1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

FAZLA PROTEİNLİ YEMLERLE YEMLENEN KUŞLARDAKİ SORUNLAR

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2006 20:54
gönderen ferahzade
Fazla proteinli yemlerle beslenen kuşlarda ne tür sorunlar çıkabilir?

Yüksek düzeyde protein

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2006 21:33
gönderen Türker Savaş
Merhaba,

Hayvan türlerine göre protein enerji dengesizliği özellikle büyümekte olan hayvanlarda bazı sorunlara yol açabilir. Bizim burada, Çanakkale'de sıklıkla karşılaştığımız, bazen yalnızca etlik piliç yemi kullanıldığı için, eklem zayıflıkları. Yavru hızlı büyümekte, canlı ağırlığı birden artmakta, bacaklar yavruyu çekemiyor. Ayrıca mafsallardaki kıkırdaklar daha geç sertleştiğinden özellikle yana doğru açılmalar olmaktadır. Eğer zamanında müdahale edilmezse yavru sakat kalabilmektedir.

Diğer bir sorun ise uçmada güçlük çekmeleri. Fazla yağlanma nedeniyle uçmaları gecikmektedir. Etlik piliç yemi yavruların gereksinimlerinin karşılanmasında oldukça iyi bir yem. Ancak protein fazlalığına ve yağ oranının yüksekliğine dikkat etmek gerekiyor. Yarı yarıya buğdayla takviye edilirse ham protein seviyesi makul bir düzeye inmektedir. Yağ oranı da düşmektedir.

Ergin kuşlarda ise yağlanma en belirgin sorundur. Üreme sorunlarına dahi yol açabilir. Bilindiği gibi fazla protein vücuttan üre şeklinde atılmaktadır. Kuşlarda ise ürik asit. Ürik asit artışı kuşların dışkısında beyaz kısmın artmasından anlaşılabilir. Böbreklerin aşırı çalışmasına neden olur. Böbrekleri zorlar.

İyi günler...

Türker