yaz dönemi eşlerden ayrı

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

yaz dönemi eşlerden ayrı

Mesajgönderen gunay tippler » 20 Mar 2009 4:04

Selam

Ülkemizin iklim koşullarına göre yaz dönemi eşlerden ayrı damızlık güvercinlere nasıl bir yem karışımı vermek daha doğru olur?Örneğin ben ocak ayında kuşlarımı eşliyorum ve birer az yavru aldıktan sonra mart ayında eşten ayırıyorum nedenide tek takım yavru eğitmek daha kolay geliyor onun için damızlık çift sayısını çok tutuyorum ki bütün sezon uçurmak için yetecek kadar yavru olsun(gök doğanın hakkı )martın sonunda saatler bir saat değişiyor ve ayrıcada gök doğan kuluçkaya yatıyor ve 20,25 gün kadar pek uğramıyor tam o boşlukta benim antremanlar başlıyor acemi yavrular kendini daha çok koruyabilecek duruma geliyorlar kanatları ve manevra yetenekleri gelişiyor ama ikinci az yavruları uçurmama imkan yok o nedenle mart ile tüy dönemi arası nasıl bir yem karışımı yapsam daha doğru olur ? şimdiden teşekkürler
bursa tippler klübü web sitesi

www.btktr.com
Kullanıcı avatarı
gunay tippler
Katılımcı Üye

Re: yaz dönemi eşlerden ayrı

Mesajgönderen postacı » 20 Mar 2009 12:24

Selamlar günay bey sanırım damızlık kuşlarınızı uçurmuyorsunuz bu nedenle gereksiz yağlanmalarında önüne geçmek açısından hafif bir yem vermenizde fayda var.Aslında tüy dönemi verdiğiniz yemi hemen eşten ayırdıktan sonra verebilirsiniz.Çünkü güvercinler aslında ikinci dönem yumurtayı yaptıktan sonra kanattan ilk büyük tüyünü atar.Aşağı yukarı her ay 1 tüy atarak eylül ayına kadar kanat tüyü değiştirmeye devam eder.Eylülden itibaren ise büyük tüy dönemi dediğimiz dönem başlar ve kanat tüyleriyle birlikte boyun ve vucut tüylerinide değiştirmeye başlar.Kuşun yaşınada bağlı olarak bu durum aralık başına kadar devam eder.Şayet kuşlarınıza tüy yemi aşırı kilo ve yağlanma yaptığını tespit ederseniz yemdeki buğday ve arpa oranını yükseltirsiniz.Kısacası kendi gözlemleriniz doğrultusunda karar verirseniz daha doğru olacaktır.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Re: yaz dönemi eşlerden ayrı

Mesajgönderen gunay tippler » 22 Mar 2009 8:39

Rahmi bey
verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim