ÇORUM ÇIPLAĞINDAN BAŞKA TAKLACI OLAN IRKLAR HAKKINDA

Çorum, Taklambaç ve diğerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ÇORUM ÇIPLAĞINDAN BAŞKA TAKLACI OLAN IRKLAR HAKKINDA

Mesajgönderen ferahzade » 07 Haz 2006 18:18

Çorum çıplağından başka taklacı olan paçasız güvercin ırkı var mıdır? Varsa adları ve ırk özellikleri hakkında bilgi alabilir miyim?
En son ferahzade tarafından 02 Eyl 2007 18:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 08 Haz 2006 7:51

Selamlar Ümit,
Forumda bir kaç arkadaşın beslediği Orta Asya kuşları var.
Üzbek türü taklacı ırkların 80%'i (performans için beslenen) paçasız.
Bu kuşlar bizim taklaylada yakından akraba.
Hoşca kal
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen deniz8 » 18 Nis 2007 21:17

KARS'ta özellikle köylerde/ahırlarda paçasız taklacılar bolca mevcut.Biz YERLİ deriz paçasız taklacılara.Kendim de şahsen besledim 91-92 senelerinde.Ama pek makbul sayılmaz, besleyene YERLİCİ deyip alay ederler.Üok güzel oyun yapanları mevcut.Benim beslediğim KIRÜİL bir erkek her 10 dakikada bir sefere gelip 3-4 taklayla giderdi.Ama hepsi sefer yapardı demiyorum.Havada düz takla atanları daha çoktu.
91 senesinden sonra RUSYA'dan geldi paçasız taklacılar KARS pazarlarında boy gösterdi.Taklacıya gücü yetmeyen (maddi olarak) herkes kümesleri bunlarla doldurdu.Güzel performans sergileyenleri çıktı.Daha sonra tecrübeli kuşçular tarafından da tek tük beslenmeye başlandı.Ama Türk ırklarıyla kırlıdı mı bilemiyorum.
İzlediğim bir RUS PAÜASIZI 3 saatlik uçum ve bol seferden sonra yorgunluktan yol ortasına yapışıp arabanın altında kalmıştı sene 94'te.
Bu yazdıklarım 91-95 senelerinde KARS'ta yakın çevremdeki gözlemlerimdir.
Deniz ALTUNDAŞAR
05057675183
deniz8
Deneyimli Üye

Mesajgönderen ferahzade » 18 Nis 2007 21:58

Selamlar

Üok ilginç. Bu bahsettiğiniz kuşların fotoğrafları varsa foruma gönderirseniz çok memnun oluruz. Eğer mümkünse daha fazla bilgi rica ediyorum.

"Yerlici" diyip dalga geçenlere gelince hiç üzerinde durulacak bir konu değil. Keşke o kuşlardan bulsam da beslesem. İçime düştüler şimdi..... Nasıl bulacağız. :roll: :roll:
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen deniz8 » 19 Nis 2007 19:40

Merhaba ÜMİT bey. 2000-2004 yıllarında görev icabı yine KARS'taydım, ama bahsettiğim kuşlara bu süre zarfında hiç rastlamadım.Artık köylerde bile bildiğimiz TAKLACI kuşlar yaygın.Bu dönemlerde ben beslemedim.Elimde fotoğraf yok, ama bu yıl gidersem araştırırım.Bulabilirsem getirmeye çalışırım.Ama yine de fazla ümitlenmemek gerek.
Deniz ALTUNDAŞAR
05057675183
deniz8
Deneyimli Üye

Dön Diğer Taklacılar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir