YARIş SİSTEMİ

Yarışmalar, taktikler, öneriler bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

YARIş SİSTEMİ

Mesajgönderen postacı » 31 Ara 2003 15:22

Selamlar,
Sitemize çok az sayıda posta güvercini yetiştiricisi iştirak ettiği için ve
genel anlamda ilgi alanının dışında kaldığını düşündüğümden, sormak istediğim bazı soruları açıkçası sormakta tereddüt yaşıyorum.Ancak genel eğilimin kişilerlerde posta güvercini beslemesede öğrenme olgusu olduğunu farkettiğimden bu soruyu sormak ihtiyacı hissettim.Yarışlarda hangi sistemi uyguluyorsunuz ve erkek,dişi veya her ikisini birliktemi yarışıyorsunuz.Ürnek dulluk,yarı dulluk,naturel (eşli)vs.gibi.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen ferahzade » 07 Şub 2004 22:39

İzmitte güvercinlerle ilgili herhangi bir yarışma yoktur. Hangi tür olursa olsun.
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen yufikan » 09 Şub 2004 10:46

Ancak ferahzade arkadaşım, istanbula çok yakınsınız, istekli iseniz buna rahatlıkla katılabilirsiniz öyle değilmi?? Siz ne tür güvercinler besliyorsunuz?
yufikan
Deneyimli Üye

Mesajgönderen postacı » 02 Mar 2004 17:51

Selamlar,
Bundan öncede belirttiğim gibi foruma çok az sayıda posta güvercini yetiştiricisi katıldığı için malesef bu sporla ilgili olarak çok sınırlı şeyler paylaşılıyor.Sonuç itibariyle yarış sistemi hakkında görüş bildirmek bana düşüyor.Yarış sisteminden kastım her kuşçu kendine has ve gerek güvercinlerinin yapısına uygun olması gerekse kümes pozisyonu ve katılıcağı hedef yarışları itibariyle kendi tercihini yapar.Kuşlar şayet yuva pozisyonu olarak eşte yarıştırılıyorsa bu sisteme eşli sistem(naturel sistem)denir.Kuşlar şayet eşlerinden ayrılmış ve erkek dişi ayrı ayrı yarıştırılıyorsa bu sistemede Dulluk sistemi denir.Her iki sistemide uygulayıp başarılı olan kuşçular mevcuttur.Kısaca bu sistemleri açıklamak gerekirse;
Eşli sistem (naturel sistem);Bu sistemde kuşlar eşlenerek yumurtalı veya yavrulu olarak yarıştırılır.Bu sistemin amacı kuşun eve hızlı dönmesi için eşiyle,yumurtasıyla veya yavrusuyla hırslandırmaktır.Üzellikle kısa ve çok uzun mesafe yarışlarında oldukça etkli bir sistemdir.Bu sistemde dikkat edilmesi gereken en önemli konu dişi kuşlardır.Zira yumurtlamak üzere olan bir dişi kuş formsuz olur ve son derece kısa mesafelerde dahi eve dönmeyebilir.Bu nedenle yarışa gönderilecek olan dişilerin çatıları kontrol edilir,şayet kuş yumurtlamak üzere ise yarışa gönderilmez.Eşli kuşlar aklı kümeste olduğu için kümes üstü uçumunu çok fazla yapmak istemez.Bu yüzden eşli kuşları formda tutmak ustalık ister.Yapılacak özel uygulumalarla kuşların formda kalması sağlanır.(kısa antreman,az yemleme vs.gibi)
Dulluk sistemi:bu sistem dünyada birçok kuşçunun tercih ettiği sistemdir.Son 3 senedir bende bu sistemi uyguluyorum.Doğrusunu söylemek gerekirse eşli sistemde birçok kupalar kazandım.Ancak bu kupaların büyük çoğunluğunu erkek yarışçılar ile kazandım.Dulluk sistemine geçtikten sonra özellikle uzun mesafe yarışlarında aldığım kupaları dişi yarışçılarım sayesinde kazandım.Bundan anladımki her sistem her kuşa uymuyor mutlaka kümese ve kuşların karekteristik yapısına en uygun sistemi uygulamak gerekir.Dulluk sisteminde kuşlar yarışlardan önce eşlenir ve yumurtlamaları sağlanır.Bazı kuşçular bu kuluçka döneminde kuşlarına yavru baktırırken bazıları ise sadece sahte yumurtalara yatırır.Burada uygulama kişilere göre değişir.Kuşları eşleştirme zamanıda her kümese göre değişir.Zira erken eşleştirilen kuşlar erken form tutar ve sezon başındaki yarışlarda başarılı olur geç eşleştirilen kuşlar ise geç form tutar ve sezon sonundaki yarışlarda başarılı olur.Kişiler hedef yarışlarına göre bu zamanı kendileri ayarlar.Dulluk sisteminde hem erkek hemde dişiler başarıyla yarışabilir.Usta bir kuşçu dulluk sayesinde harikalar yaratabilir ancak dulluk 2 yüzlü madalyon gibidir.İyi hazırlanan dul kuş süper yarış çıkarabileceği gibi kötü hava şartlarında aşırı istekli ve gergin olması yüzünden çok kolay kaybolabilir.Bu nedenle bu spora yeni başlayan arkadaşlara eşli yarışmalarını tavsiye ederim.Zamanla diğer sistemlere geçebilirler.Sadece bu iki metot üzerine yurt dışında yazılmış düzünelerce kitap mevcuttur.Zira bu sistemde en ufak ayrıntılar dahi çok önemlidir.Yemleme (zamanı,miktarı,hangi tahıllar vb.gibi),kümes uçumu,kullanılacak ürünler,motivasyon(yarıştan önce dişilerin gösterilmesi veya gösterilmemesi).
Bütün uygulanan sistemlerin amacı kuşun eve daha kısa zamanda dönmesini ve yarışı en önde bitirmesini sağlamaktır.Bu sporda kuşun kalitesi kadar yetiştiricinin uygulamalarıda çok önemlidir.Bu yüzden son derece kaliteli kuşlar acemi ellerde malesef beklenen iyi sonuçları alamamıştır.Tam tersine vasat güvercinler ise usta ellerde başarılı olmuştur.Bunu rakamla belirtirsek bana göre kısa mesafede kazanmak için %50kuş ,%50 kuşçu faktörü önemlidir.Uzun mesafede ise %70 kuş,% 30 kuşçu diyebilirim.Zira uzun mesafeli yarışları her güvercin iyi uçamaz.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Yufikan'a cevaben

Mesajgönderen ferahzade » 02 Mar 2004 19:38

Sayın Yufikan, ben posta güvercini beslemiyorum, ancak ileride besleyeceğim. Ulusal anlamda yarışmalar da olmadığı için İstanbul bölgesi ile yarışmam da henüz mümkün değil; federasyon olduğumuz zaman olur inşallah.
Bu arada ben çorum çıplağı denilen bir ırkı yetiştiriyorum. Paçasız takla atan bir ırktır, kaba tabirle...
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Merhaba

Mesajgönderen sukruak » 26 Eki 2004 15:08

Merhaba Rahmi beyn yazınızda belirttiğiniz gibi forumu az sayıda posta güvercini besleyen kişi katılıyo.Ama bunun sebebi iyi posta besleyenlerin olduğunu düşünüyorum. :!: ( Lütfen bu cümlemden kimse alınmasın ben bu cümleyi sadece tanıdığım kişiler dolayısıyla söyledim. :idea: ) Üünkü çevremizdeki bir çok usta diyebileceğimiz posta güvercini besleyenler sadece bu konuda kendilerinin bildiğini kendilerinde saklıyolar dolayısıyla benim gibi öğrenmek isteyenler bu konu hakkında bilgi almak istediğinde hep olumsuz bi tepkiyle karşılaşıyorlar((( tekrar belirtmek istedim lütfen kimse sözümden alınmasın bu tamamen benim yaşadığım olaylardan dolayı söylememi gerektirdi.))) Ürneğin ben posta beslemeye küçükkken posta güvercini hakkında okuduğum bir yazıdan dolayı merak saldım ve bir çok kere beslemeye kalkıştım fakat sonunda hem param bir takım çıkarcı insanlar tarafından boşa gitti.Hemde ben hiç bir şey öğrenemediğimle kaldım.Fakat bu siteyi kayıtsız olark incelemem ve RAHMİ beyin bazı yazılarını okuyarak kesin bir şekilde posta belemeye karar verdim.Ve esenler de Mehmet pala adında posta güvercini yarıştırmış ve dereceler elde etmiş bir kişi tarafından bir çift kuş aldım ve onları ürete ürete şu ana kadar geldim.şu an 20 küsür posta güvercinim var.Ve hatta ben o kuşların soyuyla geçen sene ki İzmit yarışında iki kuş saldım birisi gelmedi gelen kuş ise iyi bi ortalama ile geldi.Bu beni çok mutlu etti.Ama bazı zaman lar oluyo kuşlara baktıkça insanın aklına birşeyler geliyo fakat bunu öğrenmek için en yakının daki posta besleyen usta birisine sorma ihtiyacı duyuyo fakat sürekli sormak olmaz düşüncesi ile soramıyo.Yani bu tür durumlarda insanların anlayışlı davranmadığı için sorunumuza bir cevap bulamıyoruz dolayısıyla aynı yerimiz de sayıklıyoruz .Ama şöyle bir durumda var her şeyi onların üstüne atmak olmaz bizimde üstüne düşmemiz gerekiyor.Fakat bu seferde bazı sorunlar giriyo devreye.
Eğer bu tür durumlarda yetiştiricilere bir takım bilgiler verilse yani nasıl yemleme yapılacağı, kümesin şekli , ne aralıklarla uçurulması gerektiği, hastalık esnasında yapılması gereken ilk durum , en iyi bakım şekilleri gibi bir çok konuda daha iyi olur diye düşünüyorum.
Lütfen eğer yanlış bir cümle kullandıysam kusuruma bakmayın şimdiden özür dilerim.Ve RAHMİ Beye de şu ana kadar vermiş olduğu tüm bilgiler için tekrar tekrar teşekkür ederim.Herkese iyi günler. :roll:
sukruak
İlgili Üye

Irklar: Posta
Doğum Tarihi: 10 Ağu 1986

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 27 Eki 2004 15:48

tipik en iyi ben bileyim,en iyisi bende olsum kavramı.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

merhaba

Mesajgönderen sukruak » 29 Eki 2004 8:38

Selamlar
Evet Cemal bey haklısınız tipik bir kavram, ama ben bu kavramdan hiç sevmiyorum sebebi de; benim bildiğim şeyiher kesin bilmesini isterim böylece yapmış olduğumuz işi bir çok kişi tarafından bilinir ve belki o uğraşımız daha üst bir düzeye erişebilir.
Saygılar.İyi günler
sukruak
İlgili Üye

Selamlar

Mesajgönderen sukruak » 29 Eki 2004 8:44

Merhaba Rahmi bey
Ben yukarıdaki yazımdada bahsettiğim gibi bir iki kere yarışa katıldım ve bu yarışda; eşli sistemi denedim.Sebebi de yuvalarında eşleri olan kuşların yuvalarına daha çabuk dönebilecekleri düşüncesiyle.Tabi düşüncem ne kadar doğrudur.Bilemem.
İyi günler dilerim.
sukruak
İlgili Üye

Mesajgönderen caner » 21 Kas 2004 14:33

Merhabalar. Posta yarışmalarında ben genellikle eşli sistemi benimsiyorum. Üünkü güvercinler eşleri ile birlikte daha çok hırslanıyor. Ama şöyle bir husus var. Dişi postalar erkeklere nazaran daha hırslı. Allah kısmet ederse Nisanda yapılacak olan yarışmalara katılacağım.
şehreminden bütün posta sevenlere selamlar :D
Saygılarımla
CANER ÇETİN
Kullanıcı avatarı
caner
Deneyimli Üye

Dön Posta Yarışları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir