Doğal Yemler

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 28 Kas 2005 16:25

Arkadaşlar bu yazıyı biraz önce http://www.bitkisel-tedavi.com sitesinden buldum.
Sanırım maydanozu biraz düşünmeliyiz.

Maydanoz: (Petersilie / Persil / Parsley / Midenuvaz / Petroselinum sativum) Agustos-eylül aylari arasinda, beyaz renkli çiçekler açan, kazik köklü, 30-100 cm boylarinda, iki yillik otsu bir bitki. Ilk yil bir yaprak rozeti, ikinci yil ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak topraklari sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köseli, içi bos ve çok dalli, yapraklari sapli, parçali ve koyu yesil renklidir. Çiçekler semsiye seklinde toplanmistir. Yapraklari tüysüz, yesilimsi, esmer renkli, armut seklinde ve özel kokuludur.
Kullanildigi yerler: Kökü ve yapraklari kullanilir. Yapraklarda uçucu yag ve glikozit, köklerinde ise uçucu yag, seker, müsilaj ve glikozit vardir. Yapraklar vitamin (A,C,K) bakimindan zengindir. Yapraklar idrar söktürücü olarak kullanilir. Ayrica, Iltihapli yaralarin iyilesmesine yardim eder. aybasi sancilarini keser. Yüksek tansiyonu düsürür. Kansizligi giderir. Mide ve barsaklarda gaz birikmesini önler. Cinsel istekleri artirici (Afrodizyak) özelligi vardir. :wink: Görme gücünü artirir. Kök de ayni özelliklere sahiptir. Taze yapraklar, papagan ve diger kuslar için tehlikelidir.

Semizotu:
(Portulak / Pourpier / Purslane / Portulaca oleraceae) Çok yaygin ve yabani olarak bag ve bahçelerde yetisen, bir yillik otsu bir bitki. Zirai önemi pek yoktur. Semizotunun vatani Asya’dir. Gövdeleri toprak üstünde yatik, yapraklari sapsiz ve etli olup, çiçekler sarimsi renklidir. Meyveleri çok tohumludur. Tohumdan yetistirilebilir. Demir ve C vitamini bakimindan zengindir.
Kullanildigi yerler: Yesil yapraklari ve körpe dallari sebze olarak yenir. Mayhos bir tadi vardir. Besleyici bir sebzedir. Mide ve barsak kanamalarinda ve kanli idrarda faydalidir. Kani temizler. Seker hastaliginda susuzlugu giderir. Uykusuzluk, sinir ve zihin yorgunlugunda faydalidir.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Hakan68 » 29 Kas 2005 2:46

Resat bey merhaba,

Bana sorarsaniz, bu konuda nasilki kimyasal ve yapay maddelerin insanlar üstünde olumsuz etkileri varsa,bunlar güvercinlerdede gerekmedikce ve sadece acil durumlarda verilmelidir.
Verdigimiz yiyecekler ne kadar dogal ve saf,katkisiz olurlarsa bir o kadar olumlu sonuc alir,kuslarimizin direncli ve saglikli olmalarini saglariz.
Yalniz Rahmi beyin dedigi gibi D vitaminini mutlak vermeliyiz hayvanlarimiza ,bilhassa Almanyanin günes görmez memleketinde.

Saygilarimla Hakan
Kullanıcı avatarı
Hakan68
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 10 Şub 2006 13:54

Merhabalar,

Bir arkadaşımız yeşil sarmısağın özellikle yeşil kısmını ve yeşil soğanın yeşil kısmını tuzlayıp limonlayıp veriyor, büyük bir iştahla bitiriyorlar fakat yeni gelen kuşlar olursa biraz çekinik kalıp sonradan alışıyorlar.
Kuşları gayet sağlıklı.

Sevgi ve saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

YABAN GÜVERCİNLERİNDE BESLENME ;

Mesajgönderen Turkvet » 09 Nis 2006 16:35

Merhaba Arkadaşlar ;
Biraz önce yaban güvercinlerini yayılırken izledik. Bahar gelmiş taze otlar ve çiçekler açmış. Ne güzel yayılıyorlardı, otları, çiçekleri seçiyorlar ama ne yediklerini tam göremedim. Evet güvercinlerimizi özellikle sanayi artıklarıyla kirlenmemiş, bahçelerimizde, yeşilliklerde yayılmalarının faydası var.

Mümkün olsa da damızlıklarımızı doğal yada doğala yakın besleyebilsek bakın o zaman YAVRU lara ....
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen kenan » 09 Nis 2006 16:50

selam.
bildiginiz gibi ben baklonda bakıyorum . forumdada sık sık baklonda bakmanın zorlukları karşımıza cıkıyor .
nerede beslersek besleyelim güvercinlerin ihtiyacını karşıladıgımız müddetce sorunları en aza indirebiliriz .

artık biz bile hormonlu gıdalarla beslenirken güvercinlere hormonsuz buday mısır kılorsuz su temini gercekten cok zor.

baklonda catıda güvercin besliyen arkadaşlar saksılara buday eke bilir ben her zaman dikiyorum cok kısa sürede yeşeriyor hem bizim icin hoş bi yeşilik kuşlar icinde besin kaynagı oluyor.

saygılarımla
kenan
Aktif Üye

Doğal Yemlerin içinde Ak darı ;

Mesajgönderen Turkvet » 16 Ağu 2006 21:21

Merhaba Arkadaşlar ;

Aynı konular olmasına rağmen her kişinin başlık konuları açması forum yorgunluğuna sebep verdiğinden yeni üyelerimizin eski forum başlıklarına dikkat etmesini öneririm.

Urfa ziyaretimiz sırasında kuş yemleri satanlarda sıklıkla rastladığımız Ak darı yı diğer yörelerimizdeki kuşçularımız tanıyormu kullanıyor mu ?
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen ErcaN_S » 16 Ağu 2006 22:12

Son bir kac yıldır Bursa ilimizde ak darı oldukça yaygın önceden bulunmuyordu yada tek tük bulunuyordu ama kımse bu yeme ragbet etmiyordu daha sonra yemci arkadaşlar kendi hazırladıkları karışık yemlere bunu ekleyince herkes kullanmak durumunda kaldı kuşlarında severek yediği görülünce rağbet arttı ,hemen hemen bütün yemcilerde ve kuş pazarında kolaylıkla bulununabiliyor.
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye

Önceki

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir