Sizce Nasıl ???

Kelebek ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Sizce Nasıl ???

Mesajgönderen CaN_BaKıR » 06 Kas 2009 5:02

Kısa süre önce elime bir kelebek geçti ve güvercin merakı başgösterdi..

O kuşun öncelikle bana nasıl geldiğini anlatayım. Güvercin besleyen bir arkadaşım benim hep güvercin besleme merakım olduğundan haberdar olduğu için elinde tek olan bu yavruyu bana hediye etti.. Buna bir eş bul ve balkonda beslemeye başla işte dedi..

Balkondan ziyade kısmetse ben onu ve temin edeceğim diğer kuşları yapacağım kümeste besleyeceğim... Tabi öncelikli olarak bu kerataya eş bulacağım ve ilk amacım kendi yavrularımı almak olacak. Sanırım satın alacağım kuşlardan daha mantıklı olacaktır kendi yavrularımdan oluşan bir kümes kurmak..

Bakalım kısmetse bir eş bulacağız bu delikanlıya :)

İşte güvercin beslemeye başlamama neden olan delikanlı budur...

Resim

Ona balkonda besleyebileceğim bir kafes hazırladım...

İşte kafes ve meraklı kızım bu ne işe yarayacak diye bakıyor :)

Resim

Kafesi taşıma ve uçurma sandıklarını inceleyip o mantıkla imal ettim..
Eski bir mutfak köşe takımının tekli koltuğunu parçalayarak yaptım..

Örnek köşe takımı: http://img200.imageshack.us/img200/6159 ... kimlar.jpg

Koltuğun oturma kısmı açılıp kapanabiliyor.. Bu kısmın içini çerçeve gibi kesip nalburdan aldığım kafes teli ile kapladım..

Kapı kısmı koltuğun oturma bölümüdür.. Yine menteşelerini takıp açılır kapanır halde kapı olarak kullanıyorum..

Koltuğun yan kısımları da yine kafesin yan kısımları olarak görev yapıyorlar... Boş kısımlarına tel çektim...

Arka bölümüne gerekirse iç kısımdan bir bölme yapacağım. Balkonda panjur var ama belli olmaz belki çok soğuk olur ise hayvanlar üşümesin...

İç kısımdan manzaralar..
Arkadaş hemen yerini benimsedi koyar koymaz yemliğe hucum etti :)

Resim

Resim

Resim

Şimdilik tek kuş olduğu için üşümesin diye balkona koymadım evin içinde duruyor. Eş bulunca balkona alacağım. Eşi olursa birbirlerine sokulup ısınmaları kolay olur..

Arada evde salıyorum. Antreman yapıyor :)

Ah birde her çıkarttığımda başka yer yokmuş gibi inatla gidip yatağımın üzerine pislemese çok daha güzel olacak :)

Resim

Resim

Bu arada kuş biraz agresif.. Kafese el sokturmuyor. Direk sağlı sollu kanat darbeleri ile boksör gibi girişiyor. Gaga atıyor, ısırıyor.. Hadi kafeste böyle dedim ama dışarıda da yapıyor aynısını tutmak istediğimde garip garip sesler çıkartıp kanat darbeleri atıyor ve kaçıyor. Sonra üstüne gidince oda üstüme saldırıyor. Sanki kediyle boğuşuyormuş gibi boğuşuyorum resmen kuşla.

Eskiden papağan beslemiştim ve papağanımla böyle oynardım. Güvercin mi papağnmı belli değil mübarek :roll:

Saygılarımla...
Resim
Kullanıcı avatarı
CaN_BaKıR
Gözlemci Üye

Irklar: Kelebek
Doğum Tarihi: 30 Kas 1981

Re: Sizce Nasıl ???

Mesajgönderen postacı » 11 Kas 2009 21:27

Selamlar can bey,öncelikle aramıza hoş geldiniz.Güvercin sevgisi ve merakı gerçekten sınır tanımıyor ve imkanları zorlamamıza neden olabiliyor.Elinizdeki güvercinden delikanlı diye bahsetmişsiniz sanırım bu güvercin yavru,ben yinede cinsiyeti konusunda kesin emin olup ona göre karşı cinsten bir eş edinmenizi tavsiye ederim.Kuşunuzun kafese el sokturmaması her hayvanda var olan bölgesini savunma iç güdüsü doğrultusunda anlaşılabilir bir davranış biçimi ve yadırganmamalıdır ayrıca bu davranış biçimi kuşun erkek olma ihtimalini güçlendiriyor.Kuşunuza karşı sakin davranın ve aç kaldığında elinizden yem yedirmeye çalışın.Böylece size güven duyacak ve aranızdaki diyalog kuvvetlenecektir.Güvercin yetiştiriciliği zor ve emek isteyen bir uğraştır.Size bu uğraşınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Re: Sizce Nasıl ???

Mesajgönderen sinan solaklar » 12 Kas 2009 11:14

Can Bey Iyi Gunler,
Hos geldiniz,
Size bir konuda kucuk bir tavsiyem olacak;kusu kendi sagliginiz acisinda yasadiginz ortamda tutmayiniz,salmonella vs gibi hastaliklar olabilir ve guvercinler bildiginiz gibi bir toz birakirlar;yasadiginiz ortamda bu tozun olmasi sizin icin sakincali olabilir.
Bir diger noktada ,genelde kuslara soguktan bir zarar gelmez onun icin balkonda kisin rahatca besleyebilirsiniz.Muhim olan kumesin icinin islak ve nemli olmamasi(Mikrop ve bakteri uretmemesi acisindan) .
Selamlar,kolay gelsin
Sinan
Kullanıcı avatarı
sinan solaklar
Deneyimli Üye

Dön Kelebekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir