ADANA IRKI KÃ?MESLERİ HAKKINDA SORUDUR.

Farklı soru ve sorunlar için cevaplar öneriler

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ADANA IRKI KÃ?MESLERİ HAKKINDA SORUDUR.

Mesajgönderen ferahzade » 23 Tem 2006 10:34

Forumlardaki fotoğraflardan dikkat ettiğim kadarıyla adana ırkının kümesleri güvercin yetiştiriciliği esaslarına uygun değildir ancak bu ırkın yetiştiricileri sanırım ekonomik durumu uygun olmasına karşın aynı tip kümesleri kullanıyorlar. Yuvalık genişliğindeki bu dolapları kullanmalarının özel bir nedeni var mıdır? Bu kümeslerin tarihi hakkında bilgi verilebilir mi?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen ferahzade » 23 Tem 2006 19:03

Selam Murat, mesajınız bu forumun konusu olduğu için bana gönderdiğiniz mail mesajınızı buraya kopyalıyorum. Açıklamalarınız için de teşekkür ediyorum.

''Adana ve çevresinde kuş dolapları hep aynıdır.Adana kuşları bir sporcu gibidir. Yazın uçmaz,sezonu gelince yavaş yavaş antremanlarla yetiştiriciler tarafından sürekli dolaplarda beslenir.Dolaplarda beslenir dedimse adana kuşu çocuk gibidir, yetiştiriciler sabah açar havalandırır,az yem ve su verir,tekrar kapatır.Bu şekilde bakım havalar ısınınca iki seferede çıkabilir.Akşam uçum saatinde uçurulduktan sonra tekrar yem ve su verilir.
Dolaptaki amaç kuşlar barakada beslense dahi dolaba konur çünkü açık kalan kuş rehavete kapılır ve formdan düşerek uçuşunu bozar.Adana kuşunun uçarken dolabını görürse daha iyi uçum yaptığı söylenir.En itaatkar kuş olduğu için sahibinin komutu ile hepsi yuvalarına geçer.

Sizlerede eğer bulunduğunuz yere kar yağmıyorsa kuşlarınızında itaatine güveniyorsanız uçan kuşların bir kısmını dolapta adana kuşu gibi besleyin uçuşunda ve formunda inanılmaz değişiklikler olacaktır.Ben taklacıdada denedim sonuç çok iyi ayrıca bizim dolaplarımız birer kasa gibidir.Akşam rahat uyumak istiyorsan bu dolaplardan en azından damızlıklarını korumak amacı ile bir tane yapmalısınız.''

SELAMLAR

Murat Kocacoğlu tarafından yazılmış Ferahzade tarafından foruma eklenmiştir.
En son ferahzade tarafından 23 Tem 2006 19:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen ferahzade » 23 Tem 2006 19:11

Adana cinsi güvercinlerin yetiştirildiği bir dolap fotoğrafı yapıştırabilir misiniz? Değişik açılardan çekilmiş olarak.
En son ferahzade tarafından 23 Tem 2006 21:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen guvercinsever » 23 Tem 2006 21:36

selamlar bir kac fotografi sizlerle paylasmak istedim , yetistirici arkadaslara emeklerinden dolayi sonsuz tesekkurler. Umit bey goruldugu gibi kuslarin oldugu bolmeler hep kapakli , aksam oldugu zaman kuslar bu kapaklarina kapatilip kolaylikla tasinabilmekte, daha emniyetli yerlere goturulebilmekte, akilci bir cozum! ama tasima esnasinda cok dikkat edilmeli, yumurtalar veya yavrular zarar gorebilir.

Resim

Resim

Yetistirici: Osman Hayri Suzer / ADANA

Resim

Yetistirici: Selcuk Oksuz / MERSIN

NOT: Fotograflar TGYB sitesinin fotograflar bolumunden alinmistir, bilgi amaclidir!
LINK: http://pg.photos.yahoo.com/ph/guvyetder ... /my_photos

saygilarimla

Nida Sevim
guvercinsever
Bölge Temsilcisi

Kuş dolapları hk.

Mesajgönderen Murat Kocacoglu » 24 Tem 2006 12:10

Benim bahsettiğim kuş dolabının içi buna benzer ancak dışı saç ve
demir bir zarfla kaplı olup kapısı da kalın saçtan yapılmıştır.Kilit sistemleride özeldir.Ben en kısa zamanda bahsettiğim dolabın ve kilit sistemlerinin resimlerini siteye göndercem.İsteyen kafeslerinde uygular.

İYİ GÜNLER
Murat Kocacoglu
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 24 Tem 2006 12:51

şimdi bu kuşların en itaatkar kuş olduklarını sahibinin komutuyla dolaba girdiklerini ifade etti Muratkocacoğlu....

Merak ettiğim için soruyorum.

Ben bu cümleden şunu anladım. Kuşlar yerde sizin sesinizi duyabilecek kadar bir mesafedeyken tanıdık bir komutla, mesela: ''haydi dolaba'' diyince bu kuşlar dolaplarına mı giriyorlar yoksa onları dolaba karşı elinizle sürüyor musunuz?

Bu cins güvercin için en uygun barındırma biçimi bu dolaplar mıdır?

Güvercinin salma içinde kapatılması normaldir. Fakat MuratKocacoğlu'nun ilk mesajındaki yaklaşımları ''adana cinsi güvercinlerin bu tür dolaplarda yetiştirilmesinin en iyi yoludur'' modern yöntemlere göre değil ne dersiniz?

Tabiki takdir sizlerindir.
En son ferahzade tarafından 24 Tem 2006 21:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 24 Tem 2006 17:35

IRKLARIN EğİTİMİNDE DİSİPLİNİN şART OLDUğU AşİKARDIR.İNSANCIL YAKLAşIMIN MÜLESEF İSTENİLEN PERFORMANSIN ALINMASINDA ENGEL OLMAKTA OLDUğUNA İNANIYORUM.BUNLARI DERKEN GADDARLIğIN şART OLDUğUNU İFADE ETMİYORUM.
BEN NEKADAR GÜVERCİNLERİ RAHATA SOKTUYSAM O KADAR TERS TEPKİ YAPTIKLARINI GÜRDÜM.SANKİ İNSANLAR GİBİ...RAHATLADIKÜA RAHATLIK BATIYOR... :roll:
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 25 Tem 2006 7:37

Selamlar arkadaşlar,
Adana veya oranın deyimiyle yerlinin tutulduğu dolapların arkadaşların belirttiği gibi ırkın performansına etkisi olduğu inancındayım.
şöyle diyeyim: Benim görüşüme göre, yerli/Adana performans ırkları arasında oyun kalitesini üst düzeyde tutabilmek yönünden en zor ırktır.
Yıllardır dalışını seyrettikten sonra heveslenip yerli beslemeye kalkan bayağı tanıdığım arkadaşlar oldu. Maalesef sonuç çoğunlukla hüzran. Bırak oynatmayı uçurması bile zor. Bu deneyimleri, bu uğraşları gördükce bu ırkın gerçekten özel olduğuna, ama bundanda fazla bu kuşlarla yetiştiricilerinin arasındaki ilişkinin, bağlantının özel olduğuna kanı getirdim.
Bence dünyadaki sorunların çoğu anlamamaktan, anlıyamamaktan veya anlamak istememekten doğar. İnsan oğlu anlıyamadığı olguları yargılama yapısındadır. (Yine söyliyeyim, bunlar benim düşüncelerim. Lütfen kimse alınmasın, çünkü her hangi birinize karşı değil genel düşünce olarak yazıyorum.)
Günümüzün şartları içinde Adana yetiştirmeye kalkan arkadaşlarımız oldu. Irka başlar başlamaz dolap yerine modern salmalarda tutmak bunun ilk aşamasıydı. Sonuç yine aynı. Hüsran.
Ben derimki; İlk önce bu ırkı ve kuşçuluğunu geleneksel yapısıyla bir öğrenelim. Bu kurallar içinde tutalım ve oynatalım. Irkın asıl yetiştiricilerinin ustalarının seviyesine gelelim. Sonra, modern usulleri deniyelim. Bakalım oluyormu?
Makaracılardaki gibi karanlıktan sonra uçuşa geçmeyle açık salmadan uçuşa geçme arasındaki gibi büyük performans farkları olacakmı?
Olacaksa nedenleri nedir?
Yerliden öteki performans ırkları gibi devamlı yavru alamıyacağımıza göre modern salma koşulları bu kontrollü sisteme elverişlimi?
Her gün aynı saatte beslenmesi gerekiyormu gerçekten?
Her gün aynı saatte uçurulması gerekiyormu gerçekten?
Yetiştiricinin her uçuşta aynı renk ceket giymesi gerekiyormu gerçekten?
İlk yavrulardan sonra kaç tane daha yavru alabilirsiniz ve aldığınız her yavrudan sonra performansta nasıl bir değişiklik olur?
vs. vs. vs.
Saygılar.
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Adana kuşlarındaki itaat farklılığı,

Mesajgönderen Murat Kocacoglu » 25 Tem 2006 23:09

Arkadaşlar adana kuşları iyi bir ortamda ve iyi bir eğitmen tarafından
yetiştirilmişse yetiştiricisinin komutu ile yuvasına geçer.Aynı kişi iyi eğitmiş
ise uçum saatinde dışarı bırakıldığında komut almadan uçacağını bilir ve uçar.Aynı kuş o kadar yüksekten en ufak eldeki pırıltıyı takip eder ve dalış
yapar.Mendilini salla gelir desem yalan olmaz.Eşiyle beraber uçup tahrit
olduğu halde sahibine itaat eden çok kuş gördüm.Eve gelirken tellere,bina
ya,ağaçlara çarpıp param parça olan kuşlar gördünüz mü?Ülümüne itaat
dünyada sadece bu kuşlarda vardır.Yuvasına ve eşine ölürcesine bağlıdır.
Ancak aşırı itaatkar yetiştirildiğinde gördüğü her pırıltıyla kendini kaybedip
başkalarına yakalanabilirler.

selamlar
Murat Kocacoglu
Katılımcı Üye

Mesajgönderen İsmail Barış » 12 Eyl 2006 11:29

Murat abinin söylediklerine katılıyorum Adana ırkını dolap harici bir yerde beslersen gevşiyor parlağa gelmiyor ve itaat özelliğini yitirip yabani kuslar gibi davraniyor örnegin dolaba gecerken zorluk cıkarabiliyor.. Kusların dolapta tutulma nedenlerinden biride kuslar sürekli kapali kaldiği zaman ucus saati geldiği zaman daha hevesli bir sekilde ucar ve daha iyi verim saglar ama kusu sürekli acik bir salmada yetiştirirseniz salmanın kapısını actığınızda kus salmadan dısarı bile cikmaz sadece yem atarsanız dolabindan iner yer ve geçer yerine.. Adana ırkını dolaplarken GEÜ demek yeterlidir bu sesi duyduğu zaman direk dolabina geçer aynı renk ceket giyme konusuna gelince eğer kus sizi taniyorsa üzerinizdeki giysinin önemi yoktur.. Ama bence Adana ırkı kus besleyen arkadasların kus ucurma saatlerinde acık renk kıyafetle damda olmaları gerekmektedir o sekilde parlak hassasiyeti dahada cok olur cunku koyu renkten bazı kuslar korkar.. Dolapta kalmalarının bir diğer sebebide hepsinin bir odası olduğunu düşünürsek ayrı ayrı gözlerde kalan kuslar yerlerini daha cok benimsiyor ama salma içersinde acık olan kuslar sadece anac olanlar kulucka dönemi ayni yerde ikamet eder adana ırkı kuslar cülükken dahi dolapta yetiştikleri için yerlerini daha iyi benimseyerek daha iyi performans gösterirler.. Tel, duvara carpan kus Murat Abi'ninde söylediği gibi coktur Adana ırkından baska bir ırkta bu sekilde bir olaya rastlayan olduğunu zannetmiyorum adana ırkı kadar hırslı dalıs yapan bir ırk görmedim o nedenle bu ırka hayranım ve severek beslemekteyim..

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Dön Yetiştirici Dayanışması

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir