Loft Management ( Kümes Yönetimi ? )

Güvercinlerde künyeleme ve kayıtların tutulması

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Loft Management ( Kümes Yönetimi ? )

Mesajgönderen Misafir » 30 Haz 2005 12:22

Merhaba, az önce old german owl club adlı alman bango kubunün sitesini gezerken yukardaki başlığı gördüm, ilgimi çekti .

Burada ingilizce yazarak, yanlış anlaşılmak istemem fakat güvercin yetiştiriciliğine bakış açısını belli etmesi açısından ilginç .
Yani yetiştiriciliği çok teknik bir konu gibi görüyorlar :roll:

Selamlar, saygılar

Arman SARI
Misafir
 

Mesajgönderen postacı » 30 Haz 2005 12:59

Selamlar Arman bey,posta güvercini sporunda başarının sırrı %50 kuş ise %50 management (yönetim) olarak ifade edilir.Burdanda anlıyacağımız kuşun kaliteli bir soydan gelmesi ve bu soyun üstün vasıflarını taşıması tek başına yeterli olmuyor.Bundan sonra devreye kümesin yönetim biçimi giriyorki başarıya giden anahtarda işte burda yatıyor.Yönetim nedir sorusuna cevap ararsak öncelikle kümes (lüks değil ancak kuşların bütün ihtiyacını ve sağlıklı kalmalarını,rahat etmelerini karşılayabilecek kapasitede olmalı.Üzellikle havalandırmalar çok önemli).
Sistem;kuşun başarılı olması için uygulanacak sitemde çok önemlidir.Sistemin içersine bakım programları,koruyucu aşılar ve tedaviler,yemleme vb.gibi bir çok konu girer.
Pedigre ve takip programları:gerek bilgisayarda gerekse elde kuşlarımızın soyunu takip etmemize yarayan programlardır.Ayrıca bu programlarda kuşların antreman ve yarış gibi önemli bulguları takip edilir.Mesela kuş 300km yarışına hangi yuva pozisyonunda gitmiş(dulmu,yavrudamı,yumurtadamı)yavrulu veya yumurtalıysa kaç günlük gibi teknik konular ile hava durumu,yarış sonucu vb.gibi ileride bakılıp karar vermemize yarayacak bulgular tutulur.Bunun dışında yarış esnasında uygulanan haftalık bakım programları ve verilen ürünler yazılır. Bunu yapmaktaki amaç kuş o yarışta başarılı olmuşsa seneyede aynı pozisyonda yarışa gönderip başarılı olmasını sağlamak içindir.Malum Avrupada tek kuş üzerine çok büyük bahisler oynandığı için her şey titizlikle takip edilmektedir.
Kümeste kullanılacak ürünler,yem katkı malzemeleri ve bunların işe yarayıp yaramadıkları hep yönetim biçiminin içersinde yer alır.Kısacası kümesi veya çiftliği bir şirket gibi düşünücek olursak bu şirketi en iyi şekilde yönetmek için bir Loft Manager (kümes müdürü) ihtiyaç vardır.Bir çok ünlü ve büyük çiftliklerin sistemi bu şekildedir.Hatta birçok ünlü kuşçu başka çiftliklerde kümes müdürlüğü yaptıktan sonra kendi çifliklerini kurmuştur.Bütün bu anlattıklarım sektör haline gelmiş olan posta güvercini sporunun dünyadaki uygulama şeklidir.Hobi seviyesinde olan bizim kuşçuluğumuz açısından olaya bakarsak bunlar gereksiz görülebilir.Ancak unutmamak gerekirki ciddi işler ciddi çalışmalar ister.Posta güvercini sporunda ciddi anlamda emek vermezseniz başarı güzel ancak çok uzak bir hayaldir.

Saygılar

Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 811
Kayıt: 04 Kas 2003 17:32
Konum: İstanbul
Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen sukruak » 30 Haz 2005 14:45

Merhabalar RAHMİ Bey posta güvercini konusunda sizden bir çok şey öğrendim halada her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum.şu an da öğrendiklerimin doğrultusunda her şey gayet yolunda gidiyor.Pedigre konusunda kafama takılan bir soru oldu.Pedigrede bir kuş için genel anlamda neler yazılabilir.Ben şahsen kuşun soyu hangi tarihte doğduğu, markanumarası, cinsiyet, hangi yarışlar uçtuğu , mesafesi, kaç kuş salındı gibi bilgiler yazıyordum fakat bu yazınız okuyunca sanırım pedigre konusunda eksikliklerim olduğunu düşünüyorum.Bana bir pedigre tam anlamıyla neleri yazarsak geriye dönük bir bakış yaptığımızda bu bilgiler bizi yönlendirebilir.Herşey için çok teşekkürler...
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye
 
Mesajlar: 201
Kayıt: 11 Eki 2004 22:36
Konum: Esenler
Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Mesajgönderen postacı » 30 Haz 2005 15:55

Selamlar şükrü pedigree genel anlamda kuşun sadece soyunun takip edildiği bir programdır.Bunun dışında kümes yönetimi için gelişmiş yazılımlar kullanıyorlar.Bu yazılımlarda kuşun yarış sonuçları hava durumu,yuva pozisyonu vb.gibi birçok özellik takip ediliyor. http://www.comproware.com sitesini inceleyecek olursan bu programlar hakkında daha geniş bilgi edinebilirsin.
Resim

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 811
Kayıt: 04 Kas 2003 17:32
Konum: İstanbul
Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen sukruak » 01 Tem 2005 9:24

Merhabalar RAHMİ Bey cevabınız için sağolun.Sitedeki programlar ve örnekler doğrultusunda sanırım dah averimli bir çalışma yapabileceğim.
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye
 
Mesajlar: 201
Kayıt: 11 Eki 2004 22:36
Konum: Esenler
Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

KÃ?MES YÃ?NETİMİ

Mesajgönderen Turkvet » 29 Kas 2005 21:41

Merhaba lar ;
Yukarıdaki Yazılımın bedava ( free ) deneme sürümünü ( demo ) indirdim , İnceledim.Diğer yazılım firmalarının benzer yazılımları var hepsi ücrete tabi...
Burada SİZLERLE SESLİ DÜşÜNMEK istediğim konu şu ; POSTA yazılımları mevcut fakat Ülkemize HAS Performans ırklarımız için MODEL YAZILIM KONUSUNDA ÜALIşABİLİRMİYİZ.
Hangi IRK larımızda HANGİ Parametreleri EKLEMELİ almalıyız.
YENİDEN TÜRKÜE PROGRAM YAZABİLECEK ARKADAşLARIMIZ MEVCUT MU ?
BİLDİğİNİZ DİğER GÜVERCİN YAZILIM PROGRAMLARI VARMI ?
Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÜATAL
Turkvet
Arşiv Yazarı
 
Mesajlar: 272
Kayıt: 07 Eki 2005 9:38
Konum: Ankara

Mesajgönderen bekir » 30 Kas 2005 8:55

arkadaşlar bana programda hangi bilgilerin olacağını söyleyebilirseniz.ben yazabilirim.
bana programın ne gibi özellikleri olacak,hangi işlemleri yapacak açıklarsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
bekir
Deneyimli Üye
 
Mesajlar: 62
Kayıt: 08 Tem 2005 18:28
Konum: istanbul/samandıra
Irklar: Takla, Mardin
Doğum Tarihi: 03 Tem 1989

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 01 Ara 2005 6:15

Elimde eski ve basit bir İngilizce program vardı.
Böyle bir çalışma yapmak istiyen arkadaşların örnek olarak kullanabilmesi için ekliyorum.
http://guvercinbirligi.com/Utilities/guvercin.zip
Umarım çalışır.
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 2023
Kayıt: 27 Eki 2003 7:07
Konum: Amerika
Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Flying Tippler Program'ı hakkında

Mesajgönderen Turkvet » 01 Ara 2005 22:28

Merhaba'lar ;
Yukarıda UğUR Bey'in eklediği programı indirdim.Üok basit ve Kullanımı Kolay Bir Program.Dileyen arkadaşlar programı indirip baksınlar.
Programı inceleyin yardım isterseniz yada anlayamadığınız yerde burada konuyu açıklarız.
Bu programa göre hawk_2006 programı çok daha ileri...fakat çoğu arkadaş için karışık üstelik hawk_2006 ÜCRETLİ.
UğUR Beyin Gönderdiği Program için TEşEKKÜR EDERİM.
Arkadaşlar HİÜ YOKTAN İYİDİR ,şİMDİLİK BU PROGRAMI KULLANMANIZI TAVSİYE EDERİM.DAHA İyisini bulursanız buraya kaydettiğiniz bilgileri oraya aktarırsınız.
Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÜATAL
Turkvet
Arşiv Yazarı
 
Mesajlar: 272
Kayıt: 07 Eki 2005 9:38
Konum: Ankara

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 16 Şub 2006 7:05

Başka bir proğrama rastladım.
Sizlerle paylaşmak istedim.
Sitenin adresi http://www.zooeasy.com/product/index.php?app=4-5
Sayfanın sol tarafındaki download demo düğmesinden girerek ücretsiz olan şeklini indirebilirsiniz.
Yoksa büyük şekli +85.00
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 2023
Kayıt: 27 Eki 2003 7:07
Konum: Amerika
Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

posta guvercini programmi

Mesajgönderen metin25 » 19 Şub 2006 1:20

merhaba arkadaslar

ben iki senedir posta besliyorum ve kullamis oldugum program bana kusun her bilgisini sunuyor

bu internet sayfasinda gorebilirsiniz
http://www.compuclub.nl/engeland/index.htm bu programda hangi sene hangi kusu eslestirini ve hangi kusun hangi yarista kacinci oldugunu size gosteriyor bakmanizi isterim

metin
metin25
 

Mesajgönderen konuk » 26 Şub 2006 17:54

selamlar
porogralar pazardestekleme amacina daha yönelik. programi kulanma imkani olmayan bilgisayari olmayan arkadaslar kümes pilanlamasi sistemli yetistiricilik yapmasinlarmi veya bu arkadaslar neyapacaklar.

kanatimce her kuscuarkadasimizin edinecegi kalincizgisiz defteri damizlik arsivi olarak düzenlemeleri gerek ve bu deftere esleme krokisi cizip kuslarinin eslemelerini yazmali

ANA nr X BABA nr=Ana nr
------------------------------------ = yavrunr
ANA nr X BABA nr=Baba nr

kuslarin hangimesafe ve hangi havasartlarin uygun kuslar olusu pek cok programdan etkili olacaktir netice itibari ile virüs veya sistemhatalari yüzünden cikabilecek bilgi kayiplari yazili arsiv ile güncelkalir
oyunkuslarinda ise ek bilgi olarak kuslarin ucus süresi ,kacmertreye geldigi,fisekmesafesi,taklasaysisi eklemek bukuslarin nesilini incelemek ve bilincli yetistiricilik acisinda etkili olacak gelene razi olmayip istediginizi zamanla kendiniz üreteceksiniz

Burada veteriner arkadaslara önemli görev düsüyor . Yaris antreman bakin pilanlarinin nezaman hangi ana ürünlerin kulanilmasi gerektigini bu ürünlerin kendilerince karsilanabilecegini iceren calismalarinyapilmasilazim

gerekposta gerek diger randiman irklari olsun isteristemez belli baskiya maruz kaliyorlar olumsuzluklar tedbir alinmazsa kalite düsüklügüne buda farkinda olmadan degerli kuslarin katline sevkediyor ki bu düzeltilemez bir kayiptir bu kayiplar oluyorsa veterinerligi dahaiyi gelirgetiren büyükbas hayvancilga yönelmis güvercinleri görmezden gelen sözde veterinerlerde ve birazida yine bunlari talepetmeyen bizleri suclamaklazim

taktir sizlerin
konuk
...
 
Mesajlar: 61
Kayıt: 30 Ağu 2004 22:30

Re: Flying Tippler Program'ı hakkında

Mesajgönderen ayhancan » 05 Haz 2006 12:01

Turkvet yazdı:Merhaba'lar ;
Yukarıda UğUR Bey'in eklediği programı indirdim.Üok basit ve Kullanımı Kolay Bir Program.Dileyen arkadaşlar programı indirip baksınlar.
Programı inceleyin yardım isterseniz yada anlayamadığınız yerde burada konuyu açıklarız.
Bu programa göre hawk_2006 programı çok daha ileri...fakat çoğu arkadaş için karışık üstelik hawk_2006 ÜCRETLİ.
UğUR Beyin Gönderdiği Program için TEşEKKÜR EDERİM.
Arkadaşlar HİÜ YOKTAN İYİDİR ,şİMDİLİK BU PROGRAMI KULLANMANIZI TAVSİYE EDERİM.DAHA İyisini bulursanız buraya kaydettiğiniz bilgileri oraya aktarırsınız.
Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÜATAL

PROGRAMI KURMA KONUSUNDA BİRAZ AÜIKLAMA ALABİLİRMİYİM DLL DOSYALARINI BİR YERE KOPYALAMAMIZ GEREKİYOR GALİBA BİR DE YAZDIKLARIMIZIN KAYIT ALTINA ALABİLMEK İÜİN SAVE TÜRÜ BİR şEY YAPMAK GEREKECEKMİ PROGRAMDAN ÜIKARKEN TOMATİK KAYIT EDİYORMU YAPTIğIMIZ DEğİşİKLERİ TEşEKKÜR EDERİM.
ayhancan
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 19
Kayıt: 26 Eki 2005 22:33
Konum: Ä°stanbul-

Mesajgönderen sinan.ürsn » 07 Haz 2006 17:37

http://www.pigeon.org/software.php?f=All
Arkadaşlar sözü geçen programların bir çok yazılım firması tarafından hazırlandığını ve özelliklerini yukarıda verdiğim linke girerseniz göreceksiniz.Umarım fikir verici olur.
Sinan ÜRESİN-İZMİR 1970
İNSANLAR YAŞLANDIKÇA DEĞİL YAŞADIKÇA TECRÜBE KAZANIR ZAMAN SADECE ARMUTLARI OLGUNLAŞTIRIR

Resim
Kullanıcı avatarı
sinan.ürsn
Aktif Üye
 
Mesajlar: 112
Kayıt: 07 Eki 2005 12:37
Konum: İzmir
Irklar: kelebek
Doğum Tarihi: 12 Mar 1970

Mesajgönderen ayhancan » 08 Eyl 2007 15:06

bir tane beleş prog yokmu hiç arkadaşlar her yer crack kaynıyor bulan gören varsa söylesin
ayhancan
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 19
Kayıt: 26 Eki 2005 22:33
Konum: Ä°stanbul-


Dön Künye-Kayıt Organizasyonu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir