Yavru Bakımı !

Yarışmalar, taktikler, öneriler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yavru Bakımı !

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 26 Nis 2005 16:10

Merhaba arkadaşlar. Ben posta besliyorum. Bir amatör olarak eksiklerim hayli fazla ama öncelikli olarak bir sorunum var.Yavru almaya başladığım bu dönemlerde daha sağlıklı bir gelişim için uygulamam gereken önemli bazı ipuçları verebilirseniz çok sevinirim. (Speed – 17 Mart 2003)

Merhaba arkadaşım;
Üncelikle posta kuşu beslediğin için hayırlı olsun diyorum. Posta kuşu cemiyetçilik istediği için,bu camiada yer alan herkesin birbirine yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak sana yavru üretimiyle ilgili bilgi vermek istiyorum. Posta yavrusu ilerde yarış kuşu olacağı için mutlaka son derece sağlıklı ve fiziki açıdan mükemmel yetiştirilmelidir. Bunun içinde ilk temel şart yavrusu alınacak kuşların çok sağlıklı olması gerekir. Bu dönemde çok çeşitli firmaların yem rasyonlarını kullanabilirsin. Bu dönemde kullanabileceğin yem rasyonlarından bir tanesini açıklamak gerekirse; Buğday % 30, Mısır % 20, Bezelye % 25, Soya % 10, Mercimek % 5, Üekirdek % 5. Bu yem rasyonu %18 oranında protein içerdiği için gerek posta, gerekse diğer kuşların yetiştirilmesinde çok uygun değerler taşımaktadır. Yemde kullanılacak mısır ve diğer tanelerin çok iri olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca haftada 2 gün kuşların sularına multivitamin ve mineraller verilmelidir. Ürnek POLİSAMİN ve
DEPOMİN gibi. Ayrıca kuşların önünde sürekli olarak GRİT (güvercin taşı) bulunmalıdır. Bunun haricinde yemi haftada 2 defa yağ ile nemlendirip Bira mayası ilave edersen kuşlara ciddi anlamda takviye yapmış olursun. Yavrular 21-25 gün sonra anne babadan ayrılıp, kendileri için hazırlanmış olan yavru kümesine alınır. Böylece yavrular erken yaşta yeme düşeceği için hem kart kuşların içinde ezilmemiş olur, hem de kendi yaşıtları içersinde daha rahat yem yemek suretiyle daha iyi gelişir. Yavruların suyu bulabilmeleri için ilk birkaç gün kafalarını suluğa sok. Daha sonra hepsinin yemini yediğini, suyunu içtiğini görürsün. Bu kuşlar ilerde her türlü zorluğa rağmen eve dönmeleri gerektiğini bir an olsun unutmadan, kendi başına yemini yemeyen, suyunu içmeyen kuştan bir şey olmayacağından, şayet bu tarz kuş çıkarsa onları derhal elinden çıkar. Asla bir postacıya verme, onun da boşu boşuna vaktini çalma. Yavru bakıcı yapmak isteyen birine ver. Saygılar. (Rahmi Bozkır – 18 Mart 2003)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen sukruak » 26 Nis 2005 16:20

Merhabalar
Herzaman yeme katkı olarak depominle yemi nemlendir gibi cümleler kullanıLIYOR.Depomin suya da katılırmı? katılırsa ölçü nedir?
En son sukruak tarafından 26 Nis 2005 16:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Saygılarımla
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Mesajgönderen postacı » 26 Nis 2005 16:33

Selamlar şükrü,depomin normalde suya katılabilen bir üründür.Suyun tadını değiştirmesi nedeniyle kuşlar zevkle içmediği için bu ürünü yeme vermeyi tercih ediyoruz.Dozajı yanlış hatırlamıyorsam 2 lt suya 1 çay kaşığı oranında verebilirsin.Aminovit-polvo isimli multivitamin+aminoasit+mineral içeren ispanyol patentli olup ülkemizde satılan ürünü tavsiye ederim.O zaman ayrıca depomin kullanmana gerek kalmaz.Bu ürünü ecza depolarında bulabilirsin.Belki kamettede vardır.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen sukruak » 26 Nis 2005 16:42

Merhabalar RAHMİ Bey
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla
sukruak