Alman Geflügel Börse Dergisi'nde Taklacılarımız ve...

Görsel ve yazılı eserlerde güvercinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, ferahzade

Alman Geflügel Börse Dergisi'nde Taklacılarımız ve...

Mesajgönderen İskender Damgacı » 03 Nis 2006 18:51

Resim

Selamlar,

Aslında konu bu dergi değil. Amacım Amerika'da yaşayan arkadaşımız Uğur Kurt Gürsu ile yaptığımız bir görüşmeden kendimce gerekli gördüğüm bir-iki noktayı buraya aktarmak. Dergiyi tamamlayıcı unsur olarak kullanmak istiyorum :arrow:
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 03 Nis 2006 18:56

Resim

Üanakkale Zaferi'nin 90.yılı münasebetiyle geçen yaz Üanakkale'ye gittim. Orada Türker Bey'i ziyaret ettiğimde kendisi bu dergiyi bana hediye etti. Dergide Taklacılarımız konu edilmişti. Sitemiz TGYB'den ve fotoğraf galerilerinden söz ediliyor. Bu haber yapılacağı zaman Türker Bey ile irtibata geçmişler :arrow:
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 03 Nis 2006 19:04

Resim

Bu sabah sağolsun Amerika'dan Uğur arkadaşımız telefonla aradı. Kanada eski federasyon başkanı kendisiyle irtibat kurmuş. Forumumuzdan Azman yarışmasının başlığını takip ettiğini, organizasyonun fotoğraflarını gördüğünü ve oradan verilen linkle Denizli Güvercin Evi Derneği'nin web sayfasına girdiğini anlatmış. Sonuç olarak bir Kanadalı hemde eski bir federasyon başkanı fotoğraflarını detaylı olmadan gördüğü halde Azman ve Dolapçı edinmek istediğini söylemiş, bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini soruşturmuş. Benim cevabım ortada: Azman bize yetecek kadar bile yok, Dolapçı ona keza sayıca çok olsa da buradan yurtdışına güvercin çıkarmak büyük sıkıntı. şimdilik elimden hiç bir şey (maalesef) gelmez :arrow:
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 03 Nis 2006 19:11

Resim

Değerli Arkadaşlar, söylemek istediğim kısaca şudur:

İzleniyoruz, hemde çok yakından ve iştahla izleniyoruz...
TGYB fotoğraf galerilerinden tutun da forumumuza kadar didik didik taranıyoruz. Üok şey yazıp söylemenin yapamadığını bir fotoğraf yapıyor, herşeyi anlatabiliyor. Lütfen sitelerimize koyduğumuz, galerilerimize gönderdiğimiz, forumumuzda yayınladığımız fotoğrafların son derece nezih olmasına dikkat edelim. Yurtiçinde yaralı olan imajımızı tamir etmeye çalışırken yurtdışınıda hesabımıza katalım. Kendimizi en iyi biçimiyle temsil etmenin yollarını arayalım. Hepinize çalışmalarınızda üstün başarılar dilerim.

Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 05 Nis 2006 16:03

Merhaba,

Avrupalı Güvercin Yetiştiricilerinin bize özgü güvercin ırklarına karşı gösterdikleri ilgi hiç te sürpriz gelmedi bana. Elimizde inanılmaz bir hazine var gerçekten. Gelecekte bu ırkların sağlıklı ortamlarda üretilip çoğaltılmaları halinde değerinde ihraç edilmeleri de bence mümkün. Eksiğimiz sadece iyi organize olamamakta. Bu bilinçle olaya yaklaşıldığında gelecek yıllarda daha güzel günler bizi bekliyor.

Yaşanan süreçte yavaş yavaş da olsa Dernekleşme çalışmalarının filizlenmesi umut verici. Bir anlamda tohum atmak gibi bir şey. Ben 3 yıl önce 30 cm boyunda diktiğim Fıstık Üamını her gördüğümde mutlu oluyorum. şu anda 3 metreyi geçti. Aynı bu şekilde yeni kurulan derneklerin de bir kaç yıl içinde çok güzel çalışmalara imza atacaklarını düşünüyor ve yürekten inanıyorum. Kaldı ki, TGYB'nin hedeflerinden bence en önemlisi olan Dernekleşme çalışmalarının başlaması ve çoğalması TGYB'nin üzerine düşen misyonu yerine getirdiğinin de göstergesidir. Bir kıvılcım çakıldı ve ateş yanmaya başladı ve artık etrafına hem ışık hem de sıcaklık vermeye başladı. Bunu çok fazla önemsiyorum. İnsanlar her çabanın sonunda meyve alamayabilirler ancak TGYB bu noktada çabalarının karşılığı almış durumdadır. Ben şahsen büyük bir gönül huzuru içindeyim; bu oluşumun içinde bir zerre kadar katkım olduğu için.

Katkım da şu : Dünyanın her yerinden TGYB'de yayınlanmak üzere gönderilen resimleri ilgili galerilere kaydetmek. Baktığım zaman çok farklı ırkların çok farklı resimleri olduğunu görüyorum. Bazıları profesyonelce bazıları amatörce çekimler. Objektif olarak değerlendirdiğimde bazıları oldukça kötü resimler. Yine de gönül kırgınlıkları olmasın diye yayınlanmıştır bazıları. Oysa eminim ki bir kaç küçük noktaya dikkat edilse çok daha güzel resimler çekilebilir. Mesela; resim çakilecek mekanda kova, hortum, sigara paketi veya izmariti, kirli malzemeler v.s. olmamalı. Ayrıca güvercine mümkün olduğunca yakınlaşılıp bütün uzuvlarını alacak şekilde pozlama yapılmalı. Mümkünse bir gösteri kafesi içine konulan güvercinler temiz bir ortamda fotoğraflanmalı. Hele hele temizlik zamanı gelip geçmiş bir kümes içinde çekilen fotoğraflar hiç olmamalı. Üektiğim fotoğraflarda buna dikkat ederim. Ayrıca havada yakalanan pozlar da hoş ve ilginç oluyor. Bir bakış açısıyla elimizdeki mücevherleri gazete kağıdına değil özel ambalajında görüntülemeliyiz.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 6:59

Selamlar,
İskender ve Niyazi kardeşlerimin söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.
Yaptığımız her şeye itina göstermek boynumuzun borcu.
İskender'in bahsettiği gibi Forumdaki Denizli Azman Yarışmasının yayınlanmasından fazla zaman geçmeden, daha önce Amerika'ya Adana ırkımızı sokma çalışmalarımızda yardımcı olan, Kanada Federasyonu'nun (http://www.pigeonfanciers.ca/) eski başkanı ve şu an Show postaları, Thai Laughers (Tayland gülücüleri)/Arabian Trumpeters (Arap ses kuşu) baş hakemi Dick Taylor aradı. Değişik Türk ırklarını Amerika'ya zaman zaman getirdiğimizi bildiği için Azman ve Dolapçı ırklarımızdan edinmek istediğini söyledi. İskender'in söylediği gibi şu an durum buna elverişli değil. Fakat ileride olacak. şu an çalışmalarımız Kelebek ırkını kurtarmak üstüne.

Yazılanları okuyunca benimde bir katkım olsun istedim. Bu mesajı takiben yukarıda fotoğrafları yayınlanan Alman magazininde geçmişte yayınlanmış Türk ırklarımız üstüne değişik makalelerin fotoğraflarını koyacağım. Magazinin Editörü Remco De Koster uzun zamandır haberleştiğimiz bir arkadaşımız ve aynı zamanda bir TGBY izleyicisi. Ne zaman ilgisini çeken bir makale olsa mesaj atar. En son Selçuklu makalesi çıktığında telaşla istemişti. Kendiside bir Selçuklu yetiştiricisi olduğundan konuya özel bir açıdan bakmış ve makaleyi magazinin kapağına yerleştirmişti.

Daha değişik magazinler ve çekimler var. Fırsat buldukca buraya eklerim.
Sağlıcakla kalın
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:15

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:17

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:18

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Aynı magazinden bayburt makalesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:19

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Takla Makalesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:19

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Takla makalesinin devamı

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:20

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Kumru makalesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:20

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Kelebek Makalesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:21

Resim
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Başka bir Kumru Makalesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 10 Nis 2006 8:22

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi