BULUTLU/KAPALI HAVA POSTALARIN YÖNÜNÜ BULMASINI ENGELLER Mİ?

Yarışmalar, taktikler, öneriler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

BULUTLU/KAPALI HAVA POSTALARIN YÖNÜNÜ BULMASINI ENGELLER Mİ?

Mesajgönderen gokhany77 » 28 Eyl 2009 9:05

Merhabalar, bildiğim kadarıyla antremanlar ve yarışlar rüzgarsız, yağışsız, güneşli ve açık havanın olduğu günlerde yapılıyor. Posta ırkının yönünü bulurken güneşin konumundan da yararlandığını duymuştum. Bulutlu/kapalı havada güneş görünmeyeceği için postalar yönünü geç mi bulurlar, bulamazlar mı yani nasıl etkiler? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar, selamlar.
gokhany77
Katılımcı Üye

Irklar: Posta güvercinleri
Doğum Tarihi: 19 Haz 1977

Re: BULUTLU/KAPALI HAVA POSTALARIN YÖNÜNÜ BULMASINI ENGELLER Mİ?

Mesajgönderen postacı » 28 Eyl 2009 10:15

Selamlar gökhan bey,posta güvercinleri yön tayini için birçok metot kullanmalarına rağmen benim sahsi fikrim 1.dereceden önemle kullandıkları yöntem güneş ışıklarıdır.Bu güne kadar gerek yarışlarda gerekse anremanlarda edindiğim tecrübe güneş ışığını az olduğu veya güneşin gökyüzünde hiç gözükmediği yoğun kapalı veya bulutlu havalarda kuşlar eve dönmekte zorlanmıştır.Hatta bir kısmı geç gelmiş bazıları ise hiç gelmemiştir.Bu nedenle kuş salacağınız zaman mutlaka güneşi görün.Güneş yoksa kuşlarınızı salmayın geri getirin.

POSTA GÜVERCİNİ HAVA ŞARTLARI

Posta güvercini yetiştirenler gerek yarışlar gerekse antremanlar sırasında hava koşullarının iyi gözlemek ve dikkate almak durumundadırlar. Yetiştiriciler uçuş öncesi hava ve rüzgarın durumu ile ilgili bilgileri meteorolojiden aldıktan sonra uçuşa karar vermelidirler. Bu özellikle uzun uçuşlar için gereklidir. Hava şartlarının uçuş için uygun olmadığı zamanlarda kuşlar uçurulmamalıdırlar. Bu şartları şu şekilde özetleyebiliriz.

1 ) Yağışlı havalarda kuşlar uçurulmazlar. Kar ya da yağmur yağdığı şartlarda, yağış olmasa bile havanın yağma ihtimalinin fazla olduğu durumlarda, kuşları uçurmak uygun değildir.
2 ) Sis ya da benzeri nedenlerle görüş mesafesinin azaldığı durumlarda, eğer görüş mesafemiz 5 km.den az ise kuşlar uçurulmazlar.
3 ) Şiddetli rüzgarın olduğu havalarda, eğer rüzgarın hızı saatte 35 – 40 km.den fazla ise kuş uçurulmazlar.
4 ) Aşırı sıcak havalarda, örneğin hava sıcaklığı 30 –35 dereceden fazla ise kuşlar uçurulmazlar.

Bunun yanı sıra hava koşullarının uçuş için daha uygun olduğu anlar da vardır. Bu koşulları şöyle sıralayabiliriz.
1 ) Hava sıcaklığının 15-25 derecenin arasında olduğu zamanlar.15 derecenin altında kuş salmak doğru değildir.
2 ) Görüş mesafesinin 20 km.den fazla olduğu havalar.
3 ) Kuru havalar.
4 ) Rüzgarın yönü ile güvercinlerin uçacağı yönün aynı olduğu durumlar

ORGANİZASYON REHBERİ

YARIŞ SEPETİNDEKİ KUŞ SAYISI
Tüm kuş yarışlarının tarihine baktığınızda yarışçıların her yıl aynı hataları tekrarladığını görürsünüz.
Bu hatalar yarış sepetinde tekrarlanmaktadır.Kuşlara kramp girip,kendini sardunya gibi istiflenmiş
hissederler.Aynı kuşçular kümeslerinde kuşları için geniş yerler ayırmaktadır.Yuvalıklar,tünekler vs.
Onlar kuşlarını yarışa en iyi şekilde hazırlıyorlar ancak kuşların sepetlerde strese girmesine sebep
oluyorlar.Hem yaşlı hemde genç kuşlar sepetin içinde etraflarına dönebilicekleri yeterli boş alan is-
terler.
1-) 1 geceyi yarış sepetinde geçirecek her kuş için minimum 250 cm2 alana ihtiyaç vardır.
2-) 2 geceyi yarış sepetinde geçirecek her kuş için minimum 280 cm2 alana ihtiyaç vardır.
3-) 2 geceden fazla yarış sepetinde geçirecekse her kuş için 325 cm2 alana ihtiyaç vardır.
Şayet hava sıcaklığı 25 - 30 C derecede ise her kuş için 350 cm2 alana ihtiyaç vardır.Bu veriler
her bir kuş için ideal rahatlık sağlar.
SEPETİN HİJYENLİĞİ
Sepetler her hafta düzenli olarak temizlenip içersine konan metaryerler yenilenmelidir.

1- YARIŞ ARACI 90 KM SABİT HIZI GEÇMEMELİDİR.
2- KUŞLARA ILIK SU VERİLMELİDİR (25 C)
3- ARAÇ HER 100 KM ARALIKLARLA MOLA VERİP 1,5 SAAT SÜREYLE KUŞLARIN SU İÇMESİ
VE DİNLENMESİ SAĞLANMALIDIR.AYRICA GEREKLİ ZAMANLARDA YEMLEMEDE ÖNEMLİ.
4- YEM GENEL OLARAK MISIR İÇERMELİDİR (ÖRNEK :SPORT YEM)
5- YEM HER SEFERİNDE KİRLENME VE NEME KARŞI KONTROL EDİLMELİDİR.

KUŞLARA NE ZAMAN YEM VERİLMELİDİR
Şayet yarış 1 gece dışarıda geçen yarışsa (over night race) kuşlar öğlenden önce salınıp ertesi gün
evde olucaklarsa kuşlara yem salımdan 3-4 saat önce verilir.Yem mümkün olduğunca hafif olmalıdır.
(DİYET YEM).Yolda geçen önceki gün kuşlara 15-17 saatleri arasında normal yem (SPORT) verilir.
Şayet kuşlar yarıştan 2 gün önce sepete konuldularsa kuşlara salım yerine gelindiğinde CUMA ak-
şamı 15-17 saatleri arasında yem verilmelidir.Çünkü birçok kuşun bu taşıma sırasında sepetlere
kustukları görülmüştür.

SUYUN KALİTELİ OLMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER
Su deposu her yarıştan sonra boşaltılmalıdır.Şayet bu çok basit önlem alınmazsa VİRÜS,BAKTERİ
TRİCHOMONİASİS, ve birçok E-COLİ mikrobunun burada kolayca üremesi sağlanır.Eğer kuşlar bu
koşullarda saklanan suyu içerlerse yarış kondisyonlarının düştüğünü görürsünüz.Kuşlar eve döndü-
ğünde kuşçuyu bir felaket beklemektedir.Ani hastalıklar patlaması gibi.
KORUMAK HER ZAMAN İÇİN TEDAVİDEN DAHA UCUZ VE DAHA ETKİLİDİR.Ayrıca her ay su
deposu temizlenip dezenfekte edilmelidir.

KUŞLARIN SULANMASI
Salım noktasından önce su tankı taze suyla doldurulmalıdır.Özellikle genç kuşlara taşıma sırasında
su içmeleri öğretilmelidir.Kamyon sürücüsü fren yaptığı zaman kuşların kafesleri ,sular ve kapılar
açılabilir.Bu gibi durumlarda içersinin kontrol edilmesinde yarar vardır.Çok önemli tavsiyem dışarıda
hava sıcaklığı 25 C üstüne çıktığında sürücünün ekstra mola vermesinde yarar vardır.Araç salım
noktasına gece vardığında kuşlara su verilmelidir.6 saat arayla bu işlem tekrarlanmalıdır.

HAREKET ETME ZAMANI (GERİ DÖNÜŞ)
Salım yerinden ayrılacağımız zamanı dikkate almak gerekmektedir.Taşıyıcı salım yerine yeterince
erken zamanda ulaşmalıdır.Normalde her 100 km 1 saat süreyle beklenir.Bu süre kuşların stresten
kurtulmaları için yeterlidir ve buna ihtiyaçları vardır.Salım noktasında yapılacak minimum 2 saatlik
istirahat kuşlar için gereklidir.Bu esnada kuşların sulanmaya ihtiyacı vardır.Özellikle soğuk havalar-
da aracın kapılarının sürekli açılmamasına özen gösterilmelidir.Ancak kısa süreli havalandırmalar
yapılmalıdır.Bu serinleme kuşların süratle eve dönmelerini sağlar.

GÜVENLİ GİTMEK
Kuşlar teslim alınmadan önce yarış aracının kapıları herkese karşı kapatılmalıdır.Kimsenin burada
işi olamaz.İçteki kapıyı açıp buraya temiz hava dolması sağlanmalıdır.Kuşlar araca konulmadan
önce aracın içi konrol edilip herhangi birinin olup olmadığına bakılmalıdır.

STRES DURUMLARINDAN KORUMAK
Şayet salım yerinde birçok salım aracı varsa salım saati konusunda diğer araçların yetkilileriyle
görüşüp aynı anda kuşları salmak gerekir.Şayet bu konuda anlaşma sağlanamazsa ve diğerleri siz-
den önce kuşlarını salacaklarsa aracın kapıları kapatılıp sizin aracınızdaki kuşların diğer araç veya
araçlardaki kuşların salınmasını görmelerini engellemelisiniz.Bu işlem kuşları stresten korur.Daha
sonra kuşlarınızı salarsınız.

DAİMA UYGULANMASI GEREKEN TAVSİYELER
Salım yapılmadan önce yarış sorumlusu her yerden hava durumu raporu almalıdır.

KUŞLARIN KALDIKLARI YERİN KONTROLÜ
Kuşlar salındıktan sonra kafesler teker teker kontrol edilip ölen veya yaralanan kuşlar var ise bunlar
geri götürülüp yarış sorumlusuna teslim edilmelidir.

SALIM ALANININ TEMİZLENMESİ
Kuşların konulduğu alan kuşlar salındıktan sonra temizlenmelidir.Bu çöpler araca yüklenip uygun
mahallerdeki çöp konteynırlarına bırakılmalıdır.Avrupada birçok yerde çevreyi kirlettiği için kuş salı-
mına müsaade edilmemektedir.Şayet biz bu sporu seviyorsak ve yapıyorsak çevremizi temiz tutma
lıyız.

TAŞIYICI RAPORU
Yarış yerinde oluşabilecek bütün sorunlar yarış sorumlusuna bildirilmelidir.Organizatör bu problem-
leri not edip sorumlularını ve nedenlerini araştırmalıdır.Taşıyıcı her şeyi rapor halinde yazıp yarıştan
sonra yarış sorumlusuna göndermelidir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Re: BULUTLU/KAPALI HAVA POSTALARIN YÖNÜNÜ BULMASINI ENGELLER Mİ?

Mesajgönderen gokhany77 » 28 Eyl 2009 13:58

Merhaba Rahmi abi, değerli yorumların için çok teşekkür ederim. Ben yarışmıyorum ama keyif alarak beslediğim tek ırk postadır. Bu yaz çok yavru aldım ve imkan buldukça uzaktan salarak deniyorum. Yalnız arabam olmadığı için uzağa giden arkadaşlarımdan rica edip saldırıyorum. Ortalama 3-4 aylık yavrularımdan oluşan 5 kuşluk bir grubu bir arkadaşıma verip direkt olarak Gebze den biraz uzakta Kocaeli il sınırından saldırmıştım ve tam 40 dakikada beşi birden gelmişlerdi. (Bu yavrular kümes dışında hiç uçmamışlardı) Dün 27.09.2009 pazar günü bir arkadaşım Yalova/Çınarcık a gidecekti ve güzergah Gebze ile benzer olduğu için hemde arada deniz olduğu için kuşlara tecrübe olması açısından saldırmaya karar verdim; lakin havada güneş görünmediği için ve ince ince çiselediği için gönderip göndermemekte tereddütte kaldım. Arabam olmadığı için ve sık sık gönderme şansı yakalayamadığım için kapalı havaya rağmen isteksizde olsam 5 adet kuşu gönderdim. Bunlardan 4 tanesi Gebze nin biraz ilerisinden Kocaeli il sınırından 40 dakikada gelen kuşlardandı. 1 tanesi ise kümesin sadece 10 km ilerisinden bir defa salınıp gelmiş ana-babası çok sağlam bir kuştu. Kuşlar dün 13:25 te Yalova/Çınarcık tan salınmalarına rağmen ve dün öğleden sonra akşama doğru güneş yüzünü göstermesine rağmen dönemediler. Aslında Çınarcık tan deniz üzerinden uçup gelseler en kısa yoldan İstanbul a varacaklardı ama böyle yapmamışlar; denize doğru biraz uçup sonra vazgeçip İzmit körfezine doğru yol almışlar. Postaların eve dönüşte denizle karanın birleştiği şeridi izlediklerini duymuştum sanırım benim yavrularımda bunu seçtiler. Sanırım bunu da denizde yorulsalar veya bir sorunla karşılaşsalar inecek yer bulamayacaklarını düşünerek içgüdüsel olarak yapıyorlar. Ne tesadüftür ki az önce haber geldi ve yavrularımdan 2 tanesi dönmüş; bugün hava çok güneşli, rüzgarsız ve açık. Bakalım kalan 3 taneside bugün gelebilecek mi? İnşallah dönerler. Saygılar, selamlar.
BİLGİNİN KIYMETİ GİZLEDİKÇE DEĞİL, PAYLAŞTIKÇA ARTAR!
gokhany77
Katılımcı Üye

Irklar: Posta güvercinleri
Doğum Tarihi: 19 Haz 1977

Dön Posta Yarışları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir