www.nedimoz.tr.cx

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

www.nedimoz.tr.cx

Mesajgönderen nedim öz » 18 Şub 2009 0:12

1970 senesinin 5 ayında sekiz cift kuş almanyaya götürdüm götürdügüm kuşların icinde 250 lik sakarlar türkiyenin en büyük kuşu iclerinde türkiye capında konuşulan bir abraj catmaz ahmetin katranileri rahmetlik oglu mustafa tarafından bana verilmiştir. bu kuşlar almanyada nesli devam etirilmiştir bu kuşlar süperin üzerinde olan bir damızlıklardır . bu kuşlar türkiyenin hiç bir ilinde ilçesinde yoktur ve hala nesileri devam etmektedir.arkadaşım olan ceyhanlı ömer aga ömer tilo en az 350 tane kuş vardır bütün kambur 250 lik sakarlar rahmetlik arabacı sellahatinin 20 binlikleri sakarları candır kemalin koşanlar mercedes arkadaşım bisikletci hadinin hadi aganın şamileri şaminin oglu üç kardeş üç kardeş olan türkiyenin en büyük olanı cemalpaşada ucmuştur. rahmetlik candır kemal lakabıyla söylenen beş kardeşi bana verdi almanya ya götürdüm.türkiyeden götürmüş oldugum kuşlar ekseriyeret benim sevdigim arkadaşlarımdan giden kuşlardır.götürmüş oldugum kuşları hiç birini satmadım. yanıma gelen arkadaşlarımın elerini boş göndermemişimdir mutlaka hediye lerini vermişimdir .şuan da benim elimde olan kuşlar bütün süperin üzerinde olan kuşlardır.bana bu kuşları veren arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletirim. ben bu arkadaşlarımdan götürdügüm damızlıkları kesinlikle arıya vermedim.benim almanyada arkadaşım olan cok sevdigim kardeşim ömer tilo cok usta bir insandır.ucurdugu kuşlar hep 250 lik kamburlar arabacı sellahetinin kuşları en az 30 posta ucar kuşu vardır. o kuşları seyreden bir insan doyasıya bir kuş seyretmiş olur . ve dönüp bu kuşları kendisine seyretirdigi icin teşekkür eder cünkü bu kuşlar bir ömer tilo da birde bende vardır. arkadaşım olan rahmetlik bakkal ahmet adanada gelmiş geçmiş gençlerin arasında en iyi adana kuşundan anlayan en büyük ustalardan bitanesidir.rahmetlik ahmeten atkılı bir şami götürdüm almanya ya süperin üzerinde bir kuş. 5 sene ucurdum gelmiş geçmiş en baba kuştu. bu yaşıma kadar öyle öncülük eden öncülük icin yarışan ve öncülügü vermeyen bir kuş görmedim. rahmetlik ahmetin çaparlı şamilerden elimde en az 20 çift oglu torunları vardır allah rahmet eylesin arkadaşıma her barakaya girdigimde bakkal ahmeti barakada görüyorum.türkiyede sadam devrinde hemşerim olan aynı zamanda komşum olan dikili köyünden duran aga saolsun o tarihte beni kırmadı sadam diye bir kuşu vardı tüm adana halkı dilinde olan bir kuştu saolsun beni kırmadı bana verdi turan agayada buradan cok teşekkür ederim. tekrar arkadaşımız olan kaptan ahmet aliçoyla birlikte aynı yerde kanal 1 durakta kuş besliyorlardı yanlarına misafirlige gitim orada bir katrani seyretirdi saolsun kuş benim hoşuma giti ne kadar ısrar etiysek ben ucuracam dedi kuşu bana vermedi. iznim biti almanyaya tekrar gitim 1 hafta sonra arkadaşlarım telefon etiler kuşu verecegiz dediler . tekrar geldim kaptan ahmetin katranisini paranın cok kıymetli oldugu zaman 2100 marka tek bir kuşu aldım almanyaya götürdüm. tekrar buradan kaptan ahmetede teşekkür ederim. şuan daki ucurdugum genc kuşlar kaptan ahmetin katranisinden olan kuşlarına dayanır. arkadaşım olan saclı hüseyin var olsun saolsun işi rast gelsin 5 tek kuşunu götürdüm 2 çift şami 1 tek çift olmamış kardeşleri bu kuşların neslini sürdürdüm şuan da elimde olan saclı hüseyin inin kuşları bunlar bulunmayan kuşlardırdır. hüseyin aga saolsun bütün avrupa tanıdı.hüseyin agayı adanada pek az tanırlardı ama kuşarını almanyaya götürdükten sonra hüseyin agayı komple avrupa ya tanıtım.saolsun var olsun kendine buradan da teşekkür ederim.kuş merak lısı olan arkadaşımız zaza hasan ona selamlarımı iletirim saolsun varolsun kendisinden götürmüş oldugum şamiden aldıgımız cüllükler harikalar yaratmıştır. bu kuşlar kimsenin elinde olmayan kuşlardır bu kuşların nesilerini cogaltım hadinden fazla nesileri elimde vardır. tekrar isim olaraktan özür dilerim türkiyede adanada kuşu bilen en iyisini yapan 50 kuruşluk ahmet isimli arkadaşım bana vermiş oldugu kambur ismindeki kuş benim ve arkadaşım ömer tilonun barakasında bulunan en büyük kuşlardan bazılarıdır.50 kuruş ahmete tekrar teşekkür ederim kuşlarını ve kendi ismini bütün avrupa tanıdıtım. misafirlleimiz geldigi zaman ilk başta 250 lik sakarları ve kamburu soruyorlar. bizde arkadaşlarımıza bu kuşları ahmeten getirdik ve nesilerini devam etirdik . buradan ahmet agaya cok selamlar. benim ve ömer tilonun elinde olan kuşlar ekseriyet katrani zırhlı 250lik sakarlar mavililer ve kamburlardır.
http://www.nedimoz.tr.cx
SAYGILARIMLA NEDİM ÖZ
nedim öz
Gözlemci Üye

Irklar: adana
Doğum Tarihi: 29 Nis 1941

Re: www.nedimoz.tr.cx

Mesajgönderen zxeusss » 18 Şub 2009 1:41

Bu bilgileri bizlerle paylaştınız için çok teşekkür ederim... Saygılarımla
zxeusss
Gözlemci Üye

Mesajgönderen ismail güleç » 18 Şub 2009 9:22

Nedim abiye bilgilerini bizimle paylaştığı için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
ismail güleç
Katılımcı Üye

Irklar: adana-
Doğum Tarihi: 01 Oca 1975

Mesajgönderen osman ay » 20 Şub 2009 18:40

MERHABA NEDİM BEY, ben sizin tanıyacağınız adla Biriketci Osman veya bazıları Fırıncı Osman olarakta tanır.Adana kuşlarını yurt dışında tanıtımın ve verdiğin değerler için teşekkürler.Buradan götürmüş olduğun kuşlar Adananın zamanında beynelminel kuşları idi bunları çoğaltmak ve nesillerini devam ettirmek çok güzel, kuşculuğu iyi bilen arkadaşlar olduğu müddetce daha çok yurt dışına kuş ihrac ederiz.Bahsettiğiniz kuşlar bayağı eski nesiller ama daha sonra götürdüğün kuşları unutmuşsun Koyuncu Kasım dan ve benden götürdüğün kuşlardan bahsetmemişsin yoksa memnun kalmadın mı?ADANA dan Almanya ya sevgiler saygılar...
Kaderini sev belki seninki en iyisidir.
Kullanıcı avatarı
osman ay
Katılımcı Üye

Irklar: Adana,Posta,Alason(Wuta)
Doğum Tarihi: 19 Haz 1963

Mesajgönderen nedim öz » 20 Şub 2009 23:34

sevgili kardeşim osman senin ve kasımın gönderdigi kuşlardan da cok memnun kaldım.biras aceleye gelince bi kac şeyi unutmuşuz sana ve kasım kardeşimede cok teşekkür ederim. umarım haala eskisi gibi kuşlar ucuruyosunuzdur.
nedim öz
Gözlemci Üye

Irklar: adana
Doğum Tarihi: 29 Nis 1941

Mesajgönderen resul aksoy » 23 Şub 2009 14:27

nedim bey malesef osman bey adana yerlisi beslemiyor artık.şimdi sanırım sadece bölük koşu besliyor.çünkü buralarada eskisi gibi kuşlar kalmadı.hırsızların sayesinde doğru dürüst kuş kimsede kalmadı haa bide bizim iyi kuşların dışarıya ihraç olması sebebiyle iyi kuş pek nadir artık yok denecek kadar az yani.kimsede eskisi gibi heves bırakmadılar artık tam kuşları düzüyon uçuruyon zevke almaya başlıon bir bakmışssın bir sabah hiç kuş kalmamış çalınmış yada düşürüyon indiği yeri görüyon soruyorsun yok diyorlar artık burdaki kuşculuk çok afedersiniz ama çar çakalın eline kaldı insanı tiskindiriorlar.sizin en azından böyle bir derdiniz yok çok iyi kuşcular biliyorum sırf bu yüzden kuşculuğu bıraktı.senin tanıdığın bir kaç kuşcuyu sayayım mesala:toros orhan,çavuş nazmi,biriketci osman,musa dayı,çolak bekir,zaza dayı(kuş beslior ama uçurmuor)vede ismini hatırlamadığım bir çok eski kuşcu(büyük ustalar) bu yüzden bu işten vazgeçtiler.burda sorumluluk aslında hepimize düşüyor kuşculuğa hevesli olup fakat karakteri bozuk insanları içimize almamamız gerekiyor ben şehsen beslediğim yerde kimseye yumurta vermiorum(karakteri bozuk insanlar için geçerli)kuşta vermiorum çünkü şimdi verirsem ilerde benim başıma bela olurlar.o yüzden uzak tutuyorum kendimden ama sadece benle olmuyor etrafımızdaki insanları iyi değerlendirmeliyiz onları iyi etüt etmeliyiz her yüzümüze güleni dost edinmemeliyiz.Burdan herkese saygılar iyi kuş uçurmalar unutmamız lazım ki (KUŞ SAHİBİNE YAKIŞIR)
resul aksoy
Katılımcı Üye

Irklar: adana ırkı
Doğum Tarihi: 11 Eyl 1981

Mesajgönderen muratkocacoglu » 15 Haz 2009 22:32

Sonunda siteye girebildin yani Nedim abi,senin burada yazman çok hoş.Kuşlardan kısaca bahsetmişsin yavaş yavaş
ve anılarını daha kapsamlı yazsan bence çok daha faydalı olur.Senden siteye bir hatıra olur.Ayrıca mutlaka sende o kuşların
resimleri vardır.Benim açmış olduğum ŞAMPİYON ADANA KUŞLARI 'diye bir başlık var oraya eklersen sevinirim.Ekleyemezsen
gelirken getir ben eklerim.

SELAMLAR
MURAT
muratkocacoglu
Katılımcı Üye

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir