YaP & Sakın YapmA

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

YaP & Sakın YapmA

Mesajgönderen ercanguven » 29 Tem 2010 10:28

Merhaba değerli abilerim kardeşlerim,bu başlık altında güvercinseverler olarak,olmazsa olmazlarımızı paylaşalım isterim ben söze başladım bildiğimizden çok bilmediğimiz olmalı herkesin tecrübe etmesiyle edindiği püf noktalar olacaktır günümüzde güvercinlerin dilinden anlayan çok güvercinsever var muhakkak ancak bu iş gönül işi sevgi işi ki zaten her iş öyle değilmi,dışarıda dolaşırken oturdugum muhitte derme çatma kümesler kuşlarının orasını burasını yolan kuşcularla dolu keşke bu işe başlayan gönül veren herkes en başta sevgi ve dikkatle işe başlasa ciddiyetle üretim yapma yoluna gitse ne güzel olur hırsızlar için diyecek söz bulamıyorum zaten.

Değerli abilerim kardeşlerim bu başlığı açarak kendi tercübelerimi,birikimlerimi paylaşmak ve bu işi bende çok daha iyi bilen abileriminde bu ortamda bulundugunu bildiğimden tecrübelerinden istifade etmek istiyorum ben 30 yaşındayım bu işe 5-6 yaşlarında mandallarla güvercincilik oynayarak başladım yani damardan kuşcuyum ama şuan uçuracak kuşum yok babam hırsızlardan dolayı resmen resti çekince bende onu kırmamak için zaten müsait olmayan evime güvercin koymuyorum ama yinede arkadaslarımdan bildiklerimi saklamam isterseniz bu başlık altında tecrübelerimizi ve olmazsa olmazlarımızı paylaşalım.

bilginin payşaltıkça arıttığına inanıyorum kendim adına bu ortamı bi fırsat olarak görüyorum

kendi olmazsa olmazlarım;

* asla damda kuş kovalama.
* asla yorgun inen kuşu açıcam diye alıp gerisini geri havaya atma.
* asla kuşlarını elle havaya atma daima yerden kaldır.Bunu çok yaparlar bence yanlış kuş kendi kalkmaya alışırsa uçmak için kalkmış olur uçmak için atılmış olmaz zorla değil güzellikle prensibi.
* kesinlikle kalabalık ucurmalarda ilk ineni ele çünkü güvercin sürü uçar guruba uyar iyi kuş kötü kuşa uyarda kötü kuş yada uçmayan kuş iyi kuşa nasıl uyacak bu gibi kuşları ele ele ele sona kalan misal kafi gördüğün zaman aralığında uçanları daima birlikte sal kendilerini göstereceklerdir hemen yükselir gezmeye başlarlar bu gurubu bozmazsan uçan bi gurubun oldu demektir benim için uçan kuş sineğe çıkan yüksekte dağılıp misal sürücü kuşun diğer guruba yukarıdan dalıp onları saçması gerekir bu aslında talimdir atmaca talimi hele bi açılıp dağınız açılardan birbirlerine makas atmaları işte bu zevkdir.heh bide ilk inenlerden elediklerini unut gitsin.unutmazsan yerinde sayarsın yada geç kalırsın.
* aç kuş salma atar kendini yatar kalır bi yerde.
* tok kuş salma şişer güneş doğunca az yemle ikindide uçurki enerjisi olsun.
* kuşun en uzun uçanı en iyi oynayanı en sert asılanı dişilerden çıkar daima dişi kuşları dikkatli gözlemlemeli.
* kuşun en sert vuranı kanat sesi en tok olanı erkekden çıkar yavruları ben daima baba ile söktüm.
böyle dişiyi ve böyle erkekler gruplamak iyidir.
* en iyi grup 3 güvercinden oluşur bunların üçünüde dişi ayarlayın sökün hayran kalacaksınızdır.( kişisel görüşüm tecrübem )
* dişi yavrularınızı baba ile sökün farkı göreceksiniz. ( tecrübem )
* asla kardeşlerini,ana oğul,baba kız eşlemeyin,ben haya ediyorum ve kuşun kanınıda soyunuda bozar. ( hayvandır demeyin ahlak ahlaktır )
* daima çapraz soy takip edin iki sülale düşünün birbirinden kız alıyor damat veriyor bunu yapın.
* havalandırması ve aydınlık olmayan kümes zindandır.
* oyun kuşunun makbulu gök( gök,gökala,çakmaklı,sinekli,dumanlı,mor) ve beyazdır.Beyaz,mavi,çakmaklı,sinekli gök,dumanlı mor gük,gökala hepsi birdir.
* sarı limoni şekeri nuudi sabuni miski şebab birdir takımlamayla bozulmazlar.bozulmaz derken birbirinden aynı renkler bozulmadan çıkar gökden sütbeyaz,sütbeyazdan gök çıkar.
* yumurtada yatan dişi kuşu asla salmayın.Akli daima yumurtada olacağından işkence etmeyin.
kendi kafasına göre kümesden çıkarsada kaldırmayın güneşlenir girer içeri sakın uçurmayın.
* kuşun hası bence buz mavi üstüne mor gögüs kaplama yada sinekli ayna kuyruk çakmaklıdır.daha hasını ben görmedim olan abilerim vardır.
* kuşu sahibi uçurur kuşu boş salmayın yareni dengi olsunki kendini göstersin.uçana değil uçurana bakacaksınız.

Bunlar birkaçı abilerimden kardeşilerimdende tecrübelerime tüyolarını tecrübelerini katarlarsan kendim adına sevinirim selamlar.
Kullanıcı avatarı
ercanguven
Gözlemci Üye

Irklar: Taklacı ırklar
Doğum Tarihi: 13 May 1980

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir