Güvercin Künyelerinin Temini Hakkında Bilgiler

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen İskender Damgacı » 29 Mar 2006 19:04

Selamlar Sinan Bey,

Organizasyonumuzda Kelebeklere özel bir künye çeşidi bu yıl için maalesef bulunmuyor. Fakat halihazırda dağıttığımız 8 mm künyelerin ihtiyacınızı karşılayacağını söyleyebilirim. Bende uzun yıllar Kelebeklerimde 8 mm künyeleri uyguladım. Zaten Türkiye şartlarında şu anda başka bir seçeneğimiz yok. Burada bir arkadaşımızın uyarısını aktarayım: Kelebek veya Takla ırkı gibi normal paçalı kuşlarda 8 mm çapındaki künye dar gelmese de biraz yüksek gelebiliyor. Bunun sonucunda ortama bağlı olarak künyenin iç çeperlerinde kir birikmesi olabiliyor.

Bence paçalı ırklardan hangisi olursa olsun barındırma ortamı ve dolayısıyla yetiştiricinin titizliği daha önemli durumda.

Bu yıl bizim için hangi ırklara ne kadar künye istenildiğini tespit etme yılı olacak. Önümüzdeki yıl için yurtdışında ırklara göre hazırlattığımız künyeleri dağıtmayı planlıyoruz. Eğer buradan yaptığımız satışlar tatmin edici olursa kazancıyla künye imalatını yapan makineleri satın alarak ihtiyacımız olan üretimi kendimiz yapmayı hesaplıyoruz. Böylece maaliyetleri çok daha aşağıya çekerek uygun fiyatlardan künye organizasyonunu devam ettirmek mümkün olabilir.

Benim sana kişisel tavsiyem az miktarda Genel Seri künyelerden alarak deneme yapman olacaktır. Yine de karar senin...

İzmir'e ve arkadaşlara ayrıca selamlar.

Saygılarımla
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 30 Mar 2006 14:17

İSKENDER BEY İLK İŞLER ZOR VE KARIŞIK OLUR EVVELALLAH ZAMAN DURUMU ÇÖZER.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen İskender Damgacı » 30 Mar 2006 14:34

cemal yazdı:İSKENDER BEY İLK İŞLER ZOR VE KARIŞIK OLUR EVVELALLAH ZAMAN DURUMU ÇÖZER.

ResimResimResim Teşekkürler Cemal Bey,

Herkes konuya bu anlamda yaklaşırsa işimiz çok kolay olur.

Saygılarımla
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 30 Mar 2006 14:52

Merhaba,

İşin doğrusu her alanda bir şeyler üretmek sıkıntılıdır. Çünkü ülkemizde standartlaşma konusunda yeterli çalışmalar olmadığı gibi ekonomik kaynakların sınırlı olması da ayrı bir handikap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim ülkemizde bir tek yumurtanın taşınması için bile bir ekip oluşturulmuştur zamanında. Bir ekip başı, bir ekip başı yardımcısı, bir kaç tane de usta yumurta taşıyıcısı şeklinde oluşturulan bu ekiplerle iş yapılmış ve aslında yumurta taşıma işini bu konuda en istekli olan gerçekleştirmiştir. Bizler de aslında güvercin yetiştiricileri için bir anlamda benzer bir çalışmayı gerçekleştirme düşüncesindeki insanlarız. Bugüne kadar TGYB kurucusu arkadaşların özverili çabalarıyla bugünlere kadar gelindi diyebilirim. Katedilen mesafeye baktığımızda epey işler başarılmış görünse de yapılması gereken daha bir yığın iş olduğu görülmektedir. Bu işler birkaç gönüllü tarafından halledilemeyecek çalışmalar bence.

İnsanlar önce kendilerine sormalılar : Bu künyeyi güvercinlerime takayım mı ? Künyeleme bana ne getirecek ? Gelecekte bunun ne gibi yararları olacak ? diye ve ondan sonra da bu konuda hazırlanmış künyelerden sipariş verecekler. Olay bu kadar basit aslında.

Gerisini halletmek bize kalmış bir olay ve bugüne kadar aştığımız daha büyük engelleri de göz önüne alarak bu işin de üstesinden geleceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Engel aşma konusunda iyi bir deneyim sahibi olduğumuzu düşünüyorum çünkü. Bir de şu var ki sayı olarak siparişlerin en az 50 adet olmasında yarar var. Düşünüyorum da benim şu anda 18 çift Dolapçım var. 3 ağız yavru verseler 108 yavru eder. Ben bu nedenle 50 adet TGYB, 50 adet de özel isimli künye almış durumdayım ve 8 tanesini de kullanmış durumdayım. şimdi derdim güvercinlerimi sağlıklı tutmak. Bir yetiştirici olarak onların sorumluluğunu taşıyorum. Gelecekte daha iyisini daha güzelini ortaya çıkarmakla meşgulüm. Ayrıca Denizli Güvercin Evi Derneğimizle ilgili bir şeyler yapmak istiyorum. Hem stresimi atıyorum hem de onların havadaki oyunlarını seyrederek keyifleniyorum.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen postacı » 31 Mar 2006 12:30

Merhaba arkadaşlar künyeleme olayına arkadaşlarımızın gösterdiği ilgi ve önem gerçekten çok güzel.Künyelemenin öneminden ve gerekliliğinden burada bahsetmek istemiyorum.Zira bu konular başka bölümlerde ele alındı.Benim bahsetmek istediğim konu markalarda bir standart oluşturulması konusudur.Mesela posta güvercinlerinden örnek vermek gerekirse 2006 senesinde ve daha önceki yıllarda bizim İstanbulda kullandığımız ve kuşun doğduğu yılı belirten örnek:TR 06 315617 formatındaki sene markası bütün yarışçılar için takılması zorunlu sene markasıdır.Bunun amacı şudur;öncelikle herkezin kuşunda tek tip marka kullanmak suretiyle kişiye özel durumları ortadan kaldırmak ve yaptırılan markaların herkez tarafından kullanabilirliğini sağlamak.Bu sayede hem sipariş edilen markaların elde kalma gibi yani maddi zarara uğrama gibi bir riski olmuyor hemde her yarışçı aynı tip marka kullandığı için kuşu yarışta teslim alırken özellikle yavru yarışlarında tek tek ayağına bakıp o senenin yavrusumu değilmi şeklindeki incelemeyi ortadan kaldırıyor.Buda organizasyona ciddi anlamda zaman kazandırırken kuşunda görevli arkadaşların ellerinde tutulma süresini azaltıyor.Kuş ne kadar kısa süreli elde tutulursa o kadar az stres yapar.
Markalama bir nevi kuşun nufus kağıdıdır.Zira kuşun hangi sene doğduğunun en güzel ispatıdır.Yetiştirici marka numarasına göre kuşu için ayrıca soy ağacı tutuyorsa aradan uzun yıllar geçse bile kaybettiği veya satttığı bir güvercini eline geçtiğinde o kuşun soyunu kayıtlar ve ayağındaki marka sayesinde en doğru olarak bilecektir.şayet kuşun ayağında marka yoksa veya kayıt tutmuyorsanız bunları bilmenin imkanı yoktur.Bazılarımız hafızasına güvenebilir ancak aradan uzun yıllar geçince hafızada insanları yanıltabilir.Size basit bir örnek vereyim.Benim kardeşimin hafızası çok kuvvetlidir ve yavruyken kaçırdığımız bir kuşu aradan 2 sene geçtikten sonra pendiğe yaptığı bir ziyaret sırasından o dernekten kişileri gezerken bir arkadaşın kümesinde bizim kaçırdığımız yavruyu görüyor ve diyorki bu kuş benim kuşum ayağında ise şu numaralı marka var.Kuşu besleyen arkadaş şaşırıyor ve hemen kuşu yakalayıp ayağına bakıyorlarki gerçekten ayağında kardeşimin söylediği marka var.Kuşu yavruyken pendikte biri yakalıyor bu arkadaşta ondan satın alıyor.Tabi kuşu hemen kardeşime iade etmek istiyor kardeşimde güle güle besle diyor ve daha sonra kuşun soyunu gösteren soy kütüğünü bu arkadaşa verdik.Bu örneği verme amacım şudur;kuşun ayağında şayet marka olmasaydı olay hep acabalara kalacaktı zira kuş kuşa benzer.Ama marka söyleneninde bir nevi ispatıdır.
Marka konusunda benim şahsi fikrim herkezin kuşunun ayağına standart olarak seçilmiş sene künyesini takması yönündedir.Yani tgyb amblemli sene künyesi bu iş idealdir.Sene künyesi yapılacak olan yarışmalardada esas kabul edilmeli ve birkaç senelik bir geçiş döneminden sonra ayağında sene markası olmayan kuşlar yarışmalara alınmamalıdır.Yetiştirici isterse kuşun kendine ait olduğunu belgelemek için kuşun diğer ayağınada kendi isim künyesini takabilir.Ama yarışmalarda esas ve aranılan unsur sene markası olmalıdır.Bu nedenle posta yarışlarında kuşun bir ayağında isim markası olsa dahi şayet sene markası yoksa yarışlara dahil edilmez.Bunun çok çeşitli nedeni vardır sadece bir nedenine yazmam gerekirse aynı tip sene markasından yüzlerce yaptırabilirsiniz ve şampiyon bir kuş diye aynı renkte ve benzer başka bir kuşu başkalarına satabilirsiniz.Ama aynı numaraya sahip sene markası yaptıramazsınız.Zira belçikada bu işi yapan firma her ülkeye ayrı seri numaralı künyeler basıyor ve aynı numarayı kesinlikle yapmıyor.Oysa isim künyesinde veya özel künyede durum çok farklı.Mesela çok ünlü bir mardincinin isim künyesini ele geçirip aynı künyeyi yaptırmak suretiyle adamın haberi olmadan sahtekarlar birçok kuş pazarlayabilir.Benim nacizane tavsiyem kuşçu arkadaşlar tgyb amblemli sene markalarına yönelsin şayet çok arzu ediyorlarsa kuşlarının diğer ayağınıda kendi adlarına yaptırdıkları isim markalarını taksınlar.
Bir zamanlar kuşlarıma bende bir ayağına isim diğer ayağında sene markası takıyordum amacım kaçırdığım yavruları yakalayan olursa en azından telefon edip haber verir diye düşünmüştüm.Zaman içersinde gördümkü kaçan yavru iyi niyetli birinin elinde geçerse seni arıyor ama kötü niyetli birinin eline geçerse seni aramadığı gibi kuşun bana ait olduğunu kesin olarak bildiğinden hem saklıyor hemde el altından filancanın kuşu diye yavrusunu pazarlıyor.Bu nedenle isim markasını rafa kadırdım ve kaçan hiçbir yavruyada sahip çıkmadım.Buda isim markasının özellikle uçurulan kuşlardaki bana göre bir başka sakıncası.
Arkadaşlar künye ve kayıt takibinin bütün camiamıza hayırlı olmasını diler bol ve sağlıklı yavru sezonları dilerim.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen BoLuBeYi » 03 Nis 2006 12:51

Selamünaleyküm...Ben bu özel seri künyelerden bastırmak istiyorum fakat kiminle iletişim kuracağım hiç bir bilgi yazmıyor,bana yetkili bir telefon numarası verirseniz sewinirim. Teşekkürler...
BoLuBeYi
Gözlemci Üye

Mesajgönderen turkuaz » 04 Nis 2006 19:11

selamlar ben ürgüp ten bahri güvercin künyeleri ile ilgili bilgileri nasıl alabilirim yani künyelerde bulunmasını istediğimiz soy ağacı tutmamıza yardımcı olacak kan ayrımını yapmamızı sağlayacak bilgiler ne şekilde yazdırılacaklar yoksa sadece süs olarak künye takmak gibi birşey olmasın diye soruyorum bu arada güvercinlerin soy ağacını yapan arkadaşlar varsa ne gibi teknikler kullandıklarını yazarlarsa sevinirim tüm güvercin sever arkadaşlara selemlar
turkuaz

Mesajgönderen sukruak » 04 Nis 2006 20:49

Merhabalar
Bu markalarda ne gibi bilgilerin bulunduğu hakkında yukarıda bilgiler mevcut.Genel olarak markada bölge, ait olduğu sene ve numara bulunur.TR 05 123456 gibi.Birde isim markası vardır.Bu markada da kişinin ismi ve de telefon numarası vardır.
Kuşların soy kütüğünü ( secere ) tutacaksanız.Genel olarak kuşun adı, marka numarası, doğum yılı, soyu, rengi, anne, baba marka numarası gibi bilgiler ekleneceği gibi .Ben şahsen Yarış ırkı beslediğim için.yukarıdaki bilgilere ek olarak yarıştığı mesafe, yarıştığı yer, kaç kuş salındığı, salım tarihi, geliş tarihi, salındığı an verilen yem karışımı, verilen doğal ürünler vs. gibi bir çok not eklenebilir.
TGYB Arşivden Yönergeler kısmında PEDİGREE ( secere ) başlığı altında bir örneği inceleyebilirsiniz.Ayrıca mail adresinizi verirseniz size kendi hazırladığım Pedigree ( secere ) yi yollayabilirim.
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 07 Nis 2006 9:29

Selamlar,
Künye takan arkadaşlar için secere bankası dolayısıyla otomatik secere olanağı var.
Bu bankaya ve örnek secereye Arşivlerin ana sayfasından ulaşabilirsiniz.
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen BoLuBeYi » 07 Nis 2006 21:04

Selamünaleyküm.. Arkadaşlar benim soruya cevap yazan olmadı.. Künye resimlerinin altında banka hesap bilgileri var ama benim bilgisayarda açılmıyor, künyelerden yaptırmak istiyorum, kimle iletişim kurmam lazım bana yetkili bir telefon veya e-mail adresi verirseniz sevinirim. Teşekkürler
BoLuBeYi
Gözlemci Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 07 Nis 2006 21:08

TGYB yazdı:Banka hesap bilgileri için bilgi@guvercinbirligi.com adresine e-mail gönderiniz.
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen tuggy » 15 May 2006 16:43

bu künyelerin üzerine hangi şehirin ismini yazılacagını siz nasıl bileceksiniz yada biz size nasıl bildirecegiz
tuggy
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Özdemir » 22 Tem 2006 17:07

Arkadaşlar künyeleri nasıl sipariş edeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim.
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Hayallerimi yaşamak, hayal de olsa, hayallerimle yaşamak, en büyük hayalim.
Özdemir
Deneyimli Üye

Mesajgönderen izmirlii » 13 Ağu 2006 16:28

aldık diyelim bu künyelerden nasıl takılıyor bilgisi olan söylermi
taklacı ırkı güwercin beslemekteyim 1991 doÄ?umluyum
Kullanıcı avatarı
izmirlii
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Bertuğ Yıldırım » 13 Ağu 2006 16:38

Kullanıcı avatarı
Bertuğ Yıldırım
Deneyimli Üye