Yavru Postaların Antrenmanı !

Yarışmalar, taktikler, öneriler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yavru Postaların Antrenmanı !

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 26 Nis 2005 15:42

Selam, Uçmaya başlayan yavru postalara ne kadarlık olduklarında mesafe uçurtmaya başlamalıyım ? Saygılar. (Hakan Üzyenice – 21 Haziran 2003)

Merhaba, yavruların toplu uçmaya başlayıp gözden kaybolup saat aşırı gözden kaybolmaya başladıktan sonra antrenmanlara başlayabilirsin daha önce sadece kuşlarını kaybedersin. Karar senin. (Reuber54 – 21 Haziran 2003)

Selamlar Metin arkadaşımızın da belirttiği gibi yavru posta kuşu kümes uçumu yapmaya başladıktan belirli bir süre sonra toplu halde gezmeye başlar.Yani gözden kaybolup kümesin etrafında dairesel alanlar çizmeye başlar.Bu hareketi benim tahminime göre yavrular etrafı tanımak için yapmaktalar.Bu şekilde uçan sağlıklı yavrular sepete konup öncelikle 5 km gibi kısa mesafelerden küçük guruplar halinde salınır.Mesela 40 adet yavru kuş varsa 5-10 adetlik guruplar halinde salmakta fayda vardır.Bunu yapmaktaki amaç ise şayet olumsuz bir durum varsa kuşların tamamını kaybetmeden eve geri getirmek içindir.Bu nedenle kümeste bir kişi bekler ve ilk salınan kuşlar eve döndüğünde size haber verirse diğer gurup salınır.Dediğim gibi bu sadece basit bir tedbir.Kuşlar belirli bir yere kadar (30-40km)guruplar halinde salındıktan sonra toplu antrenmanlar kesilir. Zira posta kuşunda sürü ile uçma iç güdüsü olduğundan akıllı olanlarla beraber aptal olanlarda eve beraber dönebilir.Bu noktadan sonra kuşlar aynı yerden mesela (40km)mesafeden tek tek salınır. Birinci salınan kuş gözden iyice kaybolduktan sonra ikincisi salınır.Böylece kuşun eve kendi başına dönmesi sağlanır.Tabii ki bu yazdıklarım kesin kurallar olmayıp sadece kişisel görüşümdür. Saygılar. (Rahmi Bozkır – 23 Haziran 2003)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen sukruak » 26 Nis 2005 16:13

merhabalar
Üncelikle Niyazi beye eski forumdaki yazıları buraya taşıdığı için teşekkür ederim.

Yavru kuşların ilk antrenmanlarında genelde başlarında onlara yol göstersin diye kart kuş salınması gerektiğini söyleyen bir çok posta güvercini besleyen kişiler gördüm.Ama RAHMİ Beyin bu yazısında da belirttiği gibi akıllı kuşlarla beraber aptal kuşların da yuvaya dönme ihtimalleri çok yüksek.
Ben şahsen kuşlarımı toplu salıyorum.Sebebi kuşların ilk seferinde salmadan çıkmaları sırasında kendilerini çok hırpalarken yetişkinlerle saldığımda böyle bir sorun yaşamıyorum.Sonrada tek tek salıyorum ki hangisinin gelip hangisinin gelmeyeceğini bileyim diye.Zira iyi kuş her şekilde gelir.
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Dön Posta Yarışları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir