şECERE BANKASI HAKKINDADIR.

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

şECERE BANKASI HAKKINDADIR.

Mesajgönderen ferahzade » 07 Nis 2006 19:00

Ben bu şecere bankasını anlamadım bir açıklama yapabilir misiniz?

Mesela 2006 yılı özel künyelerinden 101-150 numaralarına kadar aldım diyelim. Bunları hangi kuşa takarsam fotoğrafını ve bilgilerini mi göndereceğim?
En son ferahzade tarafından 28 May 2006 9:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 07 Nis 2006 20:51

Selamlar Ümit,
Secere bankası TGYB Genel Seri numaralı künyeler için hazırlandı.
Üzel künye alanlardan secere kaydı yaptırmak isteyenler olduğunda onların serileri TGYB seri bankasının altında özel secere listesi açılıp yayınlanacak. Ürnek secere sayfasına bakarsan, orada künyelenen kuş hakkında secere için hangi bilgilerin TGYB'ye gönderilmesi gerektiğini görebilirsin. Secere sayfasındaki bilgilerin olabildiğince doldurulması secereyi daha olumlu kılacak. Eğer soy hakkında 4 ebeveyn geriye bilgi yoksa olduğu kadar.
Fotoğraf bir seçenek.
Yakında bu seri numarlarından bazılarını doldurup açacağız. Canlı örnekler olunca anlaşılması daha kolay olur diye düşünüyorum.
Hoşca kal
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen ferahzade » 07 Nis 2006 21:32

Sağol Uğur açıklamalar için. Ürnekleri bekliyorum. Ben şecerelemek istiyorum kuşlarımı.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen konuk » 08 Nis 2006 23:16

Selam
bence secere bankasi bir getiri saglamaz buraya harcanacak zaman faydali islere harcanmali bu tamamen reklam mahiyetli bir yaklasim
bir baska arkadasimiz bunun aksini düsünebilir herkezin kendince bir görüsü olacak tabi. Secere kuscunun kendini tatmini ve bilincli yetistiricilik icin önemlidir. buda benim yaklasimim

kalin saglicakla
yaramaz54
konuk
...

Mesajgönderen ferahzade » 08 Nis 2006 23:52

Ne reklamı, kime reklam? Bu durum, kuşçunun bilinçli üretimi için gerekli değil midir? Soy takibi her hayvan ırkı için gerekli olan bir durumdur. Böylece üretici kimi, kiminle eşlediğini, sonunda ne olduğunu, hangi kuşun hangi kuştan geldiğini bilecektir. TGYB çalışması da gayet isabetlidir. Kuşçuluk adına getirisi de vardır. İlerleyen zaman bu getiriyi bizlere gösterecektir.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 09 Nis 2006 6:12

Selamlar,
Secere işlemini doğal olarak her üretici kendi kuşları için yapabilir.
Sitemizde bir secere bankası kurmamızın ileride kuşçuluğumuza yararlı olabilecek amaçları vardır.
Bunlardan hemen aklıma gelen şunlar;

- Buradan her künye sahibi istediği an bir secereyi yazdırıcıdan çıkarabilecek. Bunun yetiştiriciler için bir kolaylık olduğunu düşünüyorum.

- Secere bilgileri sitemize gönderildiği anda o secere bağlanmış oluyor. Yani künyeli kuşun bu gün annesi bu babası bu deyip yarın başka gösterme olasılıkları ortadan kalkıyor.

- Secere yaratma ve takip etme olasılığı olmayan yetiştiricilere alternatif bir olanak.

- Normal basılı veya yazılı secereden farklı olarak, ileriki yıllarda o yılın yavrusunun seceresine bakan yetiştirici kuşun dedesine veya dedesinin babasının künye numarasına takılacak olan link'e basıp o kuşun seceresine geçebilecek. Böylece standart 4-5 ebeveyn secerelerin aksine soyun geriye daha derin bir takibi kolayca yapılabilecek.

- Usta yetiştiricilerin secerelerini kilitlememelerini umuyoruz ki bu nokta belkide en önemli secere bankası amacı. Bu yetiştiricilerin eşleştirme tekniklerine bakarak yeni nesil yetiştiriciler fikir edinebilecekler.

- Genel seri künyelerin dışında özel künyeleride talepler doğrultusunda secere bankasına eklememizde bu tür künyeleri tercih eden yetiştiricilerinde aynı kolaylıklara ulaşabilmesi.

- Halka açık secerelerden değişik ırkların eşleştirme yöntemleri hakkında bilgi edinebileceğiz.

- Secere bankasının önümüzdeki yıllardada devamını umarak ileride ırklarımızın belli bir resmileştirilmesi veya uluslararası bir işleme tabi tutulması olasılığında ırk özelliklerinin nesilden nesile geçişini ispat için rahatca kullanılabileceğiz.

Eğer biraz düşünürseniz daha başka özelliklerin ve güzelliklerin buradan doğabileceğini belki görebilirsiniz.

Emek isteyen bir iş. Doğru. Sadece ana sayfasındaki harf ve rakamları yazarken 16,000 kere tuşlara basmam gerekti. Sonu gelmiyecek diye düşünmeye başlamıştım. Fakat yeni yetiştiriciler listesini hazırlarken bunun 20 katı iş çıktı başımıza. Sonuçta bahsettiğim bu düşüncelerin yetiştiricilerimiz için her hangi bir önemi yoksa ve hatta bir reklam olarak görülüyorsa bence uğraşmamıza hiç gerek yok. İsteyen kendi seceresini yapabilir. Nede olsa secere şablonları rahatlıkla bulunabiliyor.

Sonuçta bu düşüncelerimiz amaçlarımıza ulaşmayada bilir. Bilmiyorum.
Bildiğim ulaşacaksa destekle ulaşır.

Gerçeği söylemek gerekirse o kadar zaman harcadıktan sonra bir reklam olduğunu duymak beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Uğur Kurt Gürsu
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen ferahzade » 09 Nis 2006 9:45

Sen hayal et dostum bizler hala hayal ediyoruz. Boşa olmadığı bellidir. Başarı uzun süren zahmetli çalışmaların, hevesin sonunda gelecektir. şecere bankası için sana 16 bin kere teşekkür ederim.

Bu tür çalışmaları destekliyorum.

Reklam kısmına gelince zamanı gelince reklamını da yaparız. Ahlaksızlık değil ya!
En son ferahzade tarafından 09 Nis 2006 13:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen İskender Damgacı » 09 Nis 2006 10:19

İşin doğrusu Uğur'la bu konuda fikir alışverişi yaparken secere takibini internet ortamına aktarmanın kendisi için çok zor ve sorunlu olacağını söylemiştim. Olsun, bilgiler gelsinde ben hazırım yaparım demişti...

Neyin nasıl olacağı hakkında elinden geleni yaparken, fikir alışverişleri sürerken eğer ilgi görürse bunun güvercin web dünyasında bir ilk olacağını ve büyük bir hizmet gerçekleştirileceğini söylüyordu. Sistemin oluşturulmasıyla bizzat kendisi ilgilendi. Gerçekten emek harcadı...

Güvercin künyelerini yurtdışında yaptırmanın bazı riskleri vardı. İstediğimiz gibi olacaklarmıydı, harf hataları veya çap hataları olur muydu, satılmayıp elimizde kalırlar mıydı? vs.vs.
Eğer öyle şeyler olursa maddi zararı nasıl karşılayacaktık? Bugüne kadar tek kuruşluk bir gelirimiz olmamıştı.

Uğur kardeşim 1 yılı aşkın süredir sitenin bütün masraflarını cebinden karşıladığı gibi bütün künye risklerini de üzerine aldı. "İstenmeyen bir durumda bütün ödemeleri ben yapacağım" dedi. şimdi künye dağıtımını ve organizasyonunu yapabiliyoruz...

Uğur'un artı hanesine geçen şey yetiştiriciliğimizin dünyada tanınmasının onuru ve gururudur. Ben böyle bilirim böyle inanırım...

Selam ve saygılarımla

İskender
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ferahzade » 09 Nis 2006 13:13

Güvercin yetiştirciliğinde daha güzel günlere gideceğiz inşallah.

Uğur'a, yaptığı bu hizmetten dolayı bir kez daha can-ı gönülden teşekkür eder ve onu desteklerim. Bu tür çalışmalarda mevcut olan yükü hafifletmek için her türlü ekip çalışmasına hazır olduğumu da ifade edeyim.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen konuk » 09 Nis 2006 21:03

Selam
ben kimseye secere tutmayin demiyorum kötüdürde demiyorum. kimse seceresi olmayan kusa paravermesin kümesine koymasin kendiliginden hak ettigi yeri bulur.

gelelim maddi yönüne siteye katilanlar icinde belikide ilkkez ve defalarca sitenin finansmani icin bazi hizmetlerin bedele baglanmasini katilimci her üyenin cüzzide olsa senelik üyelik bedeli ödemesini site yönetiminden talep etmisimdir .

simdi neye veryansin ediyoz TGYB markalarinin hangi serinin kime verildigini kayit altina almak zaten markalari dagitan organin vazifesi. soykütügü tutmanin zaruret oldugunu haykiralim bu yönde baski olusturalim soykütügü olmayan kuslar alinmasin ozaman bir sekilde herkez buna yönelme ihtiyaci doguracak .hic soy kütügü tutmayi düsünmeyen adam sirf sanal ortamda yayinlanacak diye buna yönelecekse bu reklam degildirde nedir . bir is yapilacaksa bilincli yapilmali amaca arac olmali .

basarilar
Yaramaz54
konuk
...

Mesajgönderen ferahzade » 09 Nis 2006 21:36

Yaramaz54 kardeşim,

Biraz daha mutedil olalım. Eylemlerin bilinçli yapılmadığını kim söyledi. İyi yerden başlanmıştır. Lütfen suküneti elden bırakmayalım. Yapılan iyi çabaları destekleyelim.

Bu arada şunu da sormalı. Böyle değilse, nasıl olmalı?

Belki bu soru ortamı biraz yumuşatır, eksikliklerin giderilmesi için beyin fırtınası oluşturur.
En son ferahzade tarafından 28 May 2006 9:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen konuk » 10 Nis 2006 23:09

Selam
bu islem ( soykütügü takibi) bir zorunluk olmasi icin fertler künyesiz soykütügü tutulmayan kuslari almayacaklar bu ferde düsen görev .
dernekler bu harekete yol acacak sergilere katilacak kusculardan ,üreticilerden üretim soy takip defteri talep edecekler defter tutmayan üreticinin sergilere katilimi bir genelge ile yasaklanacak (posta kuslarinda basarili kuslar ayni sekilde soy kütügü mevcut ise sergilere kabul edilecek) buda künyelemeyi tetikleyecek su gün itibari ile lüks gibi görülen künyeler mecvuri hal alcak her künyenin bir mülkiyet karti olacak ve kusun satisinda veya kaybolmasi durumunda kart gösterilme devretme sarti aranacak kart kimde ise kusun mülkiyeti ondadir.

yetistirici soy kütügünün faydalarini benimseyecek bu bilincle hareket edecek Bilincten kasit budur yoksa bir seyler yapmaya calisanlara bilincsiz kisilersiniz demek degil.
Adim falan sitede filan dergide ciksin adimi yapay yollardan duyurayimda kendime pazar kurayim derdinde olanlara arac olmayacak

ben güvercinler icin dogru gördügüm yaklasimi herzaman desteklemisimdir. Hatali veya yanlis kullanila bilecek yaklasimlarida hangi ortamda olursa olsun acikbir dille elestirmis veya uyarmisimdir.
yoksa benim kisilerle isim olmaz ben isimlere degil fikirlere ve yapilanlara bakarim hayatta iki seyi tartismasiz tutarim biri bayrak digeri takimim(sakaryaspor) diger cevremdeki her mevzuatin olumsuzluklarini had safhada olacak sekilde degerlendiririm ki netice hüsran olmasin bunu icinde yapmak istedigimi degil yapmam gerekeni yaparim ki ileriye dönük olumlu yansisin.

bu benim fikrim yaklasimim
tekrardan sizlere basarilar.
konuk
...

Dön Künye-Kayıt Organizasyonu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir