PEDİGREE, SAĞLIK ve BAKIM ÇİZELGELERİ

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

PEDİGREE, SAĞLIK ve BAKIM ÇİZELGELERİ

Mesajgönderen TGYB » 26 Nis 2006 7:14

Resim

Arkadaşımız Şükrü Ak (concon123) tarafından hazırlanan

Bakım Çizelgesi örneğini incelemek ve indirmek için :arrow: tıklayınız

Sağlık Çizelgesi örneğini incelemek ve indirmek için :arrow: tıklayınız

Pedigree örneğini incelemek ve indirmek için :arrow: tıklayınız

Resim

Resim
En son TGYB tarafından 08 Eyl 2007 23:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TGYB
Site Admin

Mesajgönderen İskender Damgacı » 26 Nis 2006 9:04

şükrü arkadaşımızdan güzel bir çalışma daha. Ellerine sağlık. Teşekkürler...

İskender
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 26 Nis 2006 9:25

Merhaba,

Doğrusu güvercinlerimize künye takıyorsak bununla birlikte bir de SECERE KARTI'mızın da olması şart ! Bu anlamda farklı güvercin ırkları için örnek oluşturacak çalışmaların paylaşmını önemsiyorum. şükrü Ak arkadaşımız ayrıca Sağlık ve Bakım ile ilgili de çalışmalarını bizlerle paylaşmış. Yürekten kutluyor ve kendisine teşekkür ediyorum.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen postacı » 26 Nis 2006 9:26

Selamlar şükrü arkadaşımız gibi istekli,araştırmacı ve yenilikçi genç kardeşlerimiz eminimki güvercinciliği layık olduğu yere taşıyacaktır.
Teşekkürler şükrü ellerine sağlık.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Şenol » 26 Nis 2006 9:49

Selamlar...
Bilincli guvercin yetistiricilerinden Sukru arkadasimizi yaptigi cok degerli ve guzel calismalardan dolayi tebrik ediyorum... Hepsi gayet guzel ve kullanisli olmus, kuslarina kunye takan her yetistiriciye kullanmayi öneriyorum. Boyle calismalari olan diger yetistiricilerde, kullandikleri yontemleri bizlerle paylasirlarsa seviniriz...
Saygilar
sk
Şenol
Aktif Üye

teşşekürler

Mesajgönderen Eralp » 26 Nis 2006 15:42

şükrü Bey , ellerinize sağlık . Bu yaratıcılığınz ve paylaşımcı kişiliğinizden dolayı sizi kutluyorum.
Saygılar;
Eralp YILDIZ
Eralp
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 26 Nis 2006 18:47

Selamlar şükrü arkadaş,
Calışmalarını takdir ediyorum.
Bu sadece yarattığın çizelgeler için değil. Daha çok, bu çalışmaları yapmana neden olan düşünce tarzın için. Kuşlarına hassasiyet gösterdiğin ve senin için ne kadar önemli oldukları belli. Bunun yanında, böyle çalışmaları diğer yetiştirici arkadaşlarımızla paylaşmak istemen başka bir güzellik. Yetiştiriciliğimizin senin gibi gençlere ihtiyacı var.
Hoş geldin, boş gelmedin.
Sağ ol.
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen selcuk » 27 Nis 2006 15:17

sukru bey tebrık ederım yıne guzel bır calısma cıkartmıssınız...bundan sonra bılgısayar ıcın turkce guvercın kayıt-takıp programı yaparsınız artık :)..selamlar...
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Kayıt tutmak önemli !

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Nis 2006 14:13

Değerli çalışmalar için şükrü arkadaşıma teşekkürler ve tebrikler.

Mesleğim gereği "hayvancılıkta" kayıt tutmanın ne kadar önemli olduğunu bilirim. Bazen insanlar "benim kayıt tutmaya gereksinimim yok, herşey kafamda" deyiverirler kolayca ama onlara kümesteki hayvanlarla ilgili biraz ayrıntılı birşeyler sorsanız yanıtlayamazlar, hele bu birkaç yıl öncesine aitse. Hele hele kümes kalabalıksa bu olanaksızdır. Hayvancılığı gelişmiş ülkeler, genetik ıslah anlamında gelişmişliklerini kayıt sistemlerine borçlular. Rakam, veri yoksa bilgi de yok ! Bilgi üretmek için verilere gereksinim vardır. Biz bilim insanları bilgi yi, deyim yerindeyse, yumurtlamıyoruz. Ne yapmasını biliyoruz, veri toplamasını ve bu verileri sitematize ederek genel bilgilere ulaşmasını biliyoruz. Kuşçu için anlamı nedir bunların? En basitinden geçen yılla bu yılı karşılaştırmak, dahası iyi kuşlarla elimizdeki kuşların kan yakınlığını belirlemek, damızlık hayvanların seçilmesi ve daha birçok yararı olacaktır.
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen sukruak » 02 May 2006 17:44

Merhabalar
Üncelikle bazı nedenlerden dolayı geç cevapverdiğim için kusuruma bakmayın.

Uğur Bey demişki :
Selamlar şükrü arkadaş,
Calışmalarını takdir ediyorum.
Bu sadece yarattığın çizelgeler için değil. Daha çok, bu çalışmaları yapmana neden olan düşünce tarzın için. Kuşlarına hassasiyet gösterdiğin ve senin için ne kadar önemli oldukları belli. Bunun yanında, böyle çalışmaları diğer yetiştirici arkadaşlarımızla paylaşmak istemen başka bir güzellik. Yetiştiriciliğimizin senin gibi gençlere ihtiyacı var.
Hoş geldin, boş gelmedin.

Merhabalar Uğur bey aslında bu yaptığım çalışmalar yapmak istediklerimin bir kısmı ve elimdeki kısıtlı imkanlarla yaptığım çalışmalar.Ünümüzdeki günlerde kısmetse internete abone olacağım ve inşallah daha güzel çalışmaları sizlerinde önerilerinizle ve birbirlerimizin eksikliklerini tamamlayarak yapacağız.Ben şahsen hayatımda güvercinlere özel bir değer veririm herzaman bende ayrı bir yerleri vardır.Güvercinlerin bana kazandırdığı bir ikinci şey ise sizler gibi değerli arkadaşlar ve büyüklerimizle tanışmamdır.şahsen bilginin paylaşıldıkça deper kazandığına inananlardanım bu amaçlada bildiklerimi seve seve aktarmaya hazırım.

RAHMİ BOZKIR Bey demişki:
Selamlar şükrü arkadaşımız gibi istekli,araştırmacı ve yenilikçi genç kardeşlerimiz eminimki güvercinciliği layık olduğu yere taşıyacaktır.
Teşekkürler şükrü ellerine sağlık.

Merhabalar RAHMİ bey güvercinciliğin layık olduğu yere gelmesi için bizlere ihtiyaç olduğu gibi sizlere ve değerli bilgilerinize her zaman olduğundan fazla ihtiyacımız var.

NİYAZİ ERTÜRK Bey demişki:
Doğrusu güvercinlerimize künye takıyorsak bununla birlikte bir de SECERE KARTI'mızın da olması şart ! Bu anlamda farklı güvercin ırkları için örnek oluşturacak çalışmaların paylaşmını önemsiyorum. şükrü Ak arkadaşımız ayrıca Sağlık ve Bakım ile ilgili de çalışmalarını bizlerle paylaşmış. Yürekten kutluyor ve kendisine teşekkür ediyorum.

Merhabalar Niyazi Bey secere kartlarından bahsetmişsiniz http://forum.guvercin.web.tr/viewtopic.php?t=1917 linke tıklarsanız geçtiğimiz günlerde bu konudan bahsetmiştim.Eklediğim kimlik kartı üzerinde bazı oynamalar yapılarak TGYB markalarına kimlik kartı olarak beraberinde verilebilir.

Ayrıca ilgilenen herkeze teşekkür ederim.Kesin söz vermiş olmayayım ama internete bağlandığım zaman TGYB adı altında sitede yayınlanan pedigrelerden oluşan ve daha da geliştirilmiş haliyle bir pedigree programı hazırlamayı düşünüyorum.İnşallah bir aksilik olmaz.
Burada yeri gelmişken bir kere daha hatırlatmakta yarar var.HAzırlanan pedigreelere farklı veriler ya da farklı olan düşüncelerimizi burda paylaşırsak güzelinde güzeline en güzelini yapmış oluruz.Ben her nekadarda diğer ırklar ile ilgili çalışmalar hazırlasamda posta güvercini beslediğim ve bu işi gerçek anlamda severek yaptığım için hazırlamaya çalıştığım bütün çalışmalarda aklıma posta güvercini ile ilgili bilgiler geliyor. :oops: :D
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 02 May 2006 18:03

Pedigree
TÜRKÇESİNİ KULLANSAK.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen sukruak » 08 Eyl 2007 22:08

Ve aleykümselam.Pedigree kuşların seceresini yani soy kütüğünü tuttuğumuz bir çizelge.Bu secere sayesinde kuşların hangi soya dayandığı ve o soyun hangi yarışlarda ne derece yaptığını takip edebiliyoruz.
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Dön Künye-Kayıt Organizasyonu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir