pota yarislari

Yarışmalar, taktikler, öneriler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

pota yarislari

Mesajgönderen kamil akbaba » 17 Eyl 2007 20:58

merhaba bu sene finlaniyadayapilan yarislarda 1 yas yarislarina katildim,gecen sene cok iyi dereceler almistim bu senede kuslarin iyi ucuslar yapmasini bekliyordum,yarislar temmuz ayinin 17 sinde basliyor ilk yaris 247km ,14 kus yolladim 2 tane geldi ve cok kötu zaman ,la dönduler eve cok kötu bir hava vardi yagmurlu ,havada kapali idi ben kuslarin birakilma,masini istedim ama yaris yerinde hava tam tersi hafif yagmurlu ama gunesli bir hava varmis kuslari biraktilar 12 kusum gelmedi ,itiraz ettim ama kuslarin her hava kosullarinda ucmalari gerektigini yarislarin yagmur nedeni ile ertelenmiyecegini söylediler ilk yarista %70 kus kayboldu,ben itiraz edince dedilerki örnegin ingilterede yarislarin yagmurlu havalarda oldugunu ve yaris ertelenmedigini ,örnek olarak verdiler diger birkac posta besliyen yariscilarda benimle ayni fikirde olanlarin sayisi birkac kisi olunca sonuc alinmadi .ben 12 kustan oldum geri kala 2 kus ile son yars olan 505km lik yarisa katildim ama moralim cok bozuk kuslarla ilgilenemedim ,2 kumun 1erkek ertesi gun digeri ise 7-8 gun sonra geldi.yarislar bitti ,ben cok basarisiz oldum ama seneye tekrar busenin kuslari ile yarislara devam edicem ,38 tan bu senenin yavrulari var seneye 1 yas yrislarinda ucucaklar.
kamil akbaba
Katılımcı Üye

hımm

Mesajgönderen p.kusu » 18 Eyl 2007 0:24

kısmet ısı abı ne dıyelım umarım bır dahakı yarışlarda basarılı olursunuz ..Ben ce yapyıkları cok yanlıs ıtıraz komusunda ama olan olmus kuşlar gıtmıs ne yapalım seneye basarılar dılerım...
p.kusu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen selcuk » 18 Eyl 2007 11:09

kamıl bey, gecen yılkı basarınızdan sonra bu yıl kı sanssızlıgınız bızı de uzdu,ama sanıyorum kı her kotu tecrube gelecektekı basarılar ıcın saglam temel olusmasına yardımcı olacak.
hava kosulları konusunda : ıyı kuslar arasından bıle secım yapıp sadece kotu hava kosullarına dayanıklı nesıller uretmeye calısan yarsıcılar var kı herkesın battıgı sartlarda tavan yapıyorlar.su da bır gercek kı hava sartları da yarısların bır parcası, kusların guzergahda ne ıle karsılacagı herzaman bellı olmuyor ne yazık kı.ıngılterede yılın cogu gunu ya sıslı ya yagmurlu gecıyor ve sezonun cogu yarısı kotu hava kosullarında yapılıyor ,ozellıkle uzakdogudakı yarısları takıp edersenız denızden salım yapıyorlar ve fırtına,yagmur dınlemıyorlar, hatta dısarıdakı havayı gorunce kafesten cıkmaya korkan kusları zorla ucuruyorlar denızın uzerıne (tahmın edersınız kı son derece buyuk oranda kayıplar verıyorlar) yanı cogu yarıscıya gore bu sadece yol yarısı degıl aynı zamanda dayanıklılık yarısı da...
ınsallah gelecek yıllarda daha ıyı sıralamalarda goruruz ısmınızı...selamlar
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen postacı » 18 Eyl 2007 13:57

Selamlar kamil öncelikle geçmiş olsun.Bizim ülkemizde yarışları dernekler organize ettiği için hava durumuna genellikle dikkat ediliyor.Tek sıkıntımız yağmurdan ziyade aşırı sıcak ve 15 knot üstü lodos.Bizler yağmura dikkat ediyoruz ancak rügara ve sıcağa dikkat etmiyoruz.
Sizin yarışlarınız ise sanırım organizatörler tertipliyor.Dernek geerkli baskıyı kurarsa kötü havalarda salımı engeller.Aksi taktirde büyük oranda fire vermeye devam edersiniz.Sana tavsiyem özellikle sizin iklime uygun örenek yağmurlu ise yağmurda başarılı olam kümeslerden kuş alımı yapmandır.Özellikle maraton ırkı güvercinler gerek dayanıklılı gerekse uzun mesafe uçma özelliği nedeniyle tercihin olabilir.Zaten yarışlarınıza bakarak vityes kuşunun sizin sisteminizde başarılı olması imkansız.Ayrıca kendin hava durumuna bakarak kendi tedbirini alabilirsin.ŞAyet hava çok kötü ise yarışa kuş vermemekte bir çözümdür.Birde kötü hava koşullarında eşte yarışan kuşlar dullara göre daha yüksek kümes motivasyonu olduğu için eve dönme şansı fazladır.Sonuçta deniyeceksin çözümü kendin bulacaksın.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

posta yarislari

Mesajgönderen kamil akbaba » 19 Eyl 2007 15:45

buradaki yarislarin duzenleyenleyenler söyleyecek söz bulamiyorum ,hava kosullari ne olursa olsun kuslari birakiyorlar ,cok kayip veriliyor ben 30 dan fazla kus kaybettim bu sene ,seneye ucacak kus yok busenin yavrulari var 37-40 civarinda onlarda bu sene yavru yarislarina katilmadigim icin ucmamis kuslar ,bakalim seneye nasil olucak ama su bir gercek kus yaristirmak cok ciddi emek ve zaman istiyor ,buradaki tek sorun yagmur digil yirtici kuslarda o kadar cokki anlatamam ,finlandiya cok ormanlik ve dunyada en cok göl ve gölet olan ulke ,cok fazla yirtici kus var ve avlamakta yasak cok agir cezalari var ,o yuzden elimiz kolumuz bagli ,rahmi abi bu arada tebrikler romanyada kuslarin iyi ucuslar yapmis ,daha iyileri olur insallah,.
kamil akbaba
Katılımcı Üye

Dön Posta Yarışları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir