EDREMİT KELEBEKLERİ HAKKINDA SORU

Kelebek ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 11 Kas 2009 0:30

hayırlı akşamlar cevabın için teşekkür ederim.ama banabiraz daha yardımcı olursan daha çok sevinirim.bende balıkesirde oldugum için dogal olarak kelebek var ama dolapcımda var denizli den saolsun hediye ettiler ben bunları kelebeklerle eşlersem edremit gibi paçalı sırtı kırmızılarmı olur oyun ları nasıl olur.çok sargın uçan çok oyunlu kelebek şeşlerim var kaptanlarım var onlarla dolapcı eşlesem diye düşünüyorum sence nasıl olur.hem akıl hem uçgunluk hem oyunlu olurlarmı acaba.balıkesirden sevgiler saygılar. :?:
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Irklar: kelebek dolapcı azman
Doğum Tarihi: 07 Şub 1975

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 12 Kas 2009 0:09

evet bende teşekür ederim ilginize ama denemenin zararıda olmaz kanısındayım sonuçda edremit denilen cinsinde bence dolapcılarla kırılması sonucu olduguna inanıyorum tabikide degigim gibi bu sadece benim fikrim.çünkü çok benziyolar bir birine amaoynuları nasıldır edremitlerin hiç seyretme şansım olmadı.çünkü uzun süre denizlide kaldım ve güvercin beslemeyede yeni başladım.şuanbende enson resinlerdeki sırtıkızıl dolapcılardanvar sadece paçaları yok ayagında gerisi aynı duydugum kadarıylada oyunlarıda çokyakınbir birilerine.ve geçmişdede denizliden gelme çok kuş olmuş edremite balıkesire denizliden diye biliyor yani duyuyor okuyoruz.kendinize iyi bakın hayırlı akşamlar balıkesirden saygılar.
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Re: EDREMİT KELEBEKLERİ..

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 12 Kas 2009 10:25

Ersun Merhaba,

Seninkisi Nasreddin Hoca misali göle maya çalma gibi bir şey ya haydi hayırlısı bakalım. Belki bir ihtimal bu yapacağın melezleme çalışmandan çok çok üstün verimli güvercinler elde edersin. Hatta kimbilir belki de çift sarılı yumurtlayan bir nesil çıkarırsın. Ne güzel olur değil mi ? Her ağızda 4 yavru alır ve bir anda çoğaltıverirsin ekibi.

Şaka bir yana arkadaşlar şu melezleme konuları güvercin ırklarını tehdit eden en önemli unsur bence. Bir ırk bana göre hastalıklarla, hırsızlık olaylarıyla, mezata çıkarıp bol bol satmayla tükenmez. Ama orijinal özelliklerine dikkat etmeden farklı ırklarla melezlendiğinde iş değişir. Bugüne kadar (yaklaşık 30 yıldır) tek öğrendiğim şey de budur.

Yoğurt dedim de günümüzde çocuklar için içinde çilek, şeftali ve muz aromalı ürünler de mevcut. Ama hiçbir şekilde orijinal yoğurdun tadında değiller. Aynı şekilde tam olarak çilek de değiller. Ben diyorum ki bir kase yoğurdu, bir sepet çileği, bir kasa şeftaliyi ayrı ayrı masaya koyup afiyetle yiyebilirsiniz. Ama hadi bakalım hepsini bir tas içinde karıştırıp da yiyin aynı lezzeti alabilecek misiniz ?
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 14 Kas 2009 2:05

merabalar niyazi abi nasılsın umarın iyisindir sizleri ayrı kaldıgım sürece çok özledigimi belirterek başlamak istiyorum .abi denizlimiz bizim için bitane ama ekmek davası abi ne yaparsın hayatda var böyle şeyler .abi kırma işine gelincede burda yani balıkesirde bir kaç arkadaşda gördüm edremit ama performansı haakında sadece kulakdan dolma hesabı.abi renk tip aynı yangap ama oyun akıl gelicilik dolapcıyı tutarmı bence tutmaz ama abi renk aynı.abi benim sorunum birzda şu ben dolapcı hastası bi insanım sayeizde çok seviyorum hayvanların mutlaka hepsi iyidir ama o benim ve eren oglum için apayrı .abi uçmayan kuşu sevmiyorum uçuruncada şahin alıyo vede en gözde kuşları seçiyo yerini doldurmak ise imkansız oluyo denizlide bile aynı ayarda eş bulamasanki ben burda nasıl bulayım abi anlata biliyomuyum ama kelbekle olursa gidenin yerine koymak biraz daha kolay yani niyazi abi işin kısacası dolapcı sıkıntımız hat safhada ama insanlarada ordaki abilerime ustalarımıza bana erkek lazım dişi lazım demekden artık utanır oldum abi kendime çeşitli çareler arıyorum anlıycan abi ama artık bi karar aldım kendi kendime damızlık ayırcam bir kaç çift ondan sonra gelenleri yavruları uçurcam tabi nasip olursa ee sizler neler yapıyosunuz numan abiye ustam muhammed abiye inanç abiye anıla osman kabalaya ugur bilgehan ertan abiye şuan aklıma gelen gelmeyen herkeze balıkesirden kuçak dolusu sevgiler saygılar .
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 14 Kas 2009 11:32

Merhabalar Ersun Bey,

Sanırım Balıkesir`de oturuyorsunuz.Eğer gelebiliyorsanız pazar günleri Bursa güvercin pazarı sabah 08.00-12.00 saatleri arasında açık oluyor.Sabah otobüse atlayıp gelirim derseniz Isparta`dan ve Bursa`dan birkaç yetiştirici dolapçı getiriyorlar.Edremit kelebeklerini de Bursa pazarın da çok sayıda bulabilirsiniz.Yeterli sayıda güzel dolapçılar da bulacağınıza eminim hemde ırkları birbirine kırmamış olursunuz.

Eğer bi sabah erkenden otobüse atlayıp Bursa yollarına düşerseniz...

''
ersun poyrazlı yazdı:ben burda nasıl bulayım abi anlata biliyomuyum ama kelbekle olursa gidenin yerine koymak biraz daha kolay yani niyazi abi işin kısacası dolapcı sıkıntımız hat safhada ama insanlarada ordaki abilerime ustalarımıza bana erkek lazım dişi lazım demekden artık utanır oldum abi kendime çeşitli çareler arıyorum anlıycan abi ama artık bi karar aldım kendi kendime damızlık ayırcam bir kaç çift ondan sonra gelenleri yavruları uçurcam tabi nasip
''

...her ayarda kuş bulursunuz utanmaya sıkılmaya SON :)

Bursa`dan selamlar...
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 14 Kas 2009 20:54

Slm oktay kardeşim cevabın için teşekürler gerçektende orda varmı pazarlarda eyer varsa mutlakagelirim sende de dolapcımı var ordanmı temin ettin .nasılperformansını bilmeden tanımadıgın bi insandan dolapcı alırsan ne kadar dogru olur her dolapcı dolapcı olmaya biliyo yani fırtıkcı olursa yeniden balıkesirden bursaya gelip her seferinde dolapcı arayışına mı geçelim işimde müsade etmez zamanımda ben denizliden tanıdıgım bildigim kişilerden almayı tercih ederim ama sanada bu verdigin bilgi için çok teşekür ederim eger sende ordan temin etdiysen ve kuşlarının ayarıda bula billecegime inanıyorsan bende mutlaka gelmek en azından gezmek görmek ögrenmek isterim .sen ne kadara temin ettin kuşların fiyatları ne kadar aşagı yukarı ayrıca denizli azmanıda geliyormu bilgin varmı.şimdiden teşşekür eder sana ve kuşlarına saglıklı başarılı vede kayıpsız günler diliyorum.allaha emanet ol kendine iyi bak.balıkesirden saygılar.
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Mesajgönderen böğüalp » 14 Kas 2009 22:49

ersun poyrazlı yazdı:.abi kırma işine gelincede burda yani balıkesirde bir kaç arkadaşda gördüm edremit ama performansı haakında sadece kulakdan dolma hesabı.abi renk tip aynı yangap ama oyun akıl gelicilik dolapcıyı tutarmı bence tutmaz

Aradığın sadece oyun ve akıllsa yerini tutar; tabi her iki ırkın iyi özellikli kuşlarını baz alırsak ;İyi bir Sayanın yanında vasat bir Dolapçı sönük kalır ,İyi bir Dolapçının yanında da vasat bir Sayada aynı duruma düşer.iki ırkında elinde iyi örnekleri olan biri olarak söylüyorum sana bunu.

Güvercine yem atan tüm kardeşlerime abilerime Saygılar....
Şahin kocasa da vermez avını...Aslı kurt yavrusu yine kurt olur.
Kullanıcı avatarı
böğüalp
Deneyimli Üye

Irklar: Saya,Dönek
Doğum Tarihi: 07 May 1982

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 15 Kas 2009 3:51

iyi geceler verdigin bilgiler için çok saol sende dolapcıile kelek kırması kuş vamı elinde burdan bu sonuçmu çıkıyor varsa nasıl performansları var heriki ırkında özelligini taşıyormu yoksa iki ırkdanda vasatmı.renkleri hakında biraz akıl geliş olarak nasılar sadece yorummu yapıyosun anlamadım yorumsa gerekyok .saol ama bende denedim böyle bir sonuç çıkıyo dersen dikkate alırım .yinede saol sende dönekmi dolapcımıvar .balıkesirden saygılar.ben denizlide bi örnegini gördüm edremitlerinde yapıları yangap ve bendede sıkıntı var deniycem sonuçdada denizlide de denen ırklar olmadımı zamanında dolapcıyla dönek mesala çıkan fırtıkcı.örnegi.ayrıca denizlideki dolapcı ve kelebek çok güzel oyuna giriyordu ve uçgundu akıllı oldugunuda söylye bilirim ama çok emin deyilim sadece gözlemledigim kadarıyla olan var sayımım bu benim fikrim sadece bu kesinlikle böyledir demiyorum bu benim haddime kesinlile deyl.
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Mesajgönderen böğüalp » 15 Kas 2009 5:10

Sanada iyi geceler,Valla güzel Kardeşim yazdılarından bir şey anlamadım ama gene de bir kaç yorum yazıyım sen dikkate al alma belki alan çıkar :D ;.Senin bir önceki yazını Kelebek akıl ve oyun yönünden Dolapçının yerini asla tutmaz diye anladım yanlış anladım herhalde ?kusura bakma.Her iki ırkıda beslediğimden onun için yorum yaptım.Diğer sorularına zaten cevap yazılmış ama ben izninle birkaç yorum gene yazayım,Alacağın yavrular büyük bir olasılıkla renk olarak anne babaya benzer,tozluklu olur, % 90 ihtimalle hiç oyun yapmaz ama çok sağlam (akıllı) olurlar.Sıkıntım var demişsin,Kuşuna eş bulamıyorsan yavru baktırmak için eşle elindeki Dolapçı sayısını artırırsın. Kimsedende Medet Ummak Zorunda Kalmazsın :wink: ;Elindeki Arı ırk kuşlara sahip çık mümkünse bırak kırmayı ayrı kümeslerde besle,günümüzde en zor iş soyu sopu belli kuş bulmak.

Balıkesire Sevgiler ;
Şahin kocasa da vermez avını...Aslı kurt yavrusu yine kurt olur.
Kullanıcı avatarı
böğüalp
Deneyimli Üye

Irklar: Saya,Dönek
Doğum Tarihi: 07 May 1982

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 15 Kas 2009 10:38

Merhabalar Ersun Bey,

Eğer siz gelirseniz Bursa ya size birkaç dolapçı yetiştiricisi arkadaşıma yönlendirebilirim telefonlarını alırım ve gidip evinden alırsınız.Ama pazardanda güzel ayar dönüşe mayer kuşlar yakalarsınız.Azman(Denizli Bangosu) iki hafta önceki pazarda bir satıcı da vardı.Ama genelde olmuyor.Ama dolapçıları en son havada toplamak için azman dışında bango,baska ve düz uçan ırklar kullanılabiliyor.böğüalp arkadaşımıza da katılıyorum elinizdeki arı dolapçıları ayrı bir salmada bakıp birkaç bakıcıya da yumurtalarını baktırarak üretimde yapabilirsiniz.

Bence yıllardır en büyük yanlışı farklı ya da benzer özellikteki ırkları birlikte bakarak yapmışız.

Bursa`dan selamlar...
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 15 Kas 2009 10:53

Unutmadan,

Çok eski bir deneyim demeyelim.Benim ilk kuşlarım sekiz sene önce bir tane sütbeyaz selanik bir tanede mavi karanfil kelebekdi.Selanik erkek,kelebek dişiydi.İlk yavruları erkek anne kostümünde akbaş yani mavi karafilli muskalı kafa üstü beyaz-paçasız,dişi de sütbeyaz paçalı oldu.ikinci yavruları mat arap(şeritli) ve muskalı paçasız tek oldu sonra beyaz erkeğimi kaybettim ilk yavrularıda çektiler.sonra karanfil dişi tek mat arap yavruyla eşlendi yavru paçasız ve sütbeyaz oldu.Şimdi gelelim sütbeyaz dolapçı olabilir mi?HAYIR değil çünkü kuşları almadan önce adam dedemin arkadaşıydı gittim bakmaya bana iki tane kelebek ve dolapçılarda sıkça görülür sütbeyaz kelebek gösterdi bunlar ikiside dişi dedi.İkitanede selanik(dönek) gösterdi biri karaakbaş diğeride karakbaş ama kafa şeşdi.Bunları yavruları olsun sana vercem dedi neyse işte kuşların köken aldığı iki dişi iki erkek artık bilmiyom hangisi.Ama alla şükür acı ama o kuşlara o yaz sansar girdi ve hepsini yoketti.
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 15 Kas 2009 19:38

herkeze hayırlı akşamlar verdiginiz cevaplara teşşekür ederim ama ben anlatamıyorum yada siz anlamıyorsunuz.bendeki dolapcılar renk kostüm plarak aynı edremit diyorum bendede dolapcı ırkı besliyor ve erkek eksigim oldugu için birde kelebekler uçurup performansını denemek aklını gelicigilini oyununu ve desenini nasıl olacagından dolayı eşlemek en azından verecekleri yavruların nasıl bir melez olacagını merak ediyorum ve bunuda deniyorum şuan bir çift eşleşdi maşallah süper bi arabım var kelebek birde geçenlerde şahine kaptırdıgım erkek dolapcının eşi var ensesinde muskalı yangap beyazlı bi dişim eşleşdiler bende ayırmadım yumurtaya kovalıyorlar bakalım ya nasip bende denemiş merakımı gidermiş olurum fırtıkçı yani dönekle dolapcı kırması uçuruluyorda denizlide yine ama isteyerek ama istek dışı eşleşen ve yavru alınarak uçurulan bir dolapcı kelebek yavru gördüm ve çok begendim tabiki bu benim tamamen kendi fikrim ve beyenim kim begenir kim begenmez bunu bilmem ayrıca her aynı cins yavruda benim izledigim güvercin gibi olcak diyede bi idam yok bende vardamı eşlemiyorum dolapcıyla dolapcıyı bende de seçme özelligine göre eşleme becerisine sahibim ama imkanlar dogrultusun da bu kadar oluyo her neyse herkeze yazan yada yazmayan teşekür ederim balıkesirden saygılar.
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Re: EDREMİT KELEBEKLERİ HAKKINDA SORU

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 17 Kas 2009 10:23

Ersun Merhaba,

Öncelikle KUŞÇU mu GÜVERCİN YETİŞTİRİCİSİ mi olmak istediğin konusunda bir karar vermen en güzeli. Şayet KUŞÇU olmayı seçiyorsan bildiğin gibi yap derim. Yok GÜVERCİN YETİŞTİRİCİSİ olmak gibi bir düşüncen varsa iki farklı ırkı (her ne kadar birbirine çok benziyor olsalar da) eş edip yavru almamalısın. Bu temel prensipten ayrılmadan yoluna devam etmen durumunda, ileride kümesindeki güvercinlerin marka haline gelmesinde çok önemli rol oynayacak. Bak ben sana bu konuda bir örnek vereyim. Altta fotoğrafları görülen hayvanlar insanı cezbeden güzelliğe sahip SAFKAN atlardır. Birisi İngiliz diğeri ise Arap Atıdır. Görüntü olarak birbirine çok benziyor gibiler. Ama bu iki ırka aşina olanlarca aralarında dağlar kadar farklar vardır. Bu iki ırk da çok iyi süratli koşabilen atlar. Sende şimdi bu ikisi var diyelim. İngiliz Kısrak ile Arap Aygır. Çiftleştirip elde edeceğin yavru sadece fiziksel olarak farklılıklarla dünyaya gelecektir ve çok iyi koşucu olacaktır. Ancak artık safkanlıktan uzaklaşmış ve ılıkkan bir taya sahip olacaksın. Bu olayı istediğin atçıya sor bakalım veya araştır uygun bir yaklaşım mı diye ? Günümüzde Yarış Atı Yetiştiriciliği çok büyük bir sektör haline gelmiştir ve atların fiyatları dudak uçuklatacak kadar yüksek olabilmektedir. Tabii bu rakamlar safkan (en küçük detayı bile belirlenmiş standart özellikleri mevcut) olanlar için geçerlidir. Bu nedenle elinde İngiliz Kısrağı olan bir kişi kesinlikle ne yapıp edip İngiliz Aygırı olan birisiyle istibata geçer ve bedeli karşılığında çiftleştirir. Bu yolla ırk özelliklerini korumuş ve kaliteli yavru alma konusunda en doğrusunu yapmış olur.

İş güvercine geldiğinde ise genel anlamda (Posta Güvercinleri istisnadır her zaman için) bizler aslında KUŞÇU yaklaşımı ile üretim yapmaktayız maalesef. Herkes 'kendi ırkını' geliştirme derdine düşmüş durumda. Öyle sakat mantıkla olaya yaklaşanlar var ki anlatamam. Mesela bir tanesi kümesinizdeki güvercinler sizin eserinizdir ve siz nasıl bir soy elde etmek isterseniz öyle kuşlar alırsınız. İlk bakışta doğru gibi görünse de çok çok sakat bir mantıkdır bu (özellikle akrobatik özellikleri olan Kelebek, Dolapcı, Takla v.s ırklar için) ve hiçbir Güvercin Yetiştiricisi olaya bu şekilde sığ bakış açısıyla yaklaşmaz. Bir kere damızlık olarak seçtiğiniz güvercinin safkan olup olmadığını belirlemelisin. Tabii ki hiçkimse kendi kafasına göre belirleyemez standardı ve "standardı boş ver ben kuşun havadaki icraatına bakarım" düşüncesiyle kuş üretenler (sadece kuş üretirler güvercin değil !) bana göre bu bakış açısıyla gen havuzunda inanılmaz bulanıklıklara neden olmaktadırlar. Bir süre sonra istedikleri performansa da ulaşamayınca elde ettikleri tüm kırma (ılıkkan) veya melez yavruları yok ederek günaha girerler. Bu durum günümüzde yavaş yavaş bilgi ve bilinç düzeyinin yükselmesine bağlı olarak artık değişmektedir. Güvercin Irklarının Standart özellikleri ve Yarışma Tüzükleri hazırlanarak buna bağlı organizasyonlar yapıldığında bu işe meraklı insanlara bir yol haritası verilşmiş oluyor. Herkes kafasına göre standart belirleyip gerçek kuş bu kuştur diyemiyor.

Bir kere Ersun Kardeşim kümesimizdeki vasıflı güvercin ırkları aslında bize ait değildir bana göre. Atalarımızın bizlere miras bıraktıkları ve gelecek nesillere aynı vasıflı halleriyle devretmemiz gereken emanetlerdir. Sen şayet Dolapçı ile Edremit Kelebeğini eş ettiğinde emanete hıyanet etmiş olacaksın bunu unutma. Eline hangi ırk geçerse geçsin öncelikle standart özelliklerini araştır ve öğren. Sonra karar ver ve yoluna devam et. Yetiştiricilik zor ve meşakkatli bir yaşam biçimidir, hobi falan değildir kesinlikle. (Örnek Hobiler : Müzik Dinlemek, Ata Binmek, Çiçek Toplamak, Kelebek Avcılığı, Pul Biriktirmek v.s)Sabırlı olmalısın. Mesela şu anda bir açmaza düşmüş durumdasın. Dolapçı Erkeğin yok ! Ona uygun bir Dolapçı Dişisi buluncaya kadar bence bakıcılık yaptırman en doğrusu. Şöyle düşün aynı atlar gibi elindeki Dolapçı ve Kelebek çok yüksek rakamlarda değerlendiriliyor olsaydı ne yapardın ? Diyeceksin ki şu anda ekonomik durumlar sakat o kadar uzun yolu kat edip bir dişi için yollara düşemem. O zaman ben sana Dolapçılarla değil yanında yakınında bulunan Kelebekler için emek harca. Biliyorum ki Edremit Kelebekleri de öyle yabana atılır güvercin ırkları değiller.

Şu yukarıdaki sakat mantık var ya Ersun o konuda birkaç laf edeyim sana. Şimdi insanoğlunda en büyük tehlikeli duygu enaniyet duygusudur. Bu olay aynı ateş gibi insanın içini yakar. Şayet kontrol edilebilirse sorun olmaz. Ama kontroldan çıkarsa insanı felakete götürür. Öyle "usta"lar vardır ki çok güzel süslü laflarla kafa karıştırırlar. Kümesindeki her bir güvercinin ayrı ayrı dönüş ve satıldığında evine kaçıp geliş hikayelerini anlatırlar. Ha bu arada bahsettiği güvercinin geçmişe dönük 7 ceddi ile ilgili de bilgiler verirler. Bir eşeler deşelersin adam havadan tutup yakaladığı vasıflı birkaç güvercinle kümesini belli seviyeye getirmiştir ve birkaç güvercinin kalitesi sayesinde nam yapmıştır. Sen gidersin adamdan iyi paraya güvercin almaya. O sana kalitesiz bir kuşu iyi güvercin diye eline tutuşturur. Sen kaçırmayayım diye kanadını makaslar ve salmada bol bol yavru alırsın. Gün geçer ve bir gün işi bilen birileri senin kümesine ziyarete gelirler. Uçurursun. Ve hata yapan bir sürü güvercin olduğunu anlarsın. Sonra 3-5 yılın boşuna gittiğini anlarsın. Benden sana tavsiye sakın anlatılan her hikayeye inanma ! Aklına ve yüreğine inan !

Bu bağlamda hani kümesindeki güvercinler sahibi ne isterse o şekilde olur düşüncesi varya. Şimdi bu lafın altında aslında enaniyet gizli. Yani adam diyor ki ben istediğim gibi kuş çıkartırım elimdekilerden. Ben de merak etmişimdir hep yahu bunların genlerinin içine mi girip istediğin şekle sokuyorsun yumurtadaki yavruları diye. Bir kere günümüzdeki güvercinler renk, performans ve fiziksel özellikleri itibariyle genleri oturmuş durumdaki ırklardır. Paçasız bir ırkla Paçalı bir başka ırkı eş edersen kesinlikle mendel kanunlarına göre farklı alternatiflerle karşılaşırsın. (Ne çıkacağı kesin de değildir yani, olasılıklar vardır sadece) Mesela Arap bir Erkekle Sütbeyaz bir Dişi'yi eşledin. (İstediğin gibi kuş çıkaracaksın ya aklınca) Olay kesinlikle senin istediğin gibi gelişmeyebilir diyorum ben. Çünkü renklerin tüylere geçişini gerçekleştiren genler baskın ve çekinik olup olmadığıyla ilgili olarak şekillenmekte. Yoksa elimize fırçayı alıp yağlı boya ile bizler boya sürmüyoruz güvercinlere. Sanatı icra eden o canlıyı yaratandır !!! Bizler ise süreç sonunda ne çıkacak diye ancak seyredebiliriz bu mucizevi olayı. Diyelim ki bu Arapla Beyaz güvercinin altından sadece kafası SİYAH diğer tüm vücudu BEYAZ olan bir yavru çıktı. Al buyur işte enaniyet burada devreye girebilir. Ben böyle istedim ve bu şekilde yavru aldım diyebilir adam. Oysa bana göre söylenmesi gereken şey "Allah ne güzellikler yaratıyor..." olmalıdır. Olay renk olarak bu şekilde yani aynı ırktan çok çok farklı renklere ulaşmak mümkündür. Ancak iş performansa gelince iş karma karışık bir hal almaktadır ve istediğimiz kuşu çıkarmamız mümkün değildir. Şayet elimizde vasıflı damızlıklarımız varsa bolca yavru alıp içlerinden ana-babası gibi vasıflı olanları uçurup seyrederek yıllar içinde kümesimizde vasıflı güvercin sayımızı arttırabiliriz. Şayet senin yaptığın gibi deneme yapıyorsak bana göre hiçbir sonuca ulaşmak mümkün değildir. Günümüzde bu olayı sadece senin gibi çaresiz kalanlar değil, usta geçinen ve daha kuşa pırıltı vermesini bilmeden çok güzel laf üretebilenler de yapmaktalar. Güvercin Yetiştiriciliği aslında çok yalın bir uğraştır ama bu işin içindeki bazıları bu enaniyet duygusundan kendilerine uzman süsü verip işi karma karışık ve zormuş gibi gösterirler. Bak ben sana söyleyeyim kardeşim : Temiz, Kuru bir kümesin olacak. Sağlıklı ve ırk özelliklerini taşıyan kaliteli güvercinlerin olacak. Her gün bunları havalandır, uçur, kümes mıntıkasını gezinsinler. Bir bakacaksın patır patır yumurtalama başlamışlar. 17 gün sonra kaliteli yavruların çıktığını da görürsün. Sakın ola dışarıdan güvercin alma kümesine. Havadan gelenleri de mutlaka sahiplerine ulaştırmaya çalış, bulduğunda mutlaka iade et. Yemlik ve suluk kullan. Periyodik temizlik yap. Kümesinde öldürücü hastalık yaşamak istemiyorsan aşılama yap. Bunu 3-4 yıl aynı disiplinle devam ettirdiğinde inanılmaz güzellikte güvercinlerin olacaktır. Dışarıdan bakanlar diyeceklerdir adam işi biliyor, çok usta yahu diye. (Laf aramızda usta falan yoktur bu dünyada...) İşin zorluğu bana göre ilk başlangıçta kaliteli ve sağlıklı damızlık teminindedir Ersun. Gerisi hikayedir yani. Bu işin püf noktaları da yok değildir ama öyle kafaya takacak şeyler değildir kesinlikle. Belli bir çevre içinde olduğunda zamanla mutlaka öğrenilecek türden şeylerdir. Bana göre önemli olan şey aşktır, maneviyattır. Sen ne niyetle bir işe başlıyorsan Allah senin gönlüne göre veriyor bol bol unutma.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ersun poyrazlı » 17 Kas 2009 11:37

çok degerli abim niyazi abi nasılsın önce ellerinden bir küçügün olarak öperim verdigin derin bilgiler en azından bana vakit ayırdıgın aklının erdigini dilinin döndügü bilgilerinin verdigi birikim dogrultusunda beni ve bu vesile ilede diger benim gibi durumda yada düşüncede benimki imkansızlık diyelim olan arkadaşlar adınada sana çok ama çok teşekkür ederim ve şu an bu açıklamaları okudumya abi şimdi ilk işim kümese gidip arap erkegi yani kelebegi dogru kelebeklerin yanına ayırmak olcak buna söz veri yorum abi çünkü açıklamaları çok dogru ve yerinde ee nede olsa yıların emegi tecrübesi var karşımda abi elimde hiç vasıflı bir çift dolapcım yok ki nasıl devam edeyim kümesim kuru bahcem var yeşilik yem desen 6 7 çeşit veriyorum banyo ilaçlama uçuruyorum fırsat buldukca en az günde bir kere şahinden fırsat bula bilirsem tabikide dolapcıyı sevdigim kadar edremiti sevsem neden beslemeyeyimki ama aşk demişsinya abi benimkide öyle bişey olsa gerek elimde aslında güzel son birkaç çift kelbek var onlarla devam ede bilirim ama bana hitab eden çins ırk kesinlikle ve kesinlikle dolapcı ama hayırlısı cenabı allahdan abi biliyorsun ölümcül bir ameliyat geçirdim şimdi alkol sigara kapalı alan çay kahve vesaire şeylerin büyük bir bölümü yasak abi bir ameliyat daha olmam gerekiyor onun için abi kuşlarda başka bir işim yok işede başladım abi akşamları bir vakıfda güvenlikciyim yani gündüzleri günün bir çok saatinde vaktim oluyo rahat ilgilene biliyorum bunları yazmam daki sebeb içimde oldugum yaşadıgım ortamı iyi kötü tahmin etmen için abi bu arada numan abiye muhammed ustama inaç abiye anıl arkadaşa ugur abiye aklıma ismi şuan gelmeyen dostlara abilere kardeşlere balıkesirden kucak dolusu sevgi saygı ve selam olsun abi allaha emanet olun sanada verdigin emegede çok teşekürler abi kendine çok iyi bak sen ve senin gibi abiler bu hayatda bize ve bizden sonra gelecek nesile lazımsınız abi bende senden aldıgımı ustalardan aldıgımı ogluma oda ilerde kendinden sonrakilere aktarır ve soyu kırılmamış safkan dolapcıları kanını yürütürüz inşallah. :D
ersun poyrazlı
Aktif Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 17 Kas 2009 12:13

Sevgili Ersun,

Sana yazdıklarım her ne kadar tecrübeye dayalı şeyler olsa da inan ki daha bu işin başındayım daha. Acemiyim yani ve acemi olmaktan da mutluyum. Yaşça küçüğüm olabilirsin ama elimi öpmene hiç gerek yok. Ben oğlum Tuna'ya bile elimi öptürmek istemem. (Bayramlar hariç) Bana imkansızlıklardan söz etmişsin ama bence haline şükretmelisin. Ağır bir ameliyat geçirmiş olsan da sağlığın yerinde ve sen bence Dolapçılara değil sağlığına düşkün ol. Herşeyin başı sağlık demişler.

Ben sana AKTİF SABIR'dan söz edeyim biraz. Şu anda istediğin sayıda ve vasıfta Dolapçın yok ya bunun için hiç moralini bozma. Sabırlı bir şekilde uygun zamanın gelmesini bekle. Hiç bir zaman ümidini kaydetme ve elindeki Kelebeklerle yoluna devam et. Yakın çevrendeki diğer güvercin meraklısı arkadaşlarla tanış ve onlarla bilgi alış verişinde bulun. Güvercinlere aşinalık da çok önemli bu işlerde. Irkları daha iyi tanımanın yollarından birisi de ilgilenmek ve gözlemlemektir. Aralarındaki farkları fark edebilmek için bu şart. Baharda ama senin yolun düşer ama biz geliriz ve bir bakarsın 5 çift Dolapçın olmuş. Bak benim kümes 2,5 sene önce çalınmıştı. Sadece 23 tane daha uçma çağına gelmemiş yavru için üzülmüştüm. Gerekli şikayetlerimizi yaptık ve olayın akşamında Polis Karakolundan aradılar. 4 şahıs ve 70 tane güvercin yakalandı diye. Arkadaşlarla gittiğimde kolilerin içinde Dolapçıları gördüm. Ama bulunan bu 70 güvercini arkadaşlara 5 er 10 ar dağıttım. 5 ay ara verdikten sonra uygun başka bir yer bulup tekrar devam ettim. Yani demem o ki bu türlü sorun ve sıkıntılar yaşamın her alanında var. Önemli olan bu aksiliklerden yılmadan çareler aramak ve uygun koşullar oluştuğunda harekete geçmektir. Yaşamda karşılaştığımız sorunlar için zaman zaman felaket tanımlaması yaparız oysa ki belki de bu durumu yaşamak bizler için daha hayırlısıdır. Bazen de mesela havadan 10 numara bir güvercin gelir kümesimize girer. Çok mutlu olabiliriz ilk anda ama 2-3 gün sonra anlarız ki havadan gelen güvercinle veba da taşınmış olabilir kümesimize ve hiç hayırlı olmayabilir. Bu anlamda gelen sıkıntılara sabretmek, güzellikler karşısında da aşırı sevinmemek en iyisidir bana göre.

Dolapçılar için elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sanırım yakın zamanda Denizli bazında Performans Yarışması yapılacak. Ve belirlenmiş özelliklerine göre puanlama yapılarak hem ırkın vasıflı olanları ödüllendirilecek hem de yetiştiricilik anlamında ilgilenen sayısı artacak. Bu türlü çalışmalar ileri zamanlarda inanıyorum ki daha kaliteli Dolapçıların artmasına vesile olacaktır.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Sonraki

Dön Kelebekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir