Hakkında: trabzon tekgugulları

Trabzon ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Hakkında: trabzon tekgugulları

Mesajgönderen Haci abi » 25 Oca 2004 1:07

TRABZON TEKGUGULLARI

GENEL BİLGİLER

Bugun Türkiye'de nadir bilinen ırklardan biridir.En bilgili güvercinseverlerin bile hakkında pek bilgisi olmadığı kaybolmaya yüztutmuş bir ırkımızdır.Türkiye'de genel olarak bence taklacı merakının fazlaca ortaya çıkması yüzünden kaybolma noktasına gelmiştir. Esasında güvercin uçurmaya vakti olmayanlar için ideal bir ırkdır;Görüntü ve oyun..

Fiziki bakımdan iri yapıları ve Oyunu uçarken değil yerde yapması yönünden beslemesi diğer ırklara göre daha zahmetsizdir. Odalarda ,Apartman dairelerinde balkon kümeslerinde, ufak yuvalarda yani evlerde rahatlıkla beslenecek bir ırktır.( Apartman balkonlarında besleyen birçok tanıdıgım var trabzonda. . . )

Fiziki yapısı ile ilgili genelleme yapacak olursak iridirler.Renk olarak da Siyah( Arap) ,Mor(kırmızı),mor tonları, beyaz, sarı(renk kartelasına göre değerlendirirsek hardal sarı vaya oksit sarı diyebiliriz. başka bir ırkta böyle bir sarı görmedim),hopal(yabani rengi) ve tonları,ve bunların kendilerine göre türevleri diyebiliriz. Mesela resimlerdeki kuşların TRABZON 'daki adı HOPALLI MOR dur(Kanatlarındaki kırmızı şeritlerden dolayı)..(RESM:H ttp://magnefico.sitemynet.com/trabzon )
Ayrıca bir renk varki onun resmini henüz çekmedim KARAMOR(siyah olup kanat uzeri kırmızı pulludur.)Onunda resmini zamanla siteye koyacağım.Güvercinsever arkadaşların bence mutlaka görmesi gereken bir renk , güzellik...görmeyen çok şey kaçırmış,bilmemiş, haberdar olmamış demektir bence...birde GAYABA dediğimiz yabani tipi olup çakmaklı olandır.

Göz renklerine gelince:
en çok görülen renk gözde sırayla;
beyaz
sarı
kırmızı
siyah'tır
ah bir de Ela'sı olsa :)

Gaga genelde beyaz olur,siyah olan ve beyaz olup hafif siyah lekeli olanlarda vardır.ve gaga Trabzon tabiri :guduk diğer ırklara göre genelleme yaparsak daha iri ve uzundur.

Tırnaklar genelde beyaz olur.Ayaklar kırmızı ve paça asla bulunmaz.Kıt paça bile görülmez..

Tepe Trabzon tabiri: gugul ; adıda ordan geliyor..
Tepe tamamen kepçe gibidir, ve büyüktür ve tepenin boyna dogru bitimin de gül vardır. Bu guller tepesine [guguluna] ayrı bir güzellik katar.

Oyununa ; Yaptığı harekete gelince:

ilk önce şunu bilmek gerekir.Yerde çok haraketlidir ve Üok azgın kuşlardır.Yuva dışında bile damlardaki bütün yabani kuşlara sulanırlar...:) Bence oyunuda zamparalıgından geliyor.:) Bu kuşlarda genelde Erkeği oynar dişisinin de oynadığı nadir görülür.Neyse gelelim oyuna.. Dişi kuş yerdeyken Erkeği bıraktığınız da Erkek kur hareketleriyle dişiye yaklaşır.Dişinin etrafında dönüp, kabardıktan sonra tam dişinin üzerine ama tam olarak ; dikine havaya dogru füze gibi fırlar bu havaya dogru diklenme 50cm den başlar 1 metre 1,5 metre veya 2 metre olabilir tam tepe noktaya geldiğinde dişinin tam üzerinde halka şeklinde daire çizer bu daire geniş de olur dar da olabilir.Bu daireye bölgede çember denir çember 1,2,3 tur olabilir 1 ters 1 düz olabilr yani 360 derece döndükten sonra ani hareketle tekrar tersine dönebilir ..iki ters bir düz , iki ters iki düz çember atabilir. ve dişinin üzerine en yakın noktaya tekrar iner.Üok değişik bir hareketdir ve dünya da başka bu hareketi yapan bir ırk şu ana kadar duymadım...

Esasında bu hareketi anlatmak çok zor. Üekebirsem tam anında makinede olursa o an yanımda ve ben kayıtda olursam o dakikada %100 O kayıt burda olur :)

Bu hareketi Sadece erkekler yapmaz dediğim gibi dişilerden de nadiren aynı hareketi yapan olur.Bu arada asla dişiyi oynarken anlayamazsınız dişimi erkekmi diye..

Yavru bakımı konusunda Paçalılardan daha iyidirler yalnız.Devamlı yumurtaya sürdüklerinden dolayı yavrular daha buyumeden tekrar yumurtlarlar..

Havada ki hareketlerine gelince havada fazla bir özellik göstermezler yarım saat veya daha fazla havada kalabilirler.Genelde havada kalmaları yuvayı tanımak içindir.Yuvayı tanıdıktan sonra etraftaki damlarda v.s gezinirler.Hava da tek takla ve bel kırma hareketi yapabilirler.Taklaları yuvarlanma şeklindedir. Bel kırma hareketi ise havada bellerini kırıp kendilerini bir an boşluğa bırakma hareketidir.Genelde yuvaya inerken yaparlar.

Birde şunu belirteyim zekidirler.Kolay kolay yakalanmazlar.Başkasının yuvasına kolay kolay gitmezler.İnse bile yem yer, doyar gider...Tabi limon sandığı kapanı kurulmamışsa...Diğer ırklarla karşılaştırdığımızda genel olarak ürkektirler.Kolay kolay ele gelmezler.Yani yakalayamazsınız ugraştırırlar.Oda sizde yakalayacağim diye yuvanın içinde nefes nefese kalabilirsiniz.
Gerçi Oda tatlı bir ugraş...:)

Artık bu kadar anlattıgımdan sonra derhal gidin bir çift Trabzon Tekgugulu edinin derim ben size..

Haci abi
En son Haci abi tarafından 25 Oca 2004 14:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Haci abi
Deneyimli Üye
 
Mesajlar: 56
Kayıt: 05 Ara 2003 18:49
Konum: TRABZON

Mesajgönderen Boletus » 25 Oca 2004 11:40

Hacı abi selamlar,
Trabzon ırkımızla ilgili olarak kendinize özgü anlatımınızla vemiş olduğunuz bilgiler sayesinde bu ırkımızla ilgili bilmediğimiz bazı şeyleri öğrenme fırsatı yakaladık. Katkılarınızın devamını diliyorum.
Yavuz İşçen
Boletus
Arşiv Yazarı
 
Mesajlar: 96
Kayıt: 27 Eki 2003 12:06
Konum: Ankara

Re: Hakkında: trabzon tekgugulları

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 17 Tem 2009 17:16

Resim
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye
 
Mesajlar: 714
Kayıt: 10 Kas 2003 15:19
Konum: TRABZON
Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Re: Hakkında: trabzon tekgugulları

Mesajgönderen Ali Kemal EMİR » 13 Kas 2009 1:01

S.A.
Arkadaşlar eskiden Trabzon tekgugulları alacalı olurdu. Kırmızı alaca, Kara alaca, Hopal alaca, Sırtımor gibi...Gerçi Hopal, Mor, Duman ,Arap gibi tek renklerde vardı ancak bugünlerde bu renkler rastlamak pek olası değil. Sebebi ne olaki acaba.Elbette kuşun iyi oyun yapması çok öemli ama sanki rengide önemseniyormuş gibi geliyor bana.Eski tecrübeli yetiştiriciler ne der bu konuda?
Selamlar
Ali Kemal EMİR
Kullanıcı avatarı
Ali Kemal EMİR
Aktif Üye
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 23 Şub 2009 16:46
Konum: Muğla
Irklar: Trabzon(çember dövücü) -posta-Sabuni-Mermeri
Doğum Tarihi: 08 Eki 1965

Re: kırmızı alaca dişi

Mesajgönderen Ali Kemal EMİR » 29 Kas 2009 23:55

Resim
HOPALLI MOR
Resim


Resim
Kullanıcı avatarı
Ali Kemal EMİR
Aktif Üye
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 23 Şub 2009 16:46
Konum: Muğla
Irklar: Trabzon(çember dövücü) -posta-Sabuni-Mermeri
Doğum Tarihi: 08 Eki 1965

Re: Hakkında: trabzon tekgugulları

Mesajgönderen Ali Kemal EMİR » 30 Haz 2010 16:08

Trabzon besleyen arkadaşlar: Acizane bir sorum olacak.Kuşun Kanadının yapısının çember hareketindeki önemi ve fonksiyonu nedir.?
Trabzon besleyenler neden bu foruma iştirak etmiyor anlayamadım.Oysaki çok Trabzon besleyen arkadaşlar var biliyorum.Hadi canlanın.
Kullanıcı avatarı
Ali Kemal EMİR
Aktif Üye
 
Mesajlar: 143
Kayıt: 23 Şub 2009 16:46
Konum: Muğla
Irklar: Trabzon(çember dövücü) -posta-Sabuni-Mermeri
Doğum Tarihi: 08 Eki 1965


Dön Çemberci Irklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron