Yarışlarda hızı belirleyen faktörler

Yarışmalar, taktikler, öneriler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yarışlarda hızı belirleyen faktörler

Mesajgönderen postacı » 21 Tem 2006 9:49

Merhaba arkadaşlar bu konuyu diğer konuların içersine gömülmemesi için ayrı olarak ele almak istedim.İleride okuyan arkadaşların daha kolay ulaşım yapmasına neden olacağını düşünüyorum ve bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 21 Tem 2006 13:50

Merhabalar,

Yarışlarda hızı belirleyen etkenler derken hava şartlarımı(rüzgar, hava basıncı arazi şartları.....), yoksa kuşa ait özelliklerdenmi bahsettiğinizi anlayamadım. :?:

Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen postacı » 21 Tem 2006 15:11

Merhabalar,

Yarışlarda hızı belirleyen etkenler derken hava şartlarımı(rüzgar, hava basıncı arazi şartları.....), yoksa kuşa ait özelliklerdenmi bahsettiğinizi anlayamadım.

Selamlar kemal bey çok güzel bir soru :her ikiside.Soruyu iki yönlü sorabiliriz ;sürat faktörü sadece kuştanmı kaynaklanır yoksa bu olaya direk veya indirek etki eden başka faktörlerde varmıdır.Aslında soruyu şu şekilde açmak gerekebilir sizce posta güvercininde bazı kuşlar diğerlerinden daha hızlımıdır mesela insanlarda olduğu gibi sprinter ve maraton yarışçılarında olduğu gibi.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 21 Tem 2006 20:56

Selamun aleykum bence yarista hiz faktoru kusun evine bagliligiyla yani bir anonce eve gitmek istemesiyle ve solunum yollarinin temiz olmasina baglidir bunun disinda degisik kategorilerde yarisan kuslar degisik olarak incelene bilir mesela sort , orta ve uzun mesafe kuslari gibi bunlarinda kendi stillerinde en hizli ucabileni urete bilmek cok guzel olur ve yine evine bagliligi ve evde bekleyen birseyi olmasi kusun suratini ve limitini zorlamasini saglar.

benim kuslara ucagin uzerine konup gelmelerini ogrete bilsem cok daha hizli gelecekler ama daha o derecede ustalasa madik :lol:

Burada yapilan bir sakada eger ogun clock yapamayan varsa ona senin kuslari falanca anayolun kenarinda otostop yaparken gorduk veya filanca birahanede kafayi buluyorlardi diye birbirlerine takiliyorlar gecen senede arkadas guruplari arasinda yenilenin boynuna bir hafta boyunca emzik takilip dolasma modasi cikardilar sizin anlayacaginiz muhabbetleri mukemmel kimse kimseye alinmiyor adamlar yrismadan ziyade bu isi stres atmak icin kullaniyor neguzel degilmi.

Saygi ve sevgiler

Engin
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen selcuk » 21 Tem 2006 22:27

merhabalar ,cok guzel anlatmısınız hemen hepsı yerınde tespıtler ancak kusun yonunu en cabuk surede tayın etmesı de cok onemlı,yanlıs yone gıderse hızının ve gucunun bıze ve kendısıne faydası olmaz :)...
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen postacı » 22 Tem 2006 9:59

Merhaba arkadaşlar posta güvercini yarışlarında hızı etkileyen çok çeşitli faktörler vardır.Bu faktörleri incelemeden sizlere şunu belirtmek isterim.Benim şahsi fikrim hemen hemen bütün posta güvercinlerinin aynı sürate sahip olduğu yönündedir.Zira doğada bütün hayvanların Allah tarafından eşit olarak yaratıldığına inanıyorum.Dikkat ederseniz doğada herhangi bir tehlike anında bir ceylan veya bizon sürüsü genellikle aynı hızla koşmaya başlar ve geride kalanlar genellikle ufak yavrular veya yaşlılardır.Aslında bu örnekleri çoğaltabilirim ama kuşların genelde aynı sürate sahip olduğunu düşünüyorum şayet öyle olmasaydı kümesteki hızlı kuşlar diğerlerinden farklı uçardı.Peki uzun mesafe ve kısa mesafe kuşunun farkı ve hız farkını ne yaratır sorusuna gelince ;
1.faktör yön tayini derim.Kısa mesafe yarışlarında en hızlı yön tayini yapan kuş diğerlerini geçer.Zira diğer kuşlar henüz yarış alanında tur atarken yön tayinini yapan kuş güzargaha koyulur ve başlangıçta elde ettiği farkı sonuna kadar korur.Zaten bir yerde okuduğum bir yazıdada aynı görüşe yer veriliyordu ve yarışta en önde yer alan gurup ile en sonda yer alan gurupta yer alan kuşların aslında aynı süratle uçtuğunu ancak aradaki farkın sadece yön tayininden doğan zaman dilimi ve zaman kaybı olduğunu belirtiyordu.
Soru ;siz hiç diğerinden daha hızlı uçan kumru veya yabani güvercin gördünüzmü ?
Gelelim uzun mesafe kuşuna uzun mesafe kuşunu kısa mesafe kuşundan farklı kılan en önemli faktör dayanma gücüdür.Zira aynı anda start alan kısa mesafe ve uzun mesafe kuşu yarışta birkaç saat beraber uçtuktan sonra muhtemelen dayanıksız olan kısa mesafe kuşu konacaktır ve genetik yapısı itibariyle daha zor yorulan ve dayanıklı olan uzun mesafe kuşu ise yoluna devam ettiği için diğer kuşu geçecektir.Bir makalede okumuştum avrupada ünlü uzun mesafe kümesleri ellerindeki kanın daha süratli olması için 50.000,100.000 kuşun yarıştığı kısa mesafe yarışlarında başarılı olan kuşları satın alıp kendi kuşlarıyla kırıyormuş.Üünkü bu kadar kalabalık kuşun salındığı kısa mesafe yarışında başarılı olmak için hızdan ziyade çabuk yön tayini yapmak çok önemlidir.
Posta kuşunda sürü iç güdüsü olduğu için salım sırasında kümeler oluşturur ve birbirinden kolay kolay kopmaz ancak salımda bir küme en önce yön tayini yapar ve güzargaha koyulur diğerleride bu kümeyi takip eder.Ün guruba girmeyen kuş asla yarışı önde bitiremez.
Kuşların hızını bu şekilde irdeledikten sonra gelelim yarışlardaki sürat meselesine.Yarışlarda sürati ne belirler ;
1-Hava durumu
2-Coğrafi yapı
3-Mesafe
4-Yarış arabası
5-Salım standartları
6-Kuşun kalitesi ve bakım sistemi
şimdi yukarıda yazdıklarımı kısaca açıklamak istiyorum;
1.Hava durumu :hava durumu kuşun süratini ve yarışın zorlu geçip geçmiyeceğini direk olarak etkileyen en önemli faktördir.Posta güvercininin yön tayini yapmasındaki en önemli faktörü bana göre güneş ışıkları oluşturmaktadır.Aynı kuşu aynı mesafeden 1 kez güneşli havada salın 1 kezde güneşin olmadığı bulutlu (kapalı) havada salın aradaki farkı görüceksiniz.Size bir örnek vereyim açık havada Adapazarı yarış olduğunda kuşlar 1.5 saat ile 2 saat arasında gelirken kapalı havada saldığımızda en erken 3 saatte geliyor.Bahsettiğim yer hava km olarak 120-150 km arasıdır.Winning magazin sitesinde yapılan bir araştırma yer alıyordu.Bulutların durumu ile kuşun yön tayini yapması arasındaki ilşkişkiler araştırılmış ve bulutların orijinal ismi yazılarak yarışa olan direk etkisi belirtilmişti.Maalesef bu çalışmaya bu siteye şu anda üye olmadığım için ulaşamıyorum,ulaşabilseydim resimlerle size izah etmeye çalışırdım.Sadece şunu belirteyim son derece açık ve bulutsuz gök yüzü olduğu bir dönemde yapılan kısa mesafe yarışlarında son derece yüksek fireler ortaya çıkmış.Yağmurlu havalarda yapılan yarışların hüsranla bittiğini söylememe herhalde gerek yoktur.Ayrıca sıcaklık faktörü ve nemde sürate direk etki eder.Rüzgarın estiğiyönde kuşun süratini etkiler önden esen rüzgarla arkadan esen rüzgar farklı etkiler yapar.
2.Coğrafi yapıdan kastım kuşun uçacağı güzargah üzerinde dağ,tepe,deniz,orman vb.gibi olumsuz engeller olmasıda sürati etkiler.Düz ovada uçan kuşla dağlık bir bölgede yarışan bir kuşun aynı sürati yapması beklenemez.
3-Mesafe ;kısa mesafe yarışı ile uzun mesafe yarışı aynı olmaz.Kısa mesafe yarışlarında dakikada ortalama 1600-1800 lü uçumlar olabilir ama uzun mesafe yarışlarında bu tarz uçumlar adeta hayaldir.Zira bir kuş 16-20 saat bu süratle uçamaz.
4-Yarış arabası kuşun yarış yerine dinç ve sağlıklı gitmesinde büyük faktördür.Standartlara sahip bir yarış arabası ile kapalı araba bagajında yarış yerine giden kuştan aynı performans beklenemez.
5- Bu konuyla ilgili olarak sizlere çevirisini yaptığım hollanda yarış yeri salım standartları isimli yazıyı buraya kopyalayacağım.Zira bu konu başlı başına bir iş ve uzmanlık istiyor.
6-Kuşun kalitesinden kastım iyi bir soydan gelen ve ataları devamlı kazanmış olan bir güvercin ile sıradan bir güvercin aynı olabilirmi.Ayrıca yıllar içersinde bazı soylar belirli mesafelerde kalitelerini ispat etmişleridir.Kuşun kalitesinden kastım budur.Bakımsistemine gelince tek kelime ile özetleyeceğim ;
İYİ BİR BAKIMLA EşşEğİ YARIş ATI YAPAMAZSIN AMA KÜTÜ BİR BAKIMLA YARIş ATINI EşşEK YAPARSIN.

Yarışlarda ön gurubu alan kuşlar eve daha erken döndüğü için hızlı kuş olarak kabul ediliyor.Peki bu hız neye göre belirtiliyor.Kuşun listede aldığı dereceye göre.şampiyondan 20 dakika sonra gelen kuş hızlı değilmi?
Bence bu kuşta en az şampiyon kadar hızlıdır ama yön tayini yapamayıp veya daha geç yapıp güzargaha koyulduğu için fark yemiştir yani burada farkı yaratan kuşun hızından ziyade yanlış veya geç yön tayinidir.
Yarışta 1.olan kuşla sonuncu olan kuşun biran için aynı kümesin kuşu olduğunu var sayalım ve bu kuşları yarışta oldğu gibi başka kümeserin kuşlarıyla değilde aynı kümesten 5-10 adet kuşu alarak ve bunların içersine aynı mesafede 1. Ve sonuncu olan kuşuda koyarak salacak olursak muhtemelen bu kuşların tamamı aynı anda kümesine dönecektir.Üünkü kuş sayısı az ve başka kümese ait kuş olmadığı için bu kuşların içlerindeki en zeki olanı yön tayini yapıp kümeyide peşinden getirecektir.Aynı tempoyla uçmaya alışık olan bu kuşlarda hiç zorlanmadan evine aynı anda dönecektir.Bu nedenle tek kümes antremanlarının ölçü olmadığını misal 300km 30 adet kuş saldığınızda yeri geldiğince 30 adet kuşun dahi kümese aynı anda dönebildiğini ama aynı kuşları bu mesafenin yarısından (150km) yarışına verdiğinizde bırakın aynı anda gelmeyi içlerinden bazılarının hiç gelmediğine dahi tanık olabilirsiniz.Umarım yazdıklarım kafanızı karıştırmamıştır zira benim kafam düşündükçe baya karışıyor.

Not:Hayvanları genel olarak incelediğinizde aynı tür ve ırka sahip olanların fiziki olarak aşağı yukarı aynı özellikler taşıdığını görürsünüz mesela maymunlar,antiloplar,aslanlar,sırtlanlar filler vb.gibi.
Ancak posta güvercinin incelediğinizde fiziki olarak çok farklı olduğunu görürsünüz (insanlar gibi).Kimi kısa kanat yapısana sahiptir kimi uzun,kimi dar teleğe sahiptir kimi geniş,kiminin birincil ilk 10 teleği ile ikincil 10 teleği arasında step farkı yoktur kiminin ise vardır.Kiminin tüy kalitesi fazladır kimini azdır,Engin beyin belirttiği gibi kimi ipekimsi tüylere sahiptir kimi ise yağlı tüye sahiptir,kiminin kuyruğu kanatlarına göre uzundur kiminin ise kısadır,kimi beyaz gözlüdür,kimi portakal veya yeşil gözlüdür.Anlıyacağmız aynı mesafede farklı fiziğe sahip şampiyonlar çıktığı için posta kuşu şöyle olmalıdır veya böyle olmalıdır şeklindeki katı kuralcı olmak bana göre gerçeği yansıtmamaktadır.Bu işi sihirli ve gizemli kılanda belki budur aksi taktirde hepimiz elimize cetveli alıp kanat boyu 26cm ,telek kalınlığı efendim şu kadar,kuyruk uzunluğu bu kadar şeklinde kuşlar arayıp elimizdeki koloniyi o şekilde kurardık.Unutmayalımki kuşun dış görünüşüne bakarak fiziki değerleri hakkında fikir sahibi olabiliriz ama hiçbir uzman kuşun zekasını bakarak bilemez.Elime o kadar güzel kuşlar geçtiki sonuç tam bir hayal kırıklığı fiziğini hiç beğenmediğim kuşlar ise bana kupa kazandırdı.Demek istediğim hem elde güzel hemde yolda güzel çok istisna oluyor.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

selamlar

Mesajgönderen nuru » 22 Tem 2006 23:55

ben posta yetiştirmiyorum fakat posta kuşları herzaman ilgimi çekmekte ve forumda postalar hakkında yazılan yazıları takip etmekteyim...
affınıza sığınarak söylemek istiyorum benim kanaatim kuşun hızını belirleyen en önemli faktör kuşun evine bir an önce gitme isteğidir...
ben filo kuşları besliyorum bizde bazen kuş dökeriz ama uzaklık en fazla 20km falan olur ve herzaman önce gelecek kuşlar bellidir...
diğerleri bölükle uçmayı yeğlerken bu kuşlar böluğe hiç takılmadan doğru eve gelirler...
" En Güzeli Seni Sevmekmiş Meğer"
raufum.sitemynet.com
nuru
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 23 Tem 2006 12:01

selcuk yazdı:merhabalar ,cok guzel anlatmısınız hemen hepsı yerınde tespıtler ancak kusun yonunu en cabuk surede tayın etmesı de cok onemlı,yanlıs yone gıderse hızının ve gucunun bıze ve kendısıne faydası olmaz :)...

Selcuk kardesim zaten postakuslarinin ozelligi yolunu sataligt gibi tayin edebilmeleridir eger evinin oldugu yone degilde diger tarafa ucarsa hakgetire solugu nerede alir bilmem eger burada boyle birsey olsa ve kus repor edilse inan sahibinin yerinde olmak istemem kulubun kapisindan giremez adami tefe koyarlar .
amac yonunu kestire bilmektir suratidehangi mesafe icin uretilen cinsten olmasiyla dogru orantili olarak evine olan sevgisinden gecer,tabi bunun yaninda kusun izledigi arazinin yapisi,hava sartlarida bunu etkiler tabi kusun saglikli oldugunu dusunursek.

rahmi bey cok guzel yazmissin tesekkurler.

Nuru kardesim cok guzel bir tespitte bulunmussun eger evimizde problem olsa isten vciktigimizda onumuze sicak asimizi koyan olmasa yada eve geldigimizde sevgi dolu sicak bir ortam olmasa guleryuz gormesek ben sahsen kendi payima o eve girmek istemem kuslarinda bunu icgudusel olarak hissettigine inaniyorum cunki yaristan geldiklerinde ilk yaptiklarisey kendi konma yerlerine konup biraz saga sola bakip sonra yeme gitmeleridiryani geldiklerinde kendilerine ait olan bolgeyi kontrol ediyorlar e durum boyle olunca onlarinda bizler gibi dusundugunu yada ic gudusel olarak bunlari hissettiklerini saniyorum.

Saygi ve sevgiler
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 23 Tem 2006 12:06

unutmadan yon konusunda yapilan bir deneyi anlatayim acik bir arazinin ortasindaki kumesten kuslar alinip birkacyuz km uzaga goturuluyorlar ve gozleri banyla kapatiliyor ve kuslar saliniyor .

kuslar once nedense birbirlerine carpmadan yukseliyorlar ve hepbirlikte evlerinin oldugu yone dogru yoneliyorlar tabi evde bekleyen gozlemciler kuslarin geldiginde yapyiklarini inceliyor bazilari konma platformuna bazilari ise kumesin etrafinda yerlere konuyor tabi birkac kayip vermisler buda demek oluyorki gormeselerdebirsekilde yeryuzunun magnetik alanini kullanarak yonlerini tain edebiliyorlar. yanilmiyorsam bu ingilterede yapilmisti.

Saygilar ve sevgiler
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 23 Tem 2006 12:23

aklima gelen bir konuyu daha yazmak istiyorum bence birinci olan kus yada derce yapan kus iyi demek degildir onemli olan devamliligi olan kustur bukus her ucusunda ayni performansi gostermektedir ve bence tam bir damizlik kusu olma ozelligine sahiptir cunki bircok sampiyon gelen kusun uc hafta sonra yarislara gonderilip kayboldugunu gordum mesela benim gecen seneki 7 'ci federasyon sinekli disi uc hafta sonra koydugum yarista kayboldu bunun yaninda bazi kuslarin butun yarislarda duzenli olarak ilk on kusun icinde eve dondu bence bu kuslar o kaybettigim kustan daha ustunler sadece ben geregi gibi antreman ve yemleme yontemini bulamadigimi dusunuyorum cunki bu kuslarin devamliliklari mukemmel ve kayitlarima baktigimda bunlarin hersene urettigim kardesleride ayni sekilde performans gostermis yine nufus kagitlarina baktigimda buldumki bu kuslarin soyu cokzor yarislarda mukemmel sonuclar veriyor ornegin gununde kimse kus clock yapamamasina ragmen bu kuslar klock yapilmis ve federasyon birincisi olmuslar ve bircogu 3 den fazla dereceye sahip ve tabiki dogru mesafeye dogru kusu gondermek en onemlisi buda kusunu tanimakla oluyor.

Tafsiyem yeni yarisa baslayacak arkadaslarin once orta mesafe kuslarinin bulabildikleri en iyi kandan cok degil uc cift ayri kandan yeter iki sene sonra yeteri kadar yaris kusuna sahip olurlar ve bu kuslari yarislara sokup en iyilerini eledikten sonra kisa ve uzun mesafe kuslarini alip bunlarla kirip en azindan performansindan daha emin olabilecekleri yaris kuslarini urete bilirler , birde daha onceden soyledigimgibi en basarili kumesler sadece bir mesafede kus ucuran kumeslerdir bunlar artik ellerindeki kuslar konusunda uzman olmuslardir ve daha olumlu sonuclar alirlar ayni anda kisa, orta ve uzun mesafe kusunu ucurup antreman vermek cok ama cok zordur cunki antremanlarda kuslar kendi kendini bitirir.

Saygi ve sevgiler
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 25 Tem 2006 5:07

selamlar yine aklima geklen birseyi aktarmak istiyorum kusa asil hiz kazandiran faktor verilen antremandir yani kusa hizli ucmayi ogretmek buda hic zordegil kuslar birkac antreman tosundan sonra bu 30 km ye kadar olabilir hava karar madan 1saat veya 40 dakika once kuslari salarak, bunu haftada iki defa yapmakta fayda var fazlasi zarar olur diye dusunuyorum bu sekilde kuslarin sur atle evlerine dogru yonelip cok cabuk sekilde yuvalarina gittiklarini goreceksiniz bu antremanlar surekli tekrarlandiginda goreceksinizki kuslar evin uzerinde bile boyle hizla birbirleri ile yarisarak ucuyorlar insallah bir fikir vermis oluruz henuz daha uyuya madim ikigundur uykusuzum yazilarimda duzensizlik gorurseniz sasirmayin sersem bir vazuiyetteyim buda cok onemli kuslara gerekli dinlenme ihtiyaclarini karsilayacaklari ortamlar saglanmali ve o saatlerde kuslar rahatsiz edilmemeli yoksa benimgibi boyle dolasir dururlar evin etrafinda :lol:

Saygilar
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Dön Posta Yarışları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir