GÜVERCİN KÜNYELERİ NASIL TAKILIR?

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen postacı » 07 Haz 2006 8:54

Selamlar şenol künyenin yavrunun hangi ayağına takılması konusu tamamen yetiştiricinin tasarrufudur.Herhangi bir avantajı veya dezavantajı yoktur diye düşünüyorum.şahsen bende kuşlarımdaki sene künyelerini yavruyken sağ ayaklarına takıyorum.Ayrıca künyeleri ayaklarına ters takarız (yani numaralar yukarı bakar)zira kuşu yarışta elimize aldığımızda başı bize bakacak şekilde tuttuğumuzda kuşu ters çevirmeden sadece künyeli ayağını sola doğru açmak suretiyle künye numarasını okuyabilirsiniz.şayet künye düz takılı ise okumakta zorlanırsınız.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Şenol » 07 Haz 2006 9:35

Selamlar,

Yillardir kullandigimiz, yaptigimiz bir takim yontemler, aliskanliklar vardir.
Ama bazen bu tur uygulamalarin nicin boyle olduklarina (yapildiklarina) dair bir bilgimiz yoktur. Sadece cevremizde oyle yapildigi icin bizde aynen tekrarlariz.
İste benimde, yillardir kuslarimin sag ayaklarina kunye takip sebebini bilmedigim konulardan biri... :wink:

Saygilar...
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 09 Haz 2006 15:45

Arşivdeki posta ırklarında okuduğum yazıyı aktarıyorum.

1900 lü yıllara gelindiğinde, Avrupa’da Posta güvercini kullanımı oldukça gelişmiş durumdadır. 1870 - 1871 yılları arasında bir yıllık süre içinde Avrupa’da posta güvercinleri ile taşınan posta sayısı, 115 bin resmi ve 1 milyon gayri resmi olmak üzere 1.115.000 kadardır. İlgililerin o yıllarda yaptığı bir hesaba göre, bir yıl içinde taşınan bu posta eğer kitap haline getirilmiş olsaydı 500 ciltlik bir kütüphane oluşturabilirdi. Bu kadar çok mektubun taşınabilmesinde Mösyö Drajon adlı bir kişinin geliştirdiği “Hardbin” yöntemin payı çok fazladır. Bu yöntemde güvercinlerle gönderilecek mektuplar fotoğraf tekniği kullanılarak 1 / 800.000 oranında küçültülebiliyordu. Bu yöntemle çekilen fotoğraflar, jelatin bir zar üzerine nakledildikten sonra, bu zar bükülerek, bizim şu an kullandığımız ilaç tüplerine benzer ağzı kapaklı alüminyumdan yapılma bir kap içine koyuluyordu. Bu küçük tüp ya güvercinin ayağına ya da kuyruk teleklerinin ortasındaki tüylerden birine bağlanıyordu. Eğer ayağa bağlanacaksa kuşun dengesini yitirmemesi için her ayağa birer tüp bağlanmaktaydı. Tüplerin bağlanması sırasında bal mumuna batırılmış ipler kullanılmaktaydı. Bu şekilde üzerine tüp bağlanan güvercinler uçuruluyordu. Güvercinler varması gereken yere ulaştıktan sonra, postanın okunabilmesi için, amonyaklı su içinde işleme tabi tutulması gerekiyordu. Bu sistem sayesinde gerçekten çok sayıda mektup aynı anda taşınabilmiştir.

Buradan yola çıkarak acaba posta olmasada hayvanın her iki ayağınada bilezik takmak acaba dahamı dengeli yapar diye düşünüyorum. :?:
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen selcuk » 08 Tem 2006 18:39

merhabalar;gunluk hayatta faalıyetlerımızde cogumuz genellıkle sag elımızı kullanırız, bır guvercını elımıze aldıgımızda normal sekılde tutunca kusun gogsu kendımıze dogru bakar ve bu durumda kusun sag ayagı bızım bosta olan sol elımızın tarafında olur,kunye ters takıldıgı ıcın bu tutus seklınde kusun ayagını gerıye dogru cekınce kunye numarasını duz olarak goruruz (ınsallah cok karısık olmamıstır,bunu resımle de gostermeye calısayım becerebılırsem:) )
posta guvercını yarıslarında cok sayıda guvercının numarasının kayıt edıldıgını dusunursek sag ayaga ters olarak takılan kunyelerın kayıt sırasında cok pratık oldugu ve zaman kazandırdıgı bır gercek...
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen selcuk » 12 Tem 2006 12:22

Resim

kendı resımlerımden kopyalayamadım ama ınternette baska resımler bulup olayı daha anlasılır hale getırmeye calıstım.selamlar..
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Önceki

Dön Künye-Kayıt Organizasyonu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir