TÃ?RKİYEDE GÃ?VERCİN BESLEME,BAKIM v.s Ã?ZERİNE KİTAP VA

Görsel ve yazılı eserlerde güvercinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, ferahzade

TÃ?RKİYEDE GÃ?VERCİN BESLEME,BAKIM v.s Ã?ZERİNE KİTAP VA

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 15 Eyl 2004 9:25

TÜRKİYE'DE GÜVERCİN BESLEME,BAKIM v.s ÜZERİNE YAZILMIş ve HÜLÜ PİYASADA OLAN KİTAP VARMIDIR? selamlar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen postacı » 15 Eyl 2004 9:52

Selamlar bildiğim kadarıyla ülkemizde güvercin bakımı,hastalıkları vb.gibi konuları içeren türkçe bir kitap mevcut değil.En azından ben rastlamadım.Umarım böyle bir kitap varsa ve bu kitaptan haberdar olan arkadaşlar bizleri bu konuda aydınlatırlar.Bunun dışında 1995 senesinde belçikalı ünlü posta güvercini uzmanı Jules GALLEZ'in 101 metot isimli eseri ve 1997 senesinde istanbulda yaptığımız yarışlardan sonra elde edilen gelirle chevita firmasının healty pigeons isimli kitabını türkçeye çevirttik.Her iki kitapta posta güvercini sporuyla ilgili olmasına karşın diğer ırkların bakımı ve hastalıkları konusundada yol gösterici olabilir.
Bu kitaplar satılmadığı için elde etmeniz mümkün değil.
Size şu kadarını söylemek istiyorum Türkiyede kuş bakımı ve hastalıklarıyla ilgili olarak en geniş bilgiyi içeren kaynak TGYB arşividir.Bu arşivi okuma yazması olupta okuyan herkez kesinlikle kuş bakımı konusunda % 80 oranındaki herşeyi öğrenecektir.Kalan % 20 ise pratik ve deneyimlerdirki bunuda ancak yaşayarak öğrenebilir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 16 Eyl 2004 16:53

rahmi bey;merhaba.
yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.ancak bence kitapda olsa onun etkisininde farklı olacağından eminim,çünkü herkesin her yerde bilgisayara ulaşma imkanı yok.internet gerçekten çok faydalı yıllarca güvercin besledim ama en ufak bir güvercin hastalığının ismini dahi bilmiyordum.internetteki tgyb sitesi interneti bilen,kullanabilen,güvercin yetiştiricilerine çağ atlattı derim.aslında tgyb deki bilgiler kitap haline getirilebilse bilgisayar dünyasından uzak insanlarada ulaşılabilmiş ve bu değerli bilgilerden mahrum olmamış olurlar.selamlar,saygılar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen postacı » 17 Eyl 2004 9:36

Selamlar bundan 2 sene önce İstanbul topkapıda kurulan güvercin pazarında ismini hatırlayamadığım bir arkadaşımız Tgyb deki yazıları kitap haline dönüştürmek suretiyle 5.000.000 gibi sadece kitabın masrafını karşılayan cuzi bir paraya satıyordu.Arkadaşa bu işi neden yaptığını sorduğumda cevabı kuşçuları bilinçlendirmek olduğunu söyledi.Kaç tane kitap sattığını sorduğumda ise aldığım cevap 5 adet oldu.şimdi size soruyorum 5 milyon 2 paket sigara parası.Acaba bu bilgiler 2 paket sigara parasına değmezmi yoksa kuşçular güvercin bakımı ve hastalıkları konusunda herşeyi biliyorlarda bellimi etmiyorlar.Bir güvercine 5 milyar isteyen zihniyet şayet kitaba 5 milyon vermiyorsa kimse kusura bakmasın sürünmeye mahkumdur ve bu zihniyete hizmet etmeye değmez.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 17 Eyl 2004 15:29

selamlar rahmi bey;
kitap olaya daha ciddiyet katar derim.internetten print etmek belki insanlara kandırılıyoruz hissi uyandırmış olabilir.birde güvercin besleyen cemaat %90 olaya duyarsız yaklaştıklarıda bir gerçek.ben siteyi çevremdeki besleyicilere dememe rağmen hâlâ ziyaret etmemiş olanları duyunca bende şaşırmaktayım.milletimiz hazırcı galiba.ama yinede %10 luk kısmına kitap lazım.akvaryumcuların,kanaryacıların var.birde güvercincilerin olsa iyi olmazmı ? toplumun bakış açısını değiştirmedede fayda sağlamazmı ?saygılar,hürmetler.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

guvercin kitabi

Mesajgönderen tumbler » 19 Eyl 2004 13:03

Selamlar,

Elimde Samsun serinofil dernegince 2001 yilin'da Guvercinler

Dunyasi ismi ile yayinlanmis 100 sayfalik bir kitap var.

Bu kitapta Turkiye' de yetistirilen bazi guvercin cinsleri ,

guvercin hastaliklari, kumesler, bakim, egitim, ve standartlarla

ilgili bilgiler yer aliyor. Sanirim Rahmi bey'in bahsettigi kitap

bu olabilir, cunku icinde tgyb' den bazi alintilar'da var.

Ayrica cesitli musabakalardan alinmis resimler ve ilanlar

bulunuyor. Bence internet kullanmayan diger guvercin

yetistiricileri icin yararlanacak iyi bir kaynak olabilir.

Saygilar

Ersoy Koldas
tumbler
Aktif Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 20 Eyl 2004 9:26

selamlar rahmi bey ;

101 metod adlı kitabı pdf dosyası olarak siteye koyabilirmisiniz ?
en azından ordan indirebiliriz.
saygılar...
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen postacı » 01 Eki 2004 15:09

Selamlar cemal bey,101 metot isimli kitabı romanyadaki kuşçu arkadaşlar kendi lisanlarına çevirtmişler daha sonra bu kitap türkçeye çevirtildi.Bu nedenle bendeki çeviri fotokopi olduğu için ve yasal olarak telif hakkı ödenmediği için siteye koymamız çeşitli sakıncalar yaratabilir.Ayrıca yaklaşık 100+ sayfa olan bu çalışmayı word dosyası şeklinde billgisayarda hazırlayıp yayınlamak ciddi anlamda zaman gerektirirki benim şahsen buna vaktim yok.Ayrıca internet ortamına sizin gibi iyi niyetli arkadaşlar dışında bazı çıkar çevrelerininde girdiğini düşünürseniz bu çalışmanın çok farklı kesimlere ve farklı amaçlara hizmet edebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.Bu kitap İstanbuldaki posta güvercini camiasının özverisi sonucunda bizlere ulaşmıştır.Bunun yayını konusunda karar vermekte taktir edersinizki beni aşar.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ersingfb » 23 Kas 2004 18:26

evet arkadaslar bendede bi kitap vardı büyük ihtimalle oda samsun güvercin derneğinin çıkarttıgı kitap olması lazım benm işim yok diye yiğenime vermiştim eger duruyosa ondan alıp sizinle burda paylaşırım
ersingfb
Katılımcı Üye

Dön Güvercin ile Magazin

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir