GÃ?VERCİN SEVGİSİ

Görsel ve yazılı eserlerde güvercinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, ferahzade

GÃ?VERCİN SEVGİSİ

Mesajgönderen EfeMilly » 20 Eyl 2006 13:44

Konya Güvercin Kuşları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Eyüp Ağrılı, "Türkiye'de güvercin sevgisinin en fazla olduğu illerden biri de Konya" dedi.

TARİHİ MİRAS

Güvercin konusunda görüşlerini aldığımız Ağrılı, Konya'daki güvercin kuşları sevgisinin Selçuklular döneminden kalma olduğunu ifade ederek, "Konya halkı asırlardır bu sevgiyi evinde veya iş yerinde takla ve renkli güvercin besleyerek devam ettiriyor. Güvercin sevgisi bir tutku değil, hastalık seviyesindedir" dedi.

HIRSIZLIK KORKUTUYOR

Güvercin meraklılarının en çok kuş hırsızlarından korktuklarına dikkat çeken Ağrılı şunları söyledi. "Okkıran Hüsnü, Sütçü Fatih ile Taksici Fahrettin Konya'nın meşhur kuşçularından bazıları. Ben iddia ediyorum; Konyalıların beslediği güvercinler Türkiye'nin en iyi güvercinleridir." Ahmet TURAN Güvercin konusunda görüşlerini aldığımız Ağrılı, Konya'daki güvercin kuşları sevgisinin Selçuklular döneminden kalma olduğunu ifade ederek, "Konya halkı asırlardır bu sevgiyi evinde veya iş yerinde takla ve renkli güvercin besleyerek devam ettiriyor. Güvercin sevgisi bir tutku değil, hastalık seviyesindedir" dedi. Türkiye'de güvercin sevgisinin en fazla olduğu illerden biri de Konya diyen Ağrılı şunları söyledi. "Güvercin meraklılarının sohbetlerinin bütün konusu kuştur. Kuşçular birbiriyle çok çabuk kaynaşıp arkadaşlık kurarlar. Arkadaşlıklarını çok samimi şekilde devam ettirmelerine rağme, hediye babında bir birine kuş vermezler. Kuş sevgisi hobi olduğu kadar, geçim kaynağı olarak da görülür. Kuşçuların en çok kuş korkuları ise kuş hırsızlarıdır. Konya'nın meşhur kuşçularından bazıları Okkıran Hüsnü, Sütçü Fatih ile Taksici Fahrettin. Ben iddia ediyorum; Konyalıların beslediği güvercinler Türkiye'nin en iyi güvercinleridir."

Merhaba Gazetesi / Konya
7 Haziran 2002
www.merhabagazetesi.com.tr
_______________ Insan Hayatİ 3,5 ile 4 Arasİndadİr. Ya 3,5 Atarsİn Yada 4 4 luk Yasarsin... _______________
Kullanıcı avatarı
EfeMilly
Aktif Üye

Dön Güvercin ile Magazin

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir