F-16 SOHBETİ

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

F-16 SOHBETİ

Mesajgönderen Turgay Güröz » 03 Şub 2009 1:07

merhaba arkadaşlar!
bu sayfayı açmamın sebebi ,yazıldığı gibi sohbet havasında olmasını sağlamak,forumların esas amacı bilgi alış verişidir,bilgili olanlar bilgilerini,öğrenmek isteyenlerde bu arşif niteliğindeki yazıları okuyup güvercinler üzerine bilgi sahibi olmalarını sağlamak için okumalarıdır?
genelde ırklarımızı anlatırken bazı zaman bilgi tıkanıp kalmakta?yazılması gereken çok şeylerin olmasına rağmen?
bu sebebten laf lafı açar deyimiyle sohbet sayfasını açmak belki adana ırkımızın daha detaylı bilgileri veya başından geçen önemli veye enteresan olayları paylaşırken,bu güzel ırkımızı daha yakından tanıma fırsatı buluruz diye düşünmekteyim?
şimdiden katılımlar için teşekkür ederim!
oturduğum yerde,en az 10 kadar taklacı güvercin besleyen var,fakat burnumun dibinde,yaklaşık 150m.ilerideki şami (adana)besleyen kişiyi bu gün fark ettim :oops: ,
kızım doğa ile (6 yaşında)sahilde ,parkta gezmeye çıkmıştım,bir hotelin bahçesinde kaleyi andıran bir yapıda ,elinde kargı,ucunda özelle hazırlanmış siyah püskül bir sağa bir sola savrulup duruyor,hemen yukarı baktım,iki tane adana sinekte,genç parlak verdi,ilk önce kuşlar bir daldı,ara verdiler ve arkasından f 16 lar gibi son hızla aşağıya doğru sarktılar,bende o arada kızıma gel kızım bak hotelin bahçesi ne güzel ,oraya gidelim deyip kuşların oraya yöneldim :lol: ,arkadan genç 5 tane daha kovaladı,püskül yine bir sağa bir sola
bizde oraya varmıştık zaten,selam verdikten sonra genç parlak gösterdi,öncü önde 1,2-2 olarak sırayla o muhteşem hızla yıkıldılar,çıkardıkları ses halen kulaklarımda,muhteşem bir şey adananın yıkılışını seyretmek!
genç ile tanıştık,kuşların yatık olduklarını ve kondisyon eğitimi aşamasında olduğunu söyledi,eve geldim bende kendi dolapçılarımı uçurdum,yani kısacası tarasımdan rahatlıkla adanaların dalışlarını net bir şekilde görebilmekteyim :) .
arkadaşlar benim için bu güzel bir andı,bir ırkı beyenmek için illa o ırkı beslemek gerekmiyor!bu güne kadar adana ırkının dalışını seyretmiyen varsa bir imkan bulup seyretmesini öneririm,muhteşem bir şey!insan ister istemez düşünüyor,bu hayvanlar gerçekten niye dalış veya takla atarlar,makara sararlar,dönerler diye?bır kısım yırtıcı hayvanlardan kaçmak için deselerde,yurt dışındaki bazı hayvan sever dernekleri bu oyunlu kuşlara İNZUCHT VEYA MİST GEBURT OLDUKLARINDAN ,HAYVANA işkence edildiğinden beslenmelerine karşı çıkmışlardır?dedikleri oyunlu kuşların insanlar tarafından yaratıldıkları inanılmakta?
kim ne derse desin,oyunlu kuşlar bizler için bir mucize ve bizlere muhteşem adralinli dakikalar yaşatmakta.
oturduğum yerden adana uçumunu, dalışını seyredebilme imkanım olduğu içinde kendimi çok şanslı sayıyorum!
adana besleyen arkadaşlar bu muhteşem ırka sahip çıkın!elinizde muhteşem bir ırk var!
antalyadan selamlar
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Re: F-16 SOHBETİ

Mesajgönderen osman ay » 04 Şub 2009 18:39

MERHABA TURGAY BEY, Adana kuşları için yaptığın övgüler için teşekkürler.Siz Antalyada seyretmişsiniz bir de Adana da bu işin meraklısında iyi bir posta (üçlü uçan kuş için söylenir Adana da) seyretseniz resmen gençleşirsiniz(Adana tabiriyle). Adana kuşunun uyumlu uçumu ve palağa geliş hassasiyeti dünyada hiç bir kuşta yoktur.(biraz alasonlar diğer ismiyle wutalar adana kuşuna yakındır)Bizlerde bu ırkın bozulmaması taraftarıyız ama bazı bilinçsiz kuş besleyenlerin elinde bozuluyorlar.ADANA dan sevgiler...
Kaderini sev belki seninki en iyisidir.
Kullanıcı avatarı
osman ay
Katılımcı Üye

Irklar: Adana,Posta,Alason(Wuta)
Doğum Tarihi: 19 Haz 1963

Mesajgönderen Ender Bozdemir » 04 Şub 2009 22:17

Merhaba turgay bey bugun gorduyunuz olay cok guzelbir olay deyilmi ? Vede F 16 lerdan yolacikarak guzel bir ornek vermissiniz. Bende ilkez adana irklariyla hollandada tanistim cok deyerli bir dostum besliyor. Vede ilkez gorduyumde kuslarin icerlerinde bir cefer oldugunu hisettim ve daha sonrasinda sanirim 15 guvercinden olusan bir gurubunu havalandirdi yaklasik 10 daka falan ucarak belirli bir yuksekliye gelmisleri vede arkadasim olan Marsel Steegh kuslarini asaya cagirmak icin bir signal verdi bu signali ise cok garip birsekilde bagirmakti buda aley aley diye bagirmasiydi. Daha sonrasi tabiki muhtesemdi dusune biliyormusunuz 15 kusun yani adanalarin asaya doru olan gucleriyle gelmesi ve vucutlari ve kanatlarindan cikartiklari ses inanilmaz guzeldi vede kulaklarimda uzun bir sure yer edindiler

Bunu anlatma sebebimde herkusu kendine gore bir guzelikleri ve ozeliklerinin olmasi. Kisacasi bence butun hayvanlar guzeldiyorum iyisiyle kotusuyle sizce?

SAYGILARIMLA HOLLANDA DAN ENDER.
Kullanıcı avatarı
Ender Bozdemir
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı & Dönek
Doğum Tarihi: 07 Eki 1972

Mesajgönderen Turgay Güröz » 06 Şub 2009 23:07

merhaba!
osman bey!eğer daha da gençleşeceksem,yarın adanadayım! :D ,şaka bir yana,övgü ile anmam bu muhteşem kuşları ,hakettikleri için!bu gün yine seyrettim,izlemeyen kişilere tavsiyem olur!
yakında ,genç evet derse uçurduğu adanaların resmini çekip burada sizlere sunacağım.
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen ercan kanmaz » 12 Şub 2009 19:28

sayın turgay bey adana yerlisi konusundaki düşüncelerinizi paylaşımınızdan ötürü teşekkür ederim. küçük bir yumurtanın canlanması tüylenmesi gökyüzünde toplu iğne başı kadar görünecek kadar yükselmesi ve peşinden bir bomba gibi üstünüze doğru düşmesi kimi zaman arkasında iz bırakarak takribi üstünüze 170 km hızla bu duyguyu yaşamak bambaşka herkese nasip olmaz adana beslemek benim için çok büyük bir mutluluk. tüm adana besleyen arkadaşların mutluluklarının bol olması dileğiyle.
ercan kanmaz
Katılımcı Üye

Irklar: adana
Doğum Tarihi: 02 Şub 1965

Mesajgönderen Turgay Güröz » 12 Şub 2009 21:42

merhaba!
adanalı arkadaşlar dikkat!antalya adana ırkınla size rakip olma yolunda :D ,şaka bi yana bu gün yine bir kardeşimin yanına uğradım,yaklaşık 200 kadar her ırktan güvercini vardı,hemen hemen hepsini satmış,elinde sadece taklacı,trakya yerlisi kalmış,ve yeni bir heyecanla 30 yakın adana edinmiş,fiziki ve renk olarak çok güzel kuşlar,dalışlarıda çok güzelmiş,hava çok rüzgarlı olduğundan uçuramadık,bir daha yanına gittiğimde hem resimlerini çeker hemde performanslarını yazarım!
ercan bey,tüm adana besleyenlerin mutluluklarının bol olması dileği ile yazmışsınız,biz adana beslemiyoruz,başımız kelmi? :wink: :D
tüm güvercin severlere antalyadan selamlar
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen ercan kanmaz » 16 Şub 2009 22:29

rica ederim her ne kadar adanayı ön planda tuttuysamda adana beslediğimden kaynaklanıyor. tabiki 500 civarında farklı cinsi olan güvercinin hepsinin ayrı ayrı verdiği mutluluk farklı farklı olsa gerek ayrıca adana besleyenler olarak antalyadan adanaya rakip olmak mümkün görünmesede kimbilir biz bu azimle burada adana beslemeye gayret ediyoruz umarım bir gün tabiri caizse adanaya meydan okuruz ancak inanıyorumki adana ve mersinde adana besleyen arkadaşlarda antalya veya başka yerlerde bu neslin iyilerinin yetiştirilmesindende gurur duyarlar diye düşünmekteyim.
ercan kanmaz
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Serkan Ağır » 03 Mar 2009 23:02

Merhabalar.

bu güzel sohbete benimkilerden bir kaç resim :wink:

akrep
Resim

sakar
Resim
Resim
Resim

başı beyaz maverdi
Resim

sakar çift
Resim

zikirli
Resim

antalyadan selamlar.....
Kullanıcı avatarı
Serkan Ağır
Deneyimli Üye

Irklar: Adana-Dolapçı-
Doğum Tarihi: 26 Mar 2010

Mesajgönderen Turgay Güröz » 04 Mar 2009 2:12

merhaba!
serkan kardeşim,maşallah zıpkın gibi kuşların var!inşallah istediğin gibi yavru alır ve istediğin gibide uçurursun,doğanlara takılmadan!
adanalarda kafama takılan bir soru var?forumda bu konu üzerine soru ve cevaplar oldumu bilmiyorum,bu sebebten bi sorayım dedim.
adana güvercinlerinin bazılarında tozluklar var,bunlar neyin ifadesidir?ve tozluklar genelde yarım olduklarından,bu kuşların içinde tozluklu bir ırk varmıdır?benim duyduğum ,tozluklu olan kuşların daha makbul oluşları?neden dersek,bunu yazabilirmisiniz?
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 04 Mar 2009 13:31

başı beyaz meverdi yerine akbaş meverdi yada bursada oynarın böylesine akmanda denir
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

adana ırkı

Mesajgönderen ercan kanmaz » 05 Mar 2009 20:26

sayın turgay bey her ne kadar soru bana yönelilmemiş olsada cevaplama ihtiyacı duydum. adana ırkında don renk aranmaz performans daha ön plandadır ancak elbette görsellikte önemlidir. adana ırkında genelde çoraplı paçalı yada ayağı tüylü olanlarda bulunmakta dolayısıyla kuşun eşkali iyiyse bir de bunun üstüne performansı iyiyse ve kuş istikrarlıysa her zaman görev yapıyorsa sahibi için doğal olarak ve seyredenler içinde değerli olur. bu arada sayın serkan arkadaşımızın adanalarıda muhteşem görsellik açısından umarım performans açısındanda öyledir daha önceki yazımızda da antalyada adana kadar ileri düzeyde kuş besleyenler olabileceğini belirtmiştik bu tezimizin haklılığına katkıda bulunan antalyada adana yerlisi besleyen arkadaşlara teşekkür etmeyi bir borç bilirim. saygılarımla.
ercan kanmaz
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Serkan Ağır » 05 Mar 2009 21:45

Merhabalar

öncelikle turgay abi ve ercan beyin kuşlarım hakında sözleriniz teşekkür ederim.
Turgay abinin sorusuna Ercan bey cevap vermiş zaten,Adana ırkı performans ırkıdır.ilk önce diğer performans ırkları gibi önce performansına bakılır,bahsettiğiniz tozluk (çorap-patik de denebiliyor) adana ırklarında olabiliyor,bu bir hata deyildir ve performansı ile alkası yoktur. Adana ziyaretimde gezdiğim kümeslerde çok eski nesil kuşların çoraplı olduğunu gördüm ve fotoraf albümlerindeki siyah beyaz adana resimlerinde çoraplı kuşlar daha fazla mevcuttu,çorap (tozluk) ayak bileğine kadar tühle kaplanmasına denir,bazı adanalarda tırnaklara kadar gelmektedir. o kuşların kırdığı söylenir ama ben inanmıyorum!ama bence Adana hem havada hemde yerde güzel olmalıdır. bulutlardan çektiğiniz adanın dama indikten sonra dik durşu, asaleti direk yuva özlemi ve hakimiyeti çok farklı olduğu gibi izleyenleri kendine hayran bırakmaktadır.ercan bey kümesimde farklı adana ırkları olsada ben sakar hastasıyım şunada beslemiş olduğum sakar lar.adana da çok kıymetli bir abimden hediye gelme, tek soya ait eski nesil aralarına başka kan katılarak güçledirilmiş soyda aldığımız yavuraları öncü olarak kulanmaktayım fakat bizim burada her sonbahar ileçeye atmaca bırakılır Turgay Abininde belirttiği gibi Atmaca,Şahin oldukça fazla,bu sene kaybımız oldukça fazla olduğu için uçuramamakta üretime devam etmekteyiz.işallah bahar sonu atmacalar yayla lara çıkınca uçurmaya başlayacaz :wink:

antalyadan Adana yetiştiricilerine selamlar ve saygılar
Kullanıcı avatarı
Serkan Ağır
Deneyimli Üye

Irklar: Adana-Dolapçı-
Doğum Tarihi: 26 Mar 2010

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir