ZİRAİ İLAÇ KALINTILARI

Yemler, katkı maddeleri, ek besinler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ZİRAİ İLAÇ KALINTILARI

Mesajgönderen MURATUSAR » 15 Eyl 2011 14:44

Piyasada o kadar çok yapılmıs karısık yem rasyonu var ki ve farklı markalar adı altında inannın bazen kafam karısıyor .Kendı yem rasyonumuzu yapmaya çalıştığımızda tumunu çevremızdekı yemcılerden temın edemediğimiz için hep bır tarafı eksık kalıyormus gıbı oluyor.Kumes hıjyen ve temızlığı benım için çok önem arzetmektedır kumesıme kus gırıs çıkışı nadır olmakla bırlıkte 10 gunluk perıydık ılaç tedavısınden sonra kuslarımın arasına karıstırırım.Sorum sudur kı gerek zamansız toplanan burçak vs. yemler gıbı gerekse zirai ilaç kalıntısı olan yemler karısık yem rasyonları ıçerısınde mevcut ne yazık kı buda kuslarda çeşitli(KUSMAYLA BAŞLAYAN) sağlık sorunlarına yol açıyor uzun suredır guvercın yetiştiriciliği yapmakta olan bırı olarak şöle bır arkama dönup bakıyorumda kumesımde yasadığım hastalıkların buyuk kısmı hatta diyebılırım kı %85 i bu iki sebeb dolayısıyla olmakta.Pekı burda izleyeceğimiz yol ne olmalı neler yapmalıyız özellıkle sececeğimiz tedavı yolu perıyodık olarak hep duzunlı ilaç kullanmalımı (BAGIRSAK FLORASI )?
M.UÅ?AR
MURATUSAR
Katılımcı Üye

Re: ZİRAİ İLAÇ KALINTILARI

Mesajgönderen BATI KALESİ » 20 Eyl 2011 23:05

Merhaba,

bahsettiğiniz sıkıntılar tüketilen yemlerin çiftçilerimizin ambarından çıktıktan sonra meydana gelen sıkıntılar olduğunu düşünüyorum.

Karışık yemlerin içinde 15 - 20 küsür farklı yem çeşidi bulunmak hatta içinde hiç buğday bulunmayan karışımlarda var bu çeşitliliğin her birini kuşlarımıza vermek durumundamıyız?.Güvercinlerimizin 3 ana besin yemi var.buğday,çekirdek,mısır...Diğer yem çeşitleri türediğinden buyana ve oranlarını bilinçsizce göz kararı verdikçe hehastalıkların arttığını gözlemlemekteyim.
Bu yem kombinasyonları içinde hangi yemin ne faydası var ve hangi mevsimlerde hangisinin hangi oranlarda verileceğini biliyormuyuz?
Kuşlarımızın her hangi bir hastalığında bu hastalığı olumsuz yönde tetikleyebilen yemler hangileri?
Sindirim sistemi bozuklukları,iç parazit tedavi ve vb koruyucu ilaç önlemler uygulamalarında hangi yemlerin verilip verilmediğine dikkat ediyormuyuz?
Yemlerini aldığımız markaların nasıl hangi ortamlarda yem karışımları yaptığına dikkat ediyormuyuz?Ve bu markaların hangi yıla ait yemleri bize sunduğuna bakıyormuyuz aldığımız yem torbalarında üretim ve tüketim tarihi var mı? :!:

Şahen tüm bu soru işaretlerinden kurtulmak için izlediğim bir yol var.

Buğday,çekirdek,mısır ve darı biçildiği zaman direk olarak çiftçinin ambarındanr(daha üzerinde fareler haşereler gezinmeden) bizzat kendim alıyorum.
Mevsimine göre vereceğim yemin yağ oranını ve yavru zamanı + tüğ zamanı ve mevsimlere geçişlerdeki yem dengelerini yine kendim ayarlıyorum.Sürekli buğday oranını fazla tutuyorum.Yağ oranı kış ayların haricinde minumum.
yarış kuşu olmayan yani posta haricinde ki kuşlarımıza karışık yemler ağır geliyor!!!Hisalle başlayan hastalıklardan kurtulmak çok zor!!!verilen karışık yemlerin içinde yağ oranları çok yüksek besinler var.normal yarışmayan kuşların bunları enerjiye çevirip yakması yok etmesi çok güç.postalarımızada sadece yarış zamanı besin olarak yüklenmek gerektiğini düşünüyorum.Bunun haricinde verdiğimiz karışık yemler kuşlarımızı bozuyor...!günümüzde hayat şartları nedeniyle bir çok yetiştirici kapalı kuş besliyor uçurmuyor ve içinde 20 çeşit yem olan bir yemle beslenen kuşlar :wink: Doğadan alamadığı besini yemle mi verildiği sanılıyor?Böyle bişi bana göre yok.Doğadan beslenemeyen bir kuş topluluğunda mutlaka ekstra rahatsızlıklar çıkacaktır.

Kuşlarımız yediği yemi öğütürken bizim onlara verdiğimiz ve onların mecburen tükettiği taşı değilde doğadaki taşı toprağı yemeleri gerekmekte.Tüm bu dengesiz beslenmeler neticesinde bu tarz kuş yetiştiricliği yapan arkadaşlarımızın hastalıklardan uzak kalması pek mümkün değil gibi gözüküyor.

Kuşlarımızın ana besin kaynağı olan buğday, mısır, çekirdek haricinde verilen diğer yem çeşitlerinin tam olarak ne tür bir yem olduğunu bilmiyorsak vermemeliyiz.

20 yıl geriye gidecek olursam en sağlıklı kuşlarımın en aç en özen göstermediklerim olduğunu hatırlıyorum.AÇ KUŞ ZAMANINDA YEMİNİ YİYEN VE KÖŞESİNE ÇEKİLEN bir dahaki gün yine aynı açlıkla sağda solda fılfır fıldır gezinen kuşlarım en sağlıklı olanlar.Önünde 24 saat yem olan kuşlar kuş gibi değilde daha çok inek gibidir.Yemleme zamanı ve kuşun yeme aşinalığı büyük önem taşıyor.Açlıktan değilde tokluktan ölümler daha fazladır....Bu ayarı dengeleyebilmeliyiz.

Son olarak ben doğal ortamdan koparılmadan yetiştirilebilen kuşların en sağlıklılar olduklarını düşünüyorum.kapalı besliyorsanız hastalıklardan kurtulmanız çok güç.ilaçlar ile koruyucular ile bağaşıklık sistemlerini yok ettiğiniz geleceği olmayan 2-3 yılda bir yeni kuşlar elde ederek yetiştiriclik yapabilirsiniz ancak.İmkanınız varsa kendi yem karışımlarınızı kendiniz yapmasını tavsiye ederim.

Keyifli zamanlar.
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Dön Besleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir