16:10

arkadaslar konuya ben baska bır acıdan bakmak ıstıyorum,olaya bıraz daha renk gelsın ; kırlangıclar bahar'da geldıgınde ve ozellıkle yuva yapma donemlerınde cok telaslı-hareketlı olurlar,onları havada daha sık goruruz.ayrıca baharda yagısların bol olması nedenıyle havadakı nem oranı yuksek olur ve havadakı bocek vb.ler basınc ve nem nedenıyle daha alcak sevıyelerde ucusur onları havada avlayan kırlangıcları da dogal olarak havada daha cok goruruz.bu arada sahın-atmaca ne oldu dıyeceksınız bahar ayları yırtıcıların da yumurtaya yattıgı zamandır,kulucka suresınce cok fazla avlanmazlar ve fazlaca ortalıkta gorunmezler,yavrularının yumurtadan cıkmasından sonra ıse bır gunde bırkac sefer bıle avlandıkları olur.
kırlangıclar ve atmacaların avlanması arasında bır bag olmayabılır mı acaba ?
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen deniz8 » 18 Nis 2007 19:55

Selçuk bey; haklısınız ama yine de avlanırlar. Bu güvercin değil de kemirgen olur ama illaki günlük et tüketimleri vardır. Belki de kemirgenlerin bahar ve yaz dönemlerinde fazla olmasından dolayı kanatlıları ikinci plana bırakmışlardır.şu gerçek ki yazılan bütün tahminlerin hepsinin gerçeklik payı çok yüksek.
Deniz ALTUNDAŞAR
05057675183
deniz8
Deneyimli Üye

Mesajgönderen fatih75k » 20 Nis 2007 9:05

slm kırlangıçlar yüzünden 2 kuşum atmacaya gitti çünkü bu mevsimlerde kırlangıç çok oluyor ve çok hızlı uçuyorlar atmacada aralarında olunca fazla belli olmuyor gözümün önünde gitti kuşlar.kırlangıç olmadıgında atmaca gelse bile kuş farkediyor onu ama havada çok kırlangıç oluncada güvercinde şaşırıyor benim görüşüm bu.
fatih75k
Katılımcı Üye

Mesajgönderen sinan solaklar » 20 Nis 2007 13:43

Iyi gunler,
Ekim'den aralik ayina kadar yaklasik 15 kusu,nart ortasindan beride 8 kusu atmaca veya sahine verdim.Dikkatimi ceken nokta su oldu;gozle gorus yuksekliginde sahin veya atmaca hic kus alamiyor.Kuslar pike yapip apartmenlarin arasina kaciyor(Ben Sirp yuksek ucucusu besliyorum).Problem kuslar yukselip gozden kayboldugunda basliyor.Hemen hemen her ucurusumda genelikkle bir yavru eksiliyor veya bir kac gun sonra bazen yarali geliyor.Sahin saldirdiginda kuslar dagiliyor ve son surat alcalip kumese giriyorlar.
Bugun radyo dinlerken(Bir cevre programiydi) ekim ve aralik ile nisan -haziran aylarinin kartal ve sahin kuslarinin goc aylari oldugunu ve BINLERCE bu tur kusun Istanbul Sariyer ustunden girerek Camlica civarlarindan gecerek goc ettiklerini ve yuzlerce cevre bilimcinin bunlar, izlemek icin Istanbula geldiklerini anlattilar.
Bu nedenle yuksekte alinan kuslarin(Istanbulda) sebebi ortaya cikiyor.Durbunle bakildiginda kartal gruplari yuvarlak cizerken bazen gorulebiliyor ama sahinleri daha o yuksekliklerde goremedim.
Belki en iyi cozum bu ay araliklarinda kus ucurmamak veya az yukelmeleri icin yalnizca kucuk yayrulara antreman yaptirmak.
Selamlar
Sinan
Kullanıcı avatarı
sinan solaklar
Deneyimli Üye

Re: kırlangıc ve atmaca

Mesajgönderen Ali Kemal EMİR » 02 Ara 2009 17:50

S.A. Arkadaşlar
Konu gerçekten çok ilgi çekici ve önemli.Arkadaşların bu konudaki fikir ve yorumlarının doğruluk payları büyük.Ancak tabiatteki tüm yabani hayvanlar avlanırken kural şudur:minimum güçle çok iş yapmak.Ben alamayacağını bile bile bir atmacanın bütün enerjisini bir güvercinin arkasında tüketeceğini sanmıyorum.Bu ısrara şahit olan varsa söylesin.Şimdi gelelim atmacaların avlanma şekillerine.Şekillerine diyorum çünkü bu hayvanların avlanma tarzları yazın ayrı olur kışın ayrı yavru döneminde ayrıdır.Forumdaki diğer arkadaşların konu hakkındaki görüşleri belli bir zaman aralığını ele alırsak doğrudur.Atmacalar için geçerli olan kural her dönemde avının güvercinmi kumrumu eti yumuşakmı sert mi olduğuna bakmadan en kısa ve kolay hangisini yakalayacaksa onu tercih etmesidir. Bu bazen bir karatavuk olabileceği gibi bazen de bir posta kuşu olabilir.Hepimiz atmacaların güvercinlerimizi uçururken çoğu defa saldırmadıklarına şahit olmuşuzdur.Bir atmacanın avlanmak güdülerini ancak açlık harekete geçirir.Atmacalar yavru zamanı yavrularını doyurmadan kesinlikle kendileri yemezler. Dolayısı ile avlanma güdüleri hep canlı kalır.Atmacaların tek güçlü yönleri yukardan aşağıya pike yapmalarıdır. Bu esnada avını avlamışsa avlamıştır. Eğer yoksa arkasından çokta ısrar etmez.Bazı güvercinler atmacaların saldılarından yukarı doğru füzelemeyle kurtulurlar. Bu davranışı kazanan güvercinlere atmacalar bir zarar veremez.(Oyun kuşları hariç)Atmacalar sürüye saldırdığında problemli olan kuşları anında tespit eder ve ona yoğunlaşır.Genelde de sonuca ulaşır. Kısaca şunu söyleyeyim. Bir atmaca kaç zamandır menüde güvercin vardı sıkıldım, bu günde kırlangıç veya bıldırcın avına çıkayım demez.En kısa yoldan en kolay neyi avlayabilecek se işi onunladır.
Atmacaların caydırılmasına gelince eğer değişik metodlarla onların herhangibir bölgede birkaç avını başarısız kılarsak kesinlikle o bölgede tekrar deneme yapmazlarBölgeyi değiştirir avlanabilecekleri başka bölgelere geçerler.Bu metodlar da arkadaşların bahsettiği gibi gürültü çıkarmaktan tutun da görsel olarak onları caydıracak havai fişek atmaya kadar çeşitlidir.Tabii her metodu her yerde uygulayamayacağımızı da göz ardı etmeyelim.Sabahın çok erken saatleri ve akşamın geç vakitleri onların genel avlanma zamanıdır.
En kötü ihtimalle bu saatlerden sakınalım.Kümes veya evin civarına baykuş heykeli koymakta (Eğer bulabilirseniz) oldukça caydırıcı
Selamlar
Ali Kemal EMİR
Kullanıcı avatarı
Ali Kemal EMİR
Aktif Üye

Irklar: Trabzon(çember dövücü) -posta-Sabuni-Mermeri
Doğum Tarihi: 08 Eki 1965

Dön Yetiştiricilik Sorunları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir