HABER SİTELERİNDE TGYB

Görsel ve yazılı eserlerde güvercinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, ferahzade

HABER SİTELERİNDE TGYB

Mesajgönderen ferahzade » 12 Oca 2006 2:51

Evlerinin çatısında güvercin besleyenler arasında Yargıtay üyeleri, savcılar, akademisyenler ve emniyet müdürlerinin de olduğu ortaya çıktı.
02 Mayıs 2004 Pazar 01:21

Kahvehanelere ve kuş pazarlarına gitmekten çekinen üst düzey güvercinseverler, bir öğretim üyesi tarafından internette oluşturulan Güvercinciler Birliği sitesinde buluştu. Siteyi Onsekiz Mart Üniversitesi Zootekni Bölüm başkanlığını yürüten Doç. Dr. Türker Savaş kurdu.

Doç. Dr. Savaş, kuşçuluk hobisinin toplumda eğitim seviyesi düşük insanların uğraşı gibi algılanmasından dolayı eğitimli kuşseverlerin ortaya çıkamadığını söyledi. Kuşçuların prestijinin yükseltilmesini sağlamak için sanal ortamda bir plaftorm oluşturduğunu belirten Savaş önümüzdeki aylarda Yargıtay üyesi ve emniyet müdürü gibi eğitimli güvercinseverleri bir araya getirecek seminerler düzenlemeyi hedefliyor.

Güvercinciler Birliği sitesi Finlandiya, Almanya ve Hollanda’da yaşayan güvercinseverlerle Türkiye’deki kuşçular arasında bağlantı kuruyor. Sitede kuş beslemekle ilgili bilgiler veriliyor, kuş ırkları tanıtılıyor. Kuşseverler ilan bırakabiliyor. Eksikliğini çektikleri malzemeleri ve damızlıkları birbirlerinden tamamlıyor. 7 yaşındayken dayısı tarafından hediye edilen 3 güvercini besleyen Savaş, evcil hayvanlara olan merakından dolayı ziraat fakültesinde okumuş. Evinin çatısında 50 güvercin besleyen Savaş, güvercin yetiştiriciliği üzerine akademik çalışmalar hazırlıyor. Bazı günler mesai bitiminde üzerinde takım elbiseleriyle güvercinlerinin yanına giden Savaş, güvercin beslemenin futbol fanatikliği gibi bir tutku olduğunu anlatıyor. Savaş, Türkiye’de kuşçuluğun kahvehanelerde ve kuş pazarlarıyla sınırlı kaldığını bu nedenle çok sayıda eğitimli kuşseverin kendisini sakladığını dile getiriyor. Türkiye’de kuşçuluğun profesyonel bir şekilde yapılması için İskender Damgacı ve Uğur Kurt Gülsu ile birlikte internet sitesi oluşturan Savaş, sözlerine şöyle devam ediyor: “Siteye Güvercin Birliği (http://www.guvercinbirligi.com) ismini verdik. Güvercinlerle ilgili tüm bilgi birikimimizi sitede ayrıntılarıyla anlattık. Sitenin kuruluşundan kısa bir süre sonra telefonlarım sürekli çalmaya başladı. Yurtdışından arayanların yanında Yargıtay üyesi, savcı, emniyet müdürü, mühendis, güvercinseverler de aradı. Hatta Yargıtay üyesi güvercinseverin bir makalesi sitemizde yayımlandı. Kurduğumuz site bize eğitim düzeyi yüksek insanların kendilerini deşifre etmek istemediklerini gösterdi.”

Türkiye’de de güvercin yetiştiriciliği oldukça yaygın. Kimi evinin çatı arasında ve saçaklarında yetiştiricilik yaparken kimi de lüks kümeslerde besliyor güvercinlerini. F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım’dan Rauf Denktaş’a, Hakan Ural’dan Burhan Üaçan’a kadar ünlü isimler güvercin meraklıları arasında yer alıyor.

KAYNAK:

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=128616
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen ErcaN_S » 06 Nis 2006 22:03

Diyarbakır’da boranhane kalmadı
Diyarbakır kültüründe önemli bir yere sahip olan boranhaneler, yani güvercin evleri, tarih olmaya yüz tuttu. Bir zamanlar sayıları yüzlerle ifade edilen ve içinde binlerce kuşun yaşadığı boranhaneler sadece, iki tane kaldı.

DİYARBAKIR - Güvercin merakının yaygın olduğu yerlerden olan Diyarbakır’da, yıllar önce güvercinlerin yaşanması için, adına boranhane denilen, evler yapıldı.
Üoğunluğu merkeze bağlı Karaçalı köyünde bulunan boranhanelerin sayısı bir zamanlar yüzlerle ifade ediliyordu.

İçinde beslenen binlerce güvercinin koğa adı verilen dışkısı, gübre olarak kullanılıyordu. Boranhanelerde, zaman içinde, kentteki bir çok değer gibi tarihi olmaya yüz tuttu.

şimdilerde sadace iki tane kalan boranhanelerin birinin sahibi, 70 yaşındaki Yaşar İldeniz. Gözlerini boranhanelerle açan İldeniz, ne zaman yapıldıklarını bilmediğini belirterek,”Ben doğduğumda beri vardır. Üocukluğumdan beri var. 50-60 tane vardı. bir bu kaldı, bir de arkadaki. bakımsızlıktan yıkıldı çoğu. Bin iki bin tane kuş vardı. Kimi kaçtı, kimini öldürdüler”dedi.

İlerleyen yaşına rağmen, güvercin merakından vazgeçmeyen İldeniz, kuş dışkısını satarak para kazanmaya devam ediyor.

şimdiye kadar sadece Diyarbakır’a koğa satan İldeniz, “Bu sene fındığa götürdüler. 13 ton sattım. Karadeniz’e gönderdim. İki tane kaldı. Ben devam edecem. Elimden geldiği kadar bakacağım. Duvarların yaptım, üzerini düzelttim”diye konuştu.

İldeniz, kendisine ait son boranhaneyi hergün ziyaret ederek, içini temizliyor, güvercinlerin yuvalarını düzeltiyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/332944.asp
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye

Dön Güvercin ile Magazin

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir