Adanalarım

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Adanalarım

Mesajgönderen ismail güleç » 09 Eyl 2008 10:12

Selam arkadaşlar ve dostlar. Sitemize daha önce koymuş olduğum fotoğraflar silindiğinden eski kuşlarımın ve yeni kuşlarımın resimlerini yeniden beğenilerinize sunuyorum. Saygılarımla.

Bu Ceyhan'daki Yavuz kirveden aldığım şami erkek Niyazi Aydın isimli büyüğümüzün
Yabani soyundan geliyor.
Resim

Bu forum sayesinde taniştığım ve şuanda İstanbul'da oturan Duayen Cumali Ulutaş abimizin Şami erkek için vermiş olduğu dişi, bu dişi kendisinin Kraliçe dediği ( Hızlı'nın annesi) neslinden gelme
Resim

Gerdanlı zırhlım ve dişisi şami
Resim

Zırhlılarım
Resim

Bu yeni yapmis olduğum folluklar. Adanalar için sürgü şeklinde kapanabilir yaptım inşallah rahat ederler. Follukların içine taban ızgarasıda koydum ama bu resimleri çektikten sonra (eksik gördüğünüz birşeyler varsa yeni fikirlere her zaman açığım.) Adanalarımı dışarıdaki 6 gözlü dolaptan alıp kış için kümesin içindeki bu folluklara alıştırmaya başladım.
Resim
ismail güleç
Katılımcı Üye

Irklar: adana-
Doğum Tarihi: 01 Oca 1975

Re: Adanalarım

Mesajgönderen resul aksoy » 09 Eyl 2008 17:48

folluk dediğiniz ney bilmiyorum ama sanırım kuşların dolabından bahsediyorsunuz güzel olmuş fakat adana kuşlarından iyi bir performans bekliyorsanız kuşlarınızın kapalı olması gerek böyl beslerseniz kuşları hırsları ölür ve beklediğiniz verimi almazssınz.en güzeli kapalı olması resimlerdeki kuşlarınızda güzelmiş inşallah kazasız belasız uçurursunuz...
resul aksoy
Katılımcı Üye

Irklar: adana ırkı
Doğum Tarihi: 11 Eyl 1981

Mesajgönderen ismail güleç » 10 Eyl 2008 11:52

Selamlar Resul bey folluk gözlere( 1 çift kuşun ) kaldığı yere diyoruz. önlerini kapatmak için perde yapmayı düşünüyorum. şu an follukların altına taban ızgarası koydum, yuvalıklarını koydum ama perdeyi daha diktirmedim çünkü kuşlarımın hepsi tüyde, tüyden çıktıktan sonra hemen perdeyide takacağım. (kalın siyah bir kumaştan yapmayı düşünüyorum.) Saygılarımla.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Mesajgönderen CUMALİ » 11 Eyl 2008 15:31

MR İSMAİL KARDEŞİM FORUMDA KUŞLARIN BARAKASINI VE DOLAPLARINI GÖRDÜM.SANA AÇIK BIRAKMA ÖNERİSİNDE BULUNAN ARKADAŞA KATILIYORUM.
BU KUŞLARIN KAPALI OLMASI HEM HIRSLANMALARINI SAĞLAR HEMDE TÜY MEVSİMİNDE UÇUŞMALARINI ONLER ZİRA KUŞLARIN AŞAĞI YUKARI UÇMALARI YERDEKİ TOZ TABAKASINI UÇUŞARAK SOLUNUM YOLLARINA KAÇMASINA SEBEBİYET VERİR Kİ BUDA SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA DAVETİYE DEMEKTİR.
AYRICA DOLABINDA BİR ÇİFT KUŞ GÖRDÜM.
BİLDİĞİM KADARI İLE SENİN DAHA FAZLA KUŞUN OLACAKTI.ONLARI NEDEN KOYMADIN ANLAYAMADIM.DİLERİM BU BAŞLANGIÇ OLUR SALIKLI SEZON DİLİYORUM .DUAYEN
CUMALİ
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ismail güleç » 11 Eyl 2008 16:03

Cumali abi kuşların hepsini gözlerine geçtiği zaman telli olan kısımlarını sürgülü yaptığım için kapatabiliyorum yani kümes içinde uçuşup toz kaldırmaları gibi bir sorunum olmuyor. Kuşlarımın sayısı daha fazla o resimde görmüş olduğunuz yanlızca bir çifti kümesi ilk yaptığım zaman fotoğrafını çekebilmek için koymuştum. şimdi hepsinin birer gözleri var ve gözlerin alt kısmındada ızgaralar bulunmaktatadır. Ayrıca sağlıklı sezon dileklerin içinde teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki sezonlar herkes için sağlıklı geçer. Saygılarımla.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 11 Eyl 2008 22:15

arkadasim mükemmel bir folluk hazirlamissin,iste buna güvercinin villasi denir :D senin yerinde olsam hic perde koymazdim.kuslarin folluklarinda kapali kalmasi ok.. ama zindan gibi karanlikta hirslandiklari fikrine katilmiyorum ben.tabi bu benim kendi fikrim ama folluklarda ki tek kusur folluk girisinin dar olmasi.diger citalari vidalamissin folluga giris cikislarda kanatlari carpma sorunu cok olur.benim folluklarda ayni hemen hemen,tek fark hepsinin folluk kapilari ayri ayri ve tel ile kapli.kapali folluklarda havasizliktan dolayi kuslarin cogu alta düsüyor.veteriner arkadas bile kusun gögsündeki tüyleri kaldirip te kismini gösterdi.pembem si olmasi gerekn gögüs kismi mosmor olmus.o günden beri telli kapilar takili bende.karanliga da birakmiyorum.yinede adana da senin folluga sahip kimse yoktur sanirim.
saygilar
yedigin ve yiyecegin her kazik,hayatta edinecegin tecrübelerin bileskesini olusturur.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Irklar: adanawammen-dalici adana
Doğum Tarihi: 06 Eyl 1975

Mesajgönderen ismail güleç » 12 Eyl 2008 8:20

Bülent düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. gözleri yapma aşamasındayken tamamen kapalı olması banada biraz ters gelmişti bende o yüzden resimdeki gibi yaptım ama görüyorumki çoğu büyüğümüz ve tecrübeli abilerimiz gözlerin kapalı kutu şeklinde olması gerektiğini söylüyor bende perde gibi bir öneri getirdim. peki senin kuşlarının uçuş şeklinde açık olduğu zaman herhangibir farklılık görebildinmi? Saygılarımla.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 13 Eyl 2008 23:44

ismail güleç yazdı:Bülent düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. gözleri yapma aşamasındayken tamamen kapalı olması banada biraz ters gelmişti bende o yüzden resimdeki gibi yaptım ama görüyorumki çoğu büyüğümüz ve tecrübeli abilerimiz gözlerin kapalı kutu şeklinde olması gerektiğini söylüyor bende perde gibi bir öneri getirdim. peki senin kuşlarının uçuş şeklinde açık olduğu zaman herhangibir farklılık görebildinmi? Saygılarımla.

ismail kardes
ben almanyada besliyorum.burdada bu konuda cogu kisi farkli fikirler ortaya koyuyor.kapali kalmasinda hepimiz hemfikiriz lakin kendi sehrimdeki 2 kuscu arkadasimdada önlerinde tel var ve gayet aydinlik barakalari.benim kuslar kendi sehrimdeki arkadaslardan alinma.diger sehirlerden aldiklarimi maalesef elimden cikarmak zorunda kaldim.kan olarak almanyadada olsa 5 para etmezlerdi.verdigim paralarda cabasi.kuslarimin folluklari karanlik degil ama kapali.tel örgü var ve gayette memnunum hirslarindan.bu kan meselesi,bence hirs kanda yatiyor.eger kusun öncülügü varsa arkaya düstümü hislanir.ben böyle biliyorum,gördüklerimde bunu dogruluyor.seneye kismetse yarislara girecegiz üc arkadas ta.simdiye kadar akil edemedik bir dernege üye olmayi.ama eger girersekte kafadan diger arkadaslarimida favori görürüm almanya genelinde.hem tecrübeli hemde kan olarak mükemmel kuslari var.ben maalesef iki senedir tekrar basladim adana beslemeye.konu degisik yerlere kacmadan tek diyebilecegim karanlik güvercine hirs getirmiyor.yaptiginiz folluk gercekten cok güzel kapilari genis olipta kanat carpmalarinida önleye bilseydi hersey kusursuz olacakti.kapali kutu gibi olmasinin dezavantaji da var.izgara dahi kullansan kus diskisi kuvvetli gazlara sahip,kapali bir yerde kusta yapabilecegi tahribati düsünsek bile ,senin yaptigin folluklari tercih etmemiz icin yeterli.ikinci bir problemde kendi kusumda kapali kutudan dolayi ciger hastaligina yakalanmasi.veterinerde kusun gögsüne baktigimizda mosmor bir renk almisti.benim yasadigim tecrübem bu umarim yardimci olabilmisimdir.
saygilar
yedigin ve yiyecegin her kazik,hayatta edinecegin tecrübelerin bileskesini olusturur.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 14 Eyl 2008 22:01

ismail güleç yazdı:Bülent düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. gözleri yapma aşamasındayken tamamen kapalı olması banada biraz ters gelmişti bende o yüzden resimdeki gibi yaptım ama görüyorumki çoğu büyüğümüz ve tecrübeli abilerimiz gözlerin kapalı kutu şeklinde olması gerektiğini söylüyor bende perde gibi bir öneri getirdim. peki senin kuşlarının uçuş şeklinde açık olduğu zaman herhangibir farklılık görebildinmi? Saygılarımla.

arkadasin kümesinden bir görüntü umarim fikir verebilir sana.dolap ölcüleri 50 x 50 cm.kuslarin hep zirhli olmasi sasirtmasin sizi hepsi ayni nesil arada tek tük sami veriyor.yani cogu kardes yada kuzen.kümes 11.ayin basindan 3.ayin sonuna kadar yirtici kuslar yüzünden kapaniyor ve kuslar yaklasik 5 ay sadece kümes icinde günde iki saat acik kaliyor.

hpim0368mi9.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ismail güleç » 15 Eyl 2008 9:27

Düşüncelerin için tekrar teşekkür ederim Bülent. Bu pazar günü Sevgili Duayen Cumali Ulutaş abimle buluştuk ve kendisi sevdiği saydığı dostları Şahin Paksoy ve Murat Boz Jardel usta (Serdar) ile beni tanıştırdı. Eski kanlardan bahsedildi. Ben kuşları görmesemde isimlerini daha önce sitelerde görmüştüm. Bu tanışma ve görüşmeden çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Cumali abim benim yerime gelip kümesimi ve folluklarımı gördü herhangibir değişiklik yapmama gerek olmadığını belirtti. bende şimdilik herhangi birşey yapmayıp zamanla deneyip görmek istiyorum.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Mesajgönderen osman ay » 17 Eyl 2008 19:54

MERHABA İSMAİL BEY, kuşların çok güzel, iyi günlerde uçurmanı dilerim.Gereken tavsileri ustalar söylemiş onların sözü üstüne söz olmaz.Size ve ustalara ADANA dan sevgiler...
Kaderini sev belki seninki en iyisidir.
Kullanıcı avatarı
osman ay
Katılımcı Üye

Irklar: Adana,Posta,Alason(Wuta)
Doğum Tarihi: 19 Haz 1963

Mesajgönderen ismail güleç » 18 Eyl 2008 9:14

Alakanız ve temenniniz için teşekkür ederim Osman bey saygılarımla.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Mesajgönderen halkalı » 22 Eyl 2008 9:07

Selam ismail kardeşim iyi günlerde kazasız belasız uçur, yakışır kardeşime
adana ırkını koruyalım öncelikle diÄ?er illere tanıtalım; KahramanMaraÅ?tan ;H.Mehmet Keklik
halkalı
Gözlemci Üye

Mesajgönderen ismail güleç » 22 Eyl 2008 14:44

Mehmet bey temenniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Mesajgönderen CUMALİ » 23 Ara 2008 19:29

SEVGİLİ İSMAİL KARDEŞİM NERELERDESİN?
SENDEN UZUN ZAMANDIR HABER ALAMIYORUM UMARIM HERHANGİ BİR SORUN YOKTUR.
KUŞLARINDAN NE HABER?
SANIRIM UÇURMAYA BAŞLADIN YAVRU ALABİLDİMİ BARİ KENDİNE İYİ BAK
SEVGİLER DUAYEN
CUMALİ
Katılımcı Üye

Sonraki

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir