TOHUMLARI ÇİMLENDİRME MAKİNASI HAKKINDADIR.

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

TOHUMLARI ÇİMLENDİRME MAKİNASI HAKKINDADIR.

Mesajgönderen ferahzade » 09 Eyl 2006 23:30

Batıda güvercin yemlerini bazı üreticiler çimlendirerek kuşlara yediriyorlar bunun nedeni çimlenmiş tohumların besin değerinin fazlalığıymış. Bu yöntemi kuşlarına uygulayan arkadaşların görüşlerini ve pratik olarak çimlendirme işini nasıl yaptıklarını öğrenebilir miyim? Çimlendirme işinin faydası var mıdır? Çimlendirme makinası var mıdır?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen malinois » 10 Eyl 2006 1:36

ÇİMLENDİRME, YUMUŞATMA: Un eleği gibi, sık dokunmuş bir süzgeçin içine bir su bardağı ölçüsünde çimlendirilecek tohum karışımı konularak yıkanır, ve içinde soğuk su bulunan bir tencerenin içine konarak dört veya beş saat su içinde bekletilir. Bu sürenin sonunda sudan çıkartılıp, suyu süzülür, ve tekrar yıkanarak suyu boşaltılmış aynı tencenin içine konulup, üstü bir tabak veya kapak ile kapatılarak çimlenmeye bırakılır. İkinci ve üçüncü gün tekrar birer defa yıkanarak, suyu süzülüp, tencerede dinlendirilir. Üçüncü gün tohumlar şişecek ve tohum kabuklarının bazılarında çatlamalar görülecektir. Filizlendirmeye izin vermeden, iyice yumuşamış tohum yemleri, buzdolabında ağzı kapatılmış plastik kablarda muhafaza edilerek, bir hafta boyunca istenilen miktarda kuşlara verilir. Bu yöntemle çimlendirilmiş, yumusatılmış, ve buzdolabında muhafaza edilen yemin küflenmesi söz konusu değildir.
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen malinois » 10 Eyl 2006 17:32

Merhabalar,
Çimlendirilmiş tohum yemlerinin, yavru besleyen damızlıklara ve yeme düşen yavrulara verilmesinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Avrupa'da birçok güvercin yetiştiricisinin kuşlarına çimlendirilmiş tohum yemi ve yumurta maması verdiklerine şahidim. Üretim döneminde damızlıklara verilen çimlendirilmiş tohum yemleri damızlıkları daha erken kızgınlığa ulaştırıp, yavruların gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Ama mühim olan çimlenmeye elverişili tohum yemlerinin bilinmesi ve seçilmesidir. Üretim döneminde normal yem karışımı haricinde yavrularını besleyeyen tüm damızlıklara, ayrı bir yemlikte çimlendirilmiş tohum yemi karışımı vermenizi tavsiye ederim.
Ferahzade arkadaşımızın sorusuna gelince; Çimlendirme kapları (makinası) vardır (20 cm çapında birbiri üzerine oturtulan 5 yuvarlak kap, 4 kabın taban kenarlarında ufak delikler var, en alttaki kab deliksiz ve yukardan verilen su burada toplanıyor)
4 kabın içine tohumlar konuluyor ve en üstteki kaba su dökülüyor. Su ufak delikler yardımıyla üstten aşağı, tüm tohum yemlerini ıslatarak, en alttaki kapta birikiyor. Her 3 veya 4 saatte bir alttaki kaptaki su boşaltılarak üstten su veriliyor. Çok pratik olmadığı için tavsiye etmiyorum.
Saygılarımla
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 11 Eyl 2006 8:14

S.A.

Kusuruma bakmayin ama bu olayi sadece tecrubeli kusculara tafsiye ederim aksi halde buyuk hayal kirikliklari olacaktir lutfen bu konuda dikkatli olun ozellikle buzdolabindan ciktigindan itibaren donma halinin bitiminden sonra 10 ile 15 dakikada bunun tuketilmesi lazimdir skincali olabilir az sayida kus icin iyi sonuclar verebilir ama kus sayisi cogalinca isi kontrol etmek zor olur buyuzden hangi yemlerin bu islemde zarar vermeyeceginide ogrenmeniz lazimdir. herzaman dedigin gibi heris ustasina cocuk oyuncagi acemisine zordur buyuzden temkinli olmakta yarar var. saglicakla kalin.

Saygi ve sevgiler

Engin

NOT: Guvercinlerin yedikleri yemlerin kursaklarinda mayalandiklarinida goz ardi etmemenizde fayda var.
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen malinois » 12 Eyl 2006 14:18

Çimlendirme işleminde tohumlar filizlendirilmemelidir. Yumuşatılmış tohum yemleri karışımının buzdolabına konulması durumunda filizlenme ve küflenme (ıslak konulmaması şartıyla) önlenir. Buzlukta değil, buzdolabında muhafaza edilen yemlerin donmaları mümkün olmayacağı ve soğutulmuş olarak kuşlara verilmemesi için, verilmeden yarım saat önce buzdolabından alınıp, normal oda sıcaklığında tutulması gerekmektedir. Dün birkaç Belçikalı ve Alman güvecin yetiştiricileriyle irtibata geçip bu konu hakkında görüşlerini aldım. Kendileri bana günümüzde güvercinlerimizi iyi ve bilinçli beslememiz için birçok olanaklarımızın olduğunu (Değişik dönemler için, her ayrı ırka özel hazırlanan yem karışım formülleri, kuşların sağlıkları ve performansları konularında gerekli olan tüm ihtiyaçları), bu olanaklarda çimlendirilmiş tohum yemlerinin verilmesinin şart olmadığını ama yavru besleme döneminde damızlıklara ve yem yiyebilen yavrulara verilmesinin çok faydalı olacağını söylediler. Standart olarak kabul edilen çimlendirilecek tohum yemleri karışımının formülünü bu akşam yazıma ekleyeceğim.
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen postacı » 12 Eyl 2006 17:56

Selamlar birkaç sene önce okuduğum bir kitapta kuşlara verdiğimiz yemin içersindeki tahılların kalitesini anlamanın en iyi yönteminin çimlendirme olduğunu yazıyordu.Kısacası tahılları Mehmet Ali beyin anlattığı şekilde çimlendiryorsunuz şayet içlerinde çimlenmeyen tahıllar olursa bu tahıllar kesinlikle besin değerini yitirmiş kalitesiz tahıllardır.Bu kitabı bir arkadaşım İstanbuldaki, darıca hayvanat bahçesinden satın almıştı.Buradaki papağan türü kuşlarada besleyici olsun diye bu tarz çimlenmiş gıdalar veriliyormuş.Alberta classic sitesinde bu konu geçmişte geniş olarak işlenmişti.İstayen arkdaşlar aşağıdaki linke bakarak çimlendirilmiş tohumları ve çimlendirme yöntemini görebilirler.

http://www.albertaclassic.net/GerminatingGrains.php

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen malinois » 12 Eyl 2006 18:57

Rahmi bey açıklamanıza aynen katılıyorum,çimlenmeye elverişli olmayan tohum veya tahıllar kalitesiz ve düşük besin değerlidirler.Ayrıca verdiğiniz site adresi bu konunun anlaşılması açısından çok faydalı olmuş.
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen malinois » 13 Eyl 2006 1:23

Standart adı altında tavsiye edilen çimlendirilecek tahılların adları ve karışım oranları :
Wicken=Burçak %10
Dari weiss=Akdarı %20
Erbsen,gelb/grün=Sarı ve yeşil bezelye %25
Gerste=Arpa %15
Kardi= %3
Milo=Süpürge tohumu %7
Raps=Kolza %7
Hafer (gesch)=Kabuksuz Yulaf %13

Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen malinois » 13 Eyl 2006 19:48

Arkadaşlar, formül deki tahılları verilen oranlarda beraberce çimletebilirsiniz. Karışım halinde iken çimlendirmenin sorunu olmuyor ve aynı dinlendirme süresinde yumuşayıp, çimleniyorlar. Önceki yazımda belirttiğim gibi tahılların filizlenmemesine dikkat etmeliyiz, çünki filizlenen tahılların besin değerleri azalıyor. Benim size tavsiyem tahılları öncelikle 3 gün yetecek porsiyonlarda çimlendirmeniz, çimlenme işleminin 3 gün sürdüğünü göz önüne alarak, birinci çimlenme işleminin bitiminde, yeni çimlendireceğiniz tahılları suya yatırmanız şeklinde olacaktır. Bu yöntemle kuşlarınıza hergün çimlenmiş yem verebileceksiniz.
Saygılar, sevgiler

Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 13 Eyl 2006 21:27

Konu hakkında bir sorum ve önerim olacak

Yem rasyonumuz karışıktır. Bu karışık rasyonu aynı anda mı çimlendireceğiz yoksa ayrı ayrı mı? Her tohumun çimlenme süresi aynı mıdır?

İngilizce bilmiyorum ancak ''alberta clasic'' te bir fotoğraf vardı. Belki orada da aynı şeyden bahsediyordur. Ben o fotoğraftan ve forumdaki malinois'in son yazısından esinlendim.

Alta alta üç tane plastik boş kutu buluruz. -3 günlük period için-

1. gün:

Bu kutuların en alttakine çimlendirilecek tohum koyarız, üsteki diğer ikisine koymayız.

2. gün:

En altaki tohumlu kutuyu ikinci kata alırız en üstekine tohum koyarak en alta alırız.

3. gün:

Ortadaki tohumlu kutuyu en üste alırız sonra en üsteki boş kutuya tohum koyarak en alta alırız.

Akşam üzeri en üsteki çimlenmiş tohumları kuşlarımıza veririz. sonra yeniden doldurarak en alta alırız. böylece 3 günlük döngü devam eder.

Biraz mekanik olsun istedim. :D :D
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen malinois » 13 Eyl 2006 23:55

Çimlendireceğimiz tahıllar (Yemler) karışıktır...
Tavsiye edilen oranlardaki tahılları aynı anda çimlendireceğiz...
Tahılların çimlenme süresi aynıdır...

Ben şahsen 6 günde tüketeceğim miktarı bir defada çimlendiriyorum ve buzdolabında muhafaza ediyorum. Günlük vereceğim porsiyonu buzdolabından çıkarıp, oda sıcaklığında yarım saat tutup, kuşlarıma veriyorum. Hiçbir sorun yaşamadım. Sanırım bu yöntem biraz mekanik olmasa da bayağı pratik.
Saygılarımla
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

ÇİMLENDİRME

Mesajgönderen vetemre » 22 Eyl 2006 19:12

BENİM YAKLAŞIK İKİ YILDIR KULLANDIĞIM BİR YÖNTEM AYNI ZAMANDA SAKA VE KANARYA MERAKLISI OLDUĞUMDAN BU KONUDA ARAŞTIRMA YAPTIM. DİREK YAZILI KAYNAK GÖSTEREMİYECEM AMA OKUDUĞUM KAYNAKLARDA ÇİMLENMİŞ VE ÇOK AZ FİLİZ ÇIKARMIŞ TOHUMLARDA GROWD HORMON (BÜYÜME HORMONU) MİKTARININ YÜKSEK OLDUĞU HATTA ÇİMLENMİŞ TOHUM SULARININ AVRUPA'DA ÇOCUKLARA İÇİRİLDİĞİNİ OKUMUŞTUM. YAVRU ZAMANI YAVRULU KUŞLARI AYIRIP ONLARA VERİYORUM BÜYÜME HIZINA POZİTİF ETKİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM AMA FENNİ BİR ÇALIŞMA YAPMADIM. KULLANILMASI KESİNLİKLE FAYDALI..SEVGİLER.
Kullanıcı avatarı
vetemre
Deneyimli Üye

Mesajgönderen malinois » 22 Eyl 2006 23:02

Çimlendirmeyle ilgili faydalı bir site;

www.orangekakadu.de/Hauptseite/keimfutter.htm
mehmet ali karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir