KUŞLARIMDAKİ SORUN

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KUŞLARIMDAKİ SORUN

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 27 Ara 2009 0:10

BİR AYDIR KUŞLARIM BELLİ BİR YÜKSEKLİĞİĞE ÇIKINCA KENDİ KENDİLERİNE DALIYORLAR. NE PARLAK ÇEKİYORUM NEDE KUŞ GÖSTERİYORUM. SORUN NE OLABİLİR. USTALARIN CEVAPLARINI BEKLİYORUM?
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Irklar: adana
Doğum Tarihi: 20 Şub 1980

Re: KUŞLARIMDAKİ SORUN

Mesajgönderen CUMALİ » 05 Oca 2010 15:49

Slm Hakan kardeşim öncelikle mutlu seneler
kuşlarının aşğıya kaçmasının nedeni nefslerinin yetmemesinden kaynaklanıyor. başka bir deyişle yavru iken iyi sökülemediğinden kısa zaman yatınca hamlıyorlar.
çözümü kuşlarını yüksek uçan bir kuşun yanına monte et ve düzenli uçur
sevğiler DUAYEN
CUMALİ
Katılımcı Üye

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 05 Oca 2010 15:58

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. en kısa zamanda dediklerinizi uygulayacağım ve sonuçlarını sizlere bildireceğim. teşekkürler.
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Mesajgönderen resul aksoy » 10 Oca 2010 23:53

kuşlar tumba yapmasının bir çok nedeni olabilir sadece nefesi yetmediği için değil ham lık tan rahatsızlıktan.korkudan vb.bir nedenleri olabilir ama onu uçan kuşların hepsi değil biri yapıordur diğerleride ona ayak uyduruyordur. sonrasında ise alışkanlık olmuştur çözümü her kendini attıklarında onları korkutup tekrar uçurmanızdır.kendini attıklarında sakın parlak çekmeyin. dama ayak bastırmayın bir süre sonra unuturlar
resul aksoy
Katılımcı Üye

Irklar: adana ırkı
Doğum Tarihi: 11 Eyl 1981

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 11 Oca 2010 12:39

değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. tavsiyelerinize uyacağım.
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Hakan ELMA » 14 Oca 2010 15:46

Selam arkadaşım sana tavsiyem aynı kuşları bir daha birlikte uçurma, bir süre.bu üçlüdekileri yükse giden bir kuşla ikili bırak zamanla düzeleceklerdir.....
YaklaÅ?ık 23 yıldır adana kuÅ?u beslemekteyim Å?u anda gaziantepde besliyorum arkadaÅ?larla bilgilerimi paylaÅ?mak istiyorum
Hakan ELMA
Katılımcı Üye

Mesajgönderen İsmail Barış » 01 Mar 2010 13:10

Merhabalar,

Uzun zamandır siteye giremiyordum tekrardan burada olmak güzel. Hakan hocam kuslarınızda arkadasların söylediği şekilde hamlık, rahatsızlık durumu yoksa bana göre bir şık daha mevcut. Adana'dan getirdiğiniz kuşlar şehir merkezindemi uçuyordu? Şuan Bursa'da beslediniz yerde şehir merkezimi yoksa acık alan mı. Eğer Adana'dan getirdiğiniz kuşlar şehir merkezinde evler arasında sökülüp, terbiye olmuşsa Bursa'da uçtukları yerde açık alansa bu tomba olayı ilk dönemlerde karşımıza çıkabiliyor. Kuşların havaya kalktıklarında gördükleri manzara Adana'da evler iken orada arazi ise tomba olayına meyil veriyorlar (alışana kadar). Bende kuşlarımı şehirden köye götürdüğümde bu olayla karşılaşmış uçurduğumda kısa süre içerisinde yüksek mesafeye ulaşan kuşların tomba yapmasına çok şaşırmıştım bildigim kuslar olmasaydı inanın bu kuşlarda iş yok der emek etmezdim ancak bir kaç hafta sonra yumurta falan gördükten sonra olay rayına oturuyor ve kuşlar eskiden nasıl ise o sekilde performans sergilemeye başlıyorlar. Kuşçuluktaki atar damar SABIR buradada karşımıza cıkıyor. ßiraz sabredip kuşa hakkını verirseniz (elinizdeki kuşlar bildik kuşlarınızsa) onlarda size bu emeğin karşılığını mutlaka vereceklerdir.

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 03 Mar 2010 13:44

İSMAİL BEY TEŞEKKÜRLER
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Mesajgönderen vetemre » 03 Mar 2010 19:27

İSMAİL KARDEŞ UZUN ZAMAN OLDU FACEBOOKTAKİ GRUBADA BEKLERİZ MURAT ABİ İSMAİL İYİ ANLIYOR DEMİŞTİ BUYUR GEL ORADADA BİZLERE YARDIMCI OL..
Kullanıcı avatarı
vetemre
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İsmail Barış » 05 Mar 2010 9:58

Merhaba,

Rica ederim Hakan Hocam. Facebook konusunda fazla asosyal kalıyorum üye dahi değilim yardımcı olmayı isterim ama söylediğim gibi nasıl gruba katılınır, nasıl mesaj yazılır vs hiç bir bilgim yok şayet bu konuda bana yardımcı olursan bende elimden geldiğinde paylaşım sağlamaya çalışırım..

Saygılar..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 09 Mar 2010 0:27

www.facebook.com gir. daha asonra üye ol yerinden gerekli işlemleri yaparak üyeliğini tamamla.gerisi kolay. bir e-mail adresine ihtiyacın avr. ben açar san özelden gönderirim.
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Mesajgönderen İsmail Barış » 09 Mar 2010 0:51

Teşekkürler ilgine hallettim Hakan Hocam.

Saygılar..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 04 Nis 2010 15:11

hakan bey merhaba

tomba nin bir cok nedeni var,hastalik yada kuslardan birinin edindigi ahlak diger kuslarida dalisa yönlendirebilir.diger arkadaslarin da dedigi gibi bunu yapan bir kus digerlerinide tetikler.bence o kusu ortaya cikarmak sizin elinizde,dalan ilk kusu tespit edip onu kizaga cekmek en akillicasi.eger bir rahatsizligi yoksa(kanatta eksiklik,agizda balgam,pamuk vs.hastaliklar)büyük bir ihtimal ya o kus komutsuz dalisi ahlak edinmistir yada yeni es almis ve es almayi sindirememis demektir.eger yeni es almis kus ise size tavsiyem kesinlikle 5-6 tahritlikte kesinlikle ucumuna izin vermemenizdir.yumurtada gözünü yerden kesmesini saglayabilirsiniz.eger bas edemezseniz kesinlikle yok edin derim cünkü adana kuslari herseyi hemen ögrenen kuslardir.buna ahlaksizlikta dahil olmak üzere.eger cülük degil eke bir kus ise ahlak edinmistir ve düzeltmeniz imkansiz.
ayrica kendimde yasadigim bir olay var,ilerde size yardim olmasi amaciyla yaziyorum.elimde yüksegi iyi,eke kusum vardi,herzamanki postasinda ucuruyordum.dikkatsizligim diyeyim.kus tüyden ciktiktan sonra esi 1 ay i geckin yumurtlamadi.her tahritlikten sonra tahritligi sogutuyorlardi.hic problemi olmayan kus,ucarken kanat kismaya,komutsuz dalmaya ve postayi engellemeye basladi tabiki inat ettim.sonuc ta tüm posta ayni ahlakla ucmaya basladi.düzeltemedimde ayri ucurdugum halde,diger kuslari bozmamalari icin yok etmek zorunda kaldim.özellikle yumurta zamanlarina dikkat edin derim ben.kuslarin tahritlik kadar yumurtayada dogal ihtiyaclari vardir.umarim yardimci olabilmisimdir.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Irklar: adanawammen-dalici adana
Doğum Tarihi: 06 Eyl 1975

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 09 Nis 2010 20:10

bülent abi sorunun tam üstüne bastın. eke kuşumun hiç problemi yok. yok etmek için maalesef çok değerli bir kuş. eşi tam 1 yıldır yumurtlamdı. kuşun gözü yuvada. 10 gün eşinden ayırdım ve eşini sattım. daha sonra bu aralar yeni bir eş vurdum. şimdi daha yükseğe uçuyor ama her 3 uçuşta bazen yine tomba yapıyor. şimdilik uçurmamaya ve yeni dişinin yumurtlamsını bekliyorum. teşekkürller bilgiler için.
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ANAHTARCI » 21 Haz 2010 16:53

slm ilk öncee ii anlaliz yapmak lazim nedeni_? ne diee) 1 yumurtyaa doyurmassan sürekli tahrit uçururrsan çok yemli ise çeşitli nedenlerii vardirr (eger bas edemezseniz kesinlikle yok edin derim) ben bu arkadışımın sözüne katılmıyorum tombaa yapan kuşunu 2 tane uçkun dişinin arasina koy onun yerinii yatagını hem bozar hemm yüksegee çıkmayaa başlarr vee unutur kuşş düzelirr seyislikk çokk önemlii iştee bu konulardaa tercübee derimm 1 arkadaşım çokk iii birr kşunu vermiştii banaa uçurr diee kuşu götürdüm vee yerr yapmışş ordann yukarıya aslaa gitmiyordu. kendiside bunu söylemişti gitmiyor diee ve ben onuu yumurtyaa 6 7 günn yumurtaya yatırdım uçurmadan vee 7 gün 2 tanee uçkun dişinin arasınaa koydum 2 dişli bunu zorlaa biraz daha yüksegee götürdüler diger günn bulutlarda gezmeyee başladıı vee benn 4 -5 günn öylee bulutlarda gezdirdimm yumurtalarıı çektim tahritledi vee sahibinide çagirdim gell seyrett diee geldii kuşlarr bulutlardaa gezioo inanmiyorr bu nasıll olurdaa bukadar yüksegee gider diee vee elimii ssıktı tebrik ettii benii...bakınn bii olaydahaa geldii başımaa bir yree gittimm kuşcuu bii arkadaşş birr kuş gördümm kuyrugu yokk sineklii ama asill bi hayvanaa benziyor ordakii kuşçularr yaa buu uçmuyorr nerde bi enrjii buu orayaa konuyoo vee ben o okuşu istedimm kırmadilar sagolsunlar verdilerr vee kuşu eşee attimm kuyrukk düzdü vee damdaa biraz oryaa biraz buyaaa kovaladim hamliginii aldimm kuşu uçurmayaa başladım vee gerçektende harikaa birr kuşş çıktıı vee birgünn havadaa çok yüksektee uçarlarken veren arkadaşlar hemde kalabalık geldiler hanii kamışş dikmişinn kuşş yokk nerde bende havadaa dedimm gösterdim vee parlak çektimm kuşu aşagıyaa aldım yeree inince ordaki bazılarıı bozuldu buu enerjii kuşuu degilmiydi biri evett oo veren kuşuu benden gerii istedii yok yaa böylee bişeyy olamzz bennde oo degill dedimm bu başkaa birr kuşş dedimm aslındaa :)) kuşş çokk iiidii hatta damızlık bilee yapiordumkii burasıı atmaca bölgesii sagolsunn götürdü kuşu ve olanlarr böylee ama bazıı kuşlar gördümm gerçektende uçmaa yetisii hiçç yokk asalettenmidir nedirr.... saygılarımlara...
BÃ?YÃ?K BOZUK ANAHTARCI
ANAHTARCI
Katılımcı Üye

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir