gurbetci adana damizliklari

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

gurbetci adana damizliklari

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 09 Ara 2008 21:54

DSC_6672.jpg

Baytril%20(02).jpg

arkadaslar bu kuslari ekleme geregi duydum.gercekten benim icin övülmeyi hakeden nesillerin basinda geliyorlar.Baytril bura dogumlu ama babanin türkiyedeki seceresini ögrenip burada paylasmaya calisacagim.babanin orjinal cülükleri bir salmada yetisiyor.maalesef orjinalindan alma sansimiz olmadi.ama baytril 3 salamada da cülükleri ucan bir damizlik.ucus ve dalislarindaki asalet beni bu nesli takip etmeye itti.barakayi sil bastan yapip bu nesle verdim.damizliklar arkadasima aittir.pek sitelere girmedigi icin ekleyip paylasma ihtiyaci duydum.
ayrica kurban bayraminiz mübarek olsun. saygilar
yedigin ve yiyecegin her kazik,hayatta edinecegin tecrübelerin bileskesini olusturur.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Irklar: adanawammen-dalici adana
Doğum Tarihi: 06 Eyl 1975

Re: gurbetci adana damizliklari

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 10 Ara 2008 1:49

Baytril%20(02).jpg

DSC_6672.jpg

Katranli%20Soyu%20(4).jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
yedigin ve yiyecegin her kazik,hayatta edinecegin tecrübelerin bileskesini olusturur.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen resul aksoy » 10 Ara 2008 21:42

bu sizdeki yani almanyada ki kuşların çoğu bizim mahalleden gitti nedim öz bizim buraya çok takılırdı kremithaneden,sinanpaşadan çok kuş aldı zamanın da burdaki iyi kuşalrı iyi paraya alıp götürdü hep bu resimdeki kuş da sinanpaşadan gitme kuşun sahibinin ismini şuan hatırlamıyorum ama kuşu görünce hatırladım zamanın da adananın en iyi kuşularını da nedim öz almıştı zaza hasan da bir şami vardı gördüğüm en iyi öncülerden biriydi onu da bu adam aldı maleseff parayla herşeyin en iyisine sahip oluyor insanlar, üzüldüğüm nokta da bu bu ve bunun gibiler yüzünden iyi kuş ta kalmadı insanlar hep hazıra alıştı.parayı verip herşeyi alacaklarını sanıorlar. emek etmiorlar halbuki buradan gelip damaızlık alsalar kendileri emek etseler daha iyisini uçururlar bunun farkına varmıorlar bir türlü
resul aksoy
Katılımcı Üye

Irklar: adana ırkı
Doğum Tarihi: 11 Eyl 1981

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 12 Ara 2008 17:47

resul bey slmlar
su an adanadan gelen kuslar damizlik olarak hicbir sekilde bozulmadan muhafaza ediliyor.gelen nesiller cok nadir kendi aralarinda kirilip daha iyisi alinmaya calisildi.sonucta bu kuslar adanamiza ait.ama iyi kuslarin satilmasi ile adanada kus kalmamasi olayi cok ayri iki konu.su an adanada iki defa üst üste iyi kus seyrettirin ertesi günü o kuslar caliniyor.ucurdugunuz kusu arkadasiniz dahi tutsa sürgüne yolluyor.bence asil sorun yetistiricilerde.evet yurtdisindan iyi paralarla aliniyor kuslar ama ordada hakettikleri sekilde kiymet veriuliyor.halen 13 sene önce gelen kuslardan orjinal cülükler aliniyor.bu kuslar cogaltilip yüzlerce cifte ulasilmis durumda.zaza hasandan gelen kus eger tahminim dogru ise baba isimli damizligin babasi.su an kuscu ömerdede o nesil halen mevcut.yanilmiyorsam mavili sami yada cülüklerde mavili sami ve zirhli atiyor.nesil olarak mükemmelller.resimdeki kuslar burda büyüme ,belki babalari ile karistirmis olabilirsiniz.
saygilar..
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen resul aksoy » 13 Ara 2008 21:34

hayır babaları ile karıştırmadım ben orta resimdeki zırhlıdan bahsediyorum yaşlı zırhlıdan bu kuşu yıllar önce gördüm ben kolay kolay gördüğüm kuşu unutmam ama dediğiniz gibi benim göürdüğüm kuşun oğlu da olabilir belirli bir nesilden gelen kuş özünü hiç kaybetmiyor rengi bile değişse insan gibisi siması değişmior gördüğün zaman kesinlikle atasını anımsatıyor bende 3 sene önce bir mavili vardı satmıştım çok da iyi bir kuşdu bir yerde ona benzer kuş gördüm bu kuş benim kuşlardan dedim millet hadi yaa olamaz dedi benzetmişin dedi ben inat ettim arkadaşın kuşu getirdiği adamı bulduk araştırdık gerçekten de o benim sattığım kuşun cülüğü olduğunu öğrendik hepsi şaşırdı.Bahsettiğiniz mavilinin özleri şuanda bende zaza hasan dan getirdiğim yumurtalardan ve dişilerden şu anda elimde 4 çift var hepside mükemmel kuşlar uçuş e vurma yönünden müthiş kuşlar tek kusurları çok yakın akrabaya çift etmiş dayı kuşlar da artık genetik rahatsızlıklar görülmeye başlamış çatal kuyruklu çatal kanatlı yavrular atıyorlar bende onları başka bir nesil kuşlarla kırdım tam kafama göre oldu kuşlar gözleri çok keskin umarım buralara gelirseniz izleme imkanınız olur.
resul aksoy
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 14 Ara 2008 2:10

resul bey eger rahatsiz olmayacaksaniz gercekten mavilileri seyretmek isterim.5 ay sonunda adanaya gelecegim.umarim görüsme imkanimiz olur.saygilar...
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Mesajgönderen resul aksoy » 17 Ara 2008 0:32

ne rahatsızlığı bilakis memmun olurum gelin beklerim geldiğiniz zaman irtibata geçelim beni buradan bulabilirsiniz
resul aksoy
Katılımcı Üye

Mesajgönderen osman ay » 28 Ara 2008 19:13

MERHABA RESUL BEY, eski bir adana kuşu besleyicisi olarak bende şu bahsettiğin kuşları seyretmek isterim.Tabi sence bir mahsuru yoksa, selamlar.Fırıncı OSMAN
Kaderini sev belki seninki en iyisidir.
Kullanıcı avatarı
osman ay
Katılımcı Üye

Irklar: Adana,Posta,Alason(Wuta)
Doğum Tarihi: 19 Haz 1963

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir