ÇORUM ÇIPLAĞI HAKKINDADIR.

Çorum, Taklambaç ve diğerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ÇORUM ÇIPLAĞI HAKKINDADIR.

Mesajgönderen ferahzade » 21 Mar 2006 23:35

Resim Resim

Foruma katılan arkadaşlara naçizane bir soru sormak istiyorum.

Üorum çıplağı olarak bilinen ırkımız hakkında neler bilirsiniz?

Uçuş özellikleri nedir?

Genel özellikleri nelerdir?

Nerelerde yetişir?

Nasıl yetiştirilir? vs vs..........

Bu kuşu tanıyanların, tanımayanların hakkında doğru ya da yanlış neler bildiklerini merak ediyorum?

Katkılarınızı bekliyorum........

Resim Resim Resim Resim Resim

Resim Resim Resim Resim Resim

Resim Resim
Resim Resim

NOT: Üorumlu yetiştirici Mustafa Taşkın'ın arşivinden
Üsteki iki adet sütbeyaz fotoğraf ise Uğur Bey'in Amerika'dan gönderdikleridir.
En son ferahzade tarafından 02 Eyl 2007 18:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 22 Mar 2006 6:26

Selamlar Ümit bey,
Yeni Üorum makalesini okudum.
Gerçekten dört dörtlük olmuş.
Elinize sağlık.
Bu güvercin dünyamızda hakkettiği yeri daha almamış olan ırkımıza katkınızdan dolayı teşekkür etmek isterim.
Makaleniz aklımda olan soruların bir çoğunu cevapladı.
Teşekkürler.
Aynı zamanda ileride uygun bulursanız İngilizce'ye çevirip Turkishtumblers.com sitesinde yayınlamak isterim.
Bu ırkımızın yurtdışındada tanıtılmasına yardımcı olur diye düşünüyorum.
Bunun bir nedenide ırkın Amerika'da mevcut olması.
Bir kaç arkadaşımız Yozgattan gelen beyazlardan besliyorlar.
Saygılar
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen ferahzade » 22 Mar 2006 10:08

Uğur Bey, ilginize teşekkür ederim. Makaleyi istediğiniz dille yayınlayabilirsiniz. Telif hakkı yoktur. Güvercin severlere sebildir.
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen nired » 22 Mar 2006 14:20

Üıplak olarak isimlendirilmesinin nedeni sanırım Anadolu’daki paçalı güvercin besleme alışkanlığının yaygın olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yangınlık beraberinde paçasıza karşı paçalılık estetiğini doğurmuş böylece çorum çıplağının ismi kendiliğinden gelmiştir düşüncesindeyiz.

şuanki Üorumlu yetiştiricilerin bile ben neden beslediklerinin farkında olduklarını sanmıyorum zira urfa paçalı besliyorsa bizde paçalı besleyelim mantığı çok yavan bir mantık bunun daha net değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum...Asıl çorumların bundan daha farklı olduğunu tahmin ediyorum.
Üorum güvercini, tüm diğer ırklar gibi kendine has özelliği olan, yetiştiriciler tarafından özenle korunması gereken değerli bir güvercin ırkıdır.
Üorumun şuanki tek farkı ayağında paçası olmaması daha farklı özellikleri varsa lütfen yazın takla özelliği mardin,dam hava oynaması konya taklacısı,kırmızı göz sivas,alalık yine sivas kuşları iki göz renginin bir birinden farklı olması sizinde belirttiğiniz gibi alalıktan kaynaklanıyor buda yine ayırt edici bir özellik değil,
Paça, paçasızlığa oranla güvercinlerde dominant karakterli olduğundan çıkan yavrular da paçalılık özelliği göstermiştir
bunu daha öncede belirmiştik paçasızlık paçalılığa dominant değildir ercan bey katkıda bulunduysa buna dikkat etmeliydi
bu konu diğer bir forumda tartışılmıştı ordaki bilgilere aşşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz... ttp://www.forum.anadoluguvercin.com/vie ... 00&start=0
Ümit bey her çalışmanın eksikleri olabileceği gibi sizin çalışmanızında eksikleri var zaten tam doğrulara ulaşmak hemen hemen imkansız bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalar için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim...
nired

Mesajgönderen ferahzade » 22 Mar 2006 20:30

Sevgili Derin,

Üorum çıplağına neden çıplak adı verilmiştir? Sorusuna karşı verilmiş bir cevabı yanlış anlamışsınız.

''Üorumlu yetiştiricilerin bile bu kuşu neden beslediklerinin farkında olmadıkları düşüncesi'' hakkında ise söylenecek bir şey yoktur. Siz hangi ırkı hangi farkındalıkla besliyorsanız, aynı farkındalıkla onlar da çorum çıplağını besliyorlardır.

Üorum güvercininin özelikleri hakkında gereken bilgileri makalemde yazdım. Burada çok yüzeysel olarak ifade edeyim.

1- Üorum güvercinlerinin ayaklarında paça yoktur
2- Üorum güvercinlerinin renkleri 4 tanedir. Dolayısıyla sınırlı bir renk kartelasına sahiptir.
3- Üorum güvercinleri taklacı bir güvercin ırkıdır.

Son olarak:

Paçalı bir güvercinle paçasız bir ırk çiftleştirildiğinde yavrular paçalı doğar. ben buna dominat demiştim. Adını değiştirelim intermediyer olsun. Sonuç olarak ortada bir paça var. Defaatle ifade ediyorum. Üorum kuşlarında hiç paça yoktur. Başkalarının tozluk dediği yarım paça bile yoktur.

Bu yukarıda saydıklarım ırkın özellikleri değilse nedir? Varın siz değerlendirin artık.

Üorum çıplağı hakkında problematik bir durum yoktur sadece ırkı tanımayan insanların sanıları vardır. Yoksa kuşun özellikleri hakkında Üorumlu yetiştiriciler arasında bir ihtilaf mevcut değildir. Ben bu ırkı tanımayanlara elimden geldiğince tanıtmak istedim. Makalemizin objektif olduğunu düşünüyoruz. Kuşkusuz eksikler vardır. Bu eksikliklerin de bu ırkı tanıyanlar tarafından yapılan güncellemelerle düzeltileceğini düşünüyorum.

Bu arada;

Doğrular imkansız ve ulaşılmaz değildir. Ulaşılabilen imkanlı şeylerdir. Böyle düşünür, böyle salık veririm.

Saygılarımla.
En son ferahzade tarafından 23 Mar 2006 11:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen İskender Damgacı » 23 Mar 2006 10:33

ferahzade yazdı:Telif hakkı yoktur. Güvercin severlere sebildir.

:P :P :P Teşekkürler, elinize-yüreğinize sağlık. Sayınızın artmasını dilerim :idea:
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 23 Mar 2006 10:40

Teşekkürler Ümit bey.
TGYB sitemiz üzerindeki çalışmalarımızdan bulacağım ilk fırsatta makalenizi çevirip ekliyeceğim.
Daha önce yayınladığımız makalelerin bir çoğu değişik yabancı makalelerde yayınlandı.
Üorum makalesindede bu gelişmenin olacağını umuyorum.
Böyle bir durum hakkında size bilgi veririm.
Üalışmalarınızda başarılar.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ferahzade » 23 Mar 2006 10:46

Selamlar Foruma katılan herkese;

Ben Arapça ve Almanca olarak çevirttiriyorum. Başka dillerde de çevirtebileceğimi düşünüyorum. Umarım çeviriler bana geri döner. Sonra da bu çevirileri www.corumciplak.com da yayınlarım. İsteyene bu çevirleri de gönderirim.
En son ferahzade tarafından 23 Mar 2006 11:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 23 Mar 2006 10:47

Selamlar Sayın Derin,
Bu konuya yaptığınız girişi pek anlıyamadım.
Bakış açınızı açıklarmısınız?

şu anki Üorum'lu yetiştiricilerin bile neden beslediklerinin farkında olduklarını sanmıyorum veya Üorumun şu anki tek farkı ayağında paçası olmaması gibi sözlerinizden güvercin dünyasına yeni olduğunuzu çıkarıyorum.

Kendinizi bir az tanıtabilirmisiniz?
Uğur Kurt Gürsu
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen nired » 23 Mar 2006 14:14

Uğur bey verdiğim adreste zaten açıklanıyor okumadınız sanırım çorumların şuanda hiçbir özelliği mardinlerden üstün değil madem mardinden üstün özellikte değil bu kuşlar neden zamanında o yörede tutulmuşta beslenmiş mutlaka kuşların başka özellikleri olmalıki beslensin zira oyunu ve paçasızlığı için beslendi diyorsanız bence bu çok eksik bir yaklaşım olur oyun arasanız mardin urfa yöresi paçasızlık arasanız tüm çatılarda milyonlarcası var peki bu kuşlar neden beslendi bu sorunun cevabı tamda çorumlar için geçerli olur sanırım. neden çorumlular farkında değil onun sebebide şu son bir kaç yıldır çorumlular süs kuşlarına ve mardin tipi oyun kuşlarına çok eğilim gösterdiler sanırım çok az kişi kaldı çorum besleyen demekki çorumlarda oyun özelliği zayıfki mardin tipine dönüldü güzellik zaten malumunuz eee peki geriye ne kaldı 0...
nired

Mesajgönderen Taşkın » 23 Mar 2006 14:55

Ben bir çorum yetiştiricisi olarak öncelikle şunu belirteyim. Bizim bu kuşların tanıtımının daha önce yapılmamasını bizden önceki yetiştiricilerin gereken önemi vermemesi ve günümüzdeki gibi iletişim araçlarının bulunmamasına bağlıyorum. Daha düne kadar bende diğer ırklar hakkında bilgi sahibi değildim. taki bu gibi sitelerin kurulup çeşitli ırklar hakkında tanıtıcı yazıların yazılmasına kadar. Benim bu Üorum çıplakları hakkında bazı araştırmalarım oldu ama kaynaklarda kökenine ait bir bulguya rastlayamadım. sadece dünya yüzünde 500 den fazla güvercin çeşidi olduğnu biliyorum. Bizim çorum kuşlarıda bu 500 çeşitten birisidir. Bilindiği gibi herkes kendi yöresinin güvercinlerini ön plana alarak önce kendi ırk güvercinini ve sonra diğer ilgi duyduğu güvercini besler. Bir arkadaşımız bizim kuşlarımız hakkında fikir yürütmüş gözü ve alalığı sivas yöresine , havada oynaması konya taklacılarına, çatıya dalmaları mardine benziyor diye.şimdi çoğu Güvercin çeşidi birbirine yakın karekteristik özellikler taşır. Kuşlarımızın gözünün sarı olması sivas kuşunun kökünden geldiğinin işareti değildir sarı gözü sivas kuşlarına kim tescilledi. Aynı şekilde Malatya kuşlarının ayakları demkeşinki ile benzer durumda şimdi malatya kuşuna demkeşmi demek lazım. Daha öncede belirttiğim gibi güvercinler birbirine yakın karekteristik özellikleri kendilerinde bulundurabilirler bunu yapan bizler değil yüce yaratıcıdır. Bir eleştiri yapılırken eleştiriyi yapan kimsenin eleştiri yaptığı konu hakkında bilgili olması lazımdır. Ben bir güvercin yetiştiricisi olarak tutupta hiç beslemediğim ve özelliklerini bilmediğim kelebekler hakkında şöyle olması lazım böyle olması lazım dersem bir kelebek yetiştiricisi çıkar ve bana otur oturduğun yerde densiz bunları ben bilirim derse yerden göğe kadar haklıdır. Yinede ilerleyen zamanlarda sayın ümit beyle kendisine bu arada teşekkür ederim büyük bir casaret örneği vererek yöremizin kuşlarını tanıtma çabasına girdi Üorum kuşları hakkında daha kapsamlı bilgi ve belgelerle siz değerli güvercinseverlerle paylaşmayı planlıyorum. değerlendirme yapmanın henüz erken olduğunun anlaşılarak bu konuda daha insaflı olunmasını bekliyorum. Teşekkür ederim
Taşkın
Gözlemci Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 23 Mar 2006 14:57

10 sene önce Ben çorup çıplagı 1ad beslemiştim.hafif tozluk vardı.o zamanki duyumum fişeğe dalışı ve çıkması mardinden oldukça hızlı idi.benim aldığımda böyle idi.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen Taşkın » 23 Mar 2006 15:21

Daha önce İ.Yavuz İşcen'in yayınlamış olduğu makaleyide ben gönderdim burdan yavuz beyede teessüflerimi bildiririm çünki orda MARDİN KIRIğI ibaresini kullanmış. TAKLA ile MARDİN artık özdeşleşmiş kelimelerdir. Her takla atan kuşa mardin denir. yazıda da Anti parantez içerisinde belirttiğimiz gibi bizim ÜORUM ÜIPLAKLARI kanatlarına oldukça hakim kuşlardır ve oyun yaparken süratli ve kıvrak birşekilde oynarlar vede bundan evvelki kuşlarımız 10 ve üzerinde takla ile çıktıklarından benim bildiğim ve hatta benden bizzat çıplak isteyen Konyalı, sivaslı, yozgatlı Üankırılı,Ankaralı ve daha birçok ildeki yetiştiriciler kendileri bizzat itiraf ederek ellerinde bulunan ve az takla atan mardin cinsi kuşlarına bu kuşları kırarak kuşlarının oyun performansını yükselttiklerini söylemişler ve hala bu işi yapanlar bulunmaktadır. Hal böyle olunca diğer mardin cinsi ön plana çıkartılmış ve bizim çorum kuşları ikinci planda kalarak tanınmasına imkan sağlanmamıştır.
Taşkın
Gözlemci Üye

Mesajgönderen nired » 23 Mar 2006 19:40

Taşkın bey yani siz diyorsunuz ki çorum çıplakları bol taklalı çok seri çok cilveli gelip giden aynı zamanda çok dayanıklı kuşlardır yani mardin veya urfa tipi kuşlardan üstündür öylemi diyorsunuz... :shock: :D :wink: 8)
nired

Mesajgönderen ferahzade » 23 Mar 2006 20:17

Derin Kardeşim;

Taşkın Bey'in yerine ben cevap vereyim müsaade ederseniz. Mardin taklacıları, Üorum çıplağından ne üstündür ne alçaktır. Üorum kuşları da Mardin taklacılarından ne üstündür ne alçaktır. Konu bu iki ırkın hangisinin değerli hangisinin değersiz olduğu değildir. Her iki ırkta değerlidir, Nev'i şahsına münhasırdır.

Sizin anlatmak istediğiniz nedir? Kendi kalemize gol atmanın peşine düşmüşsünüz. Üorum ırkının ırk olmadığını kıytırık bir yabani güvercin olduğunu mu söylemek istiyorsunuz? -Yabaniler alınmasın onlar da çok güzel-

Bu kuşu tanımadığınız, dahası beslemediğiniz, hakkında hiç ama hiç bir şey bilmediğiniz apaçık gözükürken nasıl böyle şeyleri söylüyorsunuz? Merak ediyorum.
En son ferahzade tarafından 23 Mar 2006 21:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
ferahzade
Arşiv Yazarı

Sonraki

Dön Diğer Taklacılar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir