KÜNYELERİN BİLEKTE DURUŞU

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KÜNYELERİN BİLEKTE DURUŞU

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 Nis 2006 8:21

Selamlar,

Güvercin künyelerini kuşun ayağına takarken yazısı yere bakacak şekilde takıyorum. Posta güvercinlerinde ise yazısı yukarı gelecek şekilde takıyorlar. Bunun bir sebebi olmalı diye düşünüyorum. Yazısı yukarı gelecek biçimde takmak yarıştan gelen kuşun künye numarasını okumaya kolaylık sağlıyor olabilir mi? Veya başka sebepleri var mıdır?

Bilgisi olan arkadaşlarımız paylaşırlarsa memnun olurum.

Teşekkürler

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen postacı » 13 Nis 2006 9:48

Selamlar İskender postalarda künyenin ters takılmasının yegane nedeni kuşu kafası kuşçuya bakacak şekilde elde tutulduğunuda ayağını yana doğru açarak künye numarasını rahatlıkla okuyabilirsin. Yani kuşu çevirmeden künyesini okuyabilmek için bu yöntem kullanılır. Zira yarışta lastik takılırken lastik takılan her kuşun önce künye numarası okunur ve ayağına yarış lastiği takılır. Masada yazıcı olarak görev yapan arkadaş ise kuşun önce künye numarasını yazar ve karşısına ise önünde duran seride takılan lastiğin karışılığına bakarak lastiğin dış numarasını yazar. Bu kartta ayrıca lastiğin iç numarası vardır. Hiçbir lastiğin iç ve diş numarası birbirini tutmaz. Dış numara aynı olsa bile iç numara farklıdır. Bunun nedeni ise kötü niyetli bir yarışçı kuşuna aynı dış numaralı lastiği bulup yarış saatine bassa bile iç numara aynı olmadığı için yarış sonrası kontrolde ortaya çıkar. Alacağı cezayı ve ondanda önemlisi işin rezilliğini siz düşünün. Posta güvercini sporunda her şey düşünülmüş ve ona göre tedbiri alınmıştır. Bu nedenle hiçkimse şampiyon kuşa laf söyleyemez. Çünkü o kuş hakemlerin değil yarışın şampiyonudur. Burada güzellik müsabakalarında dürüstçe görev yapan hakemlerimizi tenzih ediyorum. Ama insanoğlu olarak bizler öyle paranoyak oldukki kimseye güvenmiyoruz. İşte bu nedenle sanırım her güzellik müsabakasından sonra etraf cadı kazanı gibi kaynıyor.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen atlı306 » 21 Tem 2006 14:51

abimize katılıyorum.
Alayına gider...
atlı306
Gözlemci Üye