Probiotikler

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Probiotikler

Mesajgönderen Osmanbeyoğlu » 02 Ara 2003 21:14

Bu konu sitenin arşiv bölümünde mevcut. İyi hatta gerekli bir şey olduğu anlaşılıyor. Fakat nasıl bir madde, nelerde veye nasıl bulunur, güvercinlere ne kadar verilir, nasıl verilir. Bu konuda herhangi bir bilgi bulamadım. Bilen varsa bizide bilgilendirirse sevinirim.
:roll: TEşEKKÜRLER.
Sevgi dolu, Sağlıklı, Patlamayan Kümesler
Yunus Emre Osmanbeyoğlu
Kullanıcı avatarı
Osmanbeyoğlu
Katılımcı Üye

Mesajgönderen postacı » 03 Ara 2003 18:17

Selamlar Yunus Bey,
Probiyotiklerin temelini yoğurtta bulunan LACTOBACILLI adlı faydalı bakteri oluşturur. Bu nedenle en basit şekliyle gerek insanlar için gerekse kanatlılar için marketlerde satılan probiyotikli yoğurtların tüketimi gerekli faydayı sağlayacağı kanaatindeyim. Kanatlılar için ayrıca yemine ve suyuna katılmak suretiyle imal edilmiş olan probiyotikli ürünler mevcuttur.
Bu ürünlerden DI-A-ZYME 256 isimli ürünü bizler haftada 2-3 defa kullanıyoruz. Kullanım şekline gelince 1 kg yemi öncelikle 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile nemlendirmek suretiyle karıştırıyoruz. Daha sonra yağ ile bulaşan bu yeme 1 tatlı kaşığı Probiotik ilave etmek suretiyle tekrar karıştırıp toz halindeki ürünün yeme yapışmasını sağlıyoruz. 10-15 dakika kadar yemi beklettikten sonra kuşlarımıza veriyoruz. Aynı yeme bira mayası,toz mineral vb.gibi vermek istediğimiz başka ürünleride katabiliriz.
Hatta ilaçları ve vitaminleri dahi kuşlarımıza yarış zamanı sularına değilde bu yöntemle yemlerine veriyoruz. Zira kuşlar ilaçlı suyu pek fazla içmek istemiyor dolayısıyla üründen yararlanma oranları düşüyor.Ancak yeme verilen hiçbir şeyi reddetmediklerini gözlemledim.DI-A-ZYME 256 adlı ürünü veteriner ilaçları satan ecza depolarından veya güvercin ürünleri satan bazı dükkanlardan tedarik edebilirsiniz.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Probiotikler

Mesajgönderen tumbler » 05 Ara 2003 16:53

Selamlar, Probiotikler konusunda sayin Rahmi beyin yazdiklarina katiliyorum. Biz bu urunu suya karistirarak uyguluyorduk,bunun canli organizma oldugu dusunulurse sularda kullanilan klor'un bunu yok ettigi ve herhangi bir yarari olmayacagi konusunda bazi bilgiler aldik, daha sonra yagmur suyu toplayip bir surede oyle kullandik.Bencede en iyi yol yemlerine karirtirarak kuslara vermektir.

Saygilar
Ersoy Koldas 8)
tumbler
Aktif Üye

Mesajgönderen Osmanbeyoğlu » 05 Ara 2003 22:16

Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Bu söylediğiniz ürünü bulabilirsem kullanacağım.
Sevgi dolu, Sağlıklı, Patlamayan Kümesler
Yunus Emre Osmanbeyoğlu
Kullanıcı avatarı
Osmanbeyoğlu
Katılımcı Üye

Probiotik

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 12 Ara 2003 13:39

Selamlar,

Ares-Alltech firmasının üretimi olan ACİD PAK 4 WAY 2X (Premiks) adlı ilacının prospektüs bilgilerinin yararlı olmasını diliyorum.

"Formülasyonu :
Organik Asitler : Sitrik ve sorbik asit ve sodyum nitrat.
Enzimler : Proteaz, Lipaz, Amilaz ve Selülaz.
Elektrolitler : Sodyum, Potasyum ve Klor.
Bakteri Kültürü : L.acidophilus, S.feacium, A.niger ve B.subtilis'in dengeli ve uyumlu bir kombinasyonundan oluşmaktadır.

Farmakolojik Özellikleri : Sıcak stresi altındaki hayvanlar daha az yem yer ve daha çok su içer. Buna bağlı olarak sindirim içeriği, sindirim kanalından hızla geçer. Bu duruma bağlı olarak hayvanın asit-baz ve elektrolit dengesi bozulur. Sonuç olarak enzimler yetersiz kalır ve sindirim kanalı mikroflorasında dengesizlikler doğar. Elektrolit kaybı olur ve pH'yı düşürürken, enzim içeriğiyle sindirim etkinliklerini arttırır. Elektrolit varlığıyla da asit-baz ve elektrolit dengesini yeniden düzenler. Hayvanın sindirim kanalı mikroflorası yararlı bakteriler yönünden zenginleşir. Bu ürün yalnızca sıcaklık stresine karşı değil, strese yol açan diğer olumsuzluklara (tüy değişimi, yavru üretimi) karşı da aynı mekanizmalarla etkiyerek verim kaybını ve ölümleri önler.

Kullanılma yerleri : Kanatlılarda özellikle sıcaklık stresi olmak üzere, stres yaratan her türlü olumsuzluk etmenine karşı koruyucu ve vücut direncini artırıcı olarak kullanılır.

Kullanılma şekli ve dozları : Acid Pak 4 Way 2x, 1 ton suya, 0,5 kg katılarak kesintisiz içirilmek suretiyle uygulanır. Belirtilen şekilde hazırlanan premiksli su, yeni yerleştirilmiş civcivler, palazlar, damızlıklar ve ördeklere ilk 5 gün + pazarlamaya kadar haftada 1 gün; hindiler ve deve kuşlarına ilk gün + taşıma sonrası 3 gün; antibakteriyel ilaçlarla sağaltım sonrasında 3-5 gün; gaga kesimi ve aşı stresi sonrasında 3-5 gün ve sıcak stresinde de gerekli görüldüğü sürece her gün kesintisiz içirilir.

Ticari şekli : 25 kg'lık torbalarda sunulmaktadır. "

Prospektüs bilgilerinden anlaşıldığı üzere bu ürün ticari amaçlı çiftliklere yönelik üretilmiştir. Ancak 5 litre suya 2,5 gram (1 çay kaşığı) katılarak güvercinler için de uygulanabilir.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen postacı » 12 Ara 2003 14:13

Teşekkürler Tuna bey,
Çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Kuşlarımıza gereksiz yere ANTİBİYOTİK kullanmadan sağlıklı tutabilmek için PREBİYOTİK & PROBİYOTİK lere ihtiyaç vardır. Asidifikasyon genç yada stres altındaki hayvanların içme sularına ve yemlerine organik asitlendiriciler ilave etmek suretiyle hayvan sağlığını korumak, performansını arttırmak, yemden azami düzeyde
faydalanmayı geliştirmek için uygulanan basit ve doğal bir yöntemdir.
ACID PAK 4-WAY bu amaçla hazırlanmış ve kanatlı sektöründe kullanılan bir üründür. Bu ürün Kanada'da bulunan bir çok kuşçunun kuşlarını yavru iken teslim edip yarıştırdıkları bundan dolayıda enfeksiyon riskinin çok yüksek olduğu bir güvercin çiftliğinde denenmiş ve hastalıklara karşı korumada başarılı olmuştur. İsteyen arkadaşlarımız gerek bu ürün gerekse probiyotiklerle ilgili olarak aşağıda web adresini vereceğim siteyi inceleyebilirler. Site İngilizcedir.
www.albertaclassic.com Burada yukarıda yer alan kısımlardan Healt bölümünü seçersek gerekli bilgilere ulaşabiliriz.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şenol » 12 Şub 2004 11:31

Selamlar;

Peki ACİD PAK 4 WAY 2X (Premiks) adlı ilacı nereden temin edebiliriz ve daha kucuk ebatlari mevcut degil midir?
Siz de takdir edersiniz ki benim gibi 25-30 civari kusu olan arkadaslar bu ilaci bir sekilde bulsalar dahi 25 kg. paketi herhalde bir 10-15 sene de anca bitirirler... -:)))

Biz guvercin yetisticilerinin bu ve benzeri sorun ve ihtiyaclarini goz onune getirerek, yemlik, suluk, folluk, kunye gibi ve bu tur her yetisticinin ihtiyaci olan ilaclar hatta ve hatta bunlarin icine guvercinleri dahi katabiliriz, TGYB sitemizde bir bolum acilip satilmasini talep ediyorum.
Bir hesap acilir, siteye giren arkadaslar ihtiyaci olan urunu gorur, ozelliklerini, faydalarini gorur okur, ucretini acilan hesaba havale eder, kargoyla gonderilir...

Ornegin su siralar folluk ve bir adet suluk ihtiyacim var, bunun yaninda ACİD PAK 4 WAY 2X (Premiks) isimli ilactan 1 kg. satin alabilirdim, tabii boyle bir imkan olsaydi....

Saygilar....
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen postacı » 24 Şub 2004 11:18

Selamlar,
ACID PAK 4-WAY isimli ürünü İstanbuldaki birkaç ecza deposuna sordum ve bu ürünü bulamadım.Bu ürünün Türkiye temsilcisi ARES gıda firmasıdır.ARES Gıda Adres:206 sok.No:4/C 35040 Bornova /İZMİR
Tel/Faks:339 02 88/342 06 56
Sanırım İzmirde veya yakın illerde ikamet eden arkadaşlarımızın ilgisini çekebilir.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Boletus » 24 Şub 2004 11:53

Arkadaşlar, güvercinlerde yaygın olarak kullanılan 3 Probiyotik hakında aşağıda kısaca bilgi vermek istiyorum. Arkadaşlarımız bazıları hakkında zaten yukarda bilgi vermişler. Aynı konuya ben de kısaca değindim. Acid Pak way 2 x bulamayan ya da ticari şekli nedeni ile uygun bulmayan arkadaşlara Üzellikle Primalac W/S adlı probiyotiği öneririm. Hem oldukça kaliteli hem de ticari şekli güvercinler için kullanıma uygun.

ACİD PAK 4 WAY 2X

Ares Alltech firmasının üretimi olan bir yem katkı maddesidir. Güvercinlerimizin bağırsaklarındaki asit, baz ve elektrolit dengesini sağlayarak enzimlerin görev yapmalarını kolaylaştırır. Genel vücut direncini artırıcıdır. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda oluşan elektrolit kayıpları ve kuşlarımızda sıcaklığa bağlı olarak gelişen stres hallerinde kullanılmaktadır. Güvercinlerde 2 litre içme suyuna 1 gram ilaç karıştırılarak verilebilir. Bu uygulama yaz ayları boyunca devam edebilir. Belli bir hastalık sonrası ya da gerekli bir durumda kullanılacaksa, aynı oranda ilaçlı suyu 5 gün süre ile vermek uygundur. Ticari şekli 25 kiloluk torbalar halindedir. Veteriner ilaçları satan eczane ya da ecza depolarında bulunabilir.

PRİMALAC W/S

Etkin Kanatlı ilaç firması tarafından üretilen bir yem katkı maddesidir. Canlı haldeki laktik asit bakterilerini ve özellikle kanatlılarda salmonella ve E.Coli gibi bazı hastalık yapıcı bakterilerin gelişmesini engellemeye yarayan yararlı bakterileri içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici olup, hastalık sonrası kuşlarımızın güç kazanması ve verimliliği artırıcı olarak kullanılmaktadır. Güvercinler için uygun doz, 2 litre içme suyuna 2 gram (Yarım çay kaşığı) ilaç karıştırmak şeklindedir. Sürekli uygulanabilir. Ticari şekli yarım ve bir kiloluk torbalar halinde satılmaktadır. Veteriner ilaçları satan eczane ya da ecza depolarında bulunabilir.

DI-A-ZYME 256

Cuprem firmasının bir üretimidir. 250 gramlık poşet ambalajlar halindedir. Veteriner ilaçları satan ecza depolarında ya da güvercin malzemeleri satan dükkanlarda bulunabilir. 1 kg yeme bir tatlı kaşığı dolusu ilaç karıştırılarak verilebilir. Haftada 2 - 3 kez verilmesi uygundur. İlacın yeme iyi karışmasını sağlamak için yem önce, iki gün dinlendirilerek kloru uçurulmuş az bir miktar şekerli su ile hafifçe nemlendirilirse daha iyi sonuç alınabilir. Bazı yetiştiricilerimiz su yerine bir yemek kaşığı sıvı yağ ile aynı işlemi yapmaktadırlar. Bu işlem ilacın yeme iyi karışması açısından uygun olmakla birlikte, aynı zamanda kuşlarımıza yağ vermiş olduğumuz için zaman içinde kuşlarımızda yağlanmaya neden olabileceği için kanımca çok uygun değildir. Fazla uçurulmayan form güvercinleri için bu risk daha da fazladır.

Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen pegasus » 24 Şub 2004 15:14

Peki bu nemlemdirme işini DEPOMİN ile yapsak ne gibi sonuçlar doğurur.Ürnek yemi Depomin ile nemlendirip,Dİ-A-ZYME 256 yem katkısı versek.
Kullanıcı avatarı
pegasus
İlgili Üye

Mesajgönderen postacı » 24 Şub 2004 16:09

Selamlar Levent Bey,
Ben bazen nemlendirme işlemini depomin ile yapıyorum.herhangibir olumsuzluğunu görmedim.Zira kuşlarımın depomini sularına verdiğim zaman severek içmediğini gözlemledim.Bu nedenle yemle vermek bana daha mantıklı geldi.Ayrıca taze sıkılmış limon suyu veya sulandırılmış ballı veya şekerli suda bu iş için oldukça olumlu sonuç veriyor.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen pegasus » 24 Şub 2004 16:14

Rahmi bey ben de depomin kullanırken zorluk çektiğim için böyle bir yola başvurmuştum.İçimde bir kuşku vardı,acaba yanlış bir iş mi yapıyorum diye.Teşekkür ederim,sayenizde rahatladım.
Kullanıcı avatarı
pegasus
İlgili Üye

Mesajgönderen kirmizioglu » 05 Şub 2005 1:23

kuslara probiotik takviyesi yapabilecegimiz dogal urunler varmidir?
kirmizioglu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 31 May 2005 11:19

ALMARİL PLUS, Oral solüsyon (NOVAKİM)

Formülasyonu : 1 litre oral çözelti içeriğinde; 557 g glukoz, 107 g sodyum klorür, 62 g glisin, 7 g sitrik asit, 51 g monopotasyum fosfat bulunmaktadır.

Almaril plus, kanatlı hayvanlarda iştah açıcı , sindirimi kolaylaştırıcı ve elektrolit desteği sağlayıcı amaçlarla hazırlanmış olan muz/vanilya kokulu oral bir çözeltidir.

Farmakolojisi ve özellikleri : Almaril Plus, enerji ve elektrolit içeriği bakımından dengeli oral besleyici özelliği ağır basan bir üründür. Enerji içeriği (glukoz ve glisin) sindirim kanalından emilirken birlikte daha fazla su ve elektrolit emiliminin gerçekleşmesini güvence altına alır. Benzer şekilde sitrik asit de su emilimini uyarıcı etkisine koşut olarak metabolik olayları dengelemek suretiyle asidoza karşı da koruyucu etki meydana getirir.

Kullanılma yerleri : Almaril Plus, özellikle etlik piliçler ve büyümekte olan tavuklar olmak üzere, tüm kanatlılar için iştah artırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı sıvı bir katkı maddesi olarak kullanılır. Genç hayvanlarda artan sıvı ve elektrolit gereksinmesini dengeli bir şekilde karşılar. Ayrıca, farklı etmenlerden kaynaklanan gerilime karşı koyabilmek için gerekli enerjiyi sağlar ve iştahın azalmasını engeller. Belirtilen çok yönlü etkilerinden yararlanılmak suretiyle, Almaril Plus, sıcak veya bunaltıcı havalarda, etlik ve yumurtacı civcivlerin büyüme dönemlerinin başında, elektrolit kayıplarının önlenmesi ve karşılanması, antibiyotik ve antelmintik sağaltımın desteklenmesi, aşılama ve benzeri stres oluşturan durumlarda ve hastalık hallerinde sağaltıcı ve destekleyici amaçlarla kullanılır. Almaril Plus, öngörülen dozlarda ve yeterli süre uygulandığında stresli durumlara karşı vücut direncini artırır, iştahı açar ve yemden yararlanma oranını artırır; antibiyotiklerle sağaltımdan sonra bile su alımını dengeler, zehirli maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Aşırı sıcaklara bağlı olan su ve elektrolit kayıplarına karşı koyabilmek için gerekli sıvı ve elektrolit desteğini sağlar.

Kullanılma şekli ve dozları : Almaril Plus, kanatlı hayvanların içme sularına katılarak içirilmek suretiyle uygulanır. Bunun için 1,25 litre Almaril Plus, 1000 litre içme suyuna katılmak suretiyle; sıcak ve çok bunaltıcı havalarda, etlik ve yumurtacı civcivlerin büyüme dönemlerinin başında, elektrolit kayıplarının önlenmesi amacıyla, antibiyotik ve antelmintik sağaltımından sonra, stres oluşturan durumların varlığında, herhangi bir hastalık sonrasında 2-3 gün süreyle içirilir. Almaril Plus, tüm kanatlı türleri için (hindi, yumurtacı tavuklar, etlik piliçler, ördek, güvercin, bıldırcın, keklik) önerilir.

Ticari şekli : Almaril Plus, 0.5, 1, 2.5, 5, 10 ve 20 litrelik beyaz plastik bidonlarda sunulmaktadır.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 31 May 2005 11:20

ELECTROLYTE, Oral Toz (TEKNOVET)

Formülasyonu : 1 gram suda çözünen toz içeriğinde; 130 mg sodyum bikarbonat, 40 mg potasyum klorür, 90 mg glisin, 140 mg sodyum klorür ve 580 mg dekstroz monohidrat bulunmaktadır.

Electrolyte, özellikle ruminantlar olmak üzere tüm evcil hayvanlarda başlıca elektrolit açığı veya kayıplarından ileri gelen elektrolit ve sıvı dengesizliklerinin sağaltımı ve diğer sağaltım seçeneklerine destek sağlanması için, başlıca sodyum, potasyum, bikarbonat ve klor iyonları ile kolay kullanılabilir enerji kaynağı esasına göre düzenlenmiş olan, ağızdan kullanılmaya özgü bir formülasyondur.

Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürün, başlıca elektrolit çeşitleri ile dekstroz esasına dayanan enerji kaynağını dengeli ve yüksekçe miktarlarda içeren özel bir elektrolit madde formülasyonudur. Glukoz ve glisinin sindirim kanalından aktif emilmesi aşamasında diğer elektrolitlerin de ekimolar değerlerde emilmesini hedefleyen ilkeler esas alınmak suretiyle düzenlenmiştir. Belirtilen özelliğinden yararlanılmak suretiyle farklı sağaltım seçeneklerinde kullanılması hedeflenmiştir.

Kullanılma yerleri : Electrolyte, kanatlılarda sıcak mevsimlerde sıvı ve elektrolit alımlarının azalması durumlarında, yemde ortaya çıkan sodyum-potasyum dengesizliklerinin düzeltilmesinde, inatçı ishallerde ortaya çıkan sıvı ve elektrolit denge bozukluklarının, kannibalism, taşıma ve strese yol açan olaylar aşamasındaki ağırlık kaybının önlenmesinde kullanılır.

Kullanım şekli ve dozları : 7 haftalığa kadar olan kanatlıların içme suyuna 300 gram/100 litre veya yeme 6000 gram/1 ton hesabıyla katılarak; 7 haftalıktan sonra içme suyuna 300 gram/100 litre veya yeme 4000 gram/1 ton miktarında katılarak verilir.

Uyarılar : İlaçlı çözeltiler günlük olarak hazırlanmalıdır. İlaç verilen hayvanların serbestçe su içmeleri sağlanmalıdır. Hazırlanmış sıvılar oda sıcaklığında ve ışıktan korunarak tutulmalıdır.

Ticari şekli : Electrolyte, 100 gram ve 1000 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Sonraki

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir