IRKLARA GÖRE YEMLEME NASIL OLMALIDIR?

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: Tüy Dönemi Besleme

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 25 Ara 2008 14:30

Türker Savaş yazdı:Merhaba Niyazi Bey,

Burçak (baklagildir) konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Burçak hasad dönemine göre zararlı bileşikler içeriyor. Eğer hasad dönemi uygun değilse bu zararlı bileşiklerin oranı çok yükseliyor. Hayvanlarda zehirlenmelere neden olabilir. Burada takla bakan bir arkadaşta yaşadık. Sürekli burçak verdiği halde bir dönem kuşlarından bazıları öldü. Belirtiler zehirlenmeyi işaret ediyordu. Farklı olan yalnızca burçağı yeni almış olmasıydı.

Saygılar

Türker

Merhaba,

Bizde burçağı dikkatli kullanırız, Türker beyin dediği gibi zehirlenme riski en yüksek yem olarak burçak bilinir bizdede, bu yüzden özellikle kurtlu-sinekli burçak alırız(Zehirli olmadığına emin olmak için) hatta son zamanlarda burçağı karışımdan ayırdım, çünkü kurtların-sineklerin hangisi iç parazit yapıp yapmadığını ayıramayacağımızdan dolayı.
Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Re: IRKLARA GÖRE YEMLEME NASIL OLMALIDIR?

Mesajgönderen Türker Savaş » 25 Ara 2008 17:10

Sevgili Nurullah Murat,

Kefir çalışmasında ilk bulgular anlamında sona yaklaştık. Barsak histolojisi konusundaki laboratuvar analizlerimiz sürüyor. Kısa süre sonra bu konuda sizlere bazı bilgiler verebilirim diye düşünüyorum.
Diğer sorularına gelince, basit de olsa bu konuda arşivde bazı makaleler var. Bu makaleleri inceledikten sonra sorunu biraz daha özelleştirebilirsen sanırım daha yararlı olabilirim. Çünkü konu çok geniş.

Kolay gelsin...

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen birisiste » 26 Ara 2008 14:20

Merhabalar

Türker abi (samimiyetinizden ve benden yaşça büyük olduğunuzdan abi diye hitap ediyorum ama sizce bir sakıncası varsa iletin lütfen) Arşiv bölümünde Rahmi BOZKIR abinin bir yazısı var. http://guvercinbirligi.com/Arsiv_Makaleleri/Bakim/koruyucubakimprogramlari.htm Buradaki yem rasyonları genel olarak bütün ırklar için verilebilirmi ? Bu konuda emin olamadığımdan size bu soruyu yöneltme gereği duydum.

Şahsen ben bursa oynar ırkı güvercin besliyorum.Damızlık bölümüm ayrı güneşi alabilecekleri tel salmaları mevcut.Ancak dışarı salıp uçurmuyorum.Kaldı ki yetişkin olduklarından alıştırma şansım da çok zordur.Ve şuan içinde dişi erkek olarak ayırdım dinlemelerini sağlıyorum.Onlara ne şekilde bir yem rasyonu vermemi tavsiye edersiniz ? Şuana kadar Rahmi abinin yukarıdaki linkte bulunan yazısındaki yem kombinasyonlarını dönemsel olarak veriyorum.

Birde uçum kümesim var.Orada da yıl içerisinde aldığım bütün yavruların uçumlarını,ahlaklarını ve geliciliklerini deneyip ona göre damızlık olup olamayacaklarına karar vermeye çalışıyorum.Dolayısıyla uçum kümesindeki kuşlarıma son 2 - 2,5 aydır Almanya'dan Atilla BİLİCİ abinin bursa'daki dönekçi arkadaşlara verdiği yem rasyonunu veriyorum.Onunda içeriği şu şekildedir.

ALMANYA ATİLLA BİLİCİ

90 kg karışım

42 kg Arpa
8 kg Fiğ
5 kg Mercimek
21 kg Buğday
10 kg Darı
2 kg Mısır
2 kg Pirinç

Şimdi bu yem rasyonu oynar ırkı içinde idealmidir ? Uçum kümesindeki kuşlarıma bu rasyonu vermeye devam edeyim mi ? Veya da ilaveler yapmalımıyım ?

Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen Türker Savaş » 26 Ara 2008 14:29

Sevgili Nurullah,

Elbette ki bana "abi" diye hitap edebilirsin. Bursalar döneklerden daha uzun süre havada kaldıklarından daha fazla enerjiye gereksinim duyarlar. Dolayısıyla arpa oranını düşürürsen iyi olur.

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen yalçınkaya » 18 Oca 2009 22:54

sayın türker bey sadece kaliteli buğdayla yemlediğimizle ayda iki defa ,vitamin olarak ne vermeliyiz şimdiden teşekkür ederim
yalçınkaya
Gözlemci Üye

Irklar: mardin, posta, hünkari
Doğum Tarihi: 31 Tem 1966

Önceki

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir