ADANA GÜVERCİNLERİ ÖZELİNDEN KUŞÇULUK HAKKINDA…

Adana ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen umutpepe » 18 Haz 2010 15:58

Küçüklüğümden beri biraz içinde, biraz dışında olduğum kuşçuluk camiasında gördüğüm şey; bu işin bir tılsımının olduğu, insanları inanılmaz şekilde etkilediği ve muhabbetinin belki de gerçekliğinden öte bir güzellik taşıdığıdır.

Adana’da çeşitli mahallelerde, farklı ortamlarda konuştuğum (genelde dinlediğim) insanların; bazı kuşları (genelde kendi veya yakınlarının kuşları) en iyi kuş, uçurdukları postaları da en iyi posta olarak nitelendirdiklerini ve ağızlarından bal damlayarak konuştuklarına şahit olmuşumdur. Bunu da hiç yadırgamamışımdır. Çünkü bu, insanın doğasında vardır.
İnsan, kendinin olanı her zaman daha güzel görür.

Gerçekten de sökmesi, uçurması, devirmesi ( yüksekten dama yıkılması), postaya kazandırması, dama sağlamlaştırması, performans kazandırması; büyük sabır, emek, şans, tecrübe ve belki de en önemlisi iyi damar bulma zorluğundan dolayı; iyi bir postanın arkasına bağlanmış kapı cülüğünüzün istediğiniz performansı vermesi, insan fıtratında mevcudu olduğundan bile daha iyi görmeye neden olabilir.

365 günde, birkaç ayında tüyde olan; birkaç ayında yağmur, rüzgar, fırtına, sıcak veya soğuk nedeniyle barakada bekleyen, form tutmak için zaman ve emek harcanan; taritliği ve denk getirilmesi gereken öncüleri beklenen, toplamda sadece birkaç ay iyi ve verimli uçuş yapacak bir postayı istemek. Keçiboynuzundaki balı istemek gibi…

Hastalıklarla, doğayla, atmacalarla, kedilerle, kargalarla, hırsızlarla, ters rüzgarlarla, başka kuşçularla yapılan amansız mücadele…

Bir aşk, tutku, umut, özlem, beklenti… Bir hayal… Emek ve tecrübeyle harmanlanmış ve sadece iyi bir damarın üzerine inşa edilebilecek bir rüya…

Her seferinde, kuşlar uçarken ve parlağı gösterdiğinizde dalarlarken bulutların arasından, kendinizi bir rüyada hissedersiniz ve zaman donar. Zıpkın gibi kaçan öncünün arkasındaki takipçileri izlersiniz, ağır çekimde geçen birkaç saniye…

İşte o an için, katlanılır bu işkenceye. Ve gerçekleştiğinde, mutlu olursunuz. O an hiç bitmesin istersiniz. Başkalarının da buna şahit olmasını dilersiniz. Konuşursunuz dostunuzla, arkadaşınızla belki de olduğundan fazla abartarak. Ama dedim ya, doğaldır bu. İnsanın zayıflığıdır, fıtratıdır, zaafıdır bu.

Sonra mı? Her şey yeniden başlar. En sevdiğiniz damızlığınızdan aldığınız yeni bir yavruyla zaman tersine döner. Sayaç sıfırlanır, start verilir. Ama o an, herşeye değer…

Velhasıl, hiç bitmeyen bir aşktır kuşçuluk…

Not: Bu yazı, kuşçu kahvehanelerinde geceleyin posta uçuranlar için yazılmamıştır.
Kullanıcı avatarı
umutpepe
Arşiv Yazarı

Re: ADANA GÜVERCİNLERİ ÖZELİNDEN KUŞÇULUK HAKKINDA…

Mesajgönderen İsmail Barış » 23 Haz 2010 11:35

Yazı gerçektende cok manalı olmuş güzel düşüncelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Son kısımdaki not olayınada katılmamak mümkün değil.

Birde şu var benim herzaman aklımı kurcalayan! Herkesin kuşu kendine güzel elbette ki yalnız bir husus var dikkat edilmesi gereken adam diyor ben bu kuslar ile mutluyum yani performansları düşük vasat kuşlar ama bana yetiyor diyor tamam bunu kabul ediyorum kapasitesi öyledir ya da elindeki odur hatta sadece hayvan sever bile olabilir başımızın üstünde yerleri var. Ancak benim ters düştüğüm konu elindekinin vasat olması ve bu bana yetiyor demesine rağmen sohbet esnasında herkesin kabul ettiği gerçektende iyi olan kuşlarmış gibi sohbete yansıltılması hı demek ki sende öyle kuşu seviyorsun, istiyorsun. O zaman emek edip gerçekten bu şekle sahip olan insanların emeklerini lambanın altında hırsızlama kimseye yoksa yapılan emeğe, harcanan zamana saygın olsun. Elinde var olmayan hayalgücünden uyarlama postaları ucurup indirmek yerine gerçekten iyi kuş besleyen insanlarla şeffaf ve dürüst sekilde muhabbetlere gir gerçekten meraklı olduğunu insanlara yansıt ve iyi kusları gidip izleyerek sürekli etrafının daha dışında sınırlarını zorlayarak yaptığın ziyaretler ile kendini geliştir. Evde aslı olmayan kusları masal gibi sergilemek yerine elindekileri beğendiğin şekle getirmeye çalış. Belki bu düşünce tarzı ile Adana kuşu bir yerlere gelebilir.

Saygılar..
Insanlara akılları oranınca hitap edin..
Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen umutpepe » 23 Haz 2010 14:23

Arkadaşlar Merhaba,

Bu yazıyı yazmamın nedeni; Adana Güvercini beslemek isteyen veya bilgi sahibi olmak isteyen insanlar için işin güzelliğini anlatmaya çalışmaktı. O son satırı da yanlış anlaşılmak istenmemek için yazdım. Sonuç olarak; yazının son satırına çok takılmamak gerek diye, düşünüyorum. Bu kuşlar (Adana Güvercinleri) gerçekten çok güzel ve insanı kendine hayran bırakıyor. Ama ne yazık ki Türkiye genelinde çok az tanınıyorlar.

Belki bir kişi daha, bu yazıyı okuyunca bu ırka ilgi duyar. Düşüncem buydu.

Ben şahsen, havada uçan bir uçurtmayı, bir kelebeği, bir ördeği, bir kumruyu bile seyretmekten zevk alıyorum. Tamam, işin performans yanı var ama bence bu olay hayvan sevgisi önüne geçmemelidir. Kuş istediği gibi uçmadı veya gelmedi diye hayvana kötü davranan ve daha kötüsü kafasını çeken insanlar gördük, duyduk. Sizleri tenzih ederim.

Bu mantalitede yetiştiriciler oldukça, kuşçuluk imajı hep diğer insanlarca kötü bir noktada olacaktır.

Herkese selamlar, saygılar.
Kullanıcı avatarı
umutpepe
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen CUMALİ » 27 Haz 2010 20:03

SEVGİLİ UMUT PEPE ARKADAŞ ELLERİNE VE ZEKANA SAĞLIK MUHTEŞEM ANLATMIŞSIN.BİLDİĞİM KADAR KUŞTA BESLEMEDİN HALDE İÇİNDE DOĞANLARDAN GÜZEL ANLATA BİLMEK HAYAL GÜCÜNÜN ÖTESİNDE BİRŞEY.
TEBRİKLER.
CUMALİ
Katılımcı Üye

Mesajgönderen umutpepe » 28 Haz 2010 8:45

Cumali Arkadaş Merhaba,

Sözlerin için teşekkür ederim. Dediğin gibi şahsen kuş beslemiyorum ama rahmetli iki dedem kuş beslerdi. İki amcam, dayım ve kuzenim halen kuş beslemekteler. Bir aile geleneği... :) Biz de daha gözümüzü açmadan, kanat seslerini duyuyorduk yani.

Gelin hep beraber, güvercin beslemenin ülkemizdeki kötü imajını ( üzülerek söylüyorum) düzeltmek için birşeyler yapalım.

Bir yerden başlamak lazım. Buradan, önerilerimizi, fikirlerimizi paylaşalım.

Herkese selamlar,
Kullanıcı avatarı
umutpepe
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen selçuk YILMAZ » 31 Tem 2010 4:17

sevgili Abilerim ;
Sizlere tüm kalbimle katılıyorum kuş beslemek hele de güvercin beslemek bizler için yaşam tarzı,anlatma ile bitiremeyeceğimiz sadece yaşayacağımız duygular.Hele ki insan Bu sanat 'ın sanat diyorum çünkü güvercin beslemek gerçekten ustalık istiyor,bu sanatın duayeni sevgili Duayen cumali Abim ile tanışmamız,dost ve dahası abi kardeş olmamız güvercin sevdamız sayesinde olmuştur.Uzun yıllar kuş beslememe rağmen Cumali Abim sayesinde verdiği 10 numara kuşlar sayesinde ve değerli tecrübe ve bilgileri ile aydınlatması neticesi ile çevremdeki diğer kuşçu arkadaşlarımın ilgi ve beğenilerini kazandım.Tabi aslında bunların daha iyisine Duayen abim layıktır,ama o okadar mütevaziki Asaletinden dir,hiçbir kibirliliği yoktur,çevresindeki tüm insanlara faydısı olmuş ve olmaya devam eden çok güzel bir insandır.Bence Tüm kuş besleyen arkadaşların sevgi ,saygı ve dürüstlük çerçevesinde bu değerli abilerimiz gibi (İstanbul da ki Adana Besleyen ) güzel insanlar gibi paylaşım içerisinde,dostluk,arkadaşlık,sosyal aktivite ve ortamlarda kaynaşmaları faydalı olan herşeyi paylaşmaları güzel duygularla kuş ve kuş besleyen insanların Toplum içinde de saygın bir yerleri olacağını düşünüyorum.Ayrıca Cumali Abi MAÇA ASI 'nın yavruları dehşetler Emeğine sağlık Emsalsiz bir kan,değişik bir vuruş tarzları var.Herşey gönlünce olsun Abi sevgi ve saygılar.
selçuk YILMAZ
Gözlemci Üye

Irklar: ADANA GÜVERCİNLERİ
Doğum Tarihi: 01 Oca 1975

Mesajgönderen CUMALİ » 08 Ağu 2010 14:00

Merhaba Umut bey özür dilerim yazınıza geç cevap veriyorum çünkü bu aralar pek müsait degilim. Şahsen ben sizi sadece araştırmacı olarak tanıyordum.(gıyaben)
Ama yanılmışım sizede benim gibi bu sevgi ata yadığarı imiş.Umut bey şayet sakıncası yoksa kuş besleyen yakınlarınızı acıklarsanız aralarında tanıdıklarım olabilir diye düşünüyorum.
Bu arada kuş meraklısı arkadaşlara sitem etmeden geçemiyecem zira bu sayfa kuş meraklısı olan insanları bir araya toplayan ilk site ama girip baktıgımda ziyaret eden kiseyi göremiyorum.
hadi diyelimki bizlerin işi müsait deyil ama bilğisayar başında saatlerce zaman geciren kardeşlerimiz nerede herkesi bu sayfayı ziyaret temeye davet ediyorum.
sevği ile kalmanız dilegi ile .DUAYEN
CUMALİ
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ozanerduran » 19 Nis 2011 9:31

sevgili umutpepe arkadaşım ellerine , emeğine , yüreğine sağlık . . içimizden geçenleri aktarmışsın yazıya
tebrikler
ozanerduran
Gözlemci Üye

Irklar: mardin , miski , şebbap
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1992

Dön Adanalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir