CNN TÜRK'TE GÜVERCİNLER

Görsel ve yazılı eserlerde güvercinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, ferahzade

CNN TÜRK'TE GÜVERCİNLER

Mesajgönderen tolga » 03 Şub 2004 0:02

CNN TürkÂ?teki Â?DOSTLARIMIZÂ? ADLI programı izledim çok güzel olmuş. Tebrik ediyorum. GÜVERCİNLER adeta renk cümbüşü oluşturmuşlardı. Benim düşüncem güvercinlerle ilgili programlar yapacaksak taklacı ırklarımızın havadaki performansları üzerinde durmalıyız. Yere 1-2 metre gelme , 15-20 metre fişekleme , bol takla , Sivas Â?urfa taklacısı gibi tanımlamalarla televizyon programlarında anlatsak daha faydalı olur. Üünkü , güvercinlerden hoşlanmayan insanlar bile TAKLACI (Mardin) ırklarımızın fişek ve taklalarını görünce , özellikle yere dalıp çıkması , ayaklarını açması , kafasını öne doğru uzatması insanlar üzerinde hayranlık uyandırıyor. şaşkına çeviriyor. Adeta insanları cin çarpmışa dönderiyor.

Yani kameraya taklacının yere gelip , fişekleme olaylarını,taklalarını göstersek çok daha faydalı olur. İnsanları çok daha fazlasıyla etkiler. Yerde duran güvercinler açıkçası pek ilgi çekmiyor veya elde gösterilen güvercinler. Bir de güvercinlerin çoğunun Türk ırkı olduğu , ihracat geliri elde edebileceğimizi , dünyaÂ?daki güvercin ırklarından çoğunun bize ait olduğunu belirtirsek daha fazla ilgi çeker. Üzellikle güvercin ihracatından , ihracat gelirinden bahsedersek gazetelerin ekonomi sayfalarına bile çıkarız. Denizli horozu ve Sivas kangal köpeği buna örnek gösterilebilir.

Her Salı TRT-2Â?de saat 10.10Â?da Â?haberci gözüyle" adında bir program var. Bu programda da güvercinlerle ilgili bir şeyler yapılabilir.
tolga
Aktif Üye

Mesajgönderen tugrax » 05 Şub 2004 2:34

Program çok güzeldi fakat çok erken saatte ve çok kısa sürdü. Belkide programın formatı o.

Güvercinler hakkında daha geniş bir belgesel türü bir yapılsa ve sizin dediğiniz gibi taklacı kuşların oyunu yada güzel form kuşunun insanı ilk bakışta büyüleyecek unsurları içerse yani güvercinlere bakan milyonlarca kişinin onu kendine yakın hissetmesi hem bu sektöre ilgi duyanları daha bir heveslendirir hemde hep bahsettiğmiz Güvercincinin İmajı meselisini çözeceği inancındayım

Rahmi Bey ağzınıza, yürğinize sağlık....
tugrax
tugrax
Deneyimli Üye

Mesajgönderen postacı » 05 Şub 2004 16:46

Selamlar,
Programı beğendiğinize çok sevindim..Arkadaşlar bu programı çekme teklifi bana gelince hiç düşünmeden yardımcı olamayı kabul ettim.Amacım güvercinciliği bir nebzede olsa tanıtımını sağlamak ve toplumda layık olduğu yere gelebilmesi için katkıda bulunabilmekti.Benden istenen güvercincilik konusunda bir acemi insan dahi seyrettiğinde bu kişilere gerekli mesajlar vermesi yönündeydi.Bu nedenle bu program belirli ırkları tanıtmaktan ziyade genel anlamda güvercin yetiştiriciliği hakkında insanları fikir sahibi yapmaya yöneliktir.Bu proram çok kısa süreli olduğu için yaklaşık 1 saat süreyle aralıksız konuştuğum halde belirli bir bölümü yayınlanabildi.Taktir edersinizki daha profesyonelce programı ancak bizler kendi camiamız için hazırlayabiliriz.Avrupada özellikle posta güvercini konusunda tanınmış kümeslerin video çekimleri yapılmaktadır.Bu kasetleri bizler ücret ödemek suretiyle Türkiyeye getirtip seyretmekteyiz.Üstetlik yabancı dilde yapıldığı için sadece görsel anlamda olaya yorumlar getirebilmekteyiz.Bu çok ciddi eksikliği gördüğüm için özellikle posta güvercini ve genel anlamda bütün kuşların bakım ve hastalıklarını içeren bir video çekimini dernek olarak yapmayı düşünüyoruz.Bu çekilen cd leri bütün illerdeki derneklere gönderip burada arkadaşlarımızı bilinçlendirmeyi düşünüyoruz.Ancak bu çekimler tamamen kendi çabalarımızla olacağı için ne zaman ve ne şekilde olur bilemiyorum.Yaptığımızda sizlere haber vereceğim.Ayrıca cnn türkteki programın cdsi elime geçtiğinde bunuda bütün derneklere ve diğer illerdeki arkadaşlarıma göndermeye çalışacağım.Aslında bu tarz çalışmaları sizlerde bulunduğunuz ilde yapabilirsiniz.Mesela iyi oyunlu bir mardin kuşunu çekip bunun cd lerini çoğaltmak suretiyle diğer arkadaşlarımıza iletebilirsiniz.İnanın biz posta güvercini yetiştiricilerinin boş zamanı çok az.Zira Mart ayında sabah akşam kümes uçumları başlıyor.Hafta sonu ve hafta içi bir gün antreman.Her hafta 1-2 gece toplantı.Nisan ayından eylül ayına kadar cumartesi yarışa kuş kabulü pazar günleri ise yarış ve sonrası yarış saatlerinin teslimi.Bütün bu saydıklarım ciddi anlamda zaman ve çalışma gerektiriyor.Rahmi Bozkır olarak ben 3-4 ay süreyle ailemle hafta sonu kahvaltı yapamıyorum.Bu camiadaki bütün posta güvercini yetiştiricilerinin akibetide benimle aynı.Bu nedenle yanlış anlaşılmasın bizler kendi hobimiz için yeterinden fazla maddi ve manevi emek harcıyoruz.Sizlerinde kendiniz için birşeyler yapma zamanı gelmedimi.Sadece bu nedenle dernekte diğer ırkları besleyipte bizlere yardımcı olmadığı gibi neden bu kadar uğraşıyorsunuz şeklinde eleştiriler yapan arkadaşlarımıza nazikçe istifa kağıtlarını uzatıp istedikleri kahveye gidip özgürce hobilerini yapmalarını tavsiye ettik.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen tolga » 06 Şub 2004 0:01

PERşEMBE GÜNÜ AKşAM 18.00'DA GÜVERCİNLERLE İLGİLİ PROGRAM TEKRAR GÜSTERİLDİ.
tolga
Aktif Üye

cnn

Mesajgönderen baracuda3132 » 19 Eyl 2004 16:35

adamlara ben ısrar ettım gecenlerde bızım karacabeye geldıler ayıları gosterdıler
baracuda
baracuda3132
Katılımcı Üye

Mesajgönderen kirmizioglu » 21 Eyl 2004 1:21

rahmi bey cnn turk programinin cd sini suan itibariyle temin etmemiz mumkunmu acaba?
kirmizioglu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen kars » 21 Eyl 2004 12:40

rahi bey bu tür program teklifi size geldiyinde önceden sitede zamanını
yayınlarsanız bizde kacırmamış oluruz 8)
sevgilerle...
kars
Deneyimli Üye

Show haber de.

Mesajgönderen kaan2003 » 23 Eyl 2004 11:18

Selam arkadaşlar,
dün akşam Show haberler de, galiba ist. da Orhan Taş (yanılmıyorsam) adlı bi abimiz güvercinlerle ilgili bir cafe ,güvercin evi yapmış .çok ilginç güzel bir yere benziyordu.ama haberlerde yerini duyamadım.bilen arkadaşlar nerede olduğunu yazarlarsa sevinirim.görmek istiyorumda.
çok güzel kuşlarıda vardı. :)

Mustafa Dinç.
kaan2003
Katılımcı Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 23 Eyl 2004 12:08

bende rastladım 75 milyar masraf yaparak güzel bir güvercin mekanı yapmış.helal olsun....
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Anaconda » 26 Eyl 2004 19:38

Herkese sevgiler saygılar. Sanırım kuş mekanı KADIKÜY deydi. Hürriyet gazetesinde görmüştüm. Başka bir bilgi yoktu. Televizyonda denk gelmedim. Bir de güvercinlerle ilgili programlar artsa hem benim gibi acemiler bir şeyler öğrenirletr.
Kullanıcı avatarı
Anaconda
Deneyimli Üye

Irklar: basık tepe kınalı miskiler
Doğum Tarihi: 23 Ağu 1981

programın cd'si

Mesajgönderen PHOENiX » 27 Eyl 2004 1:06

ben CNNTURK te çalışıyorum sizlere programın bir kopyasını göndermeye çalışırım. arkadaşlarla konuşmam gerekecek.
PHOENiX

Dön Güvercin ile Magazin

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir