ADANA KUŞLARI NE ZAMAN EŞLERİNDEN AYRILIR

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ADANA KUŞLARI NE ZAMAN EŞLERİNDEN AYRILIR

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 04 Şub 2010 0:41

ADANA KUŞLARI NE ZAMAN EŞLERİNDEN AYRILIR VE TEKRAR HANGİ AYDA EŞE VURULUR. BİRDE DAHA ÇABUK YUMURTLAMASI İÇİN NE YAPILIR?
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Irklar: adana
Doğum Tarihi: 20 Şub 1980

Re: ADANA KUŞLARI NE ZAMAN EŞLERİNDEN AYRILIR

Mesajgönderen İsmail Barış » 09 Mar 2010 0:48

Adana kuşlarının diğer kuşlar gibi dulluk dönemi yoktur. Cülüklükteki dişisinde sürekli olarak kalmasını daha cok tercih ederiz özellikle öncü kuşların dişilerini değiştirmek pek makbul sayılmaz. Ancak iyi bir kuşundan cülük almak istersen dişisinden ayırıp damar olarak güvendiğin bir dişiye girip yavru alabilirsin aksi halde Adana kuşunun dişisini ayırmak hatadır. Kuşların düzenli şekilde yumurtlamasını sağlamak için grit taşı yedirmeni öneririm siteye göz attığında ne sekilde yapılacağı hakkında yeterli derecede yardım bulacağına inanıyorum.

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen Bülent Fidancan » 04 Nis 2010 15:26

her güvercin gibi adana kuslarininda dulluk dönemine ihtiyaci vardir.cogumuz ayirmiyoruz kuslari bu bir gercek ama bu dulluk döneminin disilere faydasini gözönüne alacak olursak aslinda mantikli bir yoldur.adana kuslari kendileri cülük beslemediklerinden 1 hafta tahritlikten sonra yumurta koyarlar.en fazla yetistiriciye göre degisen 8-10 gün arasi yumurtada birakma süresinden sonra tekrar tahritlige düserler.bu olay en cok disileri etkilemekte bazi disileri yumurta geciktirme,yumurtadan kesilme gibi sorunlarla basbasa birakmaktadir.bunu engellemek icin en az 1 ay ayri tutulmali.bu benim görüsüm.adana kuslari adanada tüy dönemi harici yilin her günü hava müsaitse ucarlar.bence tüy zamaninda kuslari ayirmak adanadakiler icin daha mantikli.tabiki bunun icin extra yer olanagi varsa.yurt disinda 12.aydan 2.aya kadar dulluk dönemini yasatan kuscu arkadaslar var.2.ayda karlar eriyince azap olarak kuslari sökerler ve eslerini verirler.hem düzenli yumurtlamalarii saglar hemde rahatlikla sökebilirler.adana kusunun esini degismek tabiki hos bir olay degil.lakin esini alip(onu ucuramayacagimiz dönemde kar dönemi,tüy dönemi vs)ucurmazsak bir dönem sonra esini verdigimizde pek bir fark olacagini sanmiyorum.ucmayacagi icin azap kus ahlakini almaz(dalip dalmama teredütü,portma vs..)
hakan bey size tavsiyem ucuramayacaginiz bir süreyi bu sekilde degerlendirip kuslarinizi dinlendirmenizdir.
saygilar
yedigin ve yiyecegin her kazik,hayatta edinecegin tecrübelerin bileskesini olusturur.
Bülent Fidancan
Katılımcı Üye

Irklar: adanawammen-dalici adana
Doğum Tarihi: 06 Eyl 1975

Mesajgönderen HAKANAVLUKYARI » 09 Nis 2010 20:05

bülent abi verdiğin bilgiler için çok sağol. daha önce şu anda kapalı bir sitede tanışmıştık. görüşmeyeli uzun süre oldu. k.i.b görüşmek dileğiyle
YALANI SEVMEM
Kullanıcı avatarı
HAKANAVLUKYARI
Katılımcı Üye

Irklar: adana
Doğum Tarihi: 20 Şub 1980

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir