Güvercin uğursuzluk getirir

Farklı soru ve sorunlar için cevaplar öneriler

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Güvercin uğursuzluk getirir

Mesajgönderen CagriOzkaranfil » 03 Ağu 2006 11:31

Bazı abilerimizin Eşleri bazılarımızın Anneleri Güvercinlerin uğursuzluk getirdiğini söylüyorlar. Benimde Annem baba ma ve bana kızıyor
Ama Bu söylene söylene ATASÜZÜ haline gelmiş gibi bir şey
Kuşu baba lar siz neler düşünüyorsunuz :wink:
Ã?aÄ?rı Ã?zkaranfil.
Kullanıcı avatarı
CagriOzkaranfil
Gözlemci Üye

Mesajgönderen zehir_huseyin » 03 Ağu 2006 13:31

selamunaleyküm benimde mah. de ki insalar güvercinlerin uğursuzluk getirdiğini söylüyolar ben neden diyorum bişe diyemiyor eve uğursuzluk getirdiğini söylüyor ben diyorumki mevlana hz. de güvercin beslemiş bu sefer hiç bişe diyemiyolar bölelikle onları susturdum şimdilik..:)
''YARATILANI SEV, YARATANDAN Ã?TÃ?RÃ?''
zehir_huseyin
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Turgay Güröz » 04 Ağu 2006 11:39

merhaba!
hiç bir hayfan uğursuz veya şeytani değildir!!!her hayvanın ekolojik dengeyi koruması için bir rolü vardır!
uğursus ve şeytani olan bizleriz mağlesef! :wink:
kemerden selamlar
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 04 Ağu 2006 11:47

GÜVERCİN UğURSUZLUK OLARAK ALGILANMASININ SEBEBİ YETİşTİRİCİLERDEN KAYNAKLANMAKTADIR.BUNUN AÜILIMI VAR AMA
YAZ YAZ BİTMEZ.
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen İsmail Barış » 07 Ağu 2006 9:43

Benim çevremdede güvercine uğursuz diyen insanlar var mahallemizde bazı insanlarda var güvercin besliyor işi gücü yok ama neden ? Güvercin beslemek uğursuzluk getirmez elbette ama şuda var ki bazı insanların yaptığı işini ihmal edip kuşların yanında oturmak ee tabi böyle yaparsan işin aksayacak geçimin darlaşacak millette güvercin uğursuz diyecektir! Üğrenci isen ders zamanı dersini yapmayip kuşlarla ugrasirsan zayif olacaksın fatura güvercine kesilecek! Sadece güvercin değil tabiki tüm taşantımız boyunca herşeyi zamanında yerinde yaparsak ne uğursuz sayılacak birşey olur nede bizi zevkimizden mahrum edebilecek olumsuzluklar ile karşılaşırız!

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen birisiste » 07 Ağu 2006 12:15

Merhabalar

İnsanların bu şekilde bir düşünceye sahip olmalarının nedenlerinden biride okumamalarıdır. Peygamber efendimiz (Sav) gelen ilk ayet Oku dur.İkinci ayet Yaratan Rabbinin adıyla Oku dur. Gene sahih hadislerden örnekler verirsek ; İlim öğreniniz !... Dikkat edelim ilim öğreniniz derken bir zaman dilimi yoktur.Sorarlar ne zaman diye ? Cevap ; Beşikten,mezara kadar... Yine başka bir hadis-i şerif te İlim çinde de olsa arayıp bulunuz.. der.Günümüze kadar gelmiş olan Hz.Ali'nin sözünü de unutmak olmaz.Ne diyor Hz.Ali " Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum". Burda mecazi anlamda kullanmıyor bunu tüm samimiyetiyle söylüyor.Peki şimdi bu verdiğim örneklerden çıkaracağımız sonuçlar ne olmalı.Dinimiz ilme ve okumaya büyük önem veriyor.Peki bizler ne yapıyoruz ? Tam tersini okumuyoruz.Hala dinimizi kulaktan dolma bilgilerle yaşamaya çalışıyoruz.Malesef sonuçları da çok açık bir biçimde ortada görüyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen karela » 07 Ağu 2006 13:18

Selamlar Arkadaşlar

Birisiste arkadaşımızın tüm söylediklerine katılıyorum.
Güvercin tabiki bazı şartlarda uğursuzluk getirecektir. Güvercin beslemenin bir zamanı vardır. Rahmi bey in geçenlerde genç bir arkadaşımıza nasihat eder sözlerine rastladım. Aynı fikirleri paylaşıyoruz.

Sırf güvercin beslemek için işten güçten ilimden bilgiden bilimden tecrit olunmak
Okulu ve okulun gereklerini gerçekleştirmemek
Güvercinleri gerektiği gibi beslememek ilgilenmemek v.s. kişiye maddi ve manevi uğursuzluklar getirir.
Zamanı iyi yakalanmış bir üreticilik ise keyif verir. Ben şahsen güvercinlere kendimi vafa borçlusu olarak hissediyorum. Yetiştiğimiz yerin gençliği etkileyecek tüm olumsuzluklarından bu hobi sayesinde sıyrıldık. Evde dersimizi yapar, belli bir süre kuşlarla ilgilenirdik. İlgilenmekte sadece seyretmek ve sohbetleri dinlemekle olurdu. Babam kümesin anahtarını çok sonraları bana verdi. Okul bitene kadar bu böyle devam etti. Yaz tatilinde küçük kümese bana kuş ayırır onlarla ilgilenirdim.
Kısaca boş vakitlerimizin belli kısımlarını oluştururlardı. Tüm görevlerin yanında mükafat olmuşlardır. Güvercinler için dehalar yaratmadık. Elimizdeki soyları iyi yavru vereceklere göre eşledik. Genetik uzmanlığı yapacak kadar ileriye gitmedik ama kuşlarıda kırmadık.
şimdi kendimi bir vefa borçlusu olarak görüyorum. Bu varlıkların daha iyi özüne uygun yetiştirilmeleri özlerinin ne olması gerektiğini öğrenmeye ve bildiğim gördüğüm kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. İnşallah hep birlikte daha çok daha iyi şeyler gerçekleştireceğiz.

SAYGILAR...
"Tum kumesler saglikli olsun"
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Irklar: Dolapci ve Azman
Doğum Tarihi: 19 Eyl 1970

Re: Güvercin uğursuzluk getirir

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 07 Ağu 2006 13:31

CagriOzkaranfil yazdı:Bazı abilerimizin Eşleri bazılarımızın Anneleri Güvercinlerin uğursuzluk getirdiğini söylüyorlar. :wink:

Bence bunun sebebi yetiştiricilerdir.

Bize emanet edilmiş canlıları aç bırakarak terbiye etmeye çalışırsak, kümese girmeyene sopa ile vurursak, ..... bir kuş için (bence altıda üstüde kuş işte, hiç bir zaman dostlukların arasına girmemeli.) kırk yıllık arkadaşımıza yalan söylersek(yalancı olmakta cabası) gibi davranışlarda bulunan kişilerde uğursuzluk olması gayet doğaldır. Hatta buna uğursuzluk değilde lanetlenmek bile diyebiliriz.

Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen Ali ONAÇ » 08 Ağu 2006 0:25

Selamlar ;

Ben de kendimi bildim bileli az / çok güvercinlerle içli dışlıyım, yetiştiriyorum. Benzer şeyleri ben de okul çağlarımda çok sık olmak üzere zaman zaman hep duydum.

Belirttiğiniz görüşlere ben de katılıyorum.

Ancak, uğursuzluk konusunu hiç yabana atmayalım. Bence bu toplumun pasif bir savunma mekanizması.

Tahir abinin değimiyle KUş CAMBAZLARI küçük menfaatleri uğruna, okul çağındaki çocuklara (Güvercin yetiştirme) aşı yapıyorlar. Güzelim çocukların eğitim, öğretim için geçirmeleri gereken zamanlarını güvercin peşinde koşmakla geçirmelerine sebep oluyorlar. Bu çocuklar kuşçu camiasını tam anlamıyla tanımadıkları için de kendi zevklerini tatmin etmekten çok KUş CAMBAZLARI'nın oyuncağı oluyorlar. Eğitimlerinden oluyorlar, işlerinden oluyorlar.

Ayrıca bazıları yaşlarının küçük olmasından aldıkları rahatlıkla ellerinde sapanla, patatesle, elmayla, sopayla ve hatta mantarla diğer çatılara konan kuşlarını veya diğer kuşçuların kuşlarını uçurmaya çalışıyorlar.

Hepsinden daha kötüsü, bazıları kümes patlatma/hırsızlık konularında çok çabuk yönlendirilebiliyorlar.

İyi niyetli de olsa eğitim çağındaki çocuklara aşı yapılmasına engel olursak, herşeye rağmen kuşçuluğa başlamış çocukları dışlamayarak, kuşçuluk konusunda doğruları anlatarak bu cambazların elinden kurtarırsak uğursuzluk konusundaki en önemli köşe taşlarından birisini yıkmış olacağımıza inanıyorum.

Birde kuşçuluğun, diğer sosyal faaliyetlerimizin, işimizin önüne geçmesine fırsıt vermediğimiz, zamanımızı iyi kullandığımızda, toplumda belirli kariyere sahip kuşçuların bu konuda çevrelerinden başlayarak yapacakları lobi faaliyetlerinin de bu uğursuzluk konusundaki ön yargıların yıkılmasına yardımcı olacağına inanıyorum.

İyi akşamlar
Kullanıcı avatarı
Ali ONAÇ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 08 Ağu 2006 10:10

Merhaba,

Nick adında bir demiryolu işçisinin öyküsü bu. Nick, güçlü, sağlıklı bir işçi. Manevra sahasında çalışıyor. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ve işini mükemmel yapan güvenilir bir insan. Ne var ki, kötümser biri o. Her şeyin en kötüsünü bekler ve başına kötü şeyler geleceğinden hep korkar. Bir yaz günü, tren işçileri ustabaşının doğum günü nedeniyle bir saat önceden serbest bırakılırlar. Tamir için gelmiş olan ve manevra alanında bulunan soğutucu bir vagonun içine giren Nick, yanlışlıkla içerden kapıyı kapatır. Kapı yalnızca dışardan açılıp kapandığından içeride kilitli kalır. Nick, kapıyı tekmeler, bağırır ama sesini kimseye duyuramaz. Nick burada donarak öleceğinden korkmaya başlar.
"Eğer buradan çıkamazsam, burada kaskatı donacağım" diye düşünmeye başlar. İçeride yarısı yırtılmış bir karton kutunun içine girer. Titremeye başlar. Eline geçirdiği bir kağıda, karısına ve ailesine son düşündüklerini yazar:
"Üok soğuk ! Bedenim hissizleşmeye başladı! Bir uyuyabilsem! Bunlar benim son sözlerim olabilir." Ertesi gün soğutucu vagonun kapısını açan işçiler, Nick'in donmuş bedenini bulurlar. Yapılan otopsi, O'nun donarak öldüğünü gösterir! Bu olayı olağanüstü yapan nedir biliyor musunuz?...Soğutucu vagonun soğutma motoru bozuk ve çalışmıyordur aslında!... Vagonun içindeki ısı da 18 santigrat derecede idi. Ve vagonda bol bol hava vardı!.. Nick'in korkusu, kendini gerçekleştiren kehanet olmuştu! Üünkü Nick kendini donacağına hipnozlamıştı adeta !... İşte bu beynin müthiş gücüdür ! İyi veya kötü... Her iki durumda da kullanmak, onu programlamak bizim elimizde ! Netice olarak insanları müspet manada meselelere motive edebilirsek her şey yapılabilir...

Yukarıdaki hikaye aslında hikaye değil yaşanmış gerçek bir olay. Ne kadar ilginç değil mi ? Adam kendisinin öleceğine inandırdığı için bütün vücudu sıcakta donarak ölüyor. İşte ÜNYARGI dediğimiz şey de bu aslına.

Gelelim güvercinlerin UğURSUZ olduğu şeklindeki inanca. Aynı şekilde zamanında birisi böyle bir şey atmış ortaya ve yüzyıllardır söylenir durur. Bana göre mantık yok bu düşüncede. Allah'ın kuşu yahu bu. Nasıl oluyor da uğursuzluk getiriyor ? Yıllardır güvercinlere meraklı biriyim ve nedense bana böyle bir şey olmadı. Eğer buna inanır ve kendinizi şartlandırırsanız başınıza gelecek her olumsuzluktan güvercini sorumlu tutarak insani sorumluluğunuzdan kurtulamazsınız. Yaşadığımız olumsuz şeyler aslında bize verilmiş olan akıl nimetini kullanmadığımızdan başımıza gelir bana göre. Alın teriyle kazandığımız parayı gidip kumarda kaybettiğimizde sıkıntıya düşeriz. Bu durum güvercin besleyen için de beslemeyen içinde aynen geçerlidir. Uzatmayayım saçma sapan geliyor bana böyle şeyler. İlkel çağlardan kalma inançların uzantıları sadece. Buna benzer bir sürü şey sayılabilir.

Aklıma geldi at nalı neden UğURLU kabul edilir acaba diye ?

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen karela » 08 Ağu 2006 14:48

Selamlar Niyazi bey ve diğer arkadaşlar

Niyazi bey nasılsınız Denizli yi ziyaret ettikten sonra Denizlilimi olsam diye düşünmeye başladım. :)
Efendim herşey gibi tüm zamanı kuşlara ayırmak tabiki zararlı olacaktır.
Atalarımız ne demişler "HERşEYİN FAZLASI ZARAR"
Adabı ile yapılan işler herzaman fayda verir yararları görülür.
Zaten eski kuşçu yada şu bu lakablı ve lakablarını beğenmediğimiz kişilerin yaptıkları hatada sadece kuşlarla vakit geçirmek hatta neredeyse kümeste yatmak değilmidir. Bazı bilinçsiz kişilerin bilinçsizliği yattıkları kümesten kafalarını kaldırıp etrafta gelişen değişen şeyleri öğrenmemektir.
Bizler nezaman bu işin hobi olduğunu hepbirlikte kavrarsak "uğursuzdur" yaklaşımı ozaman kendiliğinden bitecektir.
Zaman varken fazla fazla yazayım yakında uzun bir çalışma dönemim olacak nasılsa yazmaya fırsat buamayacağım :)
Efendim herheze saygı ve sevgilerimle...

Erkan ÜZAYÜA
"Tum kumesler saglikli olsun"
Kullanıcı avatarı
karela
Aktif Üye

Irklar: Dolapci ve Azman
Doğum Tarihi: 19 Eyl 1970

Mesajgönderen caylak oynarcı » 08 Ağu 2006 16:15

Selamlar,...

bende bir iki satır uğursuzluk üstüne büyüklerimizden duyduklarımı aktarmak istiyorum,..

karnını aç bırakmak,ve yaşatacağına ölümüne neden olmak ve acı çektirenlerin üzerine hiç te iyi bir uğur işareti almadım bunu bilmenizi isterim.

ve dahası,büyük ustadlardan ise şunları sık sık dinlemişimdir.:bül bül,keklik gibi yaban hayvanlarını yakalayıp onları evcilleştirmeye çalışanlarında sonlarının çok iyi olmadığını,kişiler bazında örnekliyerek acı sonları hakkında konuşurlardı,..şahsen ben öyle işlerle yakından uğraşanı görmediğim için sonununda ne olacağını bilmiyorum :) ,Fakat şu var :arrow: .GÜL DALINDA GÜZELDİR GİBİME GELİYOR,..Saygılarımla,.
caylak oynarcı
Dinamik Üye

Güvercin ve uğursuzluk

Mesajgönderen Abdülkerim » 12 Ağu 2006 19:24

Selam kuşçu dostlar güvercin beslemenin uğursuzluk getirmesiyle ve günah olup olmaması konusuyla ilgili olarak guvercinim.net te güvercin beslemek günah mı başlığı altında tarafımca yazılan yazıya bakarsanız faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak şunu da söylemek isterim ki dinen hiç bir hayvan kutsal değildir (Kutsal= Dinen özel bi konuma sahip olan şey). Ayrıca peygamber s.a.v. in güvercin beslediğine dair Ali r.a. ın güvercin beslediğine dair rivayetlerin tümü asılsızdır. şimdilik bu kadarla yetinelim, dini hassasiyeti olan kuşçu dostlara selamlar.
Abdülkerim
Katılımcı Üye

Mesajgönderen BERGAMALI » 14 Ağu 2006 14:51

Merhaba sizlere yasanmis bir olay anlatayim siz karar verin ugursuzluk getirir diyenlere.
Benim ailem bu güvercin yüzünden cikan bir olaydan senelerce sikinti cekti babam kendisi bile besledigi halde amacama yasak koymus nedenlerinde hakli bile olsa cikan sonucta 45 sene bir birleri ile konusmadilar ve küs öldüler.
Simdi burada konusulan kusun ugursuzlugu ama esas sebep insanlarin inatciligi ve aralarinda laf tasimalari yani ugursuzluk yapan yine insanlar.
Simdi gelelim benim hikayeme insanlar yasaklari severler diyemi bilinmez kendimi bildim bileli güvercine karsi büyük bir ilgim var.Askerden geldikten sonra artik kendimizi kanitlayacagmiz zaman babamin sanayi sitesindeki dükanina kamyon tamircisi olarak mekan actik. isler cok iyidi kardesimde gizlice bir yerde güvercin besliyordu artik madi özgürlügümüz var diye dükanin arkasina kümesi yaptik babam bunu duymus bir gün geldi burnundan soluyordu tek laf dükani bosaltin yada güvercinler gidecek.Ne yapalim babam laftan anlamaz karsisinda konusmak degil yüzüne dagi bakamazdik.Ha buarada babam cok iyi din egitimi almis eski türkce arapca bildigi icin etraftaki hocalara dahi ceviriler yapardi bu yüzden aklima iyi arkadasi ve komsumuz olan hoca aklima geldi gidip durumu anlatim tamam atilla ben gelirim konusurum haci beni dinler dedi.
Neyse geciyormus gibi geldi babam kümesin bosalmasini bekliyor selam verdi haci ne bu kizgin halin deyince babam bu yobazlar ugursuz güvercin besliyorlar diye lafa basladihocada bak haci sende biliyorsun ugursuz demek iftiradir hayvan bile olsa ne yaptiki bu kuslar diye lafa basladi senin bu oglanin en deli cagi isleride iyi baskalarinin cocuklari dükana bile dogru düzgün gelmiyorlar masalah senin oglan pazar bayram demeden hep burada kuslar bahane olmus delikanli mekandan cikmiyor hem pazar günleri gelip gecenlerde tamirci bulduklari icin hayir dua ediyorlar gel birak genci baksin bunlar olmasa sen bu oglani nerelerden toplarsin birde bunu düsün diyince babam ne haliniz varsa görün dedi ve bir daha dükanada gelmedi bizde rahat rahat bu sir gibi sakladigimiz güvercin yetistirciligine devam ettik.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen alican40 » 11 Oca 2007 13:04

[quote="Tuna
başınıza gelecek her olumsuzluktan güvercini sorumlu tutarak insani sorumluluğunuzdan kurtulamazsınız. "] sadece alkışlanır
saygılar Ali Can
Kullanıcı avatarı
alican40
Aktif Üye

Irklar: takla
Doğum Tarihi: 15 Nis 1968

Sonraki

Dön Yetiştirici Dayanışması

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir