Yazın Sıcak Havalardaki Yem Rasyonu

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yazın Sıcak Havalardaki Yem Rasyonu

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 21 Ağu 2006 13:28

Merhabalar

Arkadaşlar özellikle bu dönemde bildiğiniz üzere havalar çok sıcak gidiyor, ayrıca tüy dönemide sanırım başladı. Gerçi ikisi aslında ters çakışıyor, tüy dönemi olması sebebi ile yağlı, proteinli yemler verilmeli, ama havaların sıcak olması sebebi ile hafif yemlerde verilmeli, açıkçası insan tereddüte düşüyor.

Özellikle hem tüyde hemde havaların çok sıcak olduğu bu dönemlerde ne tür yem vermeliyiz. Konu ile bilgili olan arkadaşların fikirleri sanırım hepimizi aydınlatacak.

Sevgiler, saygılar
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 21 Ağu 2006 13:51

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla ARPA tüy döneminde verildiğinde olumlu etki yapmakta. Arpada 12,7 Protein, 66,6 Karbonhidrat, 10,6 Su, 5,4 Lif ve 1,9 oranında Yağ bulunmaktadır. Yani Buğday'a göre (15,2) daha az protein içermektedir. Bu da tüy döneminde güvercinleri rahatlatıyor. şayet güvercinleriniz yavru bakıyorlarsa bir anlamda handikap teşkil edebilir.

Benim tüy döneminde yaptığım bol bol banyo yaptırmak oluyor.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen postacı » 21 Ağu 2006 14:03

Selamlar kemal bey havanın sıcak veya soğuk olması bana göre yem rasyonundan ziyade kuşa verilen yemin miktarı üzerinde etkilidir. Zira kışın çok soğuk havalarda kuşlar vucut ısıları için gerekli olan enerjiyi sağlayabilmek için daha fazla yem tüketirler. Aynı şekilde sıcak havalarda yem tüketimi düşebilir. Mevsime bağlı yem rasyonu sorunuza gelince buradaki en önemli faktör mevsiminden ziyade kuşun yuva pozisyonudur. Mesela bu dönemde yavru bakan kuşa tüy yemi veya diyet yem vermek yavrunun gelişiminde olumsuz etki yaratabilir. Ancak bu dönemde şayet kuşlar eşlerinden ayrılmışsa veya en azından yavru alınmıyorsa tüy yemi verilebilir. Ayrıca kuşun yuva pozisyonu dışında yaptığı işler yani harcadığı eforuda dikkate almak gerekir.bir başka sorun kuşun yaşıdır. Bu sene doğan ve gelişimine devam eden 2-3 aylık yavru ile kart kuşun beslenmeside farklı olabilir. Aslında sorunuzun birden fazla ve farklı kümes koşullarında farklı cevabı mevcut. Hatta aynı kümes içersinde faklı cevaplar mevcut,mesela benim kümesimden örnek vermem gerekirse;
1-Damızlık kuşlara damızlık yemi(hala yavru bakıyorlar)
2-Yarışçı kuşlarıma Tüy yemi (Yavru bakanlara damızlık yemi)
3-Bu senenin yavrularına %50 damızlık + % 50 Gerry plus (özel bir karışım)
4-Yeme yeni düşen yavrulara ilk 15 gün damızlık yemi daha sonra 3.şık
Yavru alma işlemi bitince (eylül ayında )bütün kuşlarımızı eşlerinden ayıracağımız için yaklaşık aralık sonuna kadar tüy yemine geçeceğiz. Daha sonra ise kış yemine geçilecek.
Not:sıcak havalarda tavukçulukta sıcaklık stresine karşı özellikle C vitamini ve elektrolit içeren ürünler tavsiye ediliyor.Geçmişte karserin C isimli bir ürünü kullanmıştım. Şu anda üretiliyormu bilmiyorum ancak kaç senedir böyle bir uygulama yapmamamıza rağmen herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Tüy dönemimden önce şayet gerek varsa mutlaka kuşlarınıza kurt kürü yapın.Zira tüy döneminde kurt ilacı verilmesi son derece sakıncalıdır. Ayrıca tüyden önce kümesteki fazlalık ve sağlığından şüphe duyduğunuz kuşları elinizden çıkarın. Zira tüy zamanı bu kuşlar başınıza bela olabilir. Haftada 1-2 kez banyo vermeyi unutmayın.

Saygılar
Rahmi bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen postacı » 21 Ağu 2006 16:05

Merhaba arkadaşlar sizlere merkezi belçikada olan ve yaklaşık 100 senedir güvercin sporuna hizmet veren naturel firmasının mevsimsel yem rasyonlarından bazı örnekler vermek istiyorum. Yem hazırlayacak olan arkadaşlarımın bu örneklerden yararlanacağını umuyorum.

Damızlık yemi:Yavru bakan kuşlar için

MISIR % 27
BUĞDAY % 18
SORGUN % 10
FASULYE % 5
BEZELYE % 34
BURÇAK % 2
ASPİR % 2
ÇEKİRDEK % 2

TÜY DÖNEMİ

MISIR % 30
BUĞDAY % 17
ARPA % 10
SORGUN % 7,5
FASULYE % 5
BEZELYE % 18
BURÇAK % 2
ASPİR % 3,5
ÇEKİRDEK% 2,5
DARI % 3
KETEN % 1,5

KIŞ DÖNEMİ (EŞLERİNDEN AYRI YAVRU BAKMAYAN KUŞLAR İÇİN)

MISIR % 31
BUĞDAY % 14
ARPA % 20
SORGUN % 9
FASULYE % 5
BEZELYE % 15
BURÇAK % 3
ÇEKİRDEK % 1
DARI % 1
KETEN % 1

Not:yem rasyonlarında bahsi geçen fasulye soya fasulyesidir. Ancak soyanın tercihen fırınlanmış olması toksin içermemesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle fasulye yerine mercimek, fiğ, burçak, çılban vb.gibi baklagil familyasından herhangi bir tahıl kullanılabilir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Tüy Döneminde Beslenme ;

Mesajgönderen Turkvet » 25 Ağu 2006 23:21

Merhaba Arkadaşlar ;

Tüyün yapısı protein + mineral + aminoasitlerden olduğundan

Tüy değiştirme döneminde PROTEİN ve AMİNOASİTLERCE zengin yemlerle besleme yapılmalıdır.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir