Güvercin kebabı...

Görsel ve yazılı eserlerde güvercinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, ferahzade

Mesajgönderen postacı » 24 Oca 2006 16:43

Selamlar bundan bir süre önce televizyonda izlediğim bir belgeselde (yerli yapım) geçmiş dönemlerde özellikle anadoluda güvercinlerin eti ve gübresi için yetiştirildiği söyleniyordu.Hatta köylerin yakınlarına güvercinlikler inşa edilmiş ve bu güvercinliklere yandan açılan küçük bir kapı vasıtasıyla girilip gerek gübrelerinin toplandığı gerekse güvercin yavrularının toplanıp yendiği söylendi.Yanılmıyorsam benim gördüğüm güvercinlik Kayseriye bağlı bir köydeydi.Arkadaşlar bu yazdıklarımı sakın konuya müdahil olarak düşünmeyin.Biz kuşçular özellikle beslediğimiz güvercinlere karşı olan bağlılığımız ve duygusallığımız nedeniyle hiçkimsenin güvercinlere potansyal et olarak bakmadığını düşünebiliriz.
Ancak özellikle kırsal kesimde yaşayan insanlarımız içersinde bulunduğu ağır kış koşullarında güvercinleri gıda olarak tüketmesinide yadırgamamak gerekir.Nasılki tavuklar bu yöntem için besleniyorsa güvercinlerde beslenebilir.Bu olayı tasvip ettiğim düşünülmesin ben asla yemem ancak yemek isteyenide eleştirmem.Sonuçta dinen eti yenilebilir hayvanlar arasında geçen güvercinin bazı insanlar tarafından yenilmesini normal olduğunu düşünüyorum.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 24 Oca 2006 18:28

sırtlan,keler(irikertenkele),çekirge de dinen yenilebilir hayvanlardır.yiyeniniz varmı ?
Ben şahsen güvercin yemem,yenilmesinide tavsiye etmem.şayet öyle bir moda başlarsa, memlekette güvercin kalmaz.?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 24 Oca 2006 21:26

Merhaba,

Konunun başındaki sitede, güvercin etinden hazırlanan bir yemeğin tarifi yapılmakta. Fransız'larda olduğu gibi özellikle Amerika'da da bizdeki piliçler gibi üretim çiftliklerinde yetiştirilen etçil güvercinler bunlar. King, Maltese ve Teksas gibi güvercin ırkları. Yani ortada katliam gibi bir durum kesinlikle yok. Bence katliam başka bir şeydir. şayet size zararı olmayan bir canlıyı spor olsun diye öldürür ve bir kenara atarsanız budur katliam.

Güvercin etinin islami kurallara göre yenmediği veya yenemeyeceği gibi bir durum olduğunu sanmıyorum. Ben çocukluğumda üveyik eti yemiştim. Oldukça lezzetliydi. Ama doğrusu güverc in eti yemek nasip olmamıştır. Bugünden sonra da gözüne bakıp durduğum Dolapçılarımı yemeye de niyetim yok. Yiyene bir şey demem ama benim güvercin etine karşı özel bir ştahım olmadığını söyleyebilirim. Benim nazarımda çok özel bir canlı. Yaratılmış olan bütün canlı varlıklara saygımız vardır ancak bence en güzeli olan güvercine yüreğimizde ayrı yer vermişizdir.

Başka sitelerde güvercin yemeği tarifi gibi ördek ve keklik tarifi bulursanız lütfen bildirin de o tariflere göre güzel bir sofra hazırlayalım. Kuş gribi nedeniyle piliç eti tüketimi azaldı. Ama düşünün ki lokantalarda kızartılmış halde tabağınıza konulan kanatlı da Fransızların benzeri uygulamalardan geçmekte.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen ferahzade » 24 Oca 2006 21:46

Bir güvercin kebabı olsa da yesem. Ne kadar lezzetli olduğunu ben şahsen iyi bilirim. Ev halkı da bilir. Yemeyen yemesin. yiyen yesin. şu eti için beslenen güvercinler bu ülkeye de gelse ne kadar güzel olur. Yeni işletme sahaları açılır. Yemek kültürümüze bu kanatlı da girer.

İneklere de bayılırım ama afiyetle de yerim.
Tavşana da bayılırım ama afiyetle de yerim.
Balıklara da bayılırım ama afiyetle de yerim. Denizden babam çıksa yerim :lol:
Güvercinlere daha bir bayılırım ama bayılmak başka yemek başkadır.
Domuzlara da bayılırım ama etini yemem. Neden mi? Bu aşamada gerekmeyecek bir soru olacaktır? Cevabı herkesçe malumu ilamdır. :D

''Güvercin kebabı mı demiştiniz!!!!'' :lol: :lol: :lol:
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen karela » 25 Oca 2006 12:12

Selamlar Hacı abi ve diğer arkadaşlar

Arkadaşlar ben oturalım güvercin yiyelim demiyorum zaten hayatımda hiç yemedim. Bu ayrı mesele;
Ben diğerlerini eleştirirken dikkat edilmeli diye fikri savunuyorum.

İslam dininde aslen güvercin değil kumru diye bildiğimiz İstanbul da çokça olan güvercin tipinde ki kanatlılardır. Ürümcek tarif ettiğiniz şekilde. Kedininde ayrı bir hikayesi vardır. Peygamber efendimiz sırtını okşadığından ötürü sırt üstüne hiçbirzaman düşmediği bilinir. Ancak hep merak etmişimdir kediler efendimizde önce 4 ayak üstüne değilde sırt üstünemi düşerlerdi diye. Keşke bu konu hakkındada bir bilgi olsa okusam.

Neyse güvercin sevgimden ötürü bence zaten kutsal. Tekrar ediyorum arkadaşlar güvercin yenilirdi. Bu meseleyi okuyan yabancılar özellikle sanırım bu fransız sitesine yapılan eleştirileri okuyanlar bize delillerle örneklerle yediğimizi ispatlarlarsa ne yaparız.
Unutmayalım ki internet evrensel bir mesele herkez var olabilir aramızda. Arasırada bu örnekleri görüyoruz zaten. Bence dikkat edelim.

Ben sizlere atalarım sarayda kuşçu başıydı diyorum. Hem bu bölgede hemse ozaman Osmanlı olan şam da Suriyede. Yinede ısrarlar var. Tabiki bu ısrarlara ve ısrarın sahiplerinede büyük bir saygım. şunuda ifade edeyim. Atalarım şuanki bölgemizde süs kuşlarına şamda ise muhabere kuşlarına bakarlardı. Yani yenilenlere değil. Bu görevide bizimkilere bağlamak istemişler ancak atalarım güvercin e olan sevgilerini çok iyi ifade etmişlerki sultanlar ve şehzadeler bu vazifeyi bizimkilere vermemişler.

Bir atasözü şöyle der.
"İğneyi kendine çuvaldızı başkasına"
Benim derdim ynilip yenmediği meselesi değil ben zaten aslını biliyorum. Derdim eleştirilere dikkat çekmek doğru birşeyler yapmayı paylaşmak.

Tüm dostalara saygılar. Hacı abi tabiki en başta selamımla sizede...Sevdanızı savunduğunuza çok mutluyum.
"Tum kumesler saglikli olsun"
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Irklar: Dolapci ve Azman
Doğum Tarihi: 19 Eyl 1970

Mesajgönderen Haci abi » 25 Oca 2006 16:18

kerela bey annaşılan biraz gaza verilmişiz. olsun önemli değil. mesele dilleniyor.o da güzel..
bak ayhan beyin annattıkları ne hoş şeyler.. Güvercinler hu çeker diye biz de duyduk ama dile getiren sagolsun ayhan bey oldu...Buharada sırf hu çektikleri için güvercinler hürmet ve beslemenin oldugunun duymuştum.. forum da da geçti sanırım. sabah namazından sonra sırf onların kendine özgü hu sesleri duyulurmuş... kumru sesinden farklı... hatta onların subbuhuün küddüsün dedikleri bile rivayet edilir... (bu da bir tesbihat.. Allah C.C. zikir ....) Herneyse konu konuyu açar Ayhan bey bu dedelerimiz ofda mı ikamet ederlerdi.
Fıkıh konusu zevkli bir konudur aslında .. Zorluk karşısında Dedem boşuna üzülmüş, katırada hüküm var yenilebilir diye, sanırsam .. ama tam kesin demiyorum..kitaba bakmak lazım....Ama insan olarak yemek istemezdi , tatmak istemedi tabi. o ayrı mesele ...

bide bildiğim tavuk yumurtasının yıkanması...''Tavuk yumurtasinin mundar olabilecegini tartisirlardi..'' yıkamadan pişirme, kırma o hükme giriyor...tam kat-i konuşmuyorum kitaba bakmak lazım tekrardan...:)

konu nerden nereye geldi
----------------
aklımızda kalan tozlanmış bilgilerin üstünden tozları üflüyoruz... araştırma yaparsak üstünden bidaha, tekrar, müzakere yapmış olacağız..Kitaba bakmak da zor geliyor artıkın. okadar alıştık ki şu int. davasına....
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen pistav » 25 Oca 2006 18:50

selam arkadaslar
birde bir rivayet var dogrumu bilmiyorum kucukken bize oyle derlerdi.guvercinin beddua ettigini soylerlerdi.etimi yiyen doymasin b..kuma basan olmasin diye konuyla ilgili oldugunu dusunup eklemek istedim.
mehmet
pistav
Katılımcı Üye

Mesajgönderen konuk » 14 Mar 2006 1:25

selam

arkadaslar neyi tartisiyonuz sizi doyurmayacaksa zevk icin avcilik haramdir av eskiden beslenme amacli yapilirdi simdi zevk icin dolayisiyle zevk icin lüks icin hayvan öldürmek haramdir günahtir. güvercin veya at eti yenmese gidasizmi kalacaksiniz hastalikmi basgösterecek cevap hayir. zevk icin lüksünüze hayvan öldüremezsiniz fetvalar kissas alinarak verilir kissasa kissas güvercin, at masalari süslesin diye kesilip yenilemez.

eskiden yazilan tefsirleri okurken yüzüne degil icine okuyun . fikih neleri baz aliyor hangisartlara göre fetvalar gecerli oluyor .
islam dini insan öldürmeyi yasaklarken bazi durumlarda ihtarlara uyulmamasi halinde savas acmaya ruhsatveriyor sart oluyor .bunuda sartlar belirliyor . oruc farz fakat sihatlikisiye ,hastaya haram,vs.

karar sizin
saygilar
konuk
...

Mesajgönderen BuRSalı » 22 Eyl 2006 13:45

yenilir veya yenilmez bilemiyorum ama bız gozumuz gıbı baktıgımız kuslarımızı nasıl yerız çok acıktınsa tavuk ye!!!
Bunca emegin sonu degilmi toprak:? Ã?lumden yana korkum yok tek korkum unutulmak !!!
BuRSalı
Katılımcı Üye

Önceki

Dön Güvercin ile Magazin

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir