Künyelemenin Önemi Nedir ?

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Künyeleme soy takibi için kullanılabilir !

Mesajgönderen Butterfly » 05 Oca 2004 17:09

Merhaba,

Üncelikle Künyeleme soy takibinin yapılabilmesi için gerekli temel koşuldur. Ayrıca özellikle Posta Yarışlarında hangi güvercinin kime ait olduğu gibi kayıtların tutulabilmesi amacıyla kullanılır. Yoksa hırsızlar için güvericinin künyesinin olup olmaması önemli değildir. Hırsızlar öncelikle hangi kişide ne kadar değerli kuşlar olduğunu belirlerler. Daha sonra oraya girebilecekleri yolları araştırırlar ve eğer gerekli önlemler alınmamışsa harekete geçerler. Bu konuda yetiştiricinin alacağı güvenlik önlemleri önemlidir. Yoksa künyede yazılı olan adres ve telefonlar onları çok ilgilendirmez. Kümeslerinizin kapısındaki kilitler sadece dostlar içindir. Yoksa siz künyeleri kuşun bacağına lehimleseniz de bir şey değişmez.

Diyelim ki güvercinleriniz çalındı ve ayaklarında künyeleri mevcut. Eğer bu sayede güvercinlerinizin bulunacağını düşünüyorsanız yanılırsınız. Çünkü künyeler istenirse çok kolaylıkla çıkarılabilir. Zaman zaman bu tür olayları duyuyoruz. Bu iş yetiştiricilerin birbirlerine destek olmaları ve yakışıklı kuşların çok ucuza satılmaları durumunda birbirleri ile iyi bir iletişim içinde olmalarıyla belirlenebilmekte. Bu işi yapanlar maalesef aynı camiadan kişiler. Fakat emeğe saygıları olmayan bu kişiler aynı zamanda toplum karşısında da büyük zararlara ve önyargıların oluşmasına neden olduklarını anlamıyorlar.

Bu konuda her ilin yetiştiricileri birlikte hareket eder duruma gelindiğinde çözüm kendiliğinden gelecektir diye düşünüyorum. Acaba hangi arkadaşımız bir diğer arkadaş kümes yaparken yardım etmiştir. Hangi yetiştirici damızlık güvercinini bir arkadaşına geçici olarak emanet etmiştir. Unutmayın ki gerçek mutluluk ürettiğini paylaşmaktan ve birlikte hareket etmekten geçer. Söylenecek daha çok şey var ama uzatmak istemiyorum. Son söz olarak BİRLİKTEN KUVVET DOğAR !
Butterfly
Gözlemci Üye

Mesajgönderen yufikan » 06 Oca 2004 0:37

Bu endişelerimi giderebilirseniz çok sevinirim.

Bence endişelerinizin ve endişelerimizin tek çözüm yolu eğitim ve herkesin birbirinin hakkını gözetmesidir, sorunun büyüklüğü ile doğru orantılı olarak çözümün zorluğuda had safhadadır. yıllara yayılmış ve herkesin kabul ettiği bir platformda durursa bütün toplum, kendini eğitir haklarını gözetir, hırsızlığa gerek duymayacak kadar refaha ulaşır ve tüm bunların zincirleme reaksiyon şeklinde tepkime göstereceğine inanıyorum...
Kısa vadede maalesef endişelerimiz sürecektir.. Birlikler büyük organizasyonlara imza atıp artık çok büyük kitlelere seslenir hale geldiğinde büyük bir oranda başarıya ulaşma şansımız artacaktır ki bunda bile hepimizin dediği gibi henüz yolun başındayız.. Olacak inş..
yufikan
Deneyimli Üye

Mesajgönderen yufikan » 13 Oca 2004 16:53

Arkadaşlar inşallah 15 gün içinde yumurtadan çıkacak olan yavrulara künye takmamı tavsiye edermisiniz? (tabi 6 gün daha eklersek 21 gün sonra :) Safkan soylu değiller ama yapmam ne derece gereklidir? Ha tabi birde künye bulabilmem gerekir :) Neyse Selamlar....
yufikan
Deneyimli Üye

[b]Bana göre somut adım 1 : TGYB künyeleri[/b]

Mesajgönderen Misafir » 13 Ağu 2005 21:42

Merhaba

TGYB nin ,sanal ortam dışında da tanınmasına öncülük edecek bir çalışma olarak TGYB tarafından künye hazırlanmasını isterim. Böylelikle hem TGYB herkes tarafından tanınır.Ya da en önemlisi künyeleme işleminde artık bir standart oluşur. Tabi bunun yanında bizlerinde illa isim künyesi yapayım gibi ihtiraslardan kurtulmamız gerekir.

Bana göre somut adım 1 : TGYB künyeleri
Misafir

Mesajgönderen selcuk » 26 Eyl 2005 21:26

merhabalar ; 2006 yılı ıcın posta guvercınlerıne kunyeler hazırlanırken , dıger ırk guvercınler ıcın de uygun olcude kunyeler talep edılse ve artık en azından bundan sonrakı guvercın nesıllerımızı kayıt altına almaya baslasak..?bu konuda dusuncesı ve yardımı olabılecek arkadaslar katılım gosterırlerse yada en azından kunyelemeye olumlu bakan arkadaslar sayı belırtırlerse sımdıden sıparısler ıcın gırısımde bulunsak;ne dersınız..?
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen deja_wu » 28 Eyl 2005 2:01

postacı yazdı:Merhaba Arkadaşlar,
Kuşların ayaklarına takılacak olan sene veya isim markalarını İstanbulda bir arkadaş sipariş üzerine az 50 adet olmak koşuluyla yaptırabiliyor.Gerek isim gerekse sene künyesinin 50 adeti 20.000.000TL.
İsim markalarında renk tercihi yapabilirsiniz.Ayrıca isim markalarına Ad
soyad ve isterseniz FB,BJK,GS gibi takımlarımızın logo ve renklerini uygulatabilirsiniz.Ayrıca İstanbulda kuş pazarındada özellikle bulgaristan yapımı sene markaları satılıyor.Buradan sene markalarını dahada hesaplı alabilirsiniz.Ancak postacı arkadaşlar şayet dernekler yerine pazarda satılan bu sene markalarına itibar ederse 2004 senesi takılan yavru kuşlar 2004 senesindeki yavru yarışlarında yarışamaz.Ancak bu yavruları 2005 senesi kart yarışlarında yarıştırabilir.Zira bu markalar yılbaşı gelmeden dağitıldığı için yarışan kuşlar arasındaki eşitsizlik ilkesini ortadan kaldırmak için bu uygulamaya gidiliyor.Zira derneklerin yurt dışında yaptırıp getirticeği sene markaları 1.ocak.2004 tarihinde bütün yarışçılara aynı anda dağıtılacak.Marka satın almayı isteyen arkadaşlar bana mail atarsa ilgili kişinin telefon numarasını verebilirim.
Mail adresim:rahmibozkir@yahoo.com

Saygılar
Rahmi Bozkır

Geçen hafta Edirnekapı pazarına gittim ve 2005 marka aradım ama bulamadım bunun üzerine satıcıya künye siparişi vermek istedim ve adamın bana vermiş olduğu fiyat 50 adet isimli ve telefonlu markalara vermiş olduğu fiyat 50 milyondu bence buna bir çözüm üretilmeli mesela site üzerinde satış yapılmalı diye düşünüyorum.
deja_wu

Önceki

Dön Künye-Kayıt Organizasyonu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir